Jump to content

Bilgisayarım Donuyor Nedeni Ne Olabilir?

Anduriel

Recommended Posts

Arkadaşlar bilgisayarım donup duruyor.Donma süresi hiç belli olmuyor yani bilgisayarı açtıktan 10 dk sonra da donabiliyor yarım saat sonrada.Vİrüs vardır diye formatladım gene devam etti.Ram i değiştirdim yine devam etti.Acaba hardiskten mi yapıyor?

benim makina da donuyor. USB bağlantı noktalarına flash bellek kamera vs. takınca donuyor .

bilgisayar Celeron 2.65 ghz 256 mb ram

xp kurulu.

bazı linuxlarla denedim o zaman flash belleği rahat okuyor.yanlız xp de okumuyor.

bu konuda yardım edebilecek var mı?

bir fikir :D

Celeron 2.65 demişsin bir ara bilgisayara deneme amaçlı celeron 1000 takmıştım keş belleği düşük herhalde usb aygıtı takdığımda bilgisayar anlık donmalar oluyordu win xp sistemde kurulu iken bir p4 işlemci takıp deneme imkanın varsa bak birde öyle.

Ekran kartı yetmeyebilir arkadaşımda oluyordu ekran kartını değiştirdiler

bilgisayarın donma nedenleri:

1- sorun ekran kartıdır---->çözüm ekrankartının fanını konrol et eğer çelışıyorsa(ki donduğu zaman bakmanı tavsiye ederim)ekran kartını değiştir.eğer fan çalışmıyorsa WD40 vb pas çözücü spreylerden birini al sık ama makinen çalışmazken yoksa gümletirsin. sorun çözülür.

2-sorun HDD ise ki bilemezsin hirenboot cd de hdd genaretor diye bir program var onunla hdd ni test et eğer bad sector varsa ve tamir edemezse yeni bir Hdd al sorun çözülür.

3- iki veya daha fazla ram kullanıyorsan uyuşmazlık olabilir everest le ramlarini kontrol et ana kartına uyumlu olanı tak. birde ramlar uyumlu olabilir ama arıza vardır ısınınca makinen donar ramlarini test et arızalı olan varsa çıkar

4-işlemcinin fanını kontrol et tam oturmuyor olabilir arkadaşlar yukarıda belirtmişler zaten

5-celeron kullanan arkadaşım ana kartının güncel sürücülerini yüklersen sorunun çözülür.

6- kimsenin makinesiyle alay etmeyelim herkesin maddi durumu iyi olmaya bilir.benim makinem P3 800 64 ekran kartı ve 256 ram 20 gb hdd benim için daha büyüğü yok en azından piyangodan para çıkana kadar.

benim makina da donuyor. USB bağlantı noktalarına flash bellek kamera vs. takınca donuyor .

bilgisayar Celeron 2.65 ghz 256 mb ram

xp kurulu.

bazı linuxlarla denedim o zaman flash belleği rahat okuyor.yanlız xp de okumuyor.

bu konuda yardım edebilecek var mı?

bir fikir :(

sp3 kur

arkadaşlar herşeyi yazmışınız ama power suply'ı yazmamışınız içindeki condanstörler zamanla şişiyor ve istenen akımı karşılayamıyor buda power ın ısınmasına sebep oluyor ve ardından makinada donma ve kilitlenmeler hatta resetleme bile oluyor.

bence ilk olarak power değiştirip denense sonrasında diğer donanımlar kontrol edilse daha iyi olur.

kolay gelsin

Bu gibi sorunlara çözüm istemeden önce sisteminizde var olan tüm donanımları yazmalısınız! Donanım sorunları donanım ürünlerinin birbiriyle uyumsuz çalışmasından kaynaklanır genellikle. Birinde sorun vardır diğerini etkiler.

Konuya bakıldığında anlaşılıyor ki adam akıllı bu bölümünde üstüne kural yazmalı!

Saçma saçma mesajlar atılmış! biri demiş tuvalete ******ür! ki bu arkadaşa uyarı verdim bu yüzden. Biri demiş işlemciyi kontrol et. Adam tek tek pinlere elektrik verip ölçüm mü yapsın! işlemci nasıl kontrol edilir bilgisi olan var mı? Biri demiş SP3 kur, SP2nin donma yaması zaten SP3!.

Kesinlikle adam akıllı kural yazalım bu bölüme, mesajlar gittikçe 8 yaşında çocuk tavsiyelerine inmeye başladı!

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...