Jump to content

Modifiye İşletim Sistemi Yapan Ve Kullananlar

pasa_mahmut

Nasıl işletim sistemi istiyorsunuz ankete katılınız lütfen  

46 members have voted

1. 1. isteğe göre işletim sistemi istiyoruz

• Standart Bir XP ' deki Gibi Elle Kurulum yapılmasını isitiyorum şifre Pc adı ve Kullanıcı Adını Kısacası Herşeyi Bana Sorsun
      14
    • Otomatik ( katılımsız ) isityorum
      32

Recommended Posts

Arkadaşlar ben şuna değinmek istiyorum şimdi bu modifiye işletim sistemlerinin otomatik ( katılımsız ) olması şartmı Otomatik değilde Elle kurulum olsa olmuyormu

Şimdi nasıl işletim sistemi istiyorsunuz ankete katılınız lütfen

Otomatik ( katılımsız ) isityorum

Elle Kurulum yapılmasını isitiyorum

Ben Standart Bir XP gibi Eller Kurulum İstiyorum Peki siz

Sayın Modifiye işletim sistemi Yapan aradaşlar

Lütfen bu anketin sonucuna göre yaparsanız İşletim sistemlerinizi seviniriz.

Ankete Katılanlar

Bu anketin sonu olmaz. Başlıklarda görüyoruz sonuçta o kadar çok çeşit oluyor ki istediğiniz kadar anket yapın 50 versiyon bile çıkar ortaya. Katılımlı/katılımsız, driverlı/driversız, temalı/temasız gibi basit(!) opsiyonları tek Cd'de topladım nasıl olur? Birkaç haftadır uğraşıyordum sonunda bitti yarın yayınlayacağım upload bitince. Multiboot ekranı ipucu verir sanırım:

(Hepsi 1 CD'dir. 2300 mb=700 mb'a sığmıştır iso sıkıştırması ile)

aiocddwh9.jpg[/url]

Please register to see this content.

Benim anlamadığım katılımlı olunca ne olacak, işletim sisteminin diğer her şeyiyle oynanmış ve değişiklikler yapılmış olmasına rağmen buna katılsak ne yazar katılmasak ne yazar ;) Bence anketi açarken gerekçelerini , artı ve eksilerinide belirtmiş olsaydın daha sağlıklı olurdu. Böyle biraz anlamsız olmuş.

Ben açıklayayım. Katılımsız olunca birinci ve en önemlisi 'Windows Onarma' seçeneği olmuyor geçiyor orasını da mecburen..

2.si ise kendi kullanıcı adımızı ve bilgisayar adımızı girmek. Katılımsız kurulumla otomatik kullanıcı hesabı açılıyor ancak daha sonra başka kullanıcı hesapları eklediğinizde seçemiyorsunuz. Tabi ufak bir ayarla oluyor bu. Özellikle 1. sebep ve bu yüzünden 'driversız' sürümleri katılımlı ve katılımsız kurulum olmak üzere ayırdım. Full Driverlı olanı katılımlı yapamadım bazı aksaklıklıklara yol açtı driver paketleri entegresi yüzünden ama driverlı için gerek yok onarma yapılacaksa zaten klasik Xp, Vista Xp görünümlülerden biri ile katılımlı format veya onarma yapılabilecek.

Aslında 1 Cd'ye katılımlı ve katılımsız windows(ikisini birden) koymak Cd boyutunu hiç artırmaz. Aradaki fark sadece winnt.sif dosyası olacağı için Iso sıkıştırması ile 2 Xp diyelim 600+600=1200 mb ise yine 600 mb cd boyutu olacaktır. Nasıl 2 veya daha fazla Xp konulacağı konusunda anlatım da var zaten..

Ben açıklayayım. Katılımsız olunca birinci ve en önemlisi 'Windows Onarma' seçeneği olmuyor geçiyor orasını da mecburen..

2.si ise kendi kullanıcı adımızı ve bilgisayar adımızı girmek. Katılımsız kurulumla otomatik kullanıcı hesabı açılıyor ancak daha sonra başka kullanıcı hesapları eklediğinizde seçemiyorsunuz. Tabi ufak bir ayarla oluyor bu. Özellikle 1. sebep ve bu yüzünden 'driversız' sürümleri katılımlı ve katılımsız kurulum olmak üzere ayırdım. Full Driverlı olanı katılımlı yapamadım bazı aksaklıklıklara yol açtı driver paketleri entegresi yüzünden ama driverlı için gerek yok onarma yapılacaksa zaten klasik Xp, Vista Xp görünümlülerden biri ile katılımlı format veya onarma yapılabilecek.

