Jump to content

Fan Sesi

keman

Recommended Posts

Arkadaşlar Merhaba,

Bilgisayarımın anakartındaki bir sorun sebebiyle bir Bilgisayarcıya ******ürdüm ancak. Arkadaş anakartı değiştirdi. Ancak Üzerindeki fan bilgisayar açıldıktan ortalama 5 sn. sonra aşırı gürültülü bir şekilde devreye giriyor. Çözümü ne olabilir? Teşekkürlerimi sunarım. :)

Bendede aynı sorun var. tozlandığından şüphelendim sildim temizledim şerbet döktüm neredeyse.. yok yine fıyyyk fıyykk diye ses geliyo.Ama br müddet sonra sesi kesiyo. Sanırım fanın benim fan gibi büyük ama ses ekran kartından ses geliyor fanın BIOSdan hızına yada programla hızına bakabilirsin.Bazı anakartlarda hız düşürülebilyor belkide ondan kaynaklanıyordur.

Fanın ses çıkarması artık doğal oldu arkadaşlar bir çözüm olabileceğini sanmıyorum sadece bir iki yöntem vardır

bence kasanın altına küçük pas pas gibi birşey koy yada yeni bir kasa kaplaması al ama en iyi önerim kasadışı yenilenemektir.

Fandanda fazla ses çıkmasının sebebi işlemci nin fazla ısınması gibi

Arkadaşlar ben bu kasa olayına kendimce bi çözüm buldum ve bilgisayarım açıldığında çıkan sesi duyan arkadaşlar (aslında duyamayan) şaşırıp kalıyorlar :D

thumb_629252083.jpg

1- kasa üzerindeki fanı 5 volta düşürdüm (eğer bu yüzden anakartınız ısınıyorsa 12mm lik CoolerMaster kasa fanı kullanmanızı tavsiye ederim.çok sessizdir)

2- diğer bir ses kaynağıysa güç kaynağının fanı.bunuda aynı yöntemle 5 volta bağlayın.Sadece bunla kalırsak güç kaynağımız yanacağı için oklarla gösterdiğim taraftan yani iç kısma vidalarla yine 5volta bağlanmış bir fan monte edin.vida yerleri arka tarafta yok ama hava akımı için açık olan yerler buna uygun ;)

thumb_383151156.jpg[/url]

sonuçmu?? mükemmel sessizlik.. bundan sonra bir tek sorunumuz kalıyor: HDD sesi :D

NOT: ekran kartının fanı ses sorunu yaratıyorsa fan üzerindeki cntayı söküp içine birazcık makine yağı damlatın.eğer bu sorununuzu çözmesse piyasada yaklaşık 70liraya satılan ekran kartı soğutma fanları war.çok çok sessizler..

thumb_225063700.jpg

fan ile alüminyum parcayı ayır fan ile alüminyum arasındakı tozları temızle ve macun sur %70 duzelecektir

fanı ayırdım tozlarını sildim ancak fanın kendisinde gürültü var gibi. önceki ana kaertta tık yoktu . fan bozulmuş olabilir mi?

Aynı Sorun bendede var. Pc açıldığında gidiyor ses gitmesse tekmeliyom

Sanırım fanınızın vidası gevşemiş veya yerinden oynamış bakmanızı tavsiye ederim sonradan bir sorun çıkabilir

benim de Ekran kartı fanından 30-40 dB ses geLiyor

temizledim tozunu aldım ama olmadı

Oyunlarda donukluk yaratıyorsa hacken arkadaşımzı dinlemeni tavsiye ederim

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...