Jump to content

Format Hatası

Psychology

Recommended Posts

dsc01378bh9.jpg

Böyle bir hata alıyorum. Vistadan XP'ye geçmek istedim. XP CDsini okurken böyle bir mavi ekran geliyor. Yapmam gerekenler tam olarak nedir?

Stop 0×000007B ya da INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE

Windows XP’nin başlangıç işlemleri sırasında, sistem bölümünün ya da önyükleme biriminin yerini belirleyemediği anlamına gelir. Genellikle diskler yeniden bölümlendiğinde, yeni bir disk eklendiğinde, ya da bir disk denetleyecisini güncelleştirdikten sonra ortaya çıkabilir. Windows XP’ yi CD-Rom dan başlatın kurtarma konsoluna bağlanın ve Windows yüklemelerini bulmak, Boot.ini dosyasını onarmak için Bootcfg komutunu kullanın.

CD'den calısan XP ile ac Windows yuklediğin bölumdeki herseyi sil.

Tekrar deneyince yuklemesi lazım.

Ben oyle yapmıstım.

--------------------------------------

Tabiki yedeklerini alman gerekir.

--------------------------------------

Aynı sorun benim arkadaşımın laptopunda oldu bende ramdendir dedim iki tane ram vardı 512 1 gb olarak çıkarttı yerlerini degiştirdi sorun halloldu ben o yüzden sana bu yolu söyledim başka bi yolu varsa arkadaşların yardımını rica edelim bende ögrenmiş olurum herkeste faydalanmış olur

Rami çıkarmadan halledebileceğim bir yol var mıdır? Onu merak ediyorum aslında. Vista illet ettirdi beni.

Bence sendeki windows cdsinde harddisk için gerekli sata sürücüsü yok. Onun için windows kur programı harddiski göremiyor ve bu hatayı alıyorsun. Güncel sata sürücü arşivi entegre edilmiş modifiyeli windows cdsi ile bu hatayı almadan kurulum yapabilirsin.

Dediğiniz gibi 2gb ve artı 1gb olmak üzere iki tane ram var. Mavi ekranların temel sebebi ramler de ben ramları çıkarıp yerlerini değiştirmem mi gerekiyor?

Yerlerini değştir olmadı 1 gb yi çıkar 2 gb yle atmayı dene farklı kombinasyonlar yaparak sorununu çözeceğini duşunuyorum

Bence Ramden değil.

@Psychology ne demiş?

Vistadan XP'ye geçmek istedim. XP CDsini okurken böyle bir mavi ekran geliyor.

Bu ramler Vistada sağlamken iki dakika sonra XP kurulumuna geçince mi bozuldu? Sanmıyorum.

hdd yi göremese hdd yok diye uyarı verir ;)

Hani yeni bir donanım taktığımızda eğer donanımın sürücüsü yoksa windows şöyle bir uyarı verir.

(Yeni donanım bulundu) işte bu windowsun donanımı gördüğünü anlatır. Windows donanımı görür ama tanımaz ve kullanamaz. Peki donanımı ne zaman tanır? Sürücüsünü yüklediğimizde :D

INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE ne demek? ingilizcem iyi değil ama tahmini çevirisi (Erişilemez Boot Aygıtı)

dsc01378bh9.jpg

Bu resimde bazı yerlerde şu yazıyor;

(Yeni yüklenen sabit diskleri veya sabit disk denetleyicilerini kaldırın.)

(Sabit diskinizin düzgün şekilde yapılandırılmış veya sonlandırılmış olduğunu denetleyin.)

(CHKDSK/ F komutunu çalıştırarak sabit dikte bozulma olup olmadığını denetleyin.)

Bence windows kur programı çok net konuşuyor. (Sabit diski görüyorum ama kullanamıyorum) diyor. :D

bence sorun sata sürücüsü hard disk görmeme filan değil xp Cd'sinde cd değiştirip hdd'yi yavaş biçimlendirerek format atmayı dene aynı sorun benimde başıma gelmişti çok normal bişey

vistadan xp ye geçince daha önceki bölünmüş diskin bölümlerini sil...

daha sonra xp cd siyle biçimlendirme yapmadan önce bölümlere ayır...

son olarakta C nin içine xp yi kur hiç bir problem yaşamazsın...

arıza:daha önce vista yüklü olduğundan bir önceki sürümü kabul etmiyor kararsızlık oluşuyor diyebilirim sanırım..

umarım yardımcı olmuşumdur..

Aslında burda sorulması gereken ilk soru şu windows kurarken tam olarak nerde mavi ekrana atıyor? Eğer hardisk bölümlerini görüp inceleniyor falan filan bölümlerini geçiyor ve kurulum bölümünde hata veriyosa zaten ram arızalıdır. Haa inceleniyor bölümü falan görmüyorsa o zaman başka yerde aramakta fayda var...

Bu sorunu bende yaşadım sorunumuz ramdan kaynaklanıyor rami çıkardığım zaman sorun halloldu.Eğer rami çıkartmadan da bilgisayarını bir şekilde halletsen bile 5 dk. bir hatta 3 dk. da bir mavi ekran hatası alırsın rami çıkarmadan yapabileceğin birşey olacağını sanmıyorum kardeşim

haaa şunuda söyliyim eğer garantili ise kesinlikle açmanı tavsiye etmem direk ******ür ;)

Saygılarımla....

arkadasım ram inde sorun olcagını sanmıyorum ama hirenin boot cd sinden makinayı ac ram leri test et hdd yi test et paritionların hepsini sil tekrar xp cd sini tak yine olmassa son care biosda hdd ye erişim modu olması lasım ordan modu deil erişim lba olcak tam hatırlamıyorum banada notebook gelmişti linux lu xp yuklenmiodu mavi ekran veriodu hdd hatası die biosdan hellettim hatta driver için notebook un t.servisini aramıstım xp yukledim die adamlar nasıl yukledin onu demişlerdi ;)

Laptop'u yeni aldım. Aslında HP tercih etmeyecektim ama çok avantajlı duruyordu. HP Pavilion DV5-1020ET - FM531EA modeli. Sürekli install hatası alıyorum. Programları yüklerken ileri ileri derken sorun yok ama autorun ise hata veriyor kurarken. Vistadan kaynaklanıyordur diye XP2ye geçmeye karar verdim. Format atmaya gelince Sata driverleri yüklü xp cdsi var elimde onda sıkıntı yok. Ramleri söktük hatta başka ram taktık yine hata veriyor. İnternete 49YTL veriyorum ama nete giremiyoum bu pc yüzünden. Airties'in modemini tanımadı. Başka pcye kurup öyle bağlanacağım. Artık zaten büyük ihtimal de bunu servise göndereceğim. Bu kadar yazılım hatası olamaz.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...