Jump to content

Windows 98 Kurulumu ?

wellhangman

Recommended Posts

Şirkette kullanlıması gereken önemli bir program için windows 98 kurmam gerekiyor. Fakat bunu çift işletim sistemi olarak yapmam gerekiyor. xp ve 98 birlikte kurulu olması gerekiyor. Şöyle bir sorun var 98 kurulum için fat32 istiyor. Şuan sistemimde ntfs tabanlı xp yüklü. Benim xp'ye format atmadan birde 98 kurmam gerekli. Bunun için ne yapmalıyım?

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=23417&st=0&p=279000entry279000 yanlız pek emin değilim deneme yanılma yada sonu formatla bitebilir verilerinizi yedekleyin

Arkadaşım sağol yorumun içinde bu yazdığın post benim kunumla pek alakalı değil. Anladım işletim sistemlerini düzenlemeni fakat daha ben 98'i kuramadım. Taban sistemleri farklı. Onun ayarı nasıl yaparım sorunum o?

Şuanda xp kurulu ntfs olarak ben buna bir de 98 kurmak istiyorum?

Edit1: http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=19244&hl=windows+98 bu posttaki sk8er_boi verdiği xp var elimde.

Edit2: Microsoft virtual ile xp üzerinden 98'i çalıştırmak ve kullanmak mümkün mü?

Arkadaşım 98 i geçici olarak kuracaksan hiç gerek yok xp ye sanal pc kur sanal pcyede 98 kur her türlü işini gör sonra kaldır at hepsi bu

Arkadaşım tam üstüne bastın demin benimde aklımdan o geçti ve edit olarak soruma ekledim. Birinin ntfs birinin fat32 olması sorun yaratırmı? Virtual bile olsa bana sorun olabilir gibi geliyor. Şimdi evdeki diğer pcde onu deneyeceğim eğer sorun olmazsa şirkettede yaparım artık. Yorumun için sağol. Olumlu yada olumsuz diye buraya da belirteceğim daha sonra...

Virtual pc ile 98 i çalıştırabilirsin arkadaşım.

2 konu ise xp de iken bilgisayarım sağ tıkla yönetten d varsa bilgilerini alıp biçimlendir. sonra d yi ikiye böl. ve fat32 olarak formatla. Bilgilerini herhangi birisine atabilirsin. daha sonra 98 i d ya da e ye kur. xp zaten görecektir. Ancak sorun olursa önce 98 sonra xp yi kur. Ben bi ara ancak bu şekilde kullanabiliyordum. xp yi yüklerden 98 i görüyordu. ve kendisi otomatik olarak açılışta gösteriyordu..

Ancak en kestirme yolu başta dediğim gibi virtual pc gibi sanal işletim sistemi yazılımlarıdır. Buradada ben veri giriş çıkışını sağlayamamıştım. İnşallah sende böyle bi sorun olmaz.

Kolay gelsin.

slm

wellhangman kardes bygokce'nin dedigi gibi bilgisayarda D: sürücüsü varsa onu ikiye böldükten sonra bilgisayara komple format atman gerekli;

ilk önce D: sürücüsünden ayırdıgın yere win98 kuracan, sonra C: ye gene Xp ni kur

çünkü Xp kurulumda diger bülümdeki win98 i görürü ama ses etmez,

ama win98 bilgisayarda daha yeni sisem varken beni niye kuruyon diye arıza çıkarabilir

partition magic vb.. programlar ile hard diskinin bos bölümünün bir kısmını böl yeni bir sürücü cıkart ortaya bu sürücüyü de windows xp üzerindeyken bicimlendir de ama fat32 olarak bicimlendir buraya win98 kur sonra bunu kurduktan sonra bilgisayar acılısında iki tane windows görürsün istediğine girersin istediğini rahatca kullanabilirsin bunu forumlarda arayabilirsin forumlarda hem xp hem 98 kurulumu üzerine dökümanlar var

Senin tek çözümün virtual pc. Çünkü, bir bilgisayara 1 den fazla işletim sistemi kurmak istiyorsan, bunları sırasıyla eski versiyondan yeni versiyona olmak üzere sıralayarak kurman lazım. Yani senin durumun için, önce win98, onun üzerine xp kurman gerekir. Eğer böyle yapmazsan, win98 xp işletim sistemini doğal olarak desteklemediği (xp sonra çıktığı için onun sistemini bilemeyeceğinden) için şimdiki kurulu sisteminin üzerine win98 kurmaya kalkarsan hiç bir şekilde xp sistemini boot edemezsin (win98 sisteme ayrı bir fat32 bölüm açsan bile). Çünkü her ikisi de aynı boot sektöre yazacak kendi açılış bilgisini. Windows 98, xp üzerine kurulduğunda önceki boot bilgisini silip atacaktır. Ama win98 üzerine xp kurduğunda önceki boot bilgisini korur.

Virtual pc çözümünde ise kafanda en ufak bir şüphen olmasın, çünkü herşeyin sanal. İstediğin dosya sistemini (fat16,fat32,ntfs,ext2,ext3 vs.) gönül rahatlığıyla kurabilirsin. Çünkü aslında hepsi mevcut sistemin üzerinde tek bir dosya olarak saklanacaktır. Yani istediğin kadar oynayabilirsin virtual pc in ile. Tabi mevcut fiziksel hard diskini sanal bilgisayarına fiziksel hard disk olarak göstermediğin müddetçe, ki bu 1-2 tıkla kolay yapılabilecek bişey değil. Son cümlemi unutup rahatça çalışabilirsin yani.

• 2 hafta sonra ...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...