Jump to content

İstanbulda İŞ Hayati

prizma2007

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.

Antalya 95 yılından beri bilgisayar teknik servis ve program hizmetleri veriyorum.

hem farklı şirketlerde çalıştım hem kendi işyerlerim oldu.

Antalyada açılan metro vatan computer gibi bir çok iş yerinden dolayı satış ağırlıklı olmak üzere işlerimiz iyice kırıldı. Ne manevi olarak bizi memnun eden ne de maddi olarak öyle rahat ettiren bir antalya var hayatımızda... Beton duvarın arasında o servis bu servis koşuşturuyoruz.(onuda bulursak kriz aylarında ciddi sorunlar oluyor)

Tarihi yerleri ve büyülü ortamı ve tüm değerleriyle istanbul gibi büyük şehirde bir işe girmeyi düşünüyorum. Merkezi kentleri yoğun olan ve bu işe yıllarını vermiş biri olarak orada yaşayabilirmiyim.DAha farklı olabilirmi orada bi şeyler.

bilginizi istiyorum.

şimdi şöyle bişey var eğer pc teknik serisliği yapıcaksan her yerde iş var ama az işin en çok olduğu yer anadıolu yakasındaki kadıköydür yazıcı oğlu iş hanını herkes duymuştur orda kesin iş tutururusun yanlız şu anda işçi aranmıyor oralarda ama bi dükkan açabilme şansın varsa o şeklilde bişiler yapabilirsin bu arada kadıköyde ev fiyatlaı aylık en ucuz 350 oda zor bulunuyor..600 ytl civarında onuda söyliyim ve tutunabiliceğin tek yer kadıköy derim ben tabi avrupa yakasındada yerler varda teknik sevislerin ve bilgisayar piyasının kalbi sayılıyor diğer yerlerde tahtakale doğu bank bura elektronik eşya ama teknik servislerde var başka o tarz yerler var ama dediğim gibi en iyisi kadıköy orda iş hiç bitmez...yanlız çok zeki olmanız lazım..etrafı kazıklamak gibi yeteneklerinizde olmalıki üç beş ayda araba çekin altınıza bu işler böyle olmaması gerekiyor ama böyle...

İstanbul'da daha çok zorluk çekersin eminim. Yaş olarak ve tecrübe olarak benden katkat üstünsünüz sanırım bana tavsiye vermek düşmez ama İstanbul'da gezerken bile yoruluyor insan ve Antalya'dan sonra eminim İstanbul şaşkına çevirir sizi.. Denizli'ye gelin pek pc konusunda gelişmemiş bir yer büyük mağazalar yok 1 kaç tanesi dışında ama denizli'de aç kalmazsınız gönlünüz rahat olur sakin bir şehirdir. :D

(Memleketimi sevdiğimi belli ettim sanırım :) )

Açıkçası büyük firmaların çokluğundan ve birbiriyle olan rekabetinden dolayı yazıcıoğlunda bile doğru dürüst küçük yer kalmadı denebilir. Önerim büyük firmalarda kendine uygun bir iş bulman olacaktır. Birde kiralar acayip yüksek kadıköyde 350 ye bulabilirsen öpte başına koy 1+1 ler bile minimum 400 500.

Açıkçası büyük firmaların çokluğundan ve birbiriyle olan rekabetinden dolayı yazıcıoğlunda bile doğru dürüst küçük yer kalmadı denebilir. Önerim büyük firmalarda kendine uygun bir iş bulman olacaktır. Birde kiralar acayip yüksek kadıköyde 350 ye bulabilirsen öpte başına koy 1+1 ler bile minimum 400 500.

bende dedim 350 kadıköyün piri olan biri ancak bulabiliyor oda şanslıysa sen 500 600 ü gözden çıkart bu arada arkadaşın dediği gibide küçük firmalar kapandı ama türkiyedeki en iyi bilgisayar piyasasıda orda bulunuyor eğer çok zekiseniz hayatınız bile değişir ama hiç bişeyde olmıyabilir...istanbulda kendine dükkan açmayı denersen daha iyi yapmış olursun bence ama oda sermayeye bakar durumlar böyle burda işler çok karışık herşeyi takip edip çok kurnaz olmak gerekiyor yani karışık bir şehir..bu arada tarihi güzellik filan demişiniz ya insanlar işe yetişirken trafikte hiçte o güzelliklere bakmıyor:D baş ağrısına trafikta ancak kötü cümleler çıkartabilir..yani ilk bi ay sonra o güzellikleride görmiceksiniz:d...

