Jump to content

Harddisk Sorunu

emresky

Recommended Posts

Slm arkadaşlar şuan elimde 80gb 2mb cacheli 7200rpm pata(ide) samsung hdd var.

Ne yaptıysam format tutmadı.NTFS FAT32 FAT hiçbirşekilde formatlanmıyor windows kurdan format atılmıyor kur diskinizi biçimlendiredi diyor partition yaratılıyor onda sorun yok ama formata gelince su koyverior.

Samsungun HUTİL Estool undan low level format attım hirenin butun hdd araclarında dendi partition magic acronis norton falan hiç biri format atmıyor atsa bile boot edince format gecersiz oluyor. Tum sectorler saglam test programlarında geciyor bad sektor yok.Norton saglam diskdeki partition u bile yazdırdım sonuc diskiniz okunamaz durmda diyor bad sektor va demeyin en az 10 surface test yaptım ssektorler saglam mantıksal disk yonetiminde partition yaratılıyor ancak disk formatlanmadı diyor. FAT formatı yediriyorum ondanda içine video attınmı bozuk okuyor anlaşılan hdd gitti ama hiç bad sektor yok kabloları deiştirdim pc yi degiştirdim banamısın demio

başka fikri olan varmı yapılmasını onerdiğiniz?

kardes aklıma gelenlerı soleyım denemekte yarar var

1: bıosu sıfırla

2:ram degıstır

3:bıcımlendırmeden sonra tıkandıgı yerde reset atıp bıostan cpu ıısısını kontrol et

4:baska pc ye takıp wındows kurmayı dene

Ayni sekilde benimde bir HDD vardi sorun MBR yani Master Boot Record bolumundeydi HDD nin boyutunu ve Dosya sistemini MBR ye yazamadigi icin format atilamiyordu neyse sonuc olarak sisteme herhangi bir Linux sürümü Ext3 formatinda sorunsuz olarak kurulup kullanilabiliyordu. Eger icinde onemli veri yoksa Tavsiyem Linux kurman Linux Dagimi tavsiyesi istersen kurdugum hicbir sistemde sorun cikarmayan PcLinuxOs u tavsiye ederim. Kurulumda hata vermez sıkıntı yaratmaz. umarim ise yarar kolay gelsin.

kardes aklıma gelenlerı soleyım denemekte yarar var

1: bıosu sıfırla

2:ram degıstır

3:bıcımlendırmeden sonra tıkandıgı yerde reset atıp bıostan cpu ıısısını kontrol et

4:baska pc ye takıp wındows kurmayı dene

1 biosu zaten yeni deişitim bioda zaten hdd yi goruo ayrıca diğre hdd ye kurulum yapıyor sorun yok intelin orjinal board ı

2- ram ler kingston rd ramdir özel sogutuculu ramler test edilmiş makina da xp kuruluyor sorunsuz calışıyor

3- senin dediğin hdd yi bozmak için birebir:D

4- zaten baska pc de denedim windows u kurmak istemiyorum ki zaten windows cd si hdd yi goruyor partitionlaro goruyor format atmıyor

biraz mantıklı yazarsanız sevinirim ...

Ayni sekilde benimde bir HDD vardi sorun MBR yani Master Boot Record bolumundeydi HDD nin boyutunu ve Dosya sistemini MBR ye yazamadigi icin format atilamiyordu neyse sonuc olarak sisteme herhangi bir Linux sürümü Ext3 formatinda sorunsuz olarak kurulup kullanilabiliyordu. Eger icinde onemli veri yoksa Tavsiyem Linux kurman Linux Dagimi tavsiyesi istersen kurdugum hicbir sistemde sorun cikarmayan PcLinuxOs u tavsiye ederim. Kurulumda hata vermez sıkıntı yaratmaz. umarim ise yarar kolay gelsin.

haklsın mbr dosya sistemini tutmuyor ama fat i tutyor linux aklıma geldi ama linux kursamda bir işime yaramaz zaten linuxu live cd sinden kullanıyorum linux olarak pardus u kullanıyorum beosda denedim ama yaygınlıgı olmadıgı için pek işe yaramıyor amacım yedek almak onerin için sagol

haklsın mbr dosya sistemini tutmuyor ama fat i tutyor linux aklıma geldi ama linux kursamda bir işime yaramaz zaten linuxu live cd sinden kullanıyorum linux olarak pardus u kullanıyorum beosda denedim ama yaygınlıgı olmadıgı için pek işe yaramıyor amacım yedek almak onerin için sagol

Amacın yedek alman ise HDD yi Bios dan HDD olarak goruyo ise Hirens Boot cd ile sistemi acip System Recovry bolumunden Easy Recovery yi calistirip raw recover yapabilirsin diye düsünüyorum. zira Raw Recovery dosya sisteminden bagimsiz olarak kurtarma yapar tek dezavantaji dosyalar sirali ve düzenli olarak kurtarilmaz. İstersen bir dene yada Windows XP calisan bir pc de arizali Hdd yi 2. disk olarak takip Disk Yonetiminden HDD yi goruyorsa Yine Easy Recovery programi üzerinden Raw Recovery deneyebilirsin. Umarim işe yarar.

