Jump to content

Bios Sıfırlıyor

selman akyurek

Recommended Posts

Arkadaşlar pc yi her açtığımda bios sıfırlaması istio benden

F1- Enter setup.

F2- Bios default .... felan filan yazıyor mecbur pc açmak için F2 tuşluyorum bu sefer bios ilk günki gibi kız oğlan kız her defasında saat ayarı bilmemne.Bios pilini değiştirdim diğer parçalardan şüphelendim değiştirdim ama olmadı yardımlarınız için teşekkür ederim şimdiden çok saolun.

senin sorununla alakalımı bilmiyorum ama buna benzer bi sorun arkadaşın pc de oluyodu bioas a şasa yaptırdı sorun cözüldü şaseyi nasıl yaptı diye sorarsan hatırladığım kadarıyla pc fişini çekti biosun pilini cıkartıp fişi tekrartaktı ve pilin takıldıgı yeri tornovidayla yukarı kaldırdı ve pili yerine taktı sorun cözüldü ama sende işe yararmı bilmem yinede işin üstatlarından bilgi al

kanka be çüşş desem kızarmısın _??

kanka bak sen beni dinle bios pilinde sorun var soruyn pmden elektirk fişi çıkartınca bios sıfırlıyo pc kapali iken bişi olmuo sen bios pilinin yerlerini kontrol et belki çok ezilmiş pil yetişmiyordur bi ara öle pc banada da geldi kirden görünmüyordu bios pili o o yüzden de sürekli reset atiyor bios sen bi hava da tut

bu arada 5,6 saat tutmana gerek yok 1 dk bios pili açık olsunn yine yeterlidir

Arkadaşlar siz beni anlamadınız galiba bios pilini hem çıkardım hem değiştirdim denemediğim şey kalmadı hemen hemen ama olmuyor bakın bıos sıfırlaması pc kapanınca yada açılınca değil yukarıda yazdım pc açıldığında bana 2 şıklı bı ekran geliyor 1 setup yanı bıos a gırmek ıcın 2 bıosu sıfırlayıp wındowsa geçmek için f2 ye basında otomatikmen ben biosu sıfırlayıp windowsa geçmesini istiyorum yani bu benim elimde ama windowsu açmak içinde başka