Jump to content

Xp Masaüstü Sorunu

kacaksevgilim

Recommended Posts

iyi akşamlar arkadaşlar benim bilgisayarımda çözemedim şöyle bir sorunum var

sistem özelliklerim

gigabayte GA 945plm s2 anakart

DDR2 1.5 gm ram

250 gb hard disk

intel 2.20 core duo işlemci

g force 7300 gs/7200 se ekran kartı

şimdi arkadaşlar bilgisayarımın ilk power tuşuna bastıgımda herhangi bir sorun olmadan ve hızlı bir şekilde (10 sn ) cıvarında açılıyor ama masaüstü geldiğinde ise yaklaşık 1 dakika donuyor makinanın kendine gelmesi 1 dakika alıyor bazen bu süre 1.25 sn bile gördü(kronometre ile ölçtüm) öyle oluyorki hiç bir işlem yapamıyorum.ilk windows attığımda bu süre yine en fazla 10 saniye gibiydi.Zamanla böyle oldu.İlk zamanlar pek önemsememiştim.eski xp den kaynaklanan bir sorun olduğunu düşünüyordum(nitekim vista ya benzetebilmek için yükledim programlar temalar yüzünden böyle oldugunu düşünüyordum).Sonra neccooy un paylaştığı ultimate xp 2009 plus kurdum.Yine ilk zamanlar sorun yoktu ama şimdi yine aynı oluyor yukarda da yazdığım gibi yalaşık 1 dakıka mudahale edemiyorum pc oyle bir kasıorki kendini...İşin ilginç yanı bu işletim sistemine yine forumda olan vista trans formation pack kurdum çok garip bu süre birden yine 10 saniye cıvarına düştü masaüstü ilk açılıştaki kasılma sona erdi:D(ama sp3 ile pek uyumlu olmadıgı için norton ghost ile geri döndüm) özetlersek eğer

1-açılıştaki tüm programları kapattım-olmadı

2- kaspersky antivürüs yaptıgını düşünüyordum kaapattım sildim antivirüs yüklemedim-olmadı

3-hizmetlerden işime yaramayan programları durdurdum süre yine aynı yaklaşık 1 dakıka

4-hızlandırıcı reg ayarları vardı forumda arkadaşların paylaştıgını girdim olmadı

5-sık sık defrag yaparım işe yaramadı

6-kaspersky 2009 yüklü tarattırdım virüs yok

kanatim yazılımsal bir sorun değil sanırım çünkü 1 dakika sonra makina kendine gelince yine stabil ve hızlı bir şekilde kullanıyorum peki donanımsal bir sorunum mu? var birde 250 gb harddiski eşit olarak 3 e bölmüştüm bundan da olabilirmi ?değerli yardımlarınızı bekliyorum

Harddiskinin doluluk oranı yüksekse belli bir yavaşlama olabilir ilk açılışta. Partitionlara bölme bu şekilde bir yavaşlamaya sebep olacağını sanmıyorum. Ustalar daha iyi bilirler ama bana kalırsa ısınma problemi var gibi ekran kartı ve işlemcide.

Harddiskinin doluluk oranı yüksekse belli bir yavaşlama olabilir ilk açılışta. Partitionlara bölme bu şekilde bir yavaşlamaya sebep olacağını sanmıyorum. Ustalar daha iyi bilirler ama bana kalırsa ısınma problemi var gibi ekran kartı ve işlemcide.

hard diskin doluluk oranları

C:BOŞ ALAN 53.3 TOPLAM 73.3

D: " 42.9 TOPLAM 86.2

E: " 49.1 TOPLAM 71.2

sanmıyorum ya bu yüzden olacagını dedğim gibi genel perfonmasta bişi yok ama açılısta masaüstünde proplem oluyor(xp nin açılışı dediğim gibi 10 saniye civarı) üstelik açıldıktan sonra pc ye reset attığımda bu süre yaklaşık 20 saniye kısalarak 40-45 saniye civarlarına iniyor