Amacın yedek alman ise HDD yi Bios dan HDD olarak goruyo ise Hirens Boot cd ile sistemi acip System Recovry bolumunden Easy Recovery yi calistirip raw recover yapabilirsin diye düsünüyorum. zira Raw Recovery dosya sisteminden bagimsiz olarak kurtarma yapar tek dezavantaji dosyalar sirali ve düzenli olarak kurtarilmaz. İstersen bir dene yada Windows XP calisan bir pc de arizali Hdd yi 2. disk olarak takip Disk Yonetiminden HDD yi goruyorsa Yine Easy Recovery programi üzerinden Raw Recovery deneyebilirsin. Umarim işe yarar.

saol arkasım recover değil amacım zaten recover olsa easy kullanmam yedek almak değil hdd yi yedek kullannamk low level format attım easy recover hiç bir işe yaramaz

hatta lbay set ayarlarını bile deiştirdim tık yok

pardus inidirom onu denicem hiç yokdan pardus orenirim:D

Acikcasi yapisini cok ayrintili bilmeme ragmen varsayim olarak Linux un Dosya sistemi bilgisini Windows ta oldugu gibi MBR yazmadigini varsayarsak Linux un Ogrenmek Hobi amacli kullanabilirsin hatta Samba gibi bir programla Windows a dosya sunucusu olarak kullanabilirsin. Linux u cok iyi bilmedigini varsayarsak yinede Tavsiyem PcLinuxOs olacaktir dostum yalniz karar senin.

Hirens boot cd fdisk(ismide fdisk) programı var. Onunla fdisk yap. Kesin çözüm. Diğer partition magic vb. programları hiç deneme. Onların hiç biri işe yaramaz. Sadece fdisk isimli program çözüm olacaktır ve bu bizzat kendi tecrübemle sabittir(Bende günlerce uğraşmış ve en sonunda o program ile çözebilmiştim sorunumu. Kolay gelsin.).

Hirens boot cd fdisk(ismide fdisk) programı var. Onunla fdisk yap. Kesin çözüm. Diğer partition magic vb. programları hiç deneme. Onların hiç biri işe yaramaz. Sadece fdisk isimli program çözüm olacaktır ve bu bizzat kendi tecrübemle sabittir(Bende günlerce uğraşmış ve en sonunda o program ile çözebilmiştim sorunumu. Kolay gelsin.).

arkadaşım fdisklerin hepsini denedim zaten partition yaratabiliyorum sorun yok onda

ram değiştirdiğin zaman düzelecektir

arkadaşım yukarı okumadın heralde ramde sorun yok baska hdd yi kullanıyorum xp yi kuruorum

üstelik özel ramlerdir kingston soguttuculu rd ram test edilmiş tek bitinde sorun yoktur

hdd ısısı 27C derce cpu fanı kasa fanı buzdolabı gibi tekrar ediyorum makinada tek sorun yok zaten suan bu makinayı kullanıyorum orjinal intel anakrtlı ozel ramli ozel guc kaynagı (ZALMAN) var ve bana bir kere bile xp de hata vermedi bios frimware ı en son version ekran kartı pcı kartları hepsi saglam ve calışıyor zaten başka pc dede denedim sonuc aynı sizin anlıycagınız fikri olan arkadaşlar yazsın ram bozuk diip atmasınlar donanımsal hata yoktur pc de hdd sorunum var o kadar

arkadaşım fdisklerin hepsini denedim zaten partition yaratabiliyorum sorun yok onda

Okadar uğraştın üşenmedinde benim dediğimemi üşendin. Helal olsun sana.

Gerçi bende burada sana yazmaya biraz üşeniyorum ama olsun yinede yazacağım. Sen benim dediğimi yap. Üşenme..

