Jump to content

Şoke Eden Kabe Görüntüsü

exitly

Recommended Posts

Şoke eden Kabe görüntüsü

fft17_mf107561.Jpeg

Bilim kurgu filimlerindeki uzay şehri sanki. Resme çok dikkatli bakanlar küçük dillerini yutuyor.

Makette gördüğünüz yer Mekke. Evet yanlış okumadınız burası Mekke. Her yıl milyonlarca müslümanın ibadet için gittiği kutsal belde.. Çok yakında inşaatlar tamamlandığında, Mekke işte bu resimdeki gibi olacak..

Kabe siyah bir noktaya dönüşüyor., çevresi beton yığınıyla kuşatılıyor.. Manevi iklimin dağıtıldığı yeni Mekke, görüntüsüyle New York'tan farkı kalmayacak.

Tarihçi Murat Bardakçı Habertürk'teki köşesinde bu çarpıcı resmi kullanarak, manzaranın ürkütücü boyutlarını gözler önüne seriyor.

Bardakçı, "Yeni Mekke Projesi"ne dikkat çekerek kabenin yok edilmek istendiğini işte bu sözlerle ifade ediyor:

(...)Gazetelerde son haftalarda Mekke ile ilgili olarak çıkan haberler bilmem dikkatinizi çekti mi? Suudi yönetiminin Kâbe’nin çevresindeki binaları ve beş yıldızlı büyük otelleri yıkmaya karar verdiği ve kutsal yapının etrafının genişletileceği söyleniyor, yıkımların başladığı anlatılıyordu.

Bütün bu yıkımlar Kâbe’nin çevresini boşaltıp hacılara çok daha fazla kolaylık sağlamak için değil, Suudi Arabistan’ın hâkimi olan El-Saud ailesinin damgasını taşıyacak maketini gördüğünüz uçuk bir Mekke’nin yaratılması için yapılıyor... Atlantis benzeri hayalî uygarlıkların bilim-kurgu yazarlarının rüyalarındaki başkentini andıracak olan bu yeni Mekke’nin siluetini gökdelen azmanı binalar çizecek, meydanlar uzay filimlerinden fırlamış mekânları andıracak ve bu garip manzaranın en ucunda da tepeden bakılan ama noktadan bile küçük kalan bir yapı bulunacak: Kâbe-i Muazzama...

Kâbe'nin Suudi'lerin elinde bulunmasından bir müslüman olarak acayip üzüntü duyuyorum. Peygamberimizin doğduğu ev dahil saygısızlık yapmadıkları birtek şey bırakmadılar.

Suudiler'in hepsi Amerikan yalakasıdır. Bu adamların tek Kâbeleri paradır.

evet katılıyorum sudiler her sene müslümanlara oraya geçiş konusunda sorunlar yaratıyor bu sene bile kontenjanda sorunlar yaratıcakdı diyanet sayesinde önlendi sudiler ellerindeki şeyin kıymatini bilmiyen bir devlt bende üzüntü duyuyorum aslında ora ortak bölge sayılabilir tüm müslüman devletlerinin kontrolünde tüm devletlerin yardımında daha iyi bir yer olabilir lider olarakda türkiye şeçilebilir ama olmıcak bişi....

ve size şunu söliim bu resimdeki görüntü hiçde iyi değil hemde hiç iyi değil bu bana bir kıyamet alametini hatırlattı kabe yıkılcak diye bir alamet vardı dünyanın sonu iyicce yaklaşıyor bu gerçek bir projeymiş engellensede o ülkenin yeri olduğundan illaki yapılacak bişey ve bu projenin içinde kabeyi yenilemede geçebilicek bu demekki yıkılacak:S...kötü sadece kötü...

