Jump to content

Laptop Hardiskim Bozuldu, Mavi Ekran

Meftun

Recommended Posts

Durduk yerde bilgisayarımın hard diski bozuldu :) Bilgisayar normal olarak kapandıktan sonra tekrar açmaya çalışınca harddisk ile bir uyarı verdi, deneyeyim diye format atmak istedim, fakat format atmak istediğimde kurulum dosyaları yükleniyor ve kurulum ekranına geçmeden önce mavi ekranda şu hatayı veriyor :

page_fault_ın_monpaged_area

teknik bilgiler stop 0x0000000050 (0xfa136726,0x0000000000,0xfa136726

partmgr.sys address FA1366726 base at FA134000 datestamp 00000000

gibi işte klasik mavi ekranda yer alan yazılar var( bilgisayara zarar vermemek iiçin kapatmış felan)

rami kontrol ettim sorun yok, başka bir harddisk taktım laptopa sorunsuz açılıyor. yani sorun harddiskte gibi duruyor. peki bu harddiskin tamiri mümkün mü ve neden böyle bir şey olmuş olabilir...

ve nereden satın alınır, net üzerinden felan mı alsak yoksa bi bilgisayarcıya gidip sipariş mi ettirsem, adam sipariş ederse pahalıya gelir sanki, üreticisinden mi sipariş edeyim telefon üzerinden ya da net üzerinden? ne önerirsiniz ?

teşekkürler

açıkcası deneyemedim çünkü bilgisayar açılıyor ve şu an tam aklımda değil

H ye basın felan diyor rety hard disk diyor, sonra da hiçbir şey olmuyor. Harici usb mi taktım ve tnc araçları içinde olan winme ile bilgisayarı başlattım orada harddiski görmüyordu?

winpe de harddiski görmüorsa bad-sector var demektir xp cd sini tak pc yi yeniden başlat repair e gir yani kurtarma konsoluna ve komut satırına

chkdsk c: /p /r[/CODE]

[/center]

yaz tarama işlemi bittikten sonra yine bak görmüormu eğer görmüorsa maxblast ile sıfırla hardiski fabrika çıkışı olsun masrafada girme.[/b][/center]

Arkadaşım öncelikle winxp e yi dene eğer işe yaramazsa hdd'nin partitonlarına ulaşamazsan, elinde vista cd si varsa onu tak bu şekilde hdd partiton ( C, D ) bölümlerine ulaşabilirsen vista ile C yi biiçimlendir. Bu da işe yaramazsa Hdd yi başka bir pc de dene tak çalıştır görürsen bu şekilde işletim sistemi olan bölümü biçimlendir yada, başka bir hdd'en varsa sıfırdan kuruluım yap ama xp cdsi mümkünse sata entegreli olsun katılımsız olmasın, tüm bunlarda olmazsa ek olarak pc ye takılan harici ne varsa çıkar sade bir hale getir öyle dene ramları değiştir vs. donanımsal bir hata olma olasılığıda var. Dene ve bizlere sonucu bildir. Kolay gelsin...

winxp olmuyr denedim zaten 3 defa.daha bölümler çıkmadn mavi ekran veriyor yukarıda dediğim gibi elimde vista cd var, dediğin yolu deneyeceğim( şu an harddisk yanımda değil, işyerinde )

hdd yi başka bi pcye (laptopa)taktım çalışmıyor onda da

ramları değiştirip denedim sonuç aynıydı

pc de harici olarak bir şey bulunmuyor cd romu var o kadar

HOtt Jazz yeniden başlattıktan sonra bilgisayarı cdromdan başlatıyorum, sonra işte xp kurulum dosyalrının yüklenceği yer geliyor, orada nereden repair yapacam anlamadım,orda komut satırı görmedim ben, biraz net açıklar mısın ?

o zaman yarın ben önce hot jazz ın dediğini deneyeceğim sonra wista yüklemeyi denerim.

en uç ihtimalde maxblast i kullanacağım...

ama şu repair olayına bi değinsen kardeşim hoş olacak, daha önceden yapmadım dedğin gibi bir şey

KARDESIM HARDISKIN YANMAMIS DIYE DUSUNUYORUM LEPTOP ISE HARDISK POWER KABLOSUNUN DEYISMESI LAZIM

MASA USTU ISE HARDISKIN BI BAKIMA KAFA YAPMISTIR UZERINDEKI METAL PARCAYI DEYISTIR UMARIM OLUR AMA DIYER ARKADASLARIN DEDIGINIDE BI UYGULA DERIM..

evet laptop fakat power kablosunda bir sorun olduğunu zannetmiyorum yukarıyı okuduysan farklı ve sağlam bir harddiski o cihaza taktığımda sorunsuz olarak cihazın çalıştığını söylemiştim bu da power kablosunun sağlamlığını gösterir sanırım :) ama cevabın için teşekkürler.

hot jazzdan dediği şu olayı anlatmasını istemiştim ama şu komut bölümü...

evet laptop fakat power kablosunda bir sorun olduğunu zannetmiyorum yukarıyı okuduysan farklı ve sağlam bir harddiski o cihaza taktığımda sorunsuz olarak cihazın çalıştığını söylemiştim bu da power kablosunun sağlamlığını gösterir sanırım :) ama cevabın için teşekkürler.

hot jazzdan dediği şu olayı anlatmasını istemiştim ama şu komut bölümü...

