Jump to content

Lettop Sabit Disk Görmüyor

huso_321

Recommended Posts

slm arkdaşlar arkadşın bilgisayarı yavaşlamıştı bende format atalım dedim cd taktım ön yüklemek için bir tuşa baştım tam c,d bölümü kurulumunun oldugu yere geldiginde sabit disk bulunamadı dedi çıkmakiçin f3 basın diyor ama sabit disk çalışıyor saglam sebebi nedir sizce kurulmamanın sabit disk görmemenin sebei nedir

arkadasım kesın hdd satadır ve sızın pc de sata yı desteklemıyodur bunun ıcın bı yontem var eger laptopda dısket surucu var ıse dıskete anakartın sat drıverını yukle ve pn yukleme yaparken sata yuklemek ıcın f6 ya basın felan cıkıo ona basarak yukleme yap hdd yı gorecektır yada dısket surucu yok ıse bıos ayarlarında bı bolum vardı gormeden hatırlayamadım suan sata mode felan dıe onu dısable yap devre dısı bırak tekrar dene o zaman hdd yı gorecektır kolay gelsın

en basiti sata destekli iyi bi xp bulup yüklemek forumda envayi çeşit xp bulunmakta hem sonraki yüklemelerinde de zorlanmazsın her seferinde disketle biosla mı uğraşacaksın kolay gelsin...

Laptobun için özel olarak Sata destekli xp cdsi hazırla . Laptobunuz via chipsetli olduğu için satayı hemen tanımıyor . Eğer İntel Chipsetli olsa idi. Bunlara gerek kalmayacak idi. Google dan arattır . Sata destekli xp cd si diye .

Benim bir arkadaşımda Eski model Acer laptop vardı . Onun bilgisayarında da sabit diski görmüyor du. Bu linkteki işlemleri yapınca sorun çözülmüş oldu. Kolay Gelsin . İyi çalısmalar dilerim ...

Please register to see this content.

Sata Disk için gereken sürücüleri xp kurulum dosyaları ile birleştirmek ve yeni bir cd yapmak

Gerekenler.

Sata drivers ( sata sürücüleri ):

Windows xp veya vista 32 bit işletim sistemi kuracaksanız; Buradan sata driverlarını indirin. İndirdiğiniz driveri d diskinde sata driver isimli bir klasöre açın. Şifre "www.notebook.gen.tr" dir.

Eğer anakartınızın çipseti ati ise şu sürücüyü indiriniz.

ati_chipset_sata_driver.rar

Please register to see this content.

(103.88 KiB) 9735 defa indirildi

: Nlite ile işlem yaparken ati_chipset_sata_driver ın içindeki AHCIX86 dan sadece x86 yı işaretleyip sata destekli cd nizi oluşturmanız yeterli.

Windows xp veya vista 64 bit işletim sistemi kuracaksanız: windows xp 64bit sata driver dosyasını indirmeniz gerekiyor.

Windows Xp: Windows xp cd'niz mutlaka eklentisiz ve temiz bir cd olsun.Xp cd'nizin içindeki bütün dosyaları d diskinde xp isimli klasöre kopyalayın.

Nlite programı : Buradan.yada buradan indirebilirsiniz.

Bu adım sadece xp kullananlar için geçerlidir. Eğer kurulu değilse .net framework'ü indirip kurun.

Yeni xp yi yazabilmek için bir adet boş cd. (mümkünse tekrar yazılabilir olsun. Birden çok kere denemeniz gerekebilir).

Uygulama (yazıyla anlatım).

nlite programını kurun ve çalıştırın.Gelen ilk ekranda Language kısmından Turkish'i seçin ve aşağıdan devam'a basın.

Size xp dosyalarının yerini soracak. D diskinde oluşturduğunuz xp klasörünü gösterin. Devam'a basın.

Gelen sayfada birşey yapmadan Devam'a basın.

Gelen sayfada "sürücüler" ve "açılabilir iso" seçeneklerini işaretleyin.

Gelen sayfada ekle'ye basın, tek sürücü'ye basın, d diskindeki sata driver klasörünü bulun ve "iaahci" isimli dosyayı seçip aç'a basın.

Açılan pencerede en üsteki iki dosya hariç diğer hepsini CTRL tuşu ile seçip devam'a basın. (ctrl ve A tuşlarına birlikte basıp hepsini seçebilir ya da Ctrl ye basılı tutarken mouse ile gerekli olanları seçebilirsiniz.)

Değişiklikler uygulansın mı diye sorduğunda evet deyin.Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Bittiğinde devam'a basın.

İlk taktığınız xp cd'sini çıkarın ve boş cd'yi takın.

Gelen pencerede Mod bölümünde "doğrudan yazdır" ı seçin, cd için bir isim yazın, yazma hızını düşürün ve deyin.

Devam ve bitir'e basın. Sata destekli windows xp cdniz hazır.

alinti...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...