Fotoğrafı görünce hiç de dehşete düşmedim :( Mekke her zaman ticaret şehri idi, hâlâ da bu durumu çok iyi kullanıyor Araplar...

açıkcası anlamadım sizleri arkadaşlar, peygamberimiz araptı. fakat veda hutbesinde arabın beyaza üstün olmadığını söyledi. sadece takva yönünden üstünlük söz konusudur. dolayısı ile arapları da arap oldukları için eleştirmek yersiz. ayrıca tüm araplara genellemek hata olur, zira osmanlı zamanında da halk cahildi birkaç kişinin hatasıyla osmanlıya ihanet oldu. sonradan pişman oldular tabii ki.

bir de ben şok edecek bir manzara göremedim, fiziki olarak kabe belki ufak olabilir resimde, fakat onun boyutunu metreyle ölçmek sığlık olur. o dünyaya sığmaycak kadar büyüktür o derece yer etmiştir, üstelik kabe arapların tekelinde değildir, hepimizindir, bence bu haber taraflı bir haberdir, ve birazda cahilane.

bende hem fikirim kimilerince oranın ticaret kapısı olarak görüldüğü, ama ALlah herkesin niyetinden haberdardır, oradaki yöneticinin de orayı ziyarete gidenin de bu haberi yazanın da yorum yapanın da :(

selamlar

Kâbe'ye hürmeten yüksek bina inşaa edilmiyordu da saraylar bina değil mi idi? :(

Gazabın ne vakit geleceğini kimse kestiremez, ayrıca bunların gazap alıp almayacağını da... Meftun'un dediği gibi, niyet meselesi...

@Meftun,

İnanırmısın bilmem ama Suudi'lerden sırf Arap oldukları için nefret etmiyorum. Onlar Suudi oldukları için nefret ediyorum.

Arap dünyasıyla ne kadar ilgilisin bu konuda bir bilgim yok. Bildiğim şey ise şu; Mısır, Tunus, Sudan, Cezayir, Abu Dhabi, Bahreyn bu milletten olan insanlar tanıdım. Bunlar da Araptırlar ve istisnasız hepsi Suudi'lerden sırf Suudi oldukları için nefret ederler.

Yani Suudiler, diğer Arap ülkelerinin insanları tarafından da sevilmiyorlar. Sana duyduğumu değil bizzat bildiğimi anlattım. İnanıp inanmamak sana kalmış.

açıkcası anlamadım sizleri arkadaşlar, peygamberimiz araptı. fakat veda hutbesinde arabın beyaza üstün olmadığını söyledi. sadece takva yönünden üstünlük söz konusudur. dolayısı ile arapları da arap oldukları için eleştirmek yersiz. ayrıca tüm araplara genellemek hata olur, zira osmanlı zamanında da halk cahildi birkaç kişinin hatasıyla osmanlıya ihanet oldu. sonradan pişman oldular tabii ki.

bir de ben şok edecek bir manzara göremedim, fiziki olarak kabe belki ufak olabilir resimde, fakat onun boyutunu metreyle ölçmek sığlık olur. o dünyaya sığmaycak kadar büyüktür o derece yer etmiştir, üstelik kabe arapların tekelinde değildir, hepimizindir, bence bu haber taraflı bir haberdir, ve birazda cahilane.

bende hem fikirim kimilerince oranın ticaret kapısı olarak görüldüğü, ama ALlah herkesin niyetinden haberdardır, oradaki yöneticinin de orayı ziyarete gidenin de bu haberi yazanın da yorum yapanın da :(

selamlar

öncelikle arkadaşım yorumuna saygı duyuyorum ve büyüklük konusunda dediklerine ve birkaç şeye daha katıldığımı söylüyorum ben onu kastedmek istememiştim burda kabeninde değiştirilmesi söz konusu biliyorsunuz kabenin içi bile boşaltılmıştır yani kabeye yeni bir tasarım verilemez kabe yıkılıp yenisi yapılamaz benim demek istediğim buydu çevresi beni ilgilendirmez tabi çevresindeki dini yerler hariç otellere ve yerleşim yerlerine naparlar orası pek öenmli değil yaptıklarıda güzelleştirmek içindir ama kabenin yıkılıp yenisinin yapılması gibi bişey daha söz konusuymuş daha doğrusu bu haberi yapan kişi yani tvde yayınlanan programda herşey açıklanmış kabede değişim olması yadırgancak bişey yoksa dediklerin büyüklük ve diğer şeyler doğrudur ben sadece kabenin taşlarının kırılıp tekrardan yapılması şeklinin değiştirilmesi vb şeylere karşıyım ....

