Jump to content

Ikinci Işletim Sistemi Olarak Hangisini şeçmeliyim

exitly

Recommended Posts

arkadaşlar iki üç sorum olcak şimdi bende p4-2.0 512ram 256 mb bi ekran kartı var diyelim bu sistemde windows xp pro kullanıyorum normalde ama ben değişiklik olsun diye ve diğer işletim sistemlerinin avantajlarından yararlanmakda istediğim için ikinci bir sistem kurucam ilk sorum bu sisteme uygun işletimi olarak hangisini şeçmeliyim ben biraz araştırdımda linux 2008 ve mac os x leoapard öne çıkıyor bunların dışındada bildiğiniz varsa söyliyebilirsiniz fakat bunlardan ben msc osyi çok beğendim sizce bu sistemde rahatlıkla çalışırmı?ve avantajları filan varmı?ben görselliğini çok beğendim bunu yüklemek istiyorum nete filan mac os ile girmeyi düşünüyorum sizce linuxmu macmı yoksa başka bişeymi?

---------

ikinci sorumda ben bu makineye sanal makine kurup bu ikinci işletim sistemini sanalda çalıştırıp tek tuşa orjinal işletim sistemime yani xpye dönebilirmiyim?yani bu ram filan yetermi?birde sanalda yaptığımız ayarlar kalıyormu?yani sanalada deepfreze yükliyebilirmiyim sanal vasıtasıyla xpye virüs benzeri şey girer diye bunu yapmak istiyorum...

--------

eğer bu makine sanalı kaldırırsa hangi işletim sistemini kurmam lazım ki ben mac os x e tutuldum aslında onu kurucam sanırım ama daha etkiliyici bişey varsa önerebilirsinizde...

---

sizden son isteğimde mac os x leopardı birde linux 2008i bulabilirmisiniz?birde sanal makine programını istiyorum....

şimdiden teşekkürler saygılar...

Ubuntu diyorum başka birşey demiyorum :)

Wubi yardımıyla çok rahat bir şekilde problemsiz ubuntu kurabilirsin.

Program ekle kaldırdanda kaldırabilirsin.

Xp altında çalışıyor sanma Pc açılırken ubuntumu xp mi diye soruyor.

wubi diye arattırıp programı bulabilir, ubuntunun resmi sitesinden imajı indirebilir ve wubinin yanına kopyalayıp kuruluma geçebilirsin.

Örneğin harddiskin benimki gibi 2 parça ise xp nin yanına yani C'ye ubuntuyu kur. D yi hem ubuntudan hem xp den ortak kullan.

wubide alanı 10gb seçmen yeterli olacaktır.

Ubuntu kullanmaya başladıktan sonra ve compizle tanışınca vindoztan iyice soguyacaksın, bunu garanti ediyorum.

MacOs teması ilede çok şık durdugunu belirteyim.

Ubuntu diye karar verirsen öm den takıldığın yerleri sorabilirsin.

:clapping:

bir kaç yorum daha alayim birde ubuntuyu biraz araştırim ondan sonra senden yardım isterim yorum için teşekkürler...

bir kaç yorum daha alayim birde ubuntuyu biraz araştırim ondan sonra senden yardım isterim yorum için teşekkürler...

Bu kadar soruya kapsamlı yanıt zor...:)

Olası yanlış yönlendirmelerden etkilenmemek, doğruyu bulmak, öğrenmek için kapsamlı araştırma, inceleme yapmanız en doğrusu...

Ön fikir vermek açısından birkaç noktaya değinirsek:

* Mac OS X Macintosh işletim sistemi ailesinin son sürümüdür ve Apple tarafından Macintosh bilgisayarları için tasarlanmıştır; çok dilli olmasına karşın Türkçe desteği yoktur;

* Gelecekte "Bill Amca"yı tahtından indirebilecek tek yazılım Linux (ve türevleri) olabilir; onu da biz görmeyiz...

* Bilgisayarda korkusuzca çoklu uygulama, deneme-yanılma, araştırma yapmak için en iyi yöntem sanal makine (sanal işletim sistemi) kullanmaktır. Bunun için en yoğun kullanılan yazılım "VMWare"dir:

* Yukarda yazdığınız bilgisayar donanımı sanal makine için yeterli değil: sanal makineye ayrı ayrı işletim sistemleri kurabilirsiniz; ancak, her kurduğunuz sistem için RAM'in bir bölümünü ayırmanız gerekir; örneğin, Vista için 512 MB gerekir ki, asıl işletim sisteminize RAM kalmaz (zaten sistem de kurmanıza izin vermez)...

* Sanal işletim sistemi, asıl işletim sisteminin içine kurulduğu için birinin penceresinden diğerine anında geçebilir, "sürükle-bırak", "kopyala-yapıştır" yapabilirsiniz;

* Sanal sisteminizdeki kötücül, kendi başına ana sisteminize geçemez, atlayamaz; doğrudan doğruya siz taşımadıkça...

Başarılar dileğiyle...

demekki benim bilgisayarım sanal pc kaldırmaz ve senin önerin linux sürümleri diyorsun önerin ve verdiğin bilgiler için sana teşekkür ederim peki şu şekilde yapsam bende harddisk 2 bölüm ikinci bölüme kursam bir sorun olmaz sanırım ama mac x os güzel değilmi diyorsunuz?iki yorumda linux sürümleri demiş peki görsel açıdan ve gelişmişlik açısından ubuntuyumu tercih etmeliyim?...sürüm olarak filan hangi işlwetim sistemi yüklememi söylüyorsunuz tam yazarsanız sevinirim....ve mac x osyi öneren yok demekki ama görüntüsüne tutuldum bu hangi lunux sürümünde var?daha önce linuxun bi kaç sürümünü kullandım şu tübitağın çıkarttığını filan ama görsellik yoktu siz hangi sürümünü diyorsunuz?dediğim gibi ikinci sistemi arada nete filan girerken kullancam...

* Mac OS X Macintosh işletim sistemi ailesinin son sürümüdür ve Apple tarafından Macintosh bilgisayarları için tasarlanmıştır; çok dilli olmasına karşın Türkçe desteği yoktur;

Bu yanlış bilgiyi düzeltmek istedim;

Apple Mac OS X Tiger'ı piyasaya Türkçe sundu

Apple'ın tüm dünya ile aynı anda Türkiye'ye sunduğu yeni işletim sistemi, 3 ay gibi çok kısa bir sürede Apple IMC tarafından tamamen Türkçe'ye çevrilerek Mac kullanıcılarına sunuldu. 200'den fazla yeni özellik ve buluşu bir araya getiren 'Tiger' kod isimli Mac OS X 10.4, özellikle virüslerden etkilenmeyen güvenlik özellikleriyle ön plana çıkıyor. Tüm zamanların en güvenli işletim sistemi olarak nitelendirilen Mac OS X, Türkçe dahil 16 dilde bir tıkla değişebilen mönüleriyle hayatı ve bilgisayar kullanımını kolaylaştırıyor.

Alıntı:Akşam Gazetesi 9 Ağustos 2005

demekki benim bilgisayarım sanal pc kaldırmaz

Bana kalırsa senin bilgisayarında Virtual Machine çalışır. Tabi Vista gibi çok ram tüketen bir işletim sistemini deneyemezsin ama XP ayarındaki tüm sistemleri sorunsuz bir şekilde deneyebilrisin. VMware biraz kasıyor bu gerçek ama Virtual Machine yi kur dene derim. Ben P4 - 2.40 Ghz- 512 MB Ram - 128 Mb Ekran kartı ile sorunuszca Virtual Machine 'yi kullandım.

Soruna gelince ;

Aslında bu biraz da kullanımına bağlı. Sen her iki işletim sisteminde uzun zaman çalışacağım dersen o zaman her iki sistemide harddiskine kur derim bende. Ama ikinci sistemi sadece denemek istiyorum performansını görmek, zaman zaman kullanacağım dersen sanal makinaya kurmanı öneririm.

Tercih senin ...

arkadaşlar baya bir araştırdım görsel açıdan en iyisi ubuntuymuş ben küçümsiyip daha önceden bakmamıştım:D...

şimdi bir kaç sorum daha var

1- bu ccleaner gibi bir şeyi ubuntuda çalıştıraiblirmiyim?birde deepfreze kurabilirmiyim?bunu yapmamın sebebi pcde hiç birşey kalmamalı hiç bir bilgiye ulaşılamamalı....

2-mesela mac os x e virüs girmesi imkansızmış acaba ubuntuyada virüs girmezmi?yani virüs girmesi imkansızmı?

3-sistemim ilk mesajda yukarda yazıyor bu ubuntuyu sorunsuz çalıştırırmı?

en önemli soru ubuntunun şu görsel şölen olan ubuntuyu nerden bulabilirim?nasıl nerden indirebilirim ...[/CODE]

bu arada ben xpyi autocad solid gibi uygulamalar için kullanıcam yani çizim ve benzeri programlar için ubuntuyu ise net ve messenger için kullanıcam iyi sonuç alabilirim sanırım?ve wm ilemi kurmalıyım yoksa kasmasın diye direkmi kurmalıyım dediğim gibi günde net ve messenger ubuntuda net çalışırsa günde sadece iki üç saat xp kullanırım kasmasın diye direkmi kurmalıyım?

edit: ubuntuyu buldum

[CODE]http://www.ubuntu-tr.org/[/CODE]

bu siteden indirebiliyormuşuz...

Arkadaşım öncelikle şu anda 8.10 yayında ben 8.04 kullanıyorum nette çogu yerden ubuntuyu indirebilirsin,

orjinal sayfası (8.10 veriyor)

http://www.ubuntu.com/[/CODE]

Hiç bir şeyle uğraşmadan (harddiskte bölüm ayırma, format v.s) bir kurulum yapmak istiyorsan wubiyi

[CODE]http://wubi-installer.org/[/CODE]

tavsiye ederim ama şuan 8.04 ü destekliyor, sanıyorumki 8.10dada sorun vermez.

Başlıyoruz :

-wubiyi çalıştır harddiskte yeterli bölüm varsa 10gb ( C: ) seç

-netten indirdiğin ubuntu imajı wubinin yanında olsun yada wubiyi çalıştır ve imajı download etmesini bekle.

-Kurulum başlasın ( vindozda program kurulur gibi ) kullanıcı adı ve şifreni unutma (sen belirliyorsun)

-restart ettiğinde 10 dakika ubuntu kurulum gerçekleşecek.

-Ubuntun hazır :lol:

Bilgisayar başlarken ubuntu mu Xp mi diye seçenek gelecek, Hiç birşeye dokunmazsan ubuntu açılacak.

12 saniye bekleme süresi var kısaltmak istiyorsan xp altında çalıştırdan msconfig komutunu yazarak süreyi kısaltabilirsin.

Ubuntu açıldığında kafana takılan tüm konular hakkında acemiler için olan sayfaya buradan ulaşabilirsin.

[CODE]www.ubuntu-tr.org[/CODE]

UBUNTUYA HOŞGELDİN :D

ubuntuya alıştıktan sonra wmvare kullanarak pencere içerisinde xp çalıştırabilir ve linux altında olmayan programaları bu şekilde kulanabilirsin ama (bence) bilgisayarı baştan başlatıp vindoz açmak bir dakikanı alacağı için uzun süreli çalışmalarında xp kullanabilirsin...

Virüs olayı girdiğin sitelerle alakalı olduğundan (yanlış anlamayın; güvenmediğiniz kaynaklar, crack, +18 yada yasal olmayan siteler) ubuntuya virus bulaşma riski çok düşük.

ccleaner demişsin ne olduğunu bilmiyorum, deepfreeze gerek yok çünkü ubuntuda sistem yada kurulu herhangi bir program değişikliğnde kullanıcı şifresi istiyor girmeden değişiklik yapamazsın.

Bu arada linux ile vindoz arasında ne kadar görsellik farkı olabilir diye düşünen arkadaşlar çıkabilir.

youtube a girerek ubuntu yazıp aratsınlar, çıkan sonuçlarda 4milyon izlenen bir vidyo var, fark çok açık

herşeyi araştırdım daha önce pardusu uzun sürede kullanmıştım onunda yardımı oldu ubuntu 8.4.1 sürümünü indirdim diğerlerinin türkçesi varmı emin olamadım neyse bu gece resmen ubuntuya geçicem şimdi ubuntu için program cdsi filna hazırlıcam bir cdye herşeyi toplamakla uraşıyorum..birde ubuntuyu kullanmayı iyice öğreniyorum

www.ubuntu-tr.org[/CODE]

ki bu site mükemmel bir siteymiş

arkadaşlar bir gün boyunca ubuntunun son sürümünü kullandım daha öncede uzun zamanlar pardusu kullanmıştım şu tübitağın yayınladığını kullanmıştım neyse bir tam gün boyunca ubuntuyu kullandım açıkçası bana sunduğu fazla ir şey bulamadım:S tabi bu benim yorumum sadece deniyip gördüklerimi yazıcam mesela ubuntuda görsellijkk mükemmel özellikle Compiz Fusion olayı filan çok güzel kodlara ve kullanımına daha önceden aşikar olduğumdan fazla zorluk çekmedim yanlız bana hız sunmasını bekliyordum onu bulamadım birazcık hızlı ama benim kullandığım xp hızlandırma ve diğer manual registry ayarlarıyla en maximum düzeyde çalışıyor ve ubuntudan hız beklentisi vardı ama benim ayarlı windowsumla hemen hemen aynı hatta windowsum daha hızlı linux içinde ayarlar varmış ama uraşmadım hızlandırmakla ve bir sürü şeyle uraşmak yerine yine windows xp proya döndüm:D tilkinin dönüp dolaşıp geliceği yer kürkçü dükkanıdır illaki windows kullanıcam anlaşılan ubuntuda veya pardusta herşey güzelde bana fazla birşey katmıyor birazcık hız hariç onuda ben programlarla sağlıyorum zaten kısacası windows daha iyi geldi ....

şu anda hardiskin ikinci bölümünde yüklü ama bir saat içinde kaldırıcam bana fazla birşey katmadı ....

ama efeklerde harika onuda söylemeden geçmiyim:D

arkadaşlar bir gün boyunca ubuntunun son sürümünü kullandım daha öncede uzun zamanlar pardusu kullanmıştım şu tübitağın yayınladığını kullanmıştım neyse bir tam gün boyunca ubuntuyu kullandım açıkçası bana sunduğu fazla ir şey bulamadım:S tabi bu benim yorumum sadece deniyip gördüklerimi yazıcam mesela ubuntuda görsellijkk mükemmel özellikle Compiz Fusion olayı filan çok güzel kodlara ve kullanımına daha önceden aşikar olduğumdan fazla zorluk çekmedim yanlız bana hız sunmasını bekliyordum onu bulamadım birazcık hızlı ama benim kullandığım xp hızlandırma ve diğer manual registry ayarlarıyla en maximum düzeyde çalışıyor ve ubuntudan hız beklentisi vardı ama benim ayarlı windowsumla hemen hemen aynı hatta windowsum daha hızlı linux içinde ayarlar varmış ama uraşmadım hızlandırmakla ve bir sürü şeyle uraşmak yerine yine windows xp proya döndüm:D tilkinin dönüp dolaşıp geliceği yer kürkçü dükkanıdır illaki windows kullanıcam anlaşılan ubuntuda veya pardusta herşey güzelde bana fazla birşey katmıyor birazcık hız hariç onuda ben programlarla sağlıyorum zaten kısacası windows daha iyi geldi ....

şu anda hardiskin ikinci bölümünde yüklü ama bir saat içinde kaldırıcam bana fazla birşey katmadı ....

ama efeklerde harika onuda söylemeden geçmiyim:D

Alışkanlıklarımızdan vazgeçmek çok zor :)

vindoz sigara gibi maşallah :)

Alışkanlıklarımızdan vazgeçmek çok zor :)

vindoz sigara gibi maşallah :)

dediğin doğru alışkanlıklardan vazgeçmek zor..

aslında vazgeçmesine geçicemde bana yeni bişey sunmuyor ben zaten yüzlerce ayarla windowsu hızlandırdım ubuntunun bana sunduğu sadece görsellik var onun içinde windowsa tema program yüklemem işimi görüyor...kısaca daha iyisi çıkana kadar en iyisi xp pro :D

edit windows berly ve windowfx ile sisteminiz birebir ubuntunun efeklerine sahip oluyor ve ubuntu açılış menüleri filanda ayarlarsanız kısaca size herşeyi çalıştıran bir ubuntu olmuş oluyor windowsda herşey yapılıyor:D

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...