arka sokaklar gibi.. ara yerlerde caddelerde o sektörde küçük esnafın çoğu(bazı açılıp 3 5 ayda kapatanda var tabi) bir şekilde işini devam ettiriyor gibi görünüyor birde onlara sormak lazım.. eğer kurumsal bir şirket düşünüyorsanız istanbulda yol ve trafik sizi biraz zorlayabilir eğer işe yakın olmazsanız.. antalyaya da gittim gördüm ist az farklı.. istanbulun antalyadan çok daha büyük olduğunuda göz önüne alın.. tarihi bir yerin yakınında yada denize karşı bir yaşam sürmeyeceğinizide.. ben büyük şehiri biraz vazgeçilmez bulurum o ayrı.. en basidinden ev kirasıda abartmak istemeseniz kıssanız bile 300 ün altına düşemeyeceksiniz gibime geliyor. 500 600 ve üstü gibi bir miktara razı olmalısınız.. bu ve benzeri sebeplerden öğretmenlerde aldığım para orda yetmez gibi sıkıntılar içerisinde oluyor.. çevre tutarsanız iş yapacağınız ortamda çevre oluşturacak bir potansiyel varsa neden olmasın denilebilir.. iş içinde maaşınızın miktarına ve başka gelirin olup olmadığına dikkat edin.. kimi sizin o tarafa kaçmak ister kimi bu tarafa fikirler başka başka..

Ben de çocugun Bilkenti kazanması sebebiyle Ankaraya tasınıyorum. Eger kiralık degil de satılık ev/büro arayan olursa (Taksim Harbiye arasında) öm ile bana ulasabilir. Bu aralar yogun olsam da nete girdigimde ilk baktıgım yerlerden biri tnctr..5 yıl sonra tekrar gelebilirim İstanbul'a. Her ne kadar kira-ulasım açısından zorlu da olsa, ticaret icin ve tabii ki eşsiz güzelligi icin İstanbul benim açımdan her zaman bir numara..

herkese fikirlerinden dolayı teşekkür ediyorum. şuan zaten ev kiram 400 ytl ye otuyorum antalya gbi bir yerde. üstelik oturdugum yerde kiralar 450-700 civarı..

bir iş yeri açmak vergiler bagkur belediye tabela dükkan kirası gerçekten gına geldi...

teknik servis ve aynı zamanda satış gücünüme güveniyorum.

antalya büyükşehir olmayı haketmeyen bir yer.

turizm sektörünü kaldırdıgınız zaman küçük bir antalya haline gelir.

iş yerlerini gezip bir çayını içip iş bağlama kapasitesi olan biriyim.

herkese fikirlerinden dolayı teşekkür ediyorum. şuan zaten ev kiram 400 ytl ye otuyorum antalya gbi bir yerde. üstelik oturdugum yerde kiralar 450-700 civarı..

bir iş yeri açmak vergiler bagkur belediye tabela dükkan kirası gerçekten gına geldi...

teknik servis ve aynı zamanda satış gücünüme güveniyorum.

antalya büyükşehir olmayı haketmeyen bir yer.

turizm sektörünü kaldırdıgınız zaman küçük bir antalya haline gelir.

iş yerlerini gezip bir çayını içip iş bağlama kapasitesi olan biriyim.

şansın yüksek o zaman...bende dene hem ordada kirada oturuyormuşun işlerde iyi değilmiş kaybetcek bişeyin olamaz sanırım ama kazancak bişeylerin olabilir ki bencede bişiler kazanıcaksın riske gir ve buraya yerleş ama kadıköye yerleş bence...veya elektronik ve pc piyasası bol olan yerlere yerleşş....şansın açık olsun...