ayrıca arapları kınama gibi anlaşıldıysak öyle bir olayda yok sonuçta bunu bir başka devletli kkişide yapabilir biz yönetimi kasteddik yani sudilerin tamamını kendi adıma kastedmedim ama şuda bir gerçek onların din anlıyışı biraz farklı bize onlarınki farklı gelir onlarınkinede bizimki farklı gelir aynı din ama inanılan şeyde aynı ama farklarda var mesela onların saygısı ve bizim saygımız gözle görülür derecede farkediliyor onlar ALLAh lafı geçtiğinde oturuşlarını düzeltmezler genelde tabi bizde genelde düzeltirler aynı şekilde KURAN'aa duyulan saygı onlarda değişik onlar bel altında cebinde taşıyıp yere koyabiliyorlar yani bu tür farklarıda görmerk lazım sudilerin her seferinde kontenjan olayını öyle bir sorun olmamasına rağmen ortaya sürmesini her seferinde müslümanlara geçişlerde sorunlar yaşatmasını özellikle geçiş sorunları her sene haberlerde veriliyor orda yapılan bir çok kısıtlama söz konusu...bunlarıda görmek lazım....

kısaca sudiler veya başka ülkeliler her ülkede kötü yanlar vardr ama onların yönetimini kasteddik tekrardan söylüyorum...ikinci olarakda kabenin dışı değil kabenin değişimi söz konusu o yüzden bunuda koydum...çevre düzenleme olayıyla kabenin değişimi söz konusu:S

Kabe etrafında kabe,den daha yüksek bina yapılması dahi müslümanları uykularından ederken şimdi ise bakıyorum bu bir devlet meselesi olarak görülüyor

KABE müslümaların kıblesidir ve biz secdeyi mescidulharam,a yönelerek yaparız yani etrafıda içide bizi ilgilendirir.

Kabe etrafında kabe,den daha yüksek bina yapılması dahi müslümanları uykularından ederken şimdi ise bakıyorum bu bir devlet meselesi olarak görülüyor

KABE müslümaların kıblesidir ve biz secdeyi mescidulharam,a yönelerek yaparız yani etrafıda içide bizi ilgilendirir.

arkadaşım şöle bişey var ama orda oteller var onları yenilerlersee biz ona karışamayız dedim..yani sonuçta orda barınma olucak barınma için yer olmalı yanlışmı?ama binaya herşekilde karışırız..

Sorun yerleşim planı değil sorun müslümanların bu konuya olan duyarsızlılığıdır.

@mavikiz

Abartılan birşey yok bildiğiniz gibi türkiyedeki yapılanmaya en az biz karışabiliyoruz hemde kendi topraklarımız demekki mesele sahip olmak değil mesele yaptırım sahibi olabilmekdir.

Sorun yerleşim planı değil sorun müslümanların bu konuya olan duyarsızlılığıdır.

@mavikiz

Abartılan birşey yok bildiğiniz gibi türkiyedeki yapılanmaya en az biz karışabiliyoruz hemde kendi topraklarımız demekki mesele sahip olmak değil mesele yaptırım sahibi olabilmekdir.

O kadar duyarsızız ki neredeyse bizi burada duymayacak ve duysa da sallamayacak birilerine ateş püskürüyoruz. :D

Kimse kimsenin devletindeki yapılanmaya karışamaz. Abartmayın.

mavikız arkadaşım burdaki olayın devlet yapılanmasıyla bir alakasının olmadığına inanıyorum,Kabe dünya üzerindeki tüm müslamanlara aittir

suudi topraklarında olması istedikleri gibi bir turizm rantına çevirebilecekleri anlamına gelmez arkadaşların da dediği gibi niyet önemli acaba niyet para kazanmak mı yoksa herkese sorunsuzca bir hac yaşatmak mı bana para kazanmak gibi geliyor sadece,Toparlayacak olursam Kabe kimsenin tekelinde değildir teşekkürler.

