Jump to content

Windowsu Harici Diskten Nasıl Kurabilirim?

deSret

Recommended Posts

iyi günler laptopımın cd okuyucusu bozuldu..harici hard diskim var 500gb lık..

windows XP kurmak istiyorum..eğer latopa format atarsam cd olmadığı için kuramam...

harici hard diskimden windows işletim sistemini nasıl kurabilirim

Tamamen Alıntıdır. Henüz denemedim;

Windows XP'yi Harddiskten Kurma

Evet arkadaşlar diyelim ki cdrom sürücünüz iyi çalışmıyor.Bu durumda ne yapacaksınız.

Tabiki harddiskten kurabilirsiniz.Öncelikle xp cdsi içindeki I386 klasörünü harddiskin

örneğin D sürücüsüne kopyalayın.Ardından pcyi dos altında açın.

Yani pcyi dostan başlatın.Bunu sistem disketiyle yada win98 cdsiyle yapabilirsiniz.

Daha sonra I386 klasörünü kopyaladığınız sürücü adını yazıp enter diyin.Örneğin (d ye kopyaladıysak)

D: yazıp enter diyin.D sürücüsüne geçtikten sonra cd I386 yazıp enter diyin.Son olarak

winnt.exe diyerek enter yaz ve işlem tamam.Kolay gelsin.

Sonucu yazarsan sevinirim.

Tam komutu bilemeyeceğim şimdi ama

çalıştıra bunu yazın:

X: XP CD'si

D: Disk

(Not : Disk formatlanacaktır)

X:\i386\winnt32.exe /tempdrive:D /makelocalsource /noreboot /syspart:D: /tempdrive:D:[/CODE]

Yalnız bu komutu kullanınca harici harddiske yüklüyormuş C'ye değil.

Harici HDD'den normal XP kurar gibi kurmak için aşağıdaki anlatıma bkz.

[CODE]http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=64819[/CODE]

mesajıma ceva verenlere teşekkür ederim. bu mesajımı cepten yazıyorum. 4 saattir uğraşıyorum olmuyor.

elimde şunlar var ;

1. 1gb lik usb: boot etmeyi başardım..fakat harddiski yanii c ve d yi görmüyor. ve ayrıca harici hard diski (500 gblık) görmüyor..sadece dosdaki birkaç komut var, mesela fdiski denedim, ama nafile. bu flash diskin içine i386 ve windows kurulum cdsindeki dosyaları attım, winnt.exe kurulumda hata yetersiz yeriniz var ikazı geldi, çünkü yer yok.

2. laptopum var; cd okuyucu bozuk, işletim sistemi hiç açılmıyor. kernel32 hatalı mesajı ve siyah ekran, güvenli kip komut istemi falan oraya kadar gelmiyor zaten. harddisk c ve d. ikisi de ntfs formatında.

3. 500 gblık harddisk; tamamı ntfs 4"e ayrılmış. c nin imaj backupı (acronis true imaj) bu diskde. make bootable media komutu ile flash diske acronis (bootable) yüklemiştim ama windowsu usbden yükllicem diye bunu da sildim.

4. komşunun bilgisayarı; vista yüklü. xp cdsini çalıştırmıyor. harici diske kurayım dedim ama diski bootable işletim sistemli yapmak çok zor çünkü fat32, paragon, iso okuyucu komşuyu kasar. şööle 1 dosya indirip bunu yapmak ne mümkün, 2 saat okuman lazım forumları da anlayasın, hem de komşunun evinde.

4. cep telefonum; mesaj yazıyorum ve yazılanları okuyorum. elemana cd arızalı demişim bana windows 98 cdsini kopyala harddiske demiş. nereye kopyalayacağım ,komşun bilgisayarına mı. enter menter çok iyi ayrıntılı yazmış da şu dos ortamında açma işlemini yazmamış.

5. bir de elimde yanlış yere atılmış bir yardım mesajı; bu mesajı yanlış yere attığım için moderatörlerden özür dilerim. tamamen yanlış olmuş..ayrıca ilk mesajımda istek olduğu için de bu mesajımda farklı olsun istedim, gerçi bakın yine istemiş oldum. allah kahretsin şu insanoğlunu, ne de bitmezmiş istekleri diyeyim bari.

6. özet; nothing to do else.

1. Diskleriniz NTFS dosya sisteminde olduğundan görünmüyor,DOS altında NTFS sistemler görülmez.

2. 3. 4. 6. için, benim çözümümü denemiş miydiniz?

Harici HDD'den normal XP kurar gibi kurmak için aşağıdaki anlatıma bkz.

CODE

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=64819

5. önemli değil konu taşınmış.

elemana cd arızalı demişim bana windows 98 cdsini kopyala harddiske demiş. nereye kopyalayacağım ,komşun bilgisayarına mı.

İlk mesajında yazmamışsın ki Diskim NTFS dostan ulaşamıyorum diye.

Aksi takdirde USB ye attığın I386 klasörünü Dye kolayca atabilirdin.

Tamam komşunun bilgisayarında olmaz ama git bir internet cafeye indir F_s_M ustanın hazırladığı GhostXP yi.

10 dakika içinde XP'in hazır.

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=20997&hl=[/CODE]

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...