Jump to content

Mavi önlük Tarihe Karışıyor

Bilinchard

Recommended Posts

Yaverin-Konağı-Ögrenciler-z.jpg

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 2009-2010 eğitim-öğretim yılından itibaren ilköğretimde 'mavi önlük' uygulamasının sona ereceğini açıkladı.

Bakan Çelik, kılık kıyafet konusundaki esas meselenin kravat, pantolon, ceket olmadığını belirterek, bu yıl velilerin çocuklarına gerekli kıyafetleri aldıklarını ancak öğrencilerin bu düzenlemeye uymadıklarını söyledi.

40 derece sıcakta öğrencilere kravat tak demenin öğrencilere eziyet olduğunu ifade eden Çelik, "Okullarda serbest kıyafet diye birşey yok. Niye serbest kıyafete geçmiyoruz. Ben herkes canı istediği gibi giyinsin gelsin düşüncesinde değilim.

Okullarda bunu bu şekilde yaptığımız zaman bu işin önünü alamazsınız. Binbir dert alırsınız. Bütün Avrupa'da da kimin canı nasıl istiyorsa o şekilde derse girmiyor. Avrupa'nın birçok ülkesinde okul forması vardır. Bizim burada üzerinde durduğumuz her okulun standart bir kıyafeti olsun ama bu serbest kıyafet anlamına gelmiyor. Gelecek yıldan itibaren mavi önlüğü kaldıracağız, önlük yok.

Siyah önlük aslında bizim sefaletimizi örtmek içindi daha sonra mavi önlüğe geçtik. internette de modeller koyacağız bunu velilerin beğenisine sunacağız. Onlar hazırlandı. Gelecek sene için 2009-2010 için olacak. Bu sene velilere ekstra masraf çıkarmak niyetinde değiliz. Serbest kıyafete geçtiğimiz zaman velilerin giyim masrafı 4 kat artıyor. Türkiye'de gelir dağılımda adaletsizlik bir seviyeye gelmeden bir kısım öğrenci belirli markalarla okula gidecek. Bir kısmı garip garip giyinip gidecek ve bu çok travmatik sonuçlar doğurabilir. Ama üniforma olunca hepsi aynı kıyafet olacak.

Tamamen serbest kıyafete geçme niyetinde değiliz. İlköğretimde çeşit çeşit onlara alternatifler sunacağız. Buradaki esas amaç, çocukların kendilerini daha rahat hissedebileceği ama asla disiplinden taviz yok. Böyle darmadağınık şeklinde okula gelmek yok" diye konuştu.

İHA

mavi onluk olmayacak kumas pantolon gomlek gravat olmayacak. ama serbest kiyafette olmayacak. bele daginik bele kimil kimil bele janjanli okula gelmekte yok. Alla alla ne giydirecekler acaba merak etmeye basladim .

Sorma ya bunu geçtim bir de madem bi forma belirledin "bir" forma belirle ya...4. senem bu okuldaki 3. kere forma 5 kere müdür değiştirdik.Sırf komisyon almak için her yıl ihaleyi başkalarına satıp şekil değiştiriyorlar artık değiştire değiştire şekilde kalmadı en son formamızın rezilliği: Lacivert Pantolon mor ceket...Tabi ben bunu giyermiyim giymem...

Sorma ya bunu geçtim bir de madem bi forma belirledin "bir" forma belirle ya...4. senem bu okuldaki 3. kere forma 5 kere müdür değiştirdik.Sırf komisyon almak için her yıl ihaleyi başkalarına satıp şekil değiştiriyorlar artık değiştire değiştire şekilde kalmadı en son formamızın rezilliği: Lacivert Pantolon mor ceket...Tabi ben bunu giyermiyim giymem...

ıyy.. mor mor... Patlıcan salatası gibi :p

bence her zaman dediğim gibi kıyafet kaldırılmalı...kaldırılmalı derken çıplakta diil serbest olmalı yani:D....hem denenmiş bir sistem işliyen bir sistem belili kurallar içinde işleyebilcekte sistem ..ünilerde olduğu gibi... bu arada ben sadece doruk arkadaşın yazdığını okudum yorumunuda beğenim:D...dediği çok doğru..

Ben serbest sisteme karşıyım açıkcası her okulda tek tip ve güzel bir forma olmalı tek fark arma yada kravat olsa yeterlidir.Çünkü serbest sistemde elbise alanı var alamayanı var.Sosyal ortama hergün o şekilde çıkamayacak insan var sonuçta Türkiye'deyiz.Bu sistemi uygulayan ülkelere baktığınızda böyle bir sorun göremezsiniz.

ne giydik mavi önlüğü şimdi kalkıyor....her sene kıyafet deyişior....okullardan çekmediğimiz..kalmadı...ama gitmem gerek çünkü daha çok şe oğreneceğim okuldan...........pc hakkında :p :p :p :p :p :p

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...