Ben de farklı bir şey söylemiyorum ki... Kabe'nin kutsallığının farkında olmayan asalak dünya üzerine yaşamıyordur kanımca. Adamların yaptıkları binalar devletleri tekelinde haliyle karıştırtmazlar, çünkü bunlardan para kazanıyorlar. Tamamı ticari amaçlı yani. Boş yere canımızı sıkmanın anlamı yok diyorum. Ondan yüksek bina inşaa etseler ne olur, etmeseler ne olur... Kabe kutsallığını yitirir mi? Hayır! O halde boş yere tüketmeyin nefeslerinizi... Bildiklerini okuyacaklar, bir şey gerekirse yapılacak o kadar...

bana yanıt hakkı doğduğundan dolayı buraya bazı şeylere yanıt verme gereği duydum.

ben sadece kabenin taşlarının kırılıp tekrardan yapılması şeklinin değiştirilmesi vb şeylere karşıyım ....

dostum, böyle bir şey mümkün olamaz. akıllarının ucundan dahi geçemez, zira o kâbe ki yaratıcının koruması altındadır, nasıl Kur'an-ı Kerim için: " onu biz indirdik, koruyacak olan da biziz" anlamlarına gelen bir ayet var ise ve tarih kitaplarında ebâbil vakıası olarak yer alan ve Fil Suresinde anlatılan vakıada gayri müslimler kabeyi yıkmak istemişti ama izin verilmedi. dolayısı ile kabe de fiziki bir oynama yapılması mümkün değildir. Tv de duyduğumuz her şeye inanmamalıyız.

İnanırmısın bilmem ama Suudi'lerden sırf Arap oldukları için nefret etmiyorum. Onlar Suudi oldukları için nefret ediyorum.

birtakım yanlışlar içinde olmuş olabilirler halen yanlış yapıyor olabilirler fakat bu bizim bütün bir milleti karalamamız gerektiğini düşünmemizi sağlamaz. elbette onların içinde ölüsü 5 para etmeyecek insanlar vardır, fakat peygamberimiz kendisine eziyet eden işkence edenler hakkında dahi olumlu düşünmüş ve ıslahı için dua etmiştir. Ben de onları çok seviyor değilim hani, özellikle yönetim takımını vs. Fakat mutlaka ki içlerinde doğru olanlar vardır. Çevre devletlerin ya da milletlerin onlara husumet beslemesi bizim için ölçüt değildir. Kıbrıs Rum Kesimi birtakım eşhas tarafından baş tacı ediliyor, ne yani onlar değerli mi ? Gözümde pul kadar değerleri yok :) yani başkalarının dediğiyle düşünmemek gerek.

onlarla tarihsel bağlarımız var mı var, bunu inkar bize bir şey kazandırmaz, biz anavatan olarak üzerimize düşeni yapmışızdır, bize ihanet edilmişse bunun cezasını kıyamete dek çekeceklerdir, çekiyorlar :) bknz: mezepotamya

efendim şartları asırlarına göre değerlendirmek gerekli, devlet-i âli osmani nin torunları olarak bizler, onlardan aldığımız edeb ve erkanı sürdürmek adına elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ( dikkat buyurun yapmaya çalışıyorz, yapıyoruz değil )

asr-ı saadette Peygamberimiz rahatsız olmasın diye çekiçlerinin uçlarına keçe bağlayıp çalışırlarmış mescit inşaasında. devlet-i âli osman döneminde sadaka taşları vs varmış ihtiyac görülsün diye. kuşları korumak için vakıflar dahi kurulmuş.

imdü devir değişti ama, nüfus çoğaldı, artık insanların her şeye bakış açısı değişti. buna da bu açıdan bakmak gerek. eskiden -ki hala bazı bölgelerde böyle- kadın kocasının yanında yemek yiyemezdi, baba babasının yanında çocuğunu sevemezdi ve bunların hepsi saygı olarak adlandırılıyordu. Oysa şimdi ? ne kadar değişti değil mi ?

o zamanki devirde kâbeyi görmek adına insanlar yüksek binalar yapmaktan kaçınırken şimdi insanlar kabeyi görmek adına gökdelenler dikiyor, çünki islama büyük bir teveccüh hakim, çoğaldık artık. ve insanlar oraya yakın olmak istiyor.

