Jump to content

Eşi Rüya Gördü, Asrın Icadını Yaptı

wmismail

Recommended Posts

ruyaicatqx9.jpg

Eşi rüya gördü, asrın icadını yaptı

Kırşehirli mucit, eşinin gördüğü rüyadan yola çıkarak yakıtsız motor icat etti. Kırşehirli mucit Ahmet Kolbaşı, yaklaşık 15 yıl önce icat ettiği yakıtsız motorunu, yıllar sonra gün yüzüne çıkardı. 1991 yılında radyoların arkasından çıkan adi mıknatıslarla manyetik alanları kullanarak yakıtsız motor üretimi gerçekleştirdiğini öne süren Ahmet Kolbaşı, "Ben 24 volt aküyle elektromıknatısları hareket ettiriyor ve manyetik alanı kullanarak güç elde ediyorum. Zaten sistemin adı da 'Manyetik Alanları Kullanarak Gücü Katlanan Motor'. 1991'de piyasada bulunan ve radyoların arkasından çıkan adi mıknatıslarla bunun maketini yaptım ve çalıştığını görünce geliştirmeye başladım. 1991 yılında bu motoru yaptığımı söyleseydim kimse bana inanmazdı. Çünkü teknolojinin gelişimi o zaman bu kadar hızlı değildi. Zamanını bekledim ve şimdi piyasaya duyuruyorum. Projelerini çizdim ve patentini aldım" dedi.

Motorun aküden başka yakıt kullanmadığını ve hem petrol hem de lpg kullanımının tarih olacağını söyleyen Kolbaşı, "Motorda petrol ürünleri, LPG, hidrojen kullanılmıyor. Onun için her yerde kullanılabilir. 'Akü ile çalışıyor, elektrikle çalışıyor' denilebilir ama yüksek gerilim ya da orta gerilim elektrik istemiyor. Dağ başında bile istenilen tezgahta, istenilen işte motor gücü olarak kullanılabilir" açıklamasını yaptı.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...