Jump to content

Sabit Diskimde Eksiklik Var...

efuyam31

Recommended Posts

Merhaba,benim acer 5520g bir laptopum var.kullandıgım programlar gereği vista home premium bilgisayarıma xp yüklettim.bilgisayarı aldıgımda d diskim de formatlı olarak geldi.bilirsiniz yeni laptoplarda özel olarak yaklaşık 10 gb lık bir kurtarma bölümü oluşturulmuş.formattan sonra bu bölümün de silindiğini anladım hadi o bişey değil de 160 gb lık sabit diskim hala 150 gb civarında görünüyor. geri kalanını kurtarmanın bir çözümü var mı? şimdiden teşekkürler

kardeş panik yapmana gerek yok.bütün harddisklerde böyle.160 lık hardiski 150 görmesi normal.10 gb index kısmına gidiyo bölümlendirirken.kitap gibi düşün harddiski.bide ayırma birimi boyutuda etken bu olaya. mesela 320 lik harddisklerde 297 filan gözükür.

kardeş panik yapmana gerek yok.bütün harddisklerde böyle.160 lık hardiski 150 görmesi normal.10 gb index kısmına gidiyo bölümlendirirken.kitap gibi düşün harddiski.bide ayırma birimi boyutuda etken bu olaya. mesela 320 lik harddisklerde 297 filan gözükür.

kardeş zaten makina ilk geldiğinde öyleydi tamam.ama kurtarma bölümü silindi hala 150 gb. bilmem anlatabilmiyormuyum:D

Arkadasim bu konuda senin yapabilecegin birsey yok. Sabit disk ureticileri cihazlarin kapasitesini tamamen fiziksel degerleri kullanarak hesapliyorlar. Buna gore bir Gigabyte 1.000.000.000 Byte'a denk geliyor. Ancak microsoft icin bir Gigabyte 1.073.741.824 anlamina geliyor. Bunun nedeni ise islemlerin ikilik sistemde gerceklesmesi. Yani kisacasi senin yapabilecegin birsey yok bizim hocamız böyle demişti

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...