Jump to content

Maxtor 500 Gb Haddiskimi Açamıyorum (Çözüldü)

pcperiskop

Recommended Posts

Sevgili arkadaşlar, donanım ustaları... Acilen yardımınıza ihtiyacım var, bir harici harddisk aldım ki akıllara zarar....

Sorun tamamıyla şöyle:

İşle ev arasında veri taşıma (eve iş ******ürüyorum da :D ) gerekrsinimim doğdu, bir flash disk almaya karar verdim. Evim Eskişehir'de... Eskişehir Espark Mediamarket'e gittiğimde, Maxtor 500 GB Harici harddiskin fiyatının 149,00.-YTL'ye indiğini görünce flash disk alma fikrim yerini maxtor'a bıraktı ve tabii fikir olmakla da kalmadı durum, sayıp parasını aldım. Eve geldiğimde kutunun içinden bir adaptör, bir data kablosu ve namıdeğer 500 GB Maxtor Harici Harddisk çıktı. Kablo kurulumlarını yaptım. Vista Home Premium yüklü bilgisayarıma taktığımda dosya sisteminin RAW olduğuna dair bir mesaj aldım. Ham haldedir diye düşünüp NTFS olarak formatladım. Ardından diskte 5 bölüm (Partition) oluşturdum. Her birinde farklı şeyleri (program, film, data vs) depolamayı düşünüyordum. Ama işler umduğum gibi gitmedi nedense... Vista Home Basic kurulu laptopuma taktığımda disk formatının yine RAW olduğuna dair bir uyarı aldım. Çıkartıp yeniden PC'ye taktım, ki aynı bilgisayarda formatlamıştım, yine RAW olduğunu gördüm. Kızımın XP yüklü bilgisayarındaki Symantec Partition Magic 8.0 programıyla yeniden formatladım. Format sonrasında PC (Vista Home Premium yüklü olan) harddiski gördü. Durum düzeldi diye Programlarımı falan yedekledim. Birkaç gün kullandıktan sonra PC Harici harddiski açmamaya başladı. Verdiği mesaj : "Konum Kullanılamıyor. F: Erişilemiyor. Erişim Engellendi". Bu durum XP yüklü bilgisayarımda yok. Rahatça açılıyor.

1.- Vistada harici Maxtor Harddiskiyle aynı sorunu yaşayan oldu mu?

2.- Durum hakkında fikri olan paylaşabilir mi?

3.- XP'de açılan harddisk Vista'da neden engellenir?

İlginiz için şimdiden teşekkürler...

raw dosyasına dönüştüyse işin çok zor benimde başıma gelmişti.flash bellekte olmuştu.******ürüp garantiden yararlandım.yenisini verdiler hemen.bence sende çok geç kalmadan öyle yap.

Teşekkür ediyorum. Ama şu an RAW dosya biçimi problemi yok. XP'de açılan Harici Harddisk Vistaya takılınca Erişim engellendi uyarısı veriyor. Seagate firmasının sitesinden portable Maxtor Basics Family ikonu ve inf dosyasını buldum, XP'de Haricinin rootuna attım. Ama vista yine erişimi engelledi. Başka ne yapabilirim ki değiştirme dışında?

raw dosyasına dönüştüyse işin çok zor benimde başıma gelmişti.flash bellekte olmuştu.******ürüp garantiden yararlandım.yenisini verdiler hemen.bence sende çok geç kalmadan öyle yap.

bazı masa üstü pc lerde ön usb bağlantıları yanlış olduğunda alti yakıyor en güvenli anakart üzerinde bulunan arka girişler. benimde yandı garantiden yenisini verdiler aynı pc ye flash belleği taktım aşırı ısınmıştı

bazı masa üstü pc lerde ön usb bağlantıları yanlış olduğunda alti yakıyor en güvenli anakart üzerinde bulunan arka girişler. benimde yandı garantiden yenisini verdiler aynı pc ye flash belleği taktım aşırı ısınmıştı

