Jump to content

Raid Nedir?nasıl Yapılır?

candemiruzun

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar.ya bugün internette gezinirken gözüme "raid" diye bir şey takıldı.küçük bir araştırmanın sonucunda ne olduğunu öğrendim.bilgisayardaki birden fazla hard disk'i 1 hard disk gibi yapıyormuş.doğu anlamışım sanırım.

ama nasıl yapıldığını öğrenemedim.onuda siz tnctr'nin değerli üyelerinden bekliyorum.ayrıntılı olarak anlatırsanız çok sevinirim.

bu arada konu daha önce açılmışsa çok özür dilerim.arama yaptım ama çıkmadı.

evet yahu benim de öğrenmeye ihtiyacım var :) anakartımın cd sinde raidtools diye bir program var. eskiden hep kurardım ama şimdi kurmuyorum. işime hiç yaramadı çünkü. sanırım sata ile alakalı ama...

Raid0 iki veya daha fazla diski sistemin tek hd olarak tanımasına denir

Yani yükleyeceğiniz işletim sistemi ve bilgiler aynı anda kaç adet hd ile raid yaptı iseniz onlara eşit olarak bölünür

Riski ise hd lerin herhangi birinde arıza olur ise tüm verileriniz gider ama kesinlikle değer çok hızlanır sisteminiz

Raid olarak size kendi kullandığım raid0 anlatayım

2 adet 500gb seagate 7200,11 32mb disklerimi asus p5k e wifi anakartımın sata0-1 slotlarına taktım

ardından biosa girip raid seçeneğini aktif ettim kaydedip sistemi restart ettim

gelen ekrandan raid olarak kullanacağım diskleri 180gb ve 750gb olarak böldüm raid bios ekranından

böldüğüm diskleri 64k olarak seçtim kaydedip çıktım

içinde sata intel sata driverli xp cd ile format attım ve şuana kadar sorunsuz kullanıyorum

Raid genel olarak veri güvenliği ve/veya performans arttırışı sağlayan bir uygulamadır. Raid 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 10, 50 ve 0+1 olarak sınıfları vardır. Herbirininde birbirine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Aşağıdaki sitede hepsi görsel olarak gayet başarılı bir şekilde verilmiştir. Birazda ingilizceniz varsa zaten ne olduğunu anlayacaksınız :clapping:

http://www.acnc.com/04_01_00.html[/CODE]

Raid genel olarak veri güvenliği ve/veya performans arttırışı sağlayan bir uygulamadır. Raid 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 10, 50 ve 0+1 olarak sınıfları vardır. Herbirininde birbirine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Aşağıdaki sitede hepsi görsel olarak gayet başarılı bir şekilde verilmiştir. Birazda ingilizceniz varsa zaten ne olduğunu anlayacaksınız :clapping:

http://www.acnc.com/04_01_00.html[/CODE]

arkadasımın da dediği gibi raid 2hdd ye 1 hdd yapmak değildir raidde onemli olan hız ve veri guvenliği arttırılmasıdır.

Eğer server kullanmıyorsanız( genelde server da kullanılır) hiç uğraşmayın derim

Raid 0

100Gb+100Gb = 200Gb

yazma ve okuma hzında artış ama hdd lerin biri bozulursa tum verilerini gider

raid1

100gb+100gb=100Gb (yanlış yazmadım)

yazma hızında cok cok az düşüş okuma hızı cok hızlı hdd nizin bir bozulsa bile verilerinize hiçbişiy olmaz

raid 5 > en cok kulanılan

100gb+100gb+100gb = 70 kusur

okuma ve yazmada artış hdd lerinizin biri bozulsada verilerinize bişiy olmaz

not: raid ayarlarıyla oynamayın 2 hdd nize raid 0 yaprsanız ve sonra hdd lerinizin birine bişiy olursa tum verileriniz silinir. kısacası bilmiiyorsanız tehlikelidir biliyorsanız hayat kurtarır:D

bazı arkadaşlar bilmeden raid yapıyor genelde raid 1 yapmılar cunku iki hdd yi paralel baglıyıp aynı kapasite yapyor raid 0 yapıyorlar yani seri baglı bu şu demek hdd nizin birine bişiy olursa (çıkarıp baska pc de formatlama dosya sisteminizin bozmu mekanik hata vs..) tum veriliriniz silinir. "Recovery hiç bir işe yaramaz" zaten teknik olarak veri kurtarmak imkansızdır. Ama buna karşın veri yazma hızınız ve okuma hızınız artar bilgisayrımı hızlandırdım diye sevinenler var dikkat edin. Hele windowsun dinamik diskini kullanırsanız temel diske geri dönüşü olmaz verilerinizi yedeklemeden

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...