Jump to content

Bilgisayarımda Donanım Çakışması Mı Var ?

Serix

Recommended Posts

Arkadaşlar merhabalar ben bilgisayarımı aldığım günden beri ( 4 - 5 ay oluyor ) ( Toplama Pc ) hep mavi ekran hatalarıyla karşılaşıyorum.

Bu hataları gidermek için format at vb şeyler önermeyiniz olmuyor.

Daha önce, Tncxp, Tncxpsp3, Perfectxp, Windows Xp sp 2, ile defalarca farklı cd lerden format attım yine aynı.

Sorunların donanım çakışmasından kaynaklandığını düşünür oldum, bir yardım bir yol gösterirseniz sevinirim.

Sorunlar , Hatalar

Bir mavi ekran hatası

Page_Fault_İn_Nonpaged_Area

ve

STOP: 0X0000008E (0XC0000005, 0XBF80228E, 0XB6961C74, 0X00000000)

ve

win32k.sys

ayrıca BAD_POOL_CALLER

Örnek mavi ekran hata resimleri,

http://img397.imageshack.us/img397/4600/15903759ch3.jpg

http://img222.imageshack.us/img222/71/21378973ir2.jpg

Tamam bu mavi ekran hataları bir yana birde bunlar var arkadaşlar.

Durup duruken " Gönder , Gönderme " hatası veriyor pc bazen oyunlarda, bazen winamp ta, bazen msn de , bazen de ie sayfasında vb şeylerde.

( Bazen dediğim hemen hemen her gün alırım bu hataları )

:) :) bu konuyu açarken demin firefox tan attı beni buda hemen hemen hergün böyle olur :) :)

25049406ai6.png44368007lm4.png

97747072ug2.pngplushatajv7.png

Unutmadan pc özellikleri:

ana kart Msi , işlemci pentium4 3.2 , kingston 512 mb ddr2 ram, nvidia 512 ekran kartı samsung 160 sata hdd

Ne yapsam arkadaşlar bilemiyorum bıktım artık, bir gün pc i parçalıyacam ama ne zaman bilemiyorum... =@

formatı tammı atıyorsun yoksa hızlı formatmı?birde tek ram mi kullanıyorsun? iki tane 256 mı?son olarak eğer çok sayıda mavi ekran alıyorsan eğer pc mavi ekrandan sonra açılmıyorsa hardiskinde sorun vardır onuda bilirtim birde daha önce sürekli mavi ekran hatası alıyordum tam kafayı yemek üzereyken hardiskin ide kablosunu değiştirdim düzelmişti sonra yıllar sonra aynı hata tekrar ortaya çıktı her sistemde hata verdi başka hardiskle denedim hiç bir şey yoktu yani hardiskim bozulmuştu bunlarda olabilir sende çakışcak bir donanım göremiyorum...

ki windowsda bir yerde zorlanan donanım varmı çakışan varmı diye bakabiliyorduk ama nerden hatırlamıyorum bir araştır için rahat değilse ama ilk işin ide kablosunu değişltirmek olsun bende başta inanamadım ama işe yaramıştı...

ki son olarak mavi ekranlar windowsla ilgilidir %90 geriside hardiskin sorunudur..sen windowsu kesinlikle başka cdlerden denedim diyorsun o yüzden mavi ekran hatalarını çözme yollarını vermiyorum hardiskinde sorun olabilir ya bağlantı ide kablosunda yada kendinde çakışcak donanım yok bir ram olabilir oda tek parça sanırım birde ekran kartın ağır gelebilir ama oda çok küçük bir ihtimal yüksek bir ihtimal hardisk...

Teşekkürler cevabın için ide kablosunu değiştirmeye çalışacağım.

Ram demişsin , tek ram kullanıyorum 512 lik. Ayrıca formatta hızlıyı seçerim

Bazı mavi ekran hatalarında memory hatası falan da yazar. ram dan olabilirmi ?

Birde anlam veremediğim şey şu, altta verdiğim resimlerdeki hata raporları onlar neden anlayamadım.

Teşekkürler cevabın için ide kablosunu değiştirmeye çalışacağım.

Ram demişsin , tek ram kullanıyorum 512 lik. Ayrıca formatta hızlıyı seçerim

Bazı mavi ekran hatalarında memory hatası falan da yazar. ram dan olabilirmi ?

Birde anlam veremediğim şey şu, altta verdiğim resimlerdeki hata raporları onlar neden anlayamadım.

arkdaşım ilk hiç birşeyi değiştirmeden format atarken yavaşı şeç güven bana en azından iki formatta bir tam format atmalısın yoksa mavi ekranlarla uraşırsın asla hızlıda sistem kurmayın arasında 20 dk var aşağı yukarı ama sorunları çok oluyor o yüzden temiz bi format çek sonra kur windowsu eski windowslar tam silinmediğinden hardisk üzerinde hatalar olur tüm programlar hata verebilir tam format at birde ram demişin o olamaz çakışması için iki ram lazım mhzleri filan çakışır oda sende tek ram var yani o olamaz ilk formatı tam çek düzelmesse hardiskin kablosunu değiştirirsin...bu sorun hardisk sorunu kesin..tam format ve kablo seçeneklerini denersen sorunun çözülebilir...

Kardeş senin donanımında bir sorun var. Çünkü aynı sorunları ben de yaşıyordum. Meğerse bazı kabloları yanlış yere takmışım. Sana tavsiyem en kısa sürede bilgisayarını iyi bilen birilerine göster. Ben bunu yapmadığım için 6 ay yarım performans kullandım bilgisayarı. En sonunda hatayı kendim buldum ama 6 ay boyunca çile çektim. Ayrıca format atarken aşağıda adresini verdiğim orjinal xp sp3'ü kullan.

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=62813

• 1 ay sonra...

eğer memory hatası veriyorsa kesin ramlarında sorun vardır ramlarını kontrol ettinmi veya ram takılan slotlarını kontrol ettinmi etmedinse bi et sonra sorun devam ediyorsa bize uluş bizde araştıralım kolay gelsin kardeşşşş

• 2 hafta sonra ...
  • 5 ay sonra...

Biraz geç oldu ama uzun zaman giremedim yinede mesaj yazıcam belki aynı sorunu yaşayan arkadaşlar çıkar.

Bütün sorun ramdeymiş ram bozuktu arkadaşlar 1gb ram taktım, pc tıkır tıkır kaç aydır hiç bir sorun yok...

• 4 ay sonra...

arkdaslar bende aynı sorunu yasıyorum.. bende hp pavlion notebook pc var.. bi kere garantiye yolladım ama bi sey bulamadılar.. HP Pavilion dv5-1225et Entertainment Notebook PC

Mikroişlemci 2 GHz Intel Core2 Duo İşlemcisi T6400

Mikroişlemci Önbelleği 2 MB L2 Önbellek

Memory (Bellek) 2048 MB

Bellek Maks. 8192 MB

Video Grafikleri NVIDIA GeForce 9200M GS 512MB

Sabit Sürücü 250 GB (5400 rpm)

bu pc dekki aynı mavi ekran sorununu nasıl cözebilirim..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...