Jump to content

Bad Sector Hakkında

mucit41

Recommended Posts

Sahi bendede böle bi sorun 40 gb lik hdd komple bütün sürücüleri sildim 30 gb olarak gösteriyor bad sector die hata vardır dedim sabah bıraktım akşama kadar bad sector ile arama yaptı bi arıza yoktu format attığımda 34 dk kaldı diyor orda mavi ekran yazı çıkıyor

anti killer böle yanılmasam bi prgram vardı tncxp cd1 de onu denedim yine bişi olmadı başka xp denedim olmadıı başka hdd takıp yapsam oluyor ama sorunu çözmek daha ii gelir die düşünüyorum

biraz çok yazdım ama idare edersiniz artık :)

Sanmıyorum düzeltilebileceğini.Neden derseniz programla low level format attınız, bad sectorleri düzeltti.İşletim sistemi kurmaya kalktığınızda o bad sectorler geri gelecektir.Bad sectoru düzeltmenin çözümü yok, olmazda.Programla bad sector çözümü yaptığınızda hdd o bad sector leri görmez, es geçer.Disk tarama yaptığınızda bad sectorler tekrar ortaya çıkar.Donanımsal bir hatayı yazılım nasıl çözebilirki?Bugün yoksa yarın tekrar çıkacaktır hatalar.Disk üzerindeki bi hasarı yazılım onaramaz kısacası.Benim bilgim ve düşüncem bu yönde:)Ama birde üstadlar el atsınlar bu konuya:)

40 GB lık bir HDD de 39 GB bad olsa 1 GB lık bir bölümü bile hiç bir sorunsuz CANAVAR gibi kullanırım .... 
işte ispatı .... 

SORUN : BAD sektorlü herhangi bir HARRDİSK 

YARDIMCI: Partition Manager + Acılıs disketi 

yapılişı : önce harddiskinizi bağlayıp acılıs disketi ile acın ... sonra scandiskte yada formatlama esnasında badların kacıncı GB da olduklarını tespit edin mesela 40 Gb lık bir diske format atarken /q format değil tabiki mesela % 24 de takılmalar oluyo demekki bad sector 40/100*24=9.6. GB ta .... scandıskte bu daha ayrıntılı görülür ... Cylinder sayısından hesaplanarak tam yeri tespit edilebilir .... tespit yapıldıktan sonra partition manager programı calsıtırılır tüm Partitionlar silinir ... ve disk NTFS yada FAT32 istege gore girilir ve tek partition olusturur gibi secilir .. sonra ayrılacak kısımdan 40 GB lık oldugu ve ornekteki hesaplamada BAD sektorun 9.6 . GB tan basladıgını varsayarsak ilk bölüm daha sağlıklı calısabilmesi için 9 GB olarak bölünür ..... 
BU KISIM ONEMLİ : şimdi tam bad üzerine geldik bad sektor atıyorum tespitlerimize göre 3 GB olsun biz 9 GB ilk bölüm bölmustuk sonrakı kısmı 3 GB ( BADLI BOLUM ) olarak bolduk .... ve inset tusuna basıp hidden bad block secenegini sectik ( bu secenek diskin o 3 GB lık badli kısmını gizliyor ve hiç bir yerde göstermiyor bilgisayarcılar bile anlamıyor ancak FDSIK de gozukuyor ) ve a azami 4 kısım olusturabiliriz .... geriye ne kaldı ? 9 + 3 = 12 40-12= 18 GB geriye kalan 18 GB lık bölümü yine ikiye ayırabilir yada tek parca yapabiliriz .... 2 ye ayırırsak 
C: = 9
D: = 9
E: = 9 GB ..... 
En son C partitıonun uzerinde B harfine basıp C: yi aktifleştiriyoruz boot için .... Ve artık fiziksel olarak Hdd nin okuyucu kafası Badli bolume bir daha ugramıyor orası artık disable .......

internet üzerinde böyle bir çözüm yolu gösterilmiş fakat bunlar geçici çözümlerdir yani bad sektöre kalıcı çözüm bulamazssınız nedeni donanımsal hata olmasıdır...

Arkadaşlar 5 gündür benim hard diskim kapanıp duruyor kendiliğinden genelde sabahları açtığımda bi kaç kez kapanıp açılıyor hard diskin sesini duyabiliyorum pat diye giddiyor Ssonra tekrar açılıyor bu sefer sorunsuz gidiyor bir müddet.....ben çok düşünddüm bişey bulamadım yardımcı olurmusunuz.. şimdiden tşkler..