Valla bende Gelmeyi düşünüyorum.Bu gidişle kafayı yemek üzereyim..İş Yok muğlada Benim gibi Bilgisayar Teknisyeni nasıl olursa işssiz olur yahu:)

İzmir yada istanbula gelmeyi düşünüyorum 5 ay daha sabredicem iş bulamazsam ggelicem oralara:D

neden diye merak eden arkadaş varsa bilgi vermek istiyorum.

zamaında antalyada güzel para kazanıyorduk.ama son 2 yılda çok büyük firmalar(her sektörden) ciddi derece birden yüklendiler antalyaya.Şuan antalyada küçük esnaf tamamen bitik.Sadece bilgisayar olarak değil tüm esnaflar sorunlu.Benim son kapattığım iş yerindeki caddede 70 civarı esnaf var ortalama ve 6 ay gibi sürede 12 esnaf iş yeri kapattı KİRALIK yazıları kapıda aylardır duruyor.Bu sene turizmde para etmedi antalyada sadece memurda para var.İnşaat sektöründede sorunların yaşandıgı kentte ciddi derece issizlik problemi var.

neden diye merak eden arkadaş varsa bilgi vermek istiyorum.

zamaında antalyada güzel para kazanıyorduk.ama son 2 yılda çok büyük firmalar(her sektörden) ciddi derece birden yüklendiler antalyaya.Şuan antalyada küçük esnaf tamamen bitik.Sadece bilgisayar olarak değil tüm esnaflar sorunlu.Benim son kapattığım iş yerindeki caddede 70 civarı esnaf var ortalama ve 6 ay gibi sürede 12 esnaf iş yeri kapattı KİRALIK yazıları kapıda aylardır duruyor.Bu sene turizmde para etmedi antalyada sadece memurda para var.İnşaat sektöründede sorunların yaşandıgı kentte ciddi derece issizlik problemi var.

Sadece Antalya değilki dostum.Anadolunun hemen her yeri aynı.Bursada bile durum aynı.İstanbulda iş çok belki,ama bu işi yapanda çok.Sabretmek lazım.Başka çare yok.

Kardeşim Antalya Memleketin Sanırım Canım Memleketini Bırakıp Büyük Şehirin Zorluklarını Neden Çekmeyi Düşünüyorsun Onuda Bilmiyorum Hayat Okadar Zorlaştıkı Hayat pahalılığı Aldı Başını Gidiyor Yerinde Olsam Karnım Doysun Yeterki Memleketimde Yaşıyım...Canım Kardeşim Tavsiyem bu Gerisi Senin Düşüncene Kalmış Bizi Haklı olarakta Görebilirsin Görmeyebilirsinde Sana Kalmış Birşey bence Yerinde Olsam İyi Düşünürdüm...Zahmet çekecek Sen oldun için bence Memleketinde kaldaha iyi Olur...

tşk ediyorum.

ama hayat gitgide zorlaşıyor hem kiracıyız hem hayat masraflarımız var.Gelecekte masrafımızın çoğalcağı çocuklarımız var.Sadece evimize ekmek ******ürüp faturları ödeyebilmek bir şeyleri tamamlamıyor diye düşünüyorum.Belki istanbulda farklı birşeyleri değiştirebilirmiyim diye irdeliyorum olayı.

ama yinede fikirleriniz çok önemli..

kardeş eskiler hicrette keramet vardır derler .istanbul gibi bir şehirde 11 milyon kişi ekmek yiyorsa muhakkak sanada bir kuru ekmek düşer herhalde şunu unutma gezen kurt aç kalmaz .ha çoğu insanın yaptığı gibi kahvelerde pinekleyip iş yok dersen orası kaçınılmaz.yalnız başkasının yanında bir aynı kalırsın aç bir dükkan dürüstlükten taviz verme.sabır et eminim aç kalmazsın.ha hiç bir zamanda rabbine şükürden taviz verme.fesat olma komşundaki vardan sana hiç bir zaman zarar gelmez .bulunduğum yerde sütü bozuk çok herkes birbirini kötülüyo helel lokmlarını haram ediyolar.böyle olusa her yerde sana ekmek her yerde iş olur. allah yardımcın olsun.

• 3 hafta sonra ...

gün itibariyle tüm değerlendirmeler sonucunda mesleğimden farklı bir işe girdim.

boş zamanlarım eski müşterilerime hizmet veriyorum.

çalışma saatlerinden dolayı kurumsal müşterilerimi kaybediyorum :D

yeni işim bilgisayarla alakasız personel çavuşluğu :D

sevdiğim bir iş olduğunu farkettim.

inşallah iş yeride beni sever

....

sonunun ne olacağını bilmediğimiz türkiyenin şartları....

Allah herkezin işini rasgetirsin.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...