%99 sorunun çözülecek. Bende partition oluşturabiliyordum. 6-7 harddisk aracıyla uğraştım. Harddiski defalaca sildim yeniden yarattım ama Hirens boot cd içindeki fdisk isimli fdisk programını kullanıncaya kadar harddiskimi biçimlendirmem mümkün olmadı.

Not:Fdisk sonunda program sana "savin virus" diyecek sende ona tamam diyeceksin. Hayır dersen hata mesajı verecek ve görevini ifa etmeyecek. Dediklerimi yap aynen bunlar olacak ve harddiskin kurtulacak. Kolay gelsin.

Okadar uğraştın üşenmedinde benim dediğimemi üşendin. Helal olsun sana.

Gerçi bende burada sana yazmaya biraz üşeniyorum ama olsun yinede yazacağım. Sen benim dediğimi yap. Üşenme..

%99 sorunun çözülecek. Bende partition oluşturabiliyordum. 6-7 harddisk aracıyla uğraştım. Harddiski defalaca sildim yeniden yarattım ama Hirens boot cd içindeki fdisk isimli fdisk programını kullanıncaya kadar harddiskimi biçimlendirmem mümkün olmadı.

Not:Fdisk sonunda program sana "savin virus" diyecek sende ona tamam diyeceksin. Hayır dersen hata mesajı verecek ve görevini ifa etmeyecek. Dediklerimi yap aynen bunlar olacak ve harddiskin kurtulacak. Kolay gelsin.

arkadaşım hirendeki tum fdiakleri denedim Smart Fdisk 2.05 SPecial Fdisk 2000.03t eXtended Fdisk 0.9.3 Super Fdisk 1.0

dahası şuan pardus kullanıyorum pardusu yukledi senin deiğin fdaik hangisi eski verisonmu

arkadaşım sanımırım sen hardiskine bildiğimkadar format atamıyorsun vede xp kuramıyorsun bildiğim kadarıyla harddiski taratın sektörlerde bozukluk yok dedin kullandığın eğer bir masa üstü ise sana şöyle diyem eski usul bir şekilde fdisk yapman gerek yani elinde bir 98 cd veya dsk olsun ondan disketi okutursun okutunca fdisk yazıp girersin ordan hardiski ancak okadar sile bilirisin ama şunu da belirtiyim hardiskinden bir bölüm kaybolur onuda belirtiyim laptopsa eğer kullandığın birde 98 cdsinden bunu yapa bilirsen ozman olur diyorum.

not: bunları yapacak olursan eğer hardsikinden bir bölüm kaybede bilirsin eğer yardımcı ola bildiysem ne mutlu bana derim.

çünkü aynı şeyde benim başımada gelmişti eski usul win98 sistmi ile fdisk yaparsan düzelir. ondan sonra rahatlıkla xp yapa bilirsin diyorum

arkadaşım sanımırım sen hardiskine bildiğimkadar format atamıyorsun vede xp kuramıyorsun bildiğim kadarıyla harddiski taratın sektörlerde bozukluk yok dedin kullandığın eğer bir masa üstü ise sana şöyle diyem eski usul bir şekilde fdisk yapman gerek yani elinde bir 98 cd veya dsk olsun ondan disketi okutursun okutunca fdisk yazıp girersin ordan hardiski ancak okadar sile bilirisin ama şunu da belirtiyim hardiskinden bir bölüm kaybolur onuda belirtiyim laptopsa eğer kullandığın birde 98 cdsinden bunu yapa bilirsen ozman olur diyorum.

not: bunları yapacak olursan eğer hardsikinden bir bölüm kaybede bilirsin eğer yardımcı ola bildiysem ne mutlu bana derim.

çünkü aynı şeyde benim başımada gelmişti eski usul win98 sistmi ile fdisk yaparsan düzelir. ondan sonra rahatlıkla xp yapa bilirsin diyorum

fdiskleri denediğimi yazmıştım fdisk sadece partition yaratır. onda sorunum yok.Pardus normal kurluyor.

Sorunu çözdüm bu harddiskin intel deneteliyiclerine alerjisi var denediğim tum pc ler intel denetliyicisi sis denetim sorun kalmadı hersey gayet normal yukleniyor. hatta ortalarda bad sektor oluşmuş onları iptal ettim şuan 80 lik hdd 70 lik kullanıyorum herjhengi bir sorun yok tum arkadslara tesekkurler ama bunun sayesinde hdat ı ogrendim aşırı gelişmiş bir hdd aracı tavsiye edrim benim anlamadıgım pardusda sorunsuz calıştı intel denetliyiciyle neyse suan xp krulu ve cok hızlı calısıyor

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...