ilk soruyu soran arkadaşa gerçi cevaplar açıkça verilmiş bende bi ayrıntılı açıklama yapıyım bad sektör denilen hatalı bölgeler hdd nin iç kısımında diskin ilk veri yazıldığı noktalarda ise o kısım a ilk olarak işletim sitemi verileri yazılacağından işletim siteminde hatalar meydana gelir örneğin işletim sisteminin çökmesi gibi yada kurulum esnasında hatayla karşılaşırsın şöyle bir çözümü olabilir sektör hataları fazla değil ise mesela eski bir yöntemdir dos sisteminden scan disk yaparak disk yüzeyini tarata bilirsin taranan yüzeyde hatalı sektörleri sana göstericektir bu kısımlar ilk kısımlarda ise yanlızca örneğin 4gb lık bir alanda hatalar var diskin ilk veri yerlerinde ozaman partition magic yada benzeri bir programla diskin o kısımlarını kesebilirsin hard diskinin alanı daralır ama işlevselliği devam eder kişisel tavsiyem o hdd ye işletim istemi yükleyerek kullanmamandır ayrı bir depo olarak kullanırsan daha verim alırsın çümki genelde hdd ler bad söktör hataları vermeye başladıklarında bu onların yavaş yavaş yada aniden her an ölebileceğinin bir işaretidir bir nevi hdd kanseri denebilir ..

Arkadaşlar 5 gündür benim hard diskim kapanıp duruyor kendiliğinden genelde sabahları açtığımda bi kaç kez kapanıp açılıyor hard diskin sesini duyabiliyorum pat diye giddiyor Ssonra tekrar açılıyor bu sefer sorunsuz gidiyor bir müddet.....ben çok düşünddüm bişey bulamadım yardımcı olurmusunuz.. şimdiden tşkler..

teknik elemanların genelde bu tak tak sesine dedikleri isim hdd kafa atıyo denmesidir çözümü ki benimde yüzlerce karşılaştığım bir sorundur kısa ve acıklı çözümü yeni bir hdd almandır ben hiç düzelen görmedim mutlaka bir anda tamamen iptal oluyor hdd önemli verilerin varsa çalıştığı süre içinde verilerini yedeklemendir tavsiyem ..

tufancap kafa atma ile benzer ir sorun daha vardır oda kablolardan kaynakanan bir sorundur o alıntıdakide ona benziyor yani hardiskten tırt diye ses gelip bir kaç saniye 20-30 sn gibi sonrtadan geliyorsa bu kafa atma olmıyabilir yani hardisk ara ara yeniden başlıyorsa bu kafa atma olmıyabiliyor bence o alıntıdaki arkadaş kablolara baksın ama tık diye ses geliyor sonra herşey donuyor veya sürekli tık diye ses geliyor ise bu kafa atmadır seslere bakılmalı yani birindeki ses hardiskin başlangıcındaki ses diğeride tık tık diye bir sesdir..

Bad sektorun yazılımla tamiri tabiki imkansız ama @YAĞMURADAM'ın dediği yöntem yavaş ntfs formatta işe yarıyor heralde, yada fromda HDD Regenerator isminde bir yazılım olması lazım, programın çalışma mantığı nedir bilmiyorum ama badsector fazla değilse işe yarıyor, sanırım low level format ile bozuk bölümleri devre dışı bırakıyor.

Bad sektorun yazılımla tamiri tabiki imkansız ama @YAĞMURADAM'ın dediği yöntem yavaş ntfs formatta işe yarıyor heralde, yada fromda HDD Regenerator isminde bir yazılım olması lazım, programın çalışma mantığı nedir bilmiyorum ama badsector fazla değilse işe yarıyor, sanırım low level format ile bozuk bölümleri devre dışı bırakıyor.

maxblast ve senin dediğin programda işe yarıyor senin dediğin program bozuk kısımlar eğer fiziksel değilsi çizik değilse yazılımsal bir bozulma ise bunu onarır ama fizikselse o bölgedeki veri okunamaz yazılamaz ise o bölge işaretlenir ve hardisk o bölgeyi atlar o bölge okmuş gibi tıpkı bozulmuş bir pastanın bir dilimini çıkartmak gibi sadece bozuk kısmı çıkartıp iş görülebiir yani olay bulup işaretlemeden ibarettir çalışma mantığı basitçe bu..tabi devre dışı bırakmadan önce o yazılımlar o bölgede işlem yaparak test ederler.

tufancap kafa atma ile benzer ir sorun daha vardır oda kablolardan kaynakanan bir sorundur o alıntıdakide ona benziyor yani hardiskten tırt diye ses gelip bir kaç saniye 20-30 sn gibi sonrtadan geliyorsa bu kafa atma olmıyabilir yani hardisk ara ara yeniden başlıyorsa bu kafa atma olmıyabiliyor bence o alıntıdaki arkadaş kablolara baksın ama tık diye ses geliyor sonra herşey donuyor veya sürekli tık diye ses geliyor ise bu kafa atmadır seslere bakılmalı yani birindeki ses hardiskin başlangıcındaki ses diğeride tık tık diye bir sesdir..

ozaman diğer güç kablolarıylada denesin bi arkadaş ama hdd den slışıla gelmiş seslerin dışında sesler gelmeye başladıysa bu sürekli devam ediyorsada hdd nin ömrünün bitmeye yaklaştığıdır bu bi fikir tabii..

• 2 hafta sonra ...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...