Arkadaşım Sana Şunu Söyleyim Genelde Cdlerle Kurulumda Eğer senin Pc xp satın Aldıgında içinde Genelde Xp Onar cd si ve ya Vistayı onar Cd si Gelir Bunu eğer bilgisayarında yanında gelen böyle cdler varsa tak onla dene Çünkü yeni Cıkan Pclerde Ve Masaüslerinde Ricover dalgası var Bu ricover dalgasıda Diyer Bir Cd di Yani Kendinden Haric Yani İçinde Gelen cden Haric De taktıgında Kurulumda Pc engelliyor yada Pc hata yapmasını salıyor eğer Pc de leptop ise yeni almıs isen birde şöyle dene Pc acarken Alt+F10 tuşuna bas Bu seni Ricovere getiri yeni alınan pc lerde yanında cd verirmiyor içinde bu vista sürümleri yüklü geliyor sende dediğim gibi Alt+F10 yaparsın Buradan Pc Kuruluma başlarsın Bu Bir yöntem dediğim gibi 2 yöntemde Pc aldıgında Cdleri vardır ve cdleri varsa içinde onarma cdleri vardır o onarma cd sini tak Oda yoksa Şunu Dene he benim pc bunlara sayip ve ben bunları kayıp ettim diyorsan aldığın yerden iste yoksa bunlar olmadan Formatı cakamıyorsun hata yapıyor Eyer benim bunlar yok diyorsan arkadaşların dediği gibi bir tane leptopsa bir arkadaşının leptopunun hardiskiini sök kendininkini tak sonra normal bir xp cdsini kurmayı dene onuda yaptım diyorsan hardik cevap vermedi diyorsan bak bu dediğim göz önünde bulundur çünkü fabrika cıkımı yeni pc lerde herşeyi yüklü geliyor bilgisayarcılar diyer bir yazılım yüklenmesin diye bazıları en gel koyuyor bazılarıda bu onarma cdlerleri iöinde gelse dahi başka yazılım kurmaya izin veriyor bunları yap.........En Sonun da Biosundan Hardikine Rest Ad Sıfırla Kendi Makinandan.. Bide Anakart Pilini dene Son.................

Arkadaşım Sana Şunu Söyleyim Genelde Cdlerle Kurulumda Eğer senin Pc xp satın Aldıgında içinde Genelde Xp Onar cd si ve ya Vistayı onar Cd si Gelir Bunu eğer bilgisayarında yanında gelen böyle cdler varsa tak onla dene Çünkü yeni Cıkan Pclerde Ve Masaüslerinde Ricover dalgası var Bu ricover dalgasıda Diyer Bir Cd di Yani Kendinden Haric Yani İçinde Gelen cden Haric De taktıgında Kurulumda Pc engelliyor yada Pc hata yapmasını salıyor eğer Pc de leptop ise yeni almıs isen birde şöyle dene Pc acarken Alt+F10 tuşuna bas Bu seni Ricovere getiri yeni alınan pc lerde yanında cd verirmiyor içinde bu vista sürümleri yüklü geliyor sende dediğim gibi Alt+F10 yaparsın Buradan Pc Kuruluma başlarsın Bu Bir yöntem dediğim gibi 2 yöntemde Pc aldıgında Cdleri vardır ve cdleri varsa içinde onarma cdleri vardır o onarma cd sini tak Oda yoksa Şunu Dene he benim pc bunlara sayip ve ben bunları kayıp ettim diyorsan aldığın yerden iste yoksa bunlar olmadan Formatı cakamıyorsun hata yapıyor Eyer benim bunlar yok diyorsan arkadaşların dediği gibi bir tane leptopsa bir arkadaşının leptopunun hardiskiini sök kendininkini tak sonra normal bir xp cdsini kurmayı dene onuda yaptım diyorsan hardik cevap vermedi diyorsan bak bu dediğim göz önünde bulundur çünkü fabrika cıkımı yeni pc lerde herşeyi yüklü geliyor bilgisayarcılar diyer bir yazılım yüklenmesin diye bazıları en gel koyuyor bazılarıda bu onarma cdlerleri iöinde gelse dahi başka yazılım kurmaya izin veriyor bunları yap.........En Sonun da Biosundan Hardikine Rest Ad Sıfırla Kendi Makinandan.. Bide Anakart Pilini dene Son.................

Bide Hardisk Kablolarını bak Onlardan Da Hata Yapıyor Elektirk aksamından değil çünkü Poweden elektirik gelmese o kadarda acmaz.. F1 Hatarlarını Çogunu pil ve o kablolar verir biyosundada Pc Girebilmem içiden Cdrom ve Hardik Ayarların Sİcili Olsun Bunlar Önemli..

• 3 hafta sonra ...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...