Jump to content

Core 2 Duo Rakip Pentium 4 600 Series

elninoisback

Recommended Posts

Bilgiğimiz Gibi Arkdaşlar Artık Çift Çekirdek Ve Dört Çekirdek Teknolojilerine Geçmiş Bulunmaktayız Ama Bilinmeyen Birçok Şey Arkada Kaldı.Tek Çekirdek Tarih Oldu Veya Pabucu Dama Atıldı Diyen Çok Ama Diyorum :)

Şu An İtibariyle Çoğu Kişi Çift Çekirdeğ'e Geçmiş Çoğu Kişi Tek Çekirdekde.Bazımız Çift Çekirdek Bazımız Tek Çekirdek Diyoruz.Ve Ben Bu Konuda Tedirgin Olan Arkadaşlara Açıklamada Bulunmak İstiyorum.

Çift Çekirdek:

Bana Göre İntel'i Hiç De Memnun Etmedi Neden Diye Sorarsanız.Hiç Bi İşe yaramadı.Ben Çünkü

Tek Çekirdek:

Destekçisiyim.Forumda Sürekli Yeni Pc Alacak Arkadaşlar Bu Konuda Kararsız Kalıyor.Ama Şu Bi Gerçek Ki

Core 2 Duo ya verilen Para Yazık.Core 2 Duo En Hızlısı 2.20 Ghz Dışında Bu Da Sürekli Değişmekte Yani İşlemci Sürekli fsb si Hareketli.Bunu Cpu-z Programı İle Görebilirsiniz.Ama Tek Çekirdeğe Bakarsanız Bu Sabit Durumdadır.Çift Çekirdekde Bu Fsb Hiç Bi Zaman Standardını Aşmaz Ama Düşer Standart Altına TEK Çekirdekde Bu Mümkün Değil.Bildiğimiz En Hızlı Core 2 Duo Şu an 2.20 Ghz Hızında Sadece 64 Bit'i Destekleyen 3.00 Ghz Hızında Olan Hariç.Onu Saymıyoruz.64 Bit İşlemiye 64 Bit Destekleyen Anakart Lazım Fiyat Bakımındanda Onu Hiç Konusmayalım.Evet En Hızlı Core Duo muzun önbelleği 2 Mb.2.20 Ghz Hızında 800 Fsb si var Değişken.İşlemci Hızı Gibi.Ama Tek Çekirdek Pentium 4 600 Serisindekilerinde Önbelleği 2 Mb.800 Fsb si var Ve Hızı En Düşük Olan 3.00 Ghz.ve 3.80 Ghz e Kadar Olanı Var Overclock la çıkabilecek hızı Tahmin Edin.Core 2 Duo Overclock Yapalım.Yine Yanından Geçmiyor.Bazı Arkadaşlar Diyebilir Olsun Onun iki Çekirdeği Var Diye.İşte En Büyük Gol Burda Geliyor Pentium 4 den.Pentium 4 Serisinde Hyper Threading Diye Bi Teknoloji Var.Bu teknoloji Açık Oldugunda İşlemcimiz Pentium 4'ümüz Çift İşlemci Yani Çift Çekirdek Gibi Çlışıyor.Bütün pentium 4 Destekli Anakartlarda Bu Teknolojiyi Destekler.En Son İse Fiyat FARKI.Core 2 Duo İle Pentium 4 600 Serisi İşlemciler Arasında Uçurum Kadar Fiyat Farkı Var.Bunun İçin Yeni Pc Toplayacak Arkadaşlara Pentium 4 600 Serisi Öneririm.İkisi Arasındaki Artan Parayada 3-4 Gb Ram Alırsınız.

Ayrıca Ben Denedim Gördüm.Pentium 4 ümü Çıkarıp Core 2 Duo Taktım.Ama İki Gün Kullanıp Geri Pentium 4 ümü Taktım.Vede Değiştirmeyi Düşünmüyorum.Hala Sıfır Core 2 Duo Duruyor.İsteyene Pentium 4 Fiyatına Satarım :):):)

Bi Şeyler Kazandırdıysam Ne Mutlu.

Not:Ayrıca Bilgisayarımızın Hızlı Çalışmasına En Büyük Etken L2 Önbellektir.Dikkat Ederseniz İkisininde Önbelleği Aynı:D Tabiki Her şey Burda Yazılı Değil Noktasına Dek.İstisnalar Tabiki Var Ama İstisnalar Kaideyi Bozmaz.Ayrıca Düzelteyim 3.00 Ghz kadar Olan Çift Çekirdek Core 2 Duo Var Ama Onun Yerine Pc Alsam daha Kar:D

arkadaşım ya sen bu işten hiçbirşey anlamıyorsun yada ben bi b... bilmiyorum

C2D işlemcilerin en hızlısı naıl 2,20 GHZ oluyor bu bir

sen demekki bilgisayarı sadece MP3 Player olarak kullanıyorsun bu iki

P4 600 serisindeki işlemcilere bi hız aşırtma yapta gör nekadar zaman kullanabiliyorsun özel su soğutuculu overclock ürünleri kullanmadan bu üç

senin anakartta bir sorun var bence benim FSB hep 1600 de sabit kalıyor bence

karşılaştırdığın şeye bak ya

Umarım yeni PC alacak arkadaşlar bu arkadaşı ciddiye almazlar. Pek bir bilgisi olduğunu sanmıyorum yada okuduklarını doğru yorumladığını sanmıyorum. Herhangi bir tartışma başlatmak için yazmıyorum bunu. Basitce anlatayım;

1. Core 2 Duo işlemci olarak geçen işlemcilerin hepsi 64 bittir. O senin dediğin 2.20 GHz çalışanda dahil. Ve de bu işlemciler geriye dönük uyumludur üzerlerinde 32 Bit işletim sistemi ve program çalıştırılır.

2. 64 Bit in anakartla hiçbir ilgisi yoktur. Anakart etkeni sadece işlemci desteği kısmında gereklidir.

3. Yeni işlemcilerin FSB hızları yük binmiyorken düşer, yük altındayken yükselir. Bu çarpanları için de geçerlidir. Bunun gerekliliği ısınmayı önlemek ve enerji tasarrufu için gereklidir. P4 6xx serisi işlemcilerin 60 -70 derece açılış ve idle sıcaklığı olduğunu düşünürsen anlarsın.

4. Çift çekirdekli işlemciler eğer kullandığınız program ve oyunlar iki işlemcinin gücündende faydalanabilecek şekilde yazılmadıysa hiç bir işe yaramazlar. Ama yine de tek çekirdekte P4 6xx serisinden daha iyi sonuç verirler.

5. P4 6xx serisi ve o zamanki HT teknolojisi Intel 'in en büyük rezilliğiydi. Bunu Intel 'in kendisine de sorabilirsiniz. Sürekli ısınıp kapanan sistemler, sözde kitlenmemesi ve takılmaması gereken HT özellikli fakat sürekli bekleyen takılan işlemciler bunların basit bir örneği. Kaldıki o kadar iyi bir mimarisi olsa Intel bu işlemcileri üretmeye devam ederdi.

6. İşlemci hızına etki eden yanlızca cache bellek ve hızı değildir. İşlemci teknolojisinin gittiği yönü incelerseniz bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Böyle olsa şu anda 10 GHz hızında işlemcilerimiz olurdu ve soğutmak için büyük pervanelerimiz. FSB,mimarisi ve üretim boyutu önemli faktörledendir.

Açıklamayı unuttuğum yerler varsa forumda bu konu ile ilgili bilgisi olan diğer arkadaşlar gerekli açıklamayı yapacaktır. PC alacaklara umarım doğru bir bilgi verebilmişimdir. Bilinçsizce, yanlış bilgi ile başka insanları yönlendireceğimize bu bilgileri kendimize saklasak çok daha güzel olur. Tekrar belirtiyorum herhangi bir tartışma başlatmaka için yazmıyorum sadece insanlara doğru bilgi vermek için yazıyorum.

P4 600 serisindeki işlemcilere bi hız aşırtma yapta gör nekadar zaman kullanabiliyorsun özel su soğutuculu overclock ürünleri kullanmadan bu üç

sen sanırım çok rüya görüyorsun...

Umarım yeni PC alacak arkadaşlar bu arkadaşı ciddiye almazlar. Pek bir bilgisi olduğunu sanmıyorum yada okuduklarını doğru yorumladığını sanmıyorum. Herhangi bir tartışma başlatmak için yazmıyorum bunu. Basitce anlatayım;

1. Core 2 Duo işlemci olarak geçen işlemcilerin hepsi 64 bittir. O senin dediğin 2.20 GHz çalışanda dahil. Ve de bu işlemciler geriye dönük uyumludur üzerlerinde 32 Bit işletim sistemi ve program çalıştırılır.

2. 64 Bit in anakartla hiçbir ilgisi yoktur. Anakart etkeni sadece işlemci desteği kısmında gereklidir.

3. Yeni işlemcilerin FSB hızları yük binmiyorken düşer, yük altındayken yükselir. Bu çarpanları için de geçerlidir. Bunun gerekliliği ısınmayı önlemek ve enerji tasarrufu için gereklidir. P4 6xx serisi işlemcilerin 60 -70 derece açılış ve idle sıcaklığı olduğunu düşünürsen anlarsın.

4. Çift çekirdekli işlemciler eğer kullandığınız program ve oyunlar iki işlemcinin gücündende faydalanabilecek şekilde yazılmadıysa hiç bir işe yaramazlar. Ama yine de tek çekirdekte P4 6xx serisinden daha iyi sonuç verirler.

5. P4 6xx serisi ve o zamanki HT teknolojisi Intel 'in en büyük rezilliğiydi. Bunu Intel 'in kendisine de sorabilirsiniz. Sürekli ısınıp kapanan sistemler, sözde kitlenmemesi ve takılmaması gereken HT özellikli fakat sürekli bekleyen takılan işlemciler bunların basit bir örneği. Kaldıki o kadar iyi bir mimarisi olsa Intel bu işlemcileri üretmeye devam ederdi.

6. İşlemci hızına etki eden yanlızca cache bellek ve hızı değildir. İşlemci teknolojisinin gittiği yönü incelerseniz bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Böyle olsa şu anda 10 GHz hızında işlemcilerimiz olurdu ve soğutmak için büyük pervanelerimiz. FSB,mimarisi ve üretim boyutu önemli faktörledendir.

Açıklamayı unuttuğum yerler varsa forumda bu konu ile ilgili bilgisi olan diğer arkadaşlar gerekli açıklamayı yapacaktır. PC alacaklara umarım doğru bir bilgi verebilmişimdir. Bilinçsizce, yanlış bilgi ile başka insanları yönlendireceğimize bu bilgileri kendimize saklasak çok daha güzel olur. Tekrar belirtiyorum herhangi bir tartışma başlatmaka için yazmıyorum sadece insanlara doğru bilgi vermek için yazıyorum.

64 Bit i 32 Bit Anakart vs. dede çalışır ama 64 bit anakarta 64 bit işlamci 64 bit işletim sistemi yükleyeceksin ki uçsun.sanırım sen 32 Bit Le 64 Bit'in Arasındaki Farkı Bilmiyorsun.

Ayrıca Ht Teknolojisi Dikkat Edersen Çift çekirdekde de Var Ama yeni Mahsül Olduğu İçin Çift Çekirdek Tam Randımanlı Değil Bizim Söylemek İstediğimiz Şu An İçin.Zaman Geçtikçe Tek Çekirdeği Tabiki Geçecektir.Ama XP İle Vista yı Düşün.Yeni Çıkan Bi Mal Ancak Seneler SOnra Yerine Oturur.Gençleştirilmiş Bi Takım Gibi Düşün.İlk SEFERDE BAŞARI BEKLEYEMEZSİNNN.

Anakartımı Yeni Değiştirdim.Önceki Gigabyte-945gcm s2l

yeni Aldıgım Gigabyte EP45-DS5 İkisindede Aynı P4 6xx

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...