Jump to content

Windows 98

myefsane

Recommended Posts

Arkadaşlar herkese yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Elimde Genuintel premium® III Processo 64.0mb Ram bir pc var bunda win98 yüklü formatatıp yine win98 yada xp kurmak istiyorum. Bu makineyi yiğenlerime verip orada kendilerine eğitici programlar yüklemek istiyorum. Bilgisayar onlara ait olacak sizden isteğim bu sistemi destekleyecek bir xp var mı? yoksa güzel bir win98 var mı ? Yardımcı olabilecek arakdaşlara teşekkür ederim şimdiden.

Windows 98/Me için önerilen sistem gereksinimleri:

-Pentium 200 ya da daha yüksek bir işlemci

-500 MB boş alanı olan bir sabit disk (en az).

-32 MB RAM

-VGA ya da daha yüksek çözünürlüklü monitör

-CD-ROM sürücü ve 3.5-inch floppy disk sürücü

-Microsoft Mouse ya da uyumlu işaret aygıtı

-33En az 33.600 hızlı modem.

Windows XP Professional için eennnnnnnnnn düşük donanım gereksinimleri şunlardır:

• Pentium 233 megahertz (MHz) veya daha hızlı bir işlemci (300 MHz önerilir)

• En az 64 megabayt (MB) RAM (128 MB önerilir)

• En az 1,5 gigabayt (GB) kullanılabilir sabit disk alanı

• CD-ROM veya DVD-ROM sürücü

• Klavye ve bir Microsoft Fare veya uyumlu başka bir işaretçi aygıtı

• Süper VGA (800 x 600) veya daha yüksek çözünürlüklü bir ekran bağdaştırıcısı ve monitör

• Ses kartı

• Hoparlörler veya kulaklıklar

Bu PC ye 98,Me veya 2000 kurabilirsiniz.128 mb ramın altında modifiye dahi olsa XP den pek verim alamazsınız.Forumda modifiyeli işletim sistemleri bölümünde bulabileceğiniz Lite xp ler var.İsterseniz bir deneyin olmazsa yine forumda program apz bölümünde sık kullandğımız programlar-index başlıklı konudan işletim sistemleri bölümünden 98 vb indirebilirsiniz.

Litexp ler elbette fena değil.Ancak ilk kurulduklarızaman dahi kullandıkları ram 60 mb civarında.Bu da kullandığımız donanıma göre değişir.Çalışmaz mı elbette çalışır ama verimli olmaz.Dahası bu sisteme elbette bir takım programlar ve uygulamalar kurulacak.Bu da ihtiyaç duyduğumuz ramın artması demek.Ne yaparsanız yapın bir işletim sisteminin anayapısını oluşturan çekirdeğin ve sistemin minimum kaynak ihtiyacını ancak bir sınıra kadar düşürebilirsiniz.Bu kaynağı arttırmadığınız takdirde geriye tek seçenek kalır.Mevcut donanımımıza uygun sistem ve yazılımlar.Bu yüzden XP öncesi sistemleri tavsiye etmekten başka seçenek bulamıyorum.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...