Jump to content

Mustafa Ne Kadar Izlendi?

kazaam

Recommended Posts

75177.jpg

Cumhuriyet Bayramı'nda vizyona giren 'Mustafa' filminin gişedeki hasılatı da yankı uyandıracak.

Atatürk’ün askeri, siyasi ve insani yönlerini resmi dilin dışına çıkararak anlatan “Mustafa”, vizyona girdiği ilk 5 günde yaklaşık 470 bin izleyiciye ulaştı.

Hafta sonu Türkiye’nin dört bir yanında sinemalara koşan genç, yaşlı sinemaseverler salonları doldurdu. Hafta sonu 241 bin 185 kişinin seyrettiği “Mustafa”, son dönemin en yüksek izleyici sayısına ulaşan filmi oldu. 29 Ekim’de 193 kopya ile 206 salonda vizyona giren filmi ilk iki günde de 228 bin 323 kişi izlemişti.

SABANCI’nın katkıları ve NTV - KO’MEDYA ortaklığıyla hazırlanan “Mustafa”, 70. ölüm yıldönümünde Atatürk’ü seyirciye yeniden tanıştırmayı amaçlıyor. Can Dündar’ın yazıp yönettiği filmin müziklerini Goran Bregovic besteledi.

15 yıldır Atatürk belgeselleri yapan, “Sarı Zeybek”le seyirciyi Ata’nın insani yüzüyle tanıştıran Can Dündar ve ekibi şimdi onun bütün hayatını sinema diliyle anlatıyor.

Atatürk’ün ölümünün 70. yıldönümünde Selanik’ten Dolmabahçe’ye kadar hayatını başından sonuna mercek altına alarak, onu şablonlardan uzak olarak askeri, siyasi, insani boyutlarıyla anlatmayı amaçlayan “Mustafa” filmi, seyirciyi, özellikle de yeni nesli Atatürk’ü yeniden keşfe davet ediyor.

Can Dündar hmm. Aslına bakarsanız Steven Spielberg yapsaydı! izlerdim.Neden?

Çünkü Steven yılların deneyimiyle yapardı adamı övmüyorum ama onun filmlerini izleyenler bilir.

Aslında Hollywood'a Atatürk'ün filmi yapılacakmış oyuncu olarakta Antonio Banderas ( Desparado) oynayacakmış ama Kültür Bakanlığı izin vermemiş.

Uzun Lafın kısası Türklerin yaptığı Film 1 ay izlenir.Akılda hiçbirşey kalmaz.

İzledim,izlemez olaydım.Atatürk bu kadar mı yavan,özelliksiz,basit anlatılır?İğrenç bir belgesel-film.İnternette Atatürk ile ilgili videoları izleyin daha iyi.Belgesel-film sonunda Atatürk'ü hiç tanımamış biri şu yorumu yapabilir:"Bu adam mı 7 düveli altetti?".Atatürk'ün devrimleri,bakış açısı,hayalleri,nasıl bir ülke hayal ettiği,inkılapları hiç anlatılmıyor.Varsa yoksa sigara,içki,yanlızlık...

Can Dündar yine tribünlere oynamış,paraya para demez artık.Kültür Bakanlığı coşar ona.Çünkü aynı Can Dündar "Sarı Zeybek" belgeselini çeken adamdır ve ondan da büyük paralar kaldırmıştır.

Benim tavsiyem paranızı boşa harcamayın,bu filme vereceğiniz ya da ayırdığınız bir para varsa gidin bir fakir doyurun,bir öğrenciye harçlık verin ya da ne bileyim sevgiline çiçek al çok ama çok daha iyi.