Benimkinde yanma yok. Dediğim gibi, XP yüklü bilgisayarımda çalışıyor. Hem de çok hızlı çalışıyor. Yani performansı mükemmel ve sessiz. Oysa Vista Home Premium yüklü bilgisayarda Erişim Engellendi mesajı veriyor. Vista'nın bir özelliği midir nedir bilemiyorum. Vista üzerinde duruyorum, ayarlarına bakıyorum. Sürücü özelliklerinden kullanıcı izinlerine baktım. Tam denetimde. Yani denetim sorunu yok ama hala erişimi engelliyor. Antivirüs olayı değil çünkü az önce sistemi yeniden yükledim. Antivirüs engellemesi söz konusu değil. çünkü şu anda kurulu değil.

Benimkinde yanma yok. Dediğim gibi, XP yüklü bilgisayarımda çalışıyor. Hem de çok hızlı çalışıyor. Yani performansı mükemmel ve sessiz. Oysa Vista Home Premium yüklü bilgisayarda Erişim Engellendi mesajı veriyor. Vista'nın bir özelliği midir nedir bilemiyorum. Vista üzerinde duruyorum, ayarlarına bakıyorum. Sürücü özelliklerinden kullanıcı izinlerine baktım. Tam denetimde. Yani denetim sorunu yok ama hala erişimi engelliyor. Antivirüs olayı değil çünkü az önce sistemi yeniden yükledim. Antivirüs engellemesi söz konusu değil. çünkü şu anda kurulu değil.

ilginç

Vista'nın Disk yönetim aracıyla baktığımda, diğer diskler Birincil olarak gözükürken Maxtor harici disk mantıksal olarak gözüküyor. LaCie 160 GB Harici diski taktığımda o da birincil olarak gözüküyor. Maxtor harici diskin formatında (Halihazırda NTFS olarak görünüyor) bir sorun var gibi geldi bana. Erişim kısıtlaması bu nedenle olabilir mi?

diskin izinler bölümüne baktın mı acaba?ondan dolayı vistada açamıyor olabilirmisin?

İzinler bölümü ilk aklıma gelen bölümdü. İzinleri, yukarıdaki postlarımdan birinde de belirttiğim gibi tam denetim konumuna getirmeme rağmen sorun devam ediyordu ama farklı bir şekilde sorunu çözümledim:

Bu şekilde disk sorunu olan arkadaşlar için de örnek olur diye nasıl çözümlediğimi anlatıyorum:

Benim bu söz konusu harici harddiskim ilk geldiğinde formatlıydı (NTFS), vista tanıyordu. Yine yukarıda anlattığım gibi, ikinci ve üçüncü kullanımdan sonra arıza vermeye başlamıştı. XP Kurulu bilgisayarımda ise hiç sorun çıkarmadan çalışıyordu. XP ile Vista arasındaki formatlama farklarına bakmak için disk yönetimi konsolunu önce XP'dekini, sonra Vistadakini açarak aralarındaki farka baktım. XP'de birincil bölüm olarak gözüken disk Vistada mantıksal sürücü olarak gözüküyordu. Ben de diski önce XP kurulu olan bilgisayarıma taktım, Disk yönetimi konsolundan önce diski formatladım (ki bu iş 150 GB Verimin de heba olmasına yol açtı). Sonra bölüm üzerindeki mantıksal sürücüleri sildim. Sonra bölümü sil komutuyla harddiski sıfırladım. Ardından da NTFS dosya sistemi ile harddiski birincil bölüm olarak (rengi o zaman lacivert oldu) formatladım. Çıkarıp Vista'ya taktığımda hatanın düzeldiğini gördüm. Şu an mükemmel biçimde çalışıyor harddisk hazretleri... Olan verilerime oldu... İlgilenen herkese teşekkür ederim.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...