Jump to content

Algoritma Yardım!

cihanozturk19

Recommended Posts

Soru :

Değişik harf ve rakamların karelere bölünmüş bir alanda belirli kareler siyah yapılarak gösterildiğini kabul ediniz. Örneğin A harfi aşağıdaki gibi gösteriliyor;

16047897ho2.jpg

Dolu karelerin 1 ve boş karelerin 0 ile ifade edildiğini kabul edelim. Verilen harfi yada rakamı belirlemek için kullanılabilecek bir algoritmanın ön tasarımını mantıksal (algoritmayı sözde kod ile yazmadan) olarak yapınız.

Bilgisayar müh.1 sinif öğrencisiyim algoritma dersinde ödev olarak verildi ama mantığını çözemedim.Yardım edebilecek arkadaş varmıdır acaba?

Algoritmanın sekilleri var ona gore yapılır.

Simdi hatrımda değil.

İstersen once programı yaz sonra Algoritma olarak cevir sana daha kolay gelir belki.

Ama programcılıkta once programcılık mantığının anlasılması icin Algoritmadan baslanır.

Kolay gelsin.

(Eskiden oyleydi yıl 89)

Daha program yazmıyoruz algoritmaları bitirdik henüz.Mesala A ve H harfi için 24 kare dolu oluyor ama F harfi için bu rakam düşüyor B harfi için artıyor.Demek istediğim neye göre yapacağız?Birkaç forumda birileri Adaline diye birşeyden bahsetmiş yapay sinir ağları anlamadım:S mesela adam şöyle bir yorum getirmiş

13 karakterli bir string e eşitle tüm harfleri (sonda ki 4 biti 0 ya da 1 yaparsın)

bir diziye aktar. Tanımlamak için ters işlem yaparsın.

ama anlamadım tabi:S

Algoritma ve Ayrık Matematik bilmek gerek bunun için. Ama anlayamadığım harflerinin birbiriyle matematiksel bir bağlantısını çıkarmak ne kadar mümkün olabilirki ? Belki kodu kısaltmak için aynı yanan yerleri tek seferde yazabilirsin ama sen kod yazmıyacagız diyorsun.. Benim elimden bu bilgiyle bu kadarı gelebiliyor malesef..

Her kareye 1 den 100 kadar id vereceksin ardından inputu alıp misal A için her kareye sen 1 sen 0 sın diye belirleyeceksin sanırım.

bence de öyle olması lazım seninkinin aslında algoritamyla da pek alakası yok çünkü sen verilen karaktere göre bunun ekranda görüntüsünü sağlayacak karelerin yerlerini her harfe göre belirleyeceksin.

mesela

eğer girilen karakter "a" ise çıktısı 00010101000101000

eğer girilen karakter "b" ise çıktısı 00011111001101000

Anlamadımki senin amacını. senin amacın ordaki yazıyı okumakmı yoksa oraya yazmakmı ? Yazmaksa bu sorunun amacı nedir okumaksa onceki iletileri sormanın amacı nedir :clapping:

valla usta bu hocanın verdiği ödev ben hiçbirşey anlamadığım için yazdım.hiçbir yorum getiremedim..Dün 4 saat başında durdum nerdeyse ama 2.haftada hoca bu soruyu verdi bize.Sadece ben değil sınıfta kimse birşey anlamadı :) bende burada biri vardır daha önce böyle bir soru ile karşılaşan vardır diye yada çözümünü bilen vardır diye sordum yani.

Benim anlamadığım hoca buna B harfini girecek mi :F sadece a ise denilen gibi algoritmaya ihtiyac yok. Algoritma olduğuna göre onuda girecektir. Benim tahminimde Bultar ile aynı bu konuda 100 e kadar id bencede. Konuyu dahada açarsan belki aklımızda biraz daha canlanır.

1989 da özel kursa gitmiştim, kahve pişirme örneği ile başlamıştık, mutfağa git, cezveyi al, cezveye su koy, kahve koy v.b.

şekilde gibi.

Bu başlangıç olduğu için şöyle mi? acaba (kullanılabilecek bir algoritmanın ön tasarımını mantıksal (algoritmayı sözde kod ile yazmadan) olarak yapınız diyor çünki)

1- 10X10 matris oluştur

2- alfabetik değişken tanımla (sonradan fark ettim sayıda olabiliyormuş)

3- matrisin tamamını sıfırla (döngü ile)

4- değişkene değer aktar

5- aktarılan değer harf değilse 4. adıma dön (sonradan fark ettim sayıda olabiliyormuş o yüzden sayı yada harf değilse)

6- girilen değer A ise matriste bilirli bölümleri 1 ve 0 yap(bu uzatılabilir Z ye kadar, hatta hangi hücre ne olacak vb.)

7- matrisi ekrana yazdır.

gibi geldi bana, kodsuz (akış diyagramı değil herhalde çünki onun özel işaretlerle ifade edilmesi gerekiyor mesela baklava dilimi eğer anlamında)

Benim anlamadığım hoca buna B harfini girecek mi :F sadece a ise denilen gibi algoritmaya ihtiyac yok. Algoritma olduğuna göre onuda girecektir. Benim tahminimde Bultar ile aynı bu konuda 100 e kadar id bencede. Konuyu dahada açarsan belki aklımızda biraz daha canlanır.

Yaf bende anlayamadım da ama "Verilen harfi yada rakamı belirlemek için kullanılabilecek bir algoritmanın ön tasarımını mantıksal (algoritmayı sözde kod ile yazmadan) olarak yapınız." diyor yani sadece A harfi değil bu.

Benimde şöyle bir önerim var 10*10 luk matris oluştur ve her bölüme karakterler için değer ver mesela 1. satır için yazıyorum

a11 = A ise 0 , b ise 0.....

a15 = A ise 1,....

a16 = a ise 1,....

a17 = A ise 0,....

Bir A harfi için böyle peki diğer harfler 29 tane harf var 10 tane rakam var hepsi için (ki hepsini bu karelere nasıl yerleştireceğiz orasıda bi muamma) böyle uğraşılırmı ki ??

E yukarıda denilenden biraz daha kısa olur ama her yol aynı kapıya çıkıyor...Yukarıda demişsinki mesela 1 satır 5. sutun doluysa bu "a"dır gibi bişey demişsin öyle olmaz ama her karakterin farklı olarak dolu olduğu bir nokta bulabilirsen (ki bu da 39 nokta eder yani neredeyse imkansız 10*10 luk matriste) yapabilirsin.onun dışında başka bi yöntem gelmiyor aklıma ya yukarıda dediğim gibi 100 id için 39 değeri yazacaksın yada 39 değer için 100 idyi alacaksın... o da eğer girilen a ise a11=0 .... a15=1 gibi gider

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...