Jump to content

Ubuntu Ya Format Atamıyorum

badboy902

Recommended Posts

elimde ubuntu yuklu bir dizüstü acer marka laptop var fakat ben ubuntuya bir trlü format atamadım xp kurarken hdd yi görmüo 98 kurarken hdd biçimlendirmeye girmio yardımcı olursanız sevinirim acill... şimdiden teşekkürler

• 10 ay sonra...

acaba ubuntunun hangi sürümü kuruluydu.bazı linux sürümleri farklı dosya sistemi kullanıyo.bunuda windows lar ntfs yada fat32 kullandığı için görmüyo diye biliyorum.seneler önce denediğim mandreke yüzünden bütün harddiske fdiskle yeniden biçimlemek zorunda kalmıştım format yememişti çünkü.fakat ubuntu8 ve üstü ntfs yada fat uyumlu diye biliyorum.ama bunlar sadece fikir vermek için üstadlar sana daha çok yardımcı olacaktır.yukarda yazdıklarım kesin bilgiler değil.ama harddiski xp cd siyle yeniden bölümlendirmek belki çare olur(eskiden öyle yapmıştım galiba)

yapıcaklarınızı adım adım yazıyorum.

1. önce buradan

http://ftp.linux.org.tr/ubuntu-releases/9.04/ubuntu-9.04-desktop-i386.iso[/CODE]

bir adet ubuntu 9.04 imajı indirin.

2. cd yi nero ya da ultra iso gibi bir programla boş bir cd-r alıp cd ye yazdırın

(düşük hızlarda,tavsiye 10x).

3. cd yi bilgisayarınıza takın.

4. biostan 1.nci olarak cdrw boot seçeneğini seçip kaydedip bilgisayarı yeniden başlatın.

5. boot esnasında türkçeyi seçin ve ubuntu yu bilgisayarıma kurmadan denemek istiyorum u seçin.

6. ubuntu 9.04 cd den boot edip açıldıktan sonra uygulamalar-sistem araçları altında g-parted diye bir araç var onu kullanarak harddiskinizde ubuntu yüklü olan bölümü seçip ntfs olarak format attıktan sonra windows xp nizi kurabilirsiniz. umarım yardımcı olabilmişimdir. takıldığınız yer varsa pm atabilirsiniz.

Ben kurdugumda da ayni sorun olmustu. Vista kurmaya calisiyodum ben. Dosya kopyalamaya gelince hata veriyordu. yasinbastan in dedigi gibi yapmadim ben, bilmiyordum. Butun bolumleri sildim ve tekrar bastan olusturdum. Recovery bolumunu dahi silmek zorunda kaldim. Birde boyle deneyin isterseniz..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...