eski yapılarda yanlamasına bir mimari varken şimdi diklemesine bir mimari var, bu da asır şartları yer sorunu vs gider. gönül ister ki orası cenneti andırsın( zaten andırıyor, mahşeri kalabalığıyla ve manevi atmosferiyle) ve beton yığınına dönmesin. fakat saygı duymak gerek, bir önceki mesajımda dediğim gibi Allah herkesin niyetinden haberdardır. Bugün bizim diklenip bunun olmasına karşı çıkmamız bir şeyi değiştirmeyecek fakat gerekli platformlarda elbette devlet büyükleri gerekeni yapmalı.çünkü orası onların değil, hepimizin.

hürmetler efem

arkadaşım kabenin korunucağından bahsetmişin ona şüphe yoktur ALLAHIN koruyuculuğu herşeyin üzerindedir onu hepimiz inanırız ama kıyamet alametlerinde kabenin yıkılacağı taşlarının parçalanacağı vardır yani yıkılacaktırda bu daha önceden belirtilmiştir...yanılıyormuyum arkadaşım?yanılmıyorsam büyük alametlerde böyle birşey vardı yani olucak bir şey ama bu ALLAHIN koruyuculuğuna karşı olucak bir şey değil onun izni bilgisi dahilinde önceden belirtilmiş şekilde olucaktır....

ma kıyamet alametlerinde kabenin yıkılacağı taşlarının parçalanacağı vardır yani yıkılacaktırda bu daha önceden belirtilmiştir...yanılıyormuyum arkadaşım?yanılmıyorsam büyük alametlerde böyle birşey vardı yani olucak bir şey ama bu ALLAHIN koruyuculuğuna karşı olucak bir şey değil onun izni bilgisi dahilinde önceden belirtilmiş şekilde olucaktır....

evet kabenin yıkılması kıyametin büyük alametlerindendir, fakat bahsolunan durum bilmiyorum "kabenin yıkılması" kavramıyla ne kadar örtüşür ? açıkcası buna benim kafam çalışmadı :) ben durumu yıkılma değil de bir değiştirme olarak anladım yani yukarıda ...

Kabe'nin yeri ve şekli de çok önemlidir. Onun bu öneminden dolayıdır ki, bugüne kadar Kabe üzerinde en küçük değişikliğe izin verilmemiştir. Mesela Efendimiz döneminde Kabe'den olduğu söylenen fakat imkan olmadığı için onun sınırları içine alınmayan Hatim, Abdullah İbni Zübeyr döneminde Kabe içine alınınca, "herkes kendine göre bir şekil verirse, Kabe hiç durmadan şekil değiştirir" gerekçesiyle Emevi döneminde tekrar yıkılarak eski haline irca edilmiştir.

mehmet altan

alıntısıyla desteklediğim durum gibi ben kabe üzerinde bir takım şekli değişikliklere gidebileceklerini zannetmiyorum. Araplar'ın elinden yeniden yapılmak maksadıyla oradan 1 taş oynatmaya cür'et edebilir mi :) .... onlardan her şey beklenir dediğinizi duyuyorum, ama ne bileyim kulağıma bir garip geldi :) mevla saklasın...

kadir geceniz mübarek olsun bu arada.

hürmetler.

osmanlı zamanında kabenin örtüsü edirnede dikilir konvoyla mekkeye yollanırmış.konvoy medineden gecerken atların ayaklarına kağnıların tekerleklerine ve kağnıları ceken öküzlerin ayaklarına bez bağlanırmış peygamberimiz mezarında uyurken rahatsız olmasın diye elin arabı osmanlıdan aldı mekkeyi medine yi şimdi medinede peygamberimizin mezarının altından tünel otoyol geciriyorlar. peygamberimize bizim gösterdiğimiz hürmet nerede onların gösterdiği saygısızlık nerede peygamberine böyle davranan insan kabeye böyle tepeden bakması normal peygamberim ve sahabelerinin yüzü suyu hürmetine araplara birşey demiyorum yoksa insan demeye bin şahit lazım onlara onların soyu yüce peygamberimizi (S.A.) görmüşler böyle saygısızlık yapıyorlar biz onu görmeden seven bir milletin ve hala görmediğimiz halde ona kalbimizin en güzel yerini ayırdığımız peygamberimize her zaman hürmette kusur etmiyeceğimize sonsuz inanıyorum.kadir geceniz mübarek olsun

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...