Jump to content

Işlemci Karşılaştırması

potenza

Recommended Posts

Amd İşlemcisi için oyunda daha iyi diyorlar. Daha performanslı çalışıyormuş. İntelin tabanı daha iyiymiş. Bilgisayarcı birisi Amd yi tavsiye etmiyor. Performans için kitapta okumuştum. Amd athlon 3500+ 2.2ghz İntelin Pentium 3.5 Ghz eşitmiş. Athlon 2.2 Ghz = Pentium 3.5 Ghz. Ayrıca Amd fazla ısınıyor. Hız kavramı nasıl işlemcide Performansa eşdeğermi ?

oyun için amd derler opyun için değise intel , amd de artık eskisi gibi ısınma sorunu yok bizde yaygın olan intel bir yazıda amerikada amd nin vede linux un yaygın olduğunu oumuştum aykırı insanlar mı desem yada ii bildiklerinden yada tekele karşı çıkmalarındandır.

arkadasım mesela amd 3200 fiyatı eşit olan bi intel işlemci aldığında ikisinin oyun karşılaştırmasında amd inteli ezer ama amd'de 2 işlem actıgında hemen bayılmaya başlar işlemci intelde boyle bi olay yoktur eşit olarak işlemciyi boler AMD ile ilgili bi sorun daha mesela anakartla ilgili acayip sorunlarla karşılasabilirsin(mesele bende 780g amd anakart var kingstom 4gb flash diskten dosya alıyo ama içine dosya atmıyo :S)

İŞİN KISASI BEN SADECE OYUN OYNAYACAM UCUZ FİYATA DİYORSAN AMD BAŞIM ACAYİP SORUNLARLA AGRIMASIN DİYORSAN İNTEL

arkadasım mesela amd 3200 fiyatı eşit olan bi intel işlemci aldığında ikisinin oyun karşılaştırmasında amd inteli ezer ama amd'de 2 işlem actıgında hemen bayılmaya başlar işlemci intelde boyle bi olay yoktur eşit olarak işlemciyi boler AMD ile ilgili bi sorun daha mesela anakartla ilgili acayip sorunlarla karşılasabilirsin(mesele bende 780g amd anakart var kingstom 4gb flash diskten dosya alıyo ama içine dosya atmıyo :S)

İŞİN KISASI BEN SADECE OYUN OYNAYACAM UCUZ FİYATA DİYORSAN AMD BAŞIM ACAYİP SORUNLARLA AGRIMASIN DİYORSAN İNTEL

neden bayılmaya başlar önbelleği düşük olduğu için mi ?

hehe.

Herzaman tartışırlar bu önbellek konusu.Canım kardeşim Amd nin önbelleği düşük olma sebebini bi araştır bakalım..

Amd ile İntel arasında dağlar kadar fark vardır.Burada say say bitmez.Amd chipsetinde ram ile cpu veriyo çok kısa yani bunun için 4mb lik bi fps hızı gerekmiyor.

İntelde ise çok uzun arada köprüler var bu sebeble fps 4mb değerlerle tutuluyor.

Amd nin oyunlar iyi olamaların sebeblerinden biride amd ile ram veriyolu kısa olması.Aslına amd nin oyunlarda iyi olmasının bir başka nedenide cpu içinde ek bir bir gpu birimi var diyorlar.Tabi sadece söylenti ancak emin bir deyim değil.Mesela cpu içerisine baktığın zaman ALU gibi birimler varken.Amd de buna ek gpu biri var diyorlar.

Aslında İntel kullanımı sadece verdiği destekdendir.Ve Sanırım Tek El olduğundan olabilir..

Karar senin.İntel yada Amd alsan fark etmez.Her 2 side sana oyunda performans vericekdir..Dediğin gibi eş değer cpu lara bak.Eğer maddi durumun iyi ise intel al.Değil ise amd al..

Ama benim öncelik tercihim İntel Olurdu.Tabi Kendi kriterlerime göre...

Isınma problemi işlemci çekirdeğinin metalle kapatılmadığı zamanlarda soğutucunun düzgün takılmamasındna kaynaklanan birşeydi, AMD' ye has bir sorunda değil, p3 ler de de olan birşeydi.

Birkaç program açınca kasmaya gelince, anakartınız dandikse olabilir, amd yada intel olması farketmez.

Son söze gelirsek AMD işlemcilerin fiyatları şuanda intelin yarısı kadar, anakartlarıda intele göre daha iyi teknolojik özellikleri var, en basiti en iyi onboard gpu amd de.

Bilgisayarcı birisi Amd yi tavsiye etmiyor.

Ayrıca Amd fazla ısınıyor.

Hala 1990'larda yaşayanlar var demekki. Ben soyları tükendi sanıyordum. :pardon:

Anlamadığım şey şu, neden bazı kalıpları ezberleyip 10 yıllar sonra yenilikler geldiğinde biz hala eskisini söyler dururuz? Aklımızdan zorumuz mu var bizim? :drinks:

AMD'nin çok ısınması, kat kaloriferi vazifesi görmesi bitti artık yok, finito, fin, the end.

PClabs'dan bir makale kopyalıyorum. Cilalı taş devrinden kalanlara okutun (padişah fermanı gibi okuyanlar okumayanlara anlatsın)

Cool'n'Quiet Nedir?

AMD Athlon64 işlemciler tarafından desteklenen Cool'n'Quiet (Serin ve Sessiz) özelliği, işlemci voltajının ve fan hızının dinamik olarak yönetilmesine imkan tanıyan bir işlemci teknolojisidir. Sisteme yük bindirmediğiniz sırada, işlemci voltajı, hızı ve buna paralel olarak fan hızı da otomatik olarak düşürülüyor ve daha sessiz ve daha serin bir sisteme kavuşuyorsunuz.

Cool 'n' Quiet, 3 farklı çalışma modu sunuyor. (Normal, Intermediate ve Minimum). Örneğin 2.2 GHz saat hızına sahip, 1.5V çekirdek voltajıyla çalışan, güç tüketimi 89W'lık bir işlemci normal modunda çalışırken hiç bir çalışma parametrelerine dokunulmuyor. Intermediate modunda, saat hızı 2 GHz'e, çekirdek voltajı 1.4V'a, güç tüketimi 70W'a; Minimum modda, saat hızı 800 MHz'e, çekirdek voltajı 1.3V'a ve güç tüketimi 35W'a çekiliyor. Fan hızları da buna paralel olarak düşürülüyor ve işlemci fanının sesini duymak imkansız hale geliyor.

Cool'n'Quiet, sadece serinlik ve sessizlik üzerine etkili değil. Elektrik tüketimini de oldukça düşürüyor ve bunun faturanıza yansımasını büyük ihtimalle görürsünüz.

Cool'n'Quiet'ın overclock yapanlar için ek faydası, işlemcinin sürekli yüksek voltajda çalışmaması. Sadece yük altında, ayarladığınız voltajda çalışıyor. Hoşunuza gitmezse kapatmak çok kolay.

Ek bilgi: Cool 'n' Quiet'i aktif etmediğiniz zaman çok ısınıp, çok güç harcıyor sanmayın. Adamlar normal kullanımdaki ısınma sorunlarını çözmüşler, (biz ekstra sessiz, soğuk çalışan, elektriği az yiyen işlemci isteriz) diyenler içinde Cool 'n' Quiet'i üretmişler. Hala AMD işlemcilerde ısınma problemi var diyenlerde art niyet ararım.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...