ısınmaya gelincede Adana da yasayanlar iyi bilir temmuz ağustostaki çukurova sıcağını :D

o sıcakta bile gayet stabil ve düzgün çalışıyordu üstelik saatlerce makina açık oluyordu gündüz tam tepe sıcaklı vakitlerinde.Kasa içi soğutma hiçde fena değil ayriyaten overclock faaln da yapmadım sıcaklık oldugunu sanmıyorum yinede teşekkür ederim cevap için

Windows 10 saniyede açılıyor ama bu Windows'un açıldığı anda kullanıma hazır olduğu anlamına gelmiyor. msconfig'den başlangıçta çalışması gereken programları kapatmışsın. Hala düzelmediyse Windows'un hizmetlerinin yüklenmesi uzun sürüyor olabilir veya sürekli kurup kaldırdığın programlar yüzünden kayıt defteri hantallaşır. Kayıt defterinde de temizlik yapmak gerekir.

Windows 10 saniyede açılıyor ama bu Windows'un açıldığı anda kullanıma hazır olduğu anlamına gelmiyor. msconfig'den başlangıçta çalışması gereken programları kapatmışsın. Hala düzelmediyse Windows'un hizmetlerinin yüklenmesi uzun sürüyor olabilir veya sürekli kurup kaldırdığın programlar yüzünden kayıt defteri hantallaşır. Kayıt defterinde de temizlik yapmak gerekir.

Advanced SystemCare 3 ile kayıt defterinde sık sık kontrol yapar ve temizlerim.hizmetlerde nerdeyse başlangıcta çalışan tüm uygulamaları kapattım( windows un stabil çalışması için gerekli olanlar hariç).ama bir türlü soruna çözüm bulamadım.Acaba donanımsal bir sorun mu onu bilemiyorum işte

Advanced SystemCare 3 ile kayıt defterinde sık sık kontrol yapar ve temizlerim.hizmetlerde nerdeyse başlangıcta çalışan tüm uygulamaları kapattım( windows un stabil çalışması için gerekli olanlar hariç).ama bir türlü soruna çözüm bulamadım.Acaba donanımsal bir sorun mu onu bilemiyorum işte

arkadaşım donanımsaol olcagını zannetmiyorum ne bu motormu ısınmasını mı beklio pc:D

bence sen guvenli kipte dene bakalım

birde msconfigi boşver yemişim onu birde google gir hijackthis i dene birde gelişmiş process gosterici program bul bak he birde sistem olaylarına bak bakalım zorlanan yada cevap vermiyen dll yada program var mı. sorun cozulur kasma bu kadar:D

arkadaşım donanımsaol olcagını zannetmiyorum ne bu motormu ısınmasını mı beklio pc:D

bence sen guvenli kipte dene bakalım

birde msconfigi boşver yemişim onu birde google gir hijackthis i dene birde gelişmiş process gosterici program bul bak he birde sistem olaylarına bak bakalım zorlanan yada cevap vermiyen dll yada program var mı. sorun cozulur kasma bu kadar:D

hijackthis 2.0 bunu indirdim ama kullanmayı becereemdim ya:D cevap vermeyen .dll nerden ve hangi programla bakabiirim?

hijackthis i kullanmaktga ne var do a system scan de orda başlangıctaki tum driver program hizmet ne varsa gosterir karelere işaret koy sonra fix checked de tabi bilmediğin seylere koyma sonra yazıcım calışmıo kamera calışmıo ses gelmio deme bana bilgisayarımı sag tıkla yonet de orda olay bildirimi vardır orda yazar bişiyler tabi bence ilk guvenli kipi denemk lazım yada al bi xp live kastır pc yi cpu denemk için bat yap sonsuz donguye sok cpu 100 de 100 calışır o zaman dene bakiim sısınma yada kasma var mı

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...