Aslında 1 Cd'ye katılımlı ve katılımsız windows(ikisini birden) koymak Cd boyutunu hiç artırmaz. Aradaki fark sadece winnt.sif dosyası olacağı için Iso sıkıştırması ile 2 Xp diyelim 600+600=1200 mb ise yine 600 mb cd boyutu olacaktır. Nasıl 2 veya daha fazla Xp konulacağı konusunda anlatım da var zaten..

Açıklama için teşekkürler, anketi açan arkadaşada teşekkürler. Zaten uygulamanın düşüncesi sizde varmış ve buna uygun çalışmayı yapmışsınız. Ev ve ofis kullanıcıları için katılımlı xp biyerde gerekli ve normal olabilir, ama aynı anda birden fazla makina kurulumu yapılan yerlerde ( helede yetersiz eleman durmu mevcutsa ) katılımsız kurulum CD leri tercih sebebi ve işlevsel oluyor. Çalışmalarınızda kolaylıklar vede başarılar.

açıkcası ben normal bir teme uygulanmış yani program vasıtasıyla uygulanan bir tema degil styl dosyası şeklinde uygulanmış bir teması olan

hızlı çalışan vista görünümü olan ama resnk tarzı ilgi çekici ve şeffaf olan bir xp tercih ederim

BARIŞ üstad merhabalar, bu Multiboot ekranı olarak yukarıda verdiğin görüntü sadece bir resim mi? Eğer resim ise tasarım ile ilgili yardımcı olmak isterim...

Vallahi biraz geç gördüm. Benim hiçbir grafik bilgim yok neredeyse.(photoshop kullanamıyorum)

İnanmayacaksınız ama o resmi Potofiltre programı ile yaptım. Paint gibi az biraz daha gelişmiş sayılır :)

O kadar işten sonra önemsemedim elimden geleni yaptım, işlevi aynı sonuçta. Umarım çok da kötü olmamıştır. Çalışmayı bitirip yayınladım Modifiye İşletim Sistemleri bölümünde göreceğiniz üzere. Grafik konusunda yardıma htiyacım olduğunda size danışabilirim demek ki, teşekkür ederim.

Bu anketin sonu olmaz. Başlıklarda görüyoruz sonuçta o kadar çok çeşit oluyor ki istediğiniz kadar anket yapın 50 versiyon bile çıkar ortaya. Katılımlı/katılımsız, driverlı/driversız, temalı/temasız gibi basit(!) opsiyonları tek Cd'de topladım nasıl olur? Birkaç haftadır uğraşıyordum sonunda bitti yarın yayınlayacağım upload bitince. Multiboot ekranı ipucu verir sanırım:

(Hepsi 1 CD'dir. 2300 mb=700 mb'a sığmıştır iso sıkıştırması ile)

aiocddwh9.jpg[/url]

Please register to see this content.

işte bu ya benim de demek istediğim bunun gibi isteyen istedği şekilde kurabilsin böyle bir XP şarttı ve üstad yapmış işte sağol kardeş bizleri düşündügün için süpersin

Bende bir görüş belirteyim katılımsız xp lerde mutlaka benim gibi professional pc kullanıcısı iseniz mutlaka bi sorun yaşamışsınızdır ... Mesela bir kaç tane hata sayayım .. Sürücü sorunu ,, Sistem donması ,, Program uyumsuzluğu ,, Hesap yönetimi ,, Mavi ekran hatası ,, vs.. Şu ana kadar 25 ten fazla katılımsız sistem denedim hepsi birbirinden güzel şekilde hazırlanmış ve her kullanıcıya hitap edecek şekilde ama bana hitap edeni hala bulamadım .. Benim ne kullandığıma gelince .. Sp siz xp pro kurdum üstüne sp3 ve güncellemeleri kurdum ve inanınki şu ana kadar hiç bir sorunla karşılaşmadım sistemi tnc keyi ile aktive ettim ve acronisle yedekledim sp3 çıktıktan sonra bu şekilde bi sistem kullanıyorum ve kafam rahat .. Şimdi diyeceksiniz ben ev kullanıcısıysam bu normal ama kafe işletmecisiysem yada teknik servis elemanıysam ne olacak .. O zaman katılımsız olanlardan birini kullanacaksınız yada zaman ayırıp bunları yapacaksınız ..başka çare yok gibi duruyor...

Muha ya senin deyiminle "full driverlı" ama "katılımlı" istiyorsa :clapping: Orayı gözden kaçırmışsın...

Edit: Bunun için zaten eğitim videoları yayınlanması taraftarıyım herkes kendi istediğini yapsın download download nereye kadar.Biraz özgün şeyler yapın kendinizce...

Ne demiş nazımım "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür"

• 2 hafta sonra ...

Katilimsiz kurulumu sadece belli basli bazi seyleri merak ettigim icin arastiriyorum. Fakat kendi sistemimde kullanmiyorum. Yukarida arkadasin da belirttigi gibi gorsel ve islevsel anlamda pek cok modifiye sistem mevcut fakat tamaminda sorunlar yasadim zaman icinde. Bir test sistemim var ve onda deniyorum her seyi. Ornegin o sistemde su an kurulu olan oldukca guncel bir katilimsiz xp kurulu ve neredeyse tumunde karsilastigim su explorer hatasi az once tekrar karsima cikti. Screen almayi unuttum ama mutlaka gormussunuzdur diye dusunuyorum. Forumda gezinirken bir uyenin bir baslikta verdigi cevabi okuyordum. Uyenin imzasinda bir link gordum ve yeni bir sekmede ac dedim. Forumun baska bir basligina gittim. Buraya kadar hersey normal. O baslikta ilgimi ceken konu hakkinda gerekli bilgileri edindim ve sekmeyi kapattim. (Daha dogrusu kapatmaya calistim) Duzinelerce yeni sekme halinde kapatmaya calistigim sayfa acildi ve explorer kilitlendi. Gorev yoneticisinin acilmasi 10 dakikaya yakin surdu. Gorevi sonlandira dahi tiklayabilmem bir o kadar. Gerisini siz dusunun artik. Bir diger karsilastigim hata ise, framework ile ilgili. Framework destekli calisan program ve yan uygulamalarda surekli sorunlar yasiyorum. Otomatik guncelleme acikken guncelleme bulmuyor. Ama windows update uzerinden ozel secenegiyle baktigimda framework sanki hic yuklenmemis gibi bastan yuklemek istiyor. Bu bir hata degil katilimsiz olusunun bir etkisi diye dusunuyorum. Ama framework gerektiren uygulamalarda surekli sorunlar ve kilitlenmeler yasamak pekte hos degil.

Hattizatinda katilimsiz kurulumlarin ilk ortaya cikisi, acemi bilgisayar kullanicilarinin kapi kapi dolasip anlayan biri pesinde kosmalarinin onune gecip, cd veya dvd olarak ellerinde bir isletim sistemi olmasi ve onu suruculerine takip sistemi yeniden baslattiklarinda bilmedikleri anlamadiklari hicbir ayrintiyla ugrasmamalari dusunen kisilerin ilk projelerine dayaniyor. Acikcasi ben bu durumdan oldukca memnunum. Zira acemi kullanicilar tarafinda yogun sekilde gunun her saati rahatsiz edilen biri olarak, onlara bir cd verip bilgisayari yeniden baslat ve bekle bitince hersey hazir olacak demek can suyu gibi bana. :(

Uzman kullanicilar icin katilimsiz kurulumlar zaten bir sure sonra sorunlardan kopabilmek icin standart sistem kurulumu + driver ve programlarin yuklenmesi + sistem ayarlari sekline donusuyor. Bu durumda yapilan bu anketin cokta sonuca goturecegi kanaatinde degilim. Zaten yapilma amaci acemi kullanicilar olan bu isletim sistemi versiyonlari ne kadar katilimsiz olursa o kadar daha iyi. Tabii acemiler icin. Yok ben uzman kullaniciyim isimi bilirim diyorsaniz o zaman zaten butun bunlara hic gerek yok. Alir sisteminizi bastan sonra kurar ve mumkun olan en kararli sisteme kavusursunuz. :mellow:

Basligi acan arkadasim insallah sozlerimi yanlis anlamaz. :(

Sevgi ve saygilarimla. :mellow:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...