Saygılar.

ben izlemedim izlemicemde nasıl olduğunu tahmin edebiliyorum ve yorumlarına güvendiğim kişilerde yorumlarında beğenmediklerini açıklamışlar yani izlemeye değer bişey değilmiş...

bu arada yukarda bi arkadaş Steven Spielberg demiş atatürkün filmini gereçekten o çekicekti birokrasi ve kısıtlamalar yüzünden çektirmediler..aslında adam ve seçtiği oyuncular senelerini verip çekmeyi düşünüyorlardı kilosuna varana kadar ayarlıcaklardı ve en ince ayrıntılar bile işlencekti ama bizimkiler işte onada yasak koydular:S

Bence siz filmi yanlış anlamışsınız.Tabi bunu burada izleyip yorum yapan arkadaşlara söylüyorum.İzlemeden yorum yapanlarsa filmin bu nolduğunu tam kavrayarak tekrar düşünün derim.Çünkü bu filmin önce adına bakın "Mustafa" eğer devrimlerinin anlatıldığı bi film olsa "Atatürk" olurdu filmin adı.Bu filmde ise bir İNSAN olarak Mustafa Kemal'in hayatını anlatmış Can Dündar.Ayrıca Can Dündar'ın da dediği gibi "Bu benim Atatürk'üm" Eğer beğenemediyseniz sizin görüşünüzü yansıtan bir Atatürk portresi çizen film çekin.

Bir insanda (olmayan zaafları) varmış gibi göstereceksin, bunu utanmadan sıkılmadan yapacaksın. Bu yaptığının adına da (biz insani yönünü anlatmaya çalıştık) diyeceksin. İşin en kötüsü de toplumun entel olma heveslileri senin yaptığın bu iğrençliği savunacak.

İlokulda biz karga kovalayan Mustafa'yı da okuduk, öğrendik. Bir millet yaratma mücadelesi verme uğrunda gecesini gündüzüne katan ve bu yüzden gençliğini dahi yaşayamayan yoluna bin can feda Yüce önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü de okuduk, öğrendik.

Ve Allaha şükürler olsun ki bütün entel, dantel söylemlere karşın Atasına inanan Türk gençliği oynanmak istenen hain oyunların farkında ve kimseye pabuç bırakmayacak şekilde her an tetikte bekliyor.

Zaten onun içindir ki hainler bundan rahatsız (Yahu ne yaparsak yapalım Atatürk'ün gençliği yolundan dönmüyor) diye kuduruyorlar. İyi de oluyor. Böyle olmaya da devam edecek.

İnsan yönünü ortaya çıkardık diyenler TDK güncel sözlükte MÜFTERİ kelimesinin anlamına bir bakıversinler. Bünyeye faydası olur.

Çünkü Steven yılların deneyimiyle yapardı adamı övmüyorum ama onun filmlerini izleyenler bilir.

Aslında Hollywood'a Atatürk'ün filmi yapılacakmış oyuncu olarakta Antonio Banderas ( Desparado) oynayacakmış ama Kültür Bakanlığı izin vermemiş.

Senin Gibiler Oldukça Türkiye Yerinde Saymaya Devam Edecek.!

Bence siz filmi yanlış anlamışsınız.Tabi bunu burada izleyip yorum yapan arkadaşlara söylüyorum.İzlemeden yorum yapanlarsa filmin bu nolduğunu tam kavrayarak tekrar düşünün derim.Çünkü bu filmin önce adına bakın "Mustafa" eğer devrimlerinin anlatıldığı bi film olsa "Atatürk" olurdu filmin adı.Bu filmde ise bir İNSAN olarak Mustafa Kemal'in hayatını anlatmış Can Dündar.Ayrıca Can Dündar'ın da dediği gibi "Bu benim Atatürk'üm" Eğer beğenemediyseniz sizin görüşünüzü yansıtan bir Atatürk portresi çizen film çekin.

Bir yönetmen olsa idim kesinlikle o bahsettiğiniz filmi çekerdim.Bakın her ülkenin-ve dolayısıyla ulusun(ulus olabilmeyi başarmış toplumların)- değerleri,ahlaki anlayışları,kültürü ve kahramanları vardır.Toplum,her zaman kendisine ışık tutacak önderler arar.Bu önder sahneye çıktığında ise toplum peşine takılır ve sürüklenir.Aynı toplum yaptıklarından ötürü o kahramanı göklere çıkartır.Bunda bir sakınca yoktur,olamaz da çünkü onu kendisinden üstün ve önde görür.İdeologlar o kahramana vizyon yükler.İşte o kahraman artık bir birey değil topluma mal olmuş bir simgedir,o simgenin yıkılması demek toplumun yaralanması demektir.Sırf insan Atatürk'ü anlatacağım diye ortaya zavallı bir kişilik (ki öyle değil) sunmak hangi mantığa sığar?

Ekliyorum.Filmin yayınlanma tarihi 29 Ekim...Neden 10 Kasım beklenmedi?Ben söyleyeyim.28 Ekim günü Dtp denen partinin elebaşları mecliste güneydoğuki illerimize yerel otonom isteyen kitapçılar dağıttı.Belgesel-filmde ise Atatürk'e hiç gereği yokken kürtlere özerklik verilmesi söylettiriliyor.Ayrıca padişahın Mustafa Kemal'e "Paşa git ve ülkeyi kurtar" sözü söylettiriliyor ki ben 5 yıl tarih bölümü okudum,yüzlerce tarih kitabı okudum yok böyle bir söz.Mustafa Kemal 9.Ordu müfettişi olarak Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Türkler ile Pontus Rumları arasındaki çatışmaları durdurması ve rapor hazırlaması için olağanüstü yetkilerle yollanıyor.Evet yollayan Padişah Vahdettin'dir ama yollama sebebi ülkeyi kurtarması değidir...

Kimse bana Can Dündar'ı savunmasın...Paragözün önde gidenidir...

Ayrıca madem filmin adını Mustafa koydun çocukluğunu anlatsaydın Can Bey!Ki Mustafa Kemal sizin arkadaşınız mıdır,cephede beraber mi savaştınız,Çanakkale'de hangi koydaydınız?Madem insan Mustafa'yı anlattınız neden çektiği sıkıntıları,borç alınan benzinle Sivas'tan Ankara'ya gidebildiğini,Ankara'da okul sıralarında yattığını anlatmadın?Mustaf Kemal sizin asker arkadaşınız mıdır ki ona "Mustafa" diye hitap edebiliyorsunuz?

Devrimlerinin sonuna kadar savunucusu olduğum Mustafa Kemal elbette bir insandı ve zaaafları vardı ama bunları halkın gözündeki Atatürk'ü bitirmek vasıtasıyla halkın gözüne abartarak ve yalanlar ekleyerek sokmanın manası nedir?Kime yaranmaya çalışıyor acaba kendisi?

Not:Can Dündar şu anda Said-i Nursi(Kürdi) belgeseli çekmektedir.

Sizi ve aslında bana yaptığınız hakaretleri yine sizle başbaşa bırakıyorum.Konunun tartışmaya dönüşmemesi için susuyorum.

Yazdıklarımda kimseye hakaret etmedim. Emin olun eğer bir hakaret olsaydı bütün modlar tetikte bekliyorlar daha önce yaptıkları gibi özel mesajla bana ulaşıp hakaret ettiğiniz için uyarınızı %20 arttırdık derlerdi. Zaten cezalı olduğum için tırsarak yazıyorum. Ama evet size katılıyorum susmak iyidir.

@97has, Kızmam niye kızayım. Ama sorduğun soru konu dışı olduğu için özel mesajdan attım cevabını.

Kültür bakanlığı izin vermemiş ha ! Vay anasını !

Yahu canım, senin dediğin bu olay 80li yıllarda gerçekleşmiştir. O zamanlar, Atatürk'ü peygamber niteliğinde görenlerin yüzünden Hollwood'a yaptırılacak film yarıda kesilmiş. Daha doğrusu hiç başlamamıştır.

Muştularla şakadanak sonuca varmasak güzel olacak.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...