Jump to content

Maxtor 40gb Hdd 5400 Rpm

terr!ble

Recommended Posts

Bilgisayar'ım da herşey normal iken CD çekiodum birden reset yedi ve Hard disk bu hatayı vermeye başladı !..

Primarty Master Hard Disk Fail.

Secondary Master Hard Disk Fail.

Press F1 Continue seçeneği geliyor F1 bastığımda ise ;

Disk Boot Failure, Insert System disk and Press Enter diyor ve Enter Tıkladığımda da

Disk Boot Failure, Insert System disk and Press Enter dewam ediyor!..

Ayrıca Format aşamasına geçtiğimde Bilgisayarınıza bağlı Sabit Disk bulunamamaktadır diyor F3= Çık seçeneği geliyor sadece !...

Ve bundan sonra tekrar hata ya dönüyorum !...

Sadece D:/ deki özel dosyalarımı ve kurtarmak istiyorum

Bios'ta Hard disk görüyorum fakat Format atmak istediğimde Hard Disk takılı değil diyor,

Ne yapmam gerektiğini açıkçası bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim ...

Önceden söylediğim gibi sadece D:/ deki dosyalarımı kurtarmak istiyorum !...

Az önce arkadaşım Norton Commander ile belki bilgilerini kurtarabilirsin dedi eğer böyle bi ihtmal varmı ?

Varsa deniyecem de ...

Aynı harddisk bende de var ve aynı sorunlarla ben de karşılaştığım da ide kabloları ve güç kablolarının yerlerini değiştirdiğimde düzeliyordu yani kasadaki başka bir ide kablosuyla bağlantı yap ya da başka bir güç kablosuyla yer değiştir...

Aynı harddisk bende de var ve aynı sorunlarla ben de karşılaştığım da ide kabloları ve güç kablolarının yerlerini değiştirdiğimde düzeliyordu yani kasadaki başka bir ide kablosuyla bağlantı yap ya da başka bir güç kablosuyla yer değiştir...

Dendim o şekilde ama yine olmadı :pardon:

Acaba yeni IDE kablosu alsam herhangi bi etkisi olurmu ?

Linuxun Cd den çlışan sürümleri ile bilgisayarı açsan HD çalışıyormu çalışmıyor mu görebilirsin belki windows hata versede linux görebiliyor böyle bir HDyi kurtarmıştım. Ama seninki için bişey diyemem

Hangi linux dersen mesela Pardus Çalışan CD (kurulan cd değil)

Benim kendi HDde bad sector vardı dosyaları HD çökmeden bugün yedekledim.

Eğer senin HD de sorun varsa dua et kartta olsun aynı model HD alıp kartı değiştirip çözersin ama eğer sorun motor yada okuma kafasında ise işte o zaman sorun büyük böyle durumlarda HD ölmüş oluyor kurtarmak için SIFIR toz olan ortamda HD açılıp içindeki diskin sağlam olan aynı model HDye takılması lazım. Bunuda veri kurtarma şirketlerindeki temiz odalarda yapılabiliyor. Onlarda çok para istiyor.

Sorun işte D sürücüsü içinde kişisel resimler, videolar veya çalışmalar olan bölüm. İnşallah sorunu çözersin.

2 hdd denesem açabilirmiyim acaba :D

Jumper ayarını nasıl yapıcam bilen varmı acaba ?

Harddiskin üzerinde M S C ( Master Slave ve Cable Select) harfleri vardır jumperin olduğu yerde jumperi bişey yardımı ile çıkartıp HD nin üstünde yazan gibi tak ayrıca bazen biostada master slave ayarları yapılabiliyor.

Deneme yanılma ile doğruyu bulursun. CD Romun kablosuna takarsan master slave sorunu bile yaşamayabilirsin :pardon:

I_28_tt1623-web.png

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...