Jump to content

Sanal Pc Kurulum Kontrolu Yaparken

Recommended Posts

Arkadaşlar

Birçok defa VmWare - Virtual PC - vs gibi sanal pc kurulumlarında yavaşlıktan şikayetler oluyor buda gayet doğal

1. Sistem içinde sistem çalıştırıyorsunuz ve aynı kaynakları 2 sistem kullanmaya çalışıyor (detaylarını anlatacağım)

2. Kullandığınız pc de ram'in enaz 256mb ını SANAL kurulumlarına ayırın. mümkün ise 512mb ram ve yukarısını kullanın sanal pc lerde

3. Eğer 1 adet harddiskiniz var ise hazırladığınız ISO dosyayı harddiskten değilde tekrar yazılabilir cd - dvd ye yazarak harddiskten okumayı azaltın.

çünki :

a ) mevcut kullandığınız sistem

b ) sanal sistem programı

c ) sanal sistemde çalışacak yeni sistem

d ) hazırladığınız ISO dosyası

e ) o sırada kullandığınız veya kullanacağınız programlar

mevcut bilgisayarınızda aynı harddiski kullanacağınızdan işlemleriniz gecikecek; özellikle sanal pc de gecikme çok belli olacaktır

ne yapacaksınız :

1. Harddisk sayınızı 1 adet ten fazla ise sanal pc kurulumu yaptığınız dizini diğer harddisk e (partition demiyorum) kaydedecek şekilde ayarlarınızı yapınız (bende 3 adet disk var. 1. sinde xp çalışıyor. 2. sine sanal kurulum dosyalarını yazdırıyorum. 3. sinden ise hazırladığım iso dosyasını kaydediyorum. ordan okuma yaptırıyorum)

VmWare için ayar : Edit Menüsü ----- Preferences ----- Default locations.......

2. eğer harddisk sayınızı arttırma imkanınız yok ise hazırladığınız yeni sistemi (ISO) tekrar yazılabilir bir cd/dvd ye kaydederek bilgisayarınız içindeki cd-dvd ROM üzerinden okutma işlemini yaparak sanal kurulumu yapınız

ne faydası var : CDROM üzerinden sanal pc de kurulum yaptırır iseniz harddiskten okuma yazma işlemini azaltmış ve sistem performansında artış - yükü kaynaklara dağıtarak performans artışı sağlıyorsunuz

3. harddisk sayınız 1 ama ram'iniz çok yüksek ise.. hazırladığınız iso dosyasını ram drive üzerinden okutarak da performans sağlarsınız. bu pek fazla kullanılan metod olmasada olabilecek bir alternatif

Bir ara VmWare kullanımını resimler ile blogumda anlatmış idim ama burda heralde bireysel adresleri yazmak yasak idi bir zamanlar.. şimdi milletde görüyorum ama bana belki yasaktır hala.. neyse.. isteyene özelden yazarız

müsait bir zamanda da ebook yapıp forumda yayınlarım

çünki.. TNCTR den çok şey öğrendim. azbuçuk bildiklerimi de burda paylaşmam gerek.. çünki gerçek bilgi - tecrübe bu forumda detaylı paylaşılıyor

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...