Jump to content

İnternete Giriyorum-giremiyorum

Shadoww

Recommended Posts

Arkadaşlar elimde bir bilgisayar bilgisayar cat5 kablo ile nete bağlanmıyor fakat cat6 ile çatır çatır nete bağlanıyor nedeni nedir... ( 2 tane çalışan cat 5 kablo ile denedim nete bağlanmıyor fakat çalışan bir cat 6 kablo ile denedim giriyorum nete kablodandır demeyin... )

Kablo sıralarına bakın. Cross sorun yaratabilir sadece modem bağlantısında. Eğer başka bir makina üzerinden bağlanıyorsanız internete o zaman da cross mecburiyeti vardır. CAT5 ile CAT6 arasında tek fark orta korumadır, o da genelde plastik 4 kanallı bir şey olur. Kablo renklerinden tutun dizilimine kadar aynıdır CAT5 ve 6. CAT6 kolay katlanmaz çünkü koruması vardır, CAT5 kolay yıpranır genelde daha kalitesiz malzemeden yapılır. CAT6nın dizilimini not alın bir yere sonra aynı dizilimle CAT5 yapın sorunsuz kullanabilirsiniz. Düz dizilim direk modem ya da splitere, cross ise akıllı hub ya da iki bilgisayar bağlantısıa kullanılır.

Kablo sıralarına bakın. Cross sorun yaratabilir sadece modem bağlantısında. Eğer başka bir makina üzerinden bağlanıyorsanız internete o zaman da cross mecburiyeti vardır. CAT5 ile CAT6 arasında tek fark orta korumadır, o da genelde plastik 4 kanallı bir şey olur. Kablo renklerinden tutun dizilimine kadar aynıdır CAT5 ve 6. CAT6 kolay katlanmaz çünkü koruması vardır, CAT5 kolay yıpranır genelde daha kalitesiz malzemeden yapılır. CAT6nın dizilimini not alın bir yere sonra aynı dizilimle CAT5 yapın sorunsuz kullanabilirsiniz. Düz dizilim direk modem ya da splitere, cross ise akıllı hub ya da iki bilgisayar bağlantısıa kullanılır.

süper modum cat 5 kablolarda cat 6 kabloda 1-3 2-6 sistemi ters bağlantı ile bağlı fakat cat 5 kablo takınca ethernet portunun üstünde ve altında yanması gereken turuncu ve yeşil ışıklar yanmıyor cat6yı takınca yanıyor ışıklar... bide cat 5 kablo takınca ağ bağlantısında göstermiyor fakat cat6 cablo takınca ağ bağlantılarında yerel ağ bağlantısı diyo altında bağlandı diyor ve nete bağlanıyor... anlamadım gitti...

arkadaşım çaktığın cat 5 kablo başka makinada bi dene bakalım çalışcakmı.Eğer çalışmazsa zaten kabloda sorun vardır.Ama s.modunda dediği gibi cat6 varken vat5 kullanma.hem daha kalın ve dayanıklıdır.

kategori5 kablonuz takılıyken aygıt yöneticisinden ağkartınızın özelliklerinden gelişmişe girerek buradaki seçeneklerde bulunan hız ayarları ( speed-duplex veya bağlantı hızı veya mdyatype vb adlar taşıyabilir) nı 10mbs full duplex olacak şekilde ayarlayıp çıkın.Bu bölümdeki default ayar auto negatıon veya otomatik anlaşma biçimindedir.

Cihazınız yeniden Ip alacak ve bağlanacaktır.

Bu seçenek uzun mesafeli data taşımada hızdan feragat ederek bağlantıyı stabil tutmak içindir.Ancak sizin kullandığınız ethernet çözümlerinde son kullanıcı için pratikte pek farketmez.

Buna rağmen sorun çözülmüyorsa ve başka bir sebepte bulamıyorsanız ethernet kartınızın driverlarını gözden geçirmeniz veya tümden kartı değiştirmeniz gerekebilir.

Not: Ayrıca her iki kategori içinde düz bağlantı 132-6 değil 123-6 şeklindedir.(farklı bir şey anlamadıysam)

kendin mi çaktın? pense değiştir öyle dene bazı penseler iyi sıkamıyor.özellikle çin malı olanlar. kolay gelsin.
arkadaşım çaktığın cat 5 kablo başka makinada bi dene bakalım çalışcakmı.Eğer çalışmazsa zaten kabloda sorun vardır.Ama s.modunda dediği gibi cat6 varken vat5 kullanma.hem daha kalın ve dayanıklıdır.

arkadaşlar

( 2 tane çalışan cat 5 kablo ile denedim nete bağlanmıyor fakat çalışan bir cat 6 kablo ile denedim giriyorum nete kablodandır demeyin... )
ilk yazdıgım postta belirttim kablodandır demeyin diye... neyse sorun düzeldi anlamadım ama olsun... süper mod. ve halit arkadaşlara teşekkürler...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...