Jump to content

Vb6 Listbox'ta Scrollbar'ı En Aşağıda Tutmak?

0sk1

Recommended Posts

şimdi ben bir chat sistemi yaptım ama db den çektiğinde eski konuşmaları yenilemek için direk en üste geçiyor kaydırma çubuğu ben onun yandaki scrollbarı sürekli aşağıda en aşağıdakini göstermesini nasıl sağlarım

Şimdi arkadaşlar anlatamadım galiba...

bakın timer1 sürekli sql den chat verilerini çekiyor

e2ad0.jpg

Şimdi yukarıdaki resim gibi oluyor timer her yenilendiğinde

ama ben böyle olmasını istiyrm

e1ew2.jpg

işte böyle eğer elimde indirirsem iniyor ama timer1 her 1 saniyede yenilediği için indirdiğiniz gibi yukarı çıkıyor ben bu listboxtaki scroll barın sürekli aşağıda durmasını istiyorum nasıl yaparım

SORGUNDA ORDER BY ID decs

der tersten sıralatırsan yenilediğinde scrool par ile fln ugrasmazsın bi de ben olsam.. belirli sayıda kayıt cekerdim misal 10 böylece scrollbar ile fln ugrazmazsın...

birde ustam nacizane gorusum vb6 yi sırf ders için ogreniyorsan lafım yok ama karıyerini vb6 ile baslma yada devam etme.. vb.net e geç rahat edersin.. hem destek almak kolay olur.. vb6 cok eski bir dil birde bazı yerlerde adamı cok sınırlıyor..hatta deli edior ben c# programcısıyım ancak vb6 de biliyorum. vb6 cı arkadaslarımda vardı .nete geçti avea sloganı gibi "oh be" dediler :(

:pardon: benim bilgisayara önce vb.net i tek bulamadım Microsoft Visual Studio'yu indirdim 3 gb 3 günde indi :D yükledim bilgisayar çöktü sonra,

vb.net i tek buldum indirdim açıyorum ado ekliyorum forma mesela 2 dk bekliyor :) bu pc ile hayatta gecemem ben :pardon:

ayrıca kod için teşekkrler gsl oldu o senin dediğin şeyi düşünmüştüm aslında 30 dan yukarı olunca silmeyi ama geçmişi görmemek sorun oluşturur mu birde böyle mi yapmalıyım bnm aklıma böyle geldi

dim say as integer

rst.open "Select count(*) from chat",conn,1,3

say=rst!msg

rst.close

if say>="30" then

conn.execute "Delete from chat"

end if

???

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...