Jump to content

Arkadaşlar Nasıl Okulu Bitirip Öyle Askere Giderim

pasa_mahmut

Recommended Posts

Selam Arkadaşlar öncelikle herkese kolay gelsin sizden bilgi istiyorum ama kesin bilgisi olan kişilerden yardım veya bilgi vs. isitiyorum sorun ise şudur :

Ben 19.06.1982 doğumluyum ve daha önce diploma ile 3 yıllık tecili kullandım tecilimin son yılında AÖF ye giriş yaptım ve şu

dönemlerde okudum

2003-2004 - 1.sınıf

2004-2005 - 2.sınıf

2005-2006 - 3.sınıf

2006-2007 - 4.sınıf

2007-2008 - 4.sınıf 3 dersten tekrar ve bir dersten yine kaldım

Şimdi ben 3 dersten 4.sınıfı tekrar yaptım ve 4.sınıfın tekrarında ise final sonucunda 4.sınıfın 2 dersini geçtim ama

Türkiye Ekonomisi dersinden  Bütünlemeye kalmıştım ama bütünlemedende bu dersi geçemedim. 

Şimdi Yanlış bilmiyorsam  şimdi ben 2 yıl üst üste kalmış sayılıyorum.  Çok üzgün oldugumu belirtmek isterim.

Şimdi beni Askere alacaklarmış sanırım ama ben bu tek dersi verip kısa dönem yapmak istiyorum.

Bu dersi nasıl verip öyle askere giderim bi arkadaşımın dediğine göre hazır dönem askerlikmi ne varmış oda tam bilmiyor.

Hazır dönem Askerlik Diye Bi şey varmı ?

Bu Hazır dönem askerlik işini  bilen biri varmı varsa nasıl oluyor anlatırmısınız ?

Yada bu dersi geçip ondan onra Kısa dönem olarak Askere gitmenin başka bi yolu olup olmadıgını bilmiyorum varsa bilgi verirmisiniz   

Doğum Tarihim : 19.06.1982

Başka bir arkadaşımında biyerden alıp gönderdiği bi yazıda ise şöyle yazıyor :

Oncelikle merhaba, Askerlik durumunla ilgili sana şunları söyleyebilirim. Bu sene zaten tecillisin yani 2008 yılı Ekim sonuna kadar.( bütünlemeler vs bitmiş oluyor)  Olurki derslerden kalırsan askerlik şubesi sana 2009 yılı için yoklama çağrısı gönderecek senin bağlı bulunduğun askerlik şubesinin celp dönemi var o celp döneminde askere gideceksin ama sen askerlik şubesiyle görüşürsen 21 şubat 2009 dan önce yoklamanı yaptırırsan 2009 Ekim ayına sevk tehirini yaparlar. sende 2009 ekim ayına kadar okulunu bitirirsin ve yedek subay adayı olarak askere gidersin. Yani sen bu sene sınıfta kalsanda hemen askere gitmeyeceksin.  Ama şunu sakın unutma 2009 yılında 21 Şubattan önce yoklamanı yaptır. Yoksa yoklama kaçağı durumuna düşersin herhangi bir aramada seni bulurlarsa hemen askere gidersin yani okulun bitmeden. Daha detaylı bilgi için bağlı bulunduğun askerlik şubesine kesinlikle git  hiç çekinme durumunu anlat mutlaka  birde benım biraz once anlattığım sevk tehiri ile ilgili olayıda sor sana detaylı anlatacaklardır. Umarım yardımcı olmusumdur.     

Bu  durumda neler yapabilirim arkadaşlar lütfen bana bilgi verirmisiniz ama kesin bilgi olursa sevinirim.

asal ın sitesinden aldıgım bi madde de ise şöyle söylüyor tam anlamadım ama bide siz göz atınız

Askerî mekteplerle nizamname ve talimatnamelerine göre devam mecburiyeti olan resmî ve yüksek mekteplerle liseler ve orta mekteplerde ve tâli meslek mekteplerinde veya bu derecelerde olduğu Maarif Vekâleti tarafından veya müdürlüklerinden tasdik edilen hususi ecnebi mekteplerde ve aynı vasıfta bulundukları Maarif Vekâletince tasdikli memleket harici mekteplerde okumakta oldukları anlaşılanlar (Bunların ertesi seneye terki en çok 29 yaşını bitirinciye kadar uzar. Bu yaşa kadar tahsillerini bitirmemiş olanlar, iki sene üst üste sınıf geçemeyenler, yüksek bir mektebi bitirdikten sonra diğer yüksek bir mektebe veya ihtisas şubelerine ayrılmış müesseselerin ve Üniversitenin bir şubesini bitirdikten sonra diğer şubesine girenler; ertesi seneye bırakılmayıp asker edilirler. İşbu tal****** derslerine muntazaman devam etmeleri şartiyle tahsil saatleri haricinde memuriyet, vazife, sanat, ticaret ve ziraatle iştigalleri tecillerine mâni teşkil etmez.)

Son yoklama sırasında orta veya yüksek bir mektebi bitirerek memleket içinde ve dışında daha yüksek mekteplere kabul zamanı olmadığından dolayı girmemiş olanlar o sene içinde girerek lâzımgelen vesikaları gösterdikleri takdirde ertesi seneye bırakılırlar.

29 yaşına kadar ertesi seneye terkedilecek talebeler bir seferberlik halinde lüzum ve ihtiyaca göre, doğum sırasiyle asker edilir.

arkadaşım yanlış anlama ama amacım seni eleştirmek değil fakat söylemeden edemeyeceğim bu zaman a kadar eline geçen fırsatları değerlendirmemişşin şimdide tabiri yerinde ise işin kolayına kaçıyorsun ben derim ki hiç zorlama insanların hakkını yeme derim yani gitme şanşın olması lazım ama bence diğer kişilere şanş vermelisin diye düşünüyorum bu tür şeyler insanların hayattan ders almasını sağlıyor bence git normal olarak askerliğini yap derim ben

arkadaşım yanlış anlama ama amacım seni eleştirmek değil fakat söylemeden edemeyeceğim bu zaman a kadar eline geçen fırsatları değerlendirmemişşin şimdide tabiri yerinde ise işin kolayına kaçıyorsun ben derim ki hiç zorlama insanların hakkını yeme derim yani gitme şanşın olması lazım ama bence diğer kişilere şanş vermelisin diye düşünüyorum bu tür şeyler insanların hayattan ders almasını sağlıyor bence git normal olarak askerliğini yap derim ben

çok yardımcı oldun eksik kalma akıl verecegine Para ver Para bizde bilioz okadarını senin amacın ne onu sölesene benim yaptıklarımdan sanane ben şuraya adam gibi bi konu açmışım yardımcı olmayan biri isen ne işin var bu konuda çık git beni dellendirme bide yanlış anlama diyor adama bak daha neyini yanlış anlamayacaksam sanki ben 1 yılımın gitmesinden çok memnunmuşumda adamın bana verdiği cevaplara bak yaaa

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...