Jump to content

Arapça Klavye Ekleyemiyorum [Çözüldü]

Macintosh

Recommended Posts

Arkadaşlar, modifiyesiz, temiz xp'de Arapça dahil her türlü klavye ekleyebiliyorum. Bunda bir sorunum yok.

Fakat modifiye edilmiş xp kurulu pc'de Arapça klavye eklemem gerekiyor ama olmuyor. Bu xp'de Türkçe ve İngilizce hariç tüm klavye dosyaları çıkarılmış.

Bende orjinal windows xp cd'si var. Gerekli dosyaları oradan alabilirim ama Arapça klavye dosyaları hangileridir bilmiyorum. Bir de Arapça klavye dosyalarını system32 içine atmaktan başka bir işlem yapmam gerekiyor mu?

Yardımcı olursanız çok iyi olur kanımca :D

Kendi yaptığım modifiyede ben de Rusça eklemek istemiştim, olmadı. Sanırım olmuyor da...

Elinde orjinal windows xp cd'si olmayan birinin çıkartılan bu dosyaları bulması zor olabilir.

Fakat elinde orjinal windows xp cd'si olan biri için silinen klavye dosyalarını yerine koymak zor olmamalı.

Denetim masası / Bölge ve dil seçenekleri / diller sekmesi / altta ek dil desteği kısmında karmaşık komut dosyasında tay dili dahil sağdan sola dillerin eklenmesi gibi bir seçenek var onu işaretle uygula de. Windows cdsi isteyip yükleyecek. Ondan sonra aynı yerde ayrıntılar kısmından ekle seçeneği ile dili yükleyebilirsin...

Denetim masası / Bölge ve dil seçenekleri / diller sekmesi / altta ek dil desteği kısmında karmaşık komut dosyasında tay dili dahil sağdan sola dillerin eklenmesi gibi bir seçenek var onu işaretle uygula de. Windows cdsi isteyip yükleyecek. Ondan sonra aynı yerde ayrıntılar kısmından ekle seçeneği ile dili yükleyebilirsin...

Teşekkür ederim @tenekecezve

İlk mesajımda da söylediğim gibi normal windows xp'de senin de tarif ettiğin gibi yapıyorum ve sorunsuz bir şekilde klavyeyi yükleyebiliyorum.

Fakat bu windows modifiye edilmiş ve içinden klavye dosyaları çıkararıldığı için bu yöntem işe yaramıyor. Benim mutlaka bu çıkartılan Arapça klavye dosyalarını sisteme atmam gerek.

Üzerinde oynama yapılmamış windows xp cdsi bende var. Sorun şu ki Arapça klavye dosyası hangi dosya?

• 2 hafta sonra ...

Evet arkadaşlar, sonunda bu problemi de çözmüş bulunmaktayım. Vatana millete hayırlı olsun :D

Aşağıda dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım. Belki bu yöntem ilerde başkalarının da işine yarar.

1- Kbda1.dll dosyasını system32 klasörüne attım.

2- Denetim masası/Bölge ve dil seçenekleri /Diller sekmesi, alttaki Ek Dil Desteği kısmında (Karmaşık komut dosyası ve Tay dili dahil sağdan sola dillerin dosyaları yüklensin yanındaki kutuyu işaretledim ve üzerinde modifiye yapılmamış orjinal windows xp cd'mi takıp gerekli dosyaları yükledim.

3- Kayıt defterine bazı anahtarlar ekledim.

HKEY LOCAL MACHINE / HARDWARE / DEVICEMAP / SYSTEM / ControlSet001 / Control / Keyboard Layouts

anahtarının altında 00000401 isminde yeni bir anahtar oluşturdum. Daha sonra bu anahtarın içine aşağıdaki dize değerlerini ve dize verilerini ekledim.

Değer Adı: Layout File - Değer Verisi: KBDA1.DLL

Değer Adı: Layout Text - Değer Verisi: Arabic (101)

Değer Adı: Layout Display Name- Değer Verisi: @%SystemRoot%\system32\input.dll,-5084[/CODE]

Aynı işlemleri

HKEY LOCAL MACHINE / HARDWARE / DEVICEMAP / SYSTEM / ControlSet[color=#FF0000][b]002[/b][/color] / Control / Keyboard Layouts

Anahtarı içinde de yaptım. Sonra bilgisayarı yeniden başlattım.

[b]Denetim masası/Bölge ve dil seçenekleri/Diller sekmesi/Metin Hizmetleri ve Giriş Dilleri/Ayrıntılar[/b] menüsünden [b]Ekle'ye[/b] girdim. Alfabeleri birbirine benzer olduğu için bu menüden [b]Peştuca(Afganistan)[/b] dilini seçtim. [b]Klavye düzeni/IME[/b] olarak da [b]Arapça (101)'i[/b] seçtim.

Ve artık sorunsuz bir şekilde Arapça klavyemi kullanabiliyorum :lol:

[size=4][b]السلام عليكم[/b][/size]

[size=4][b]ماكنتوش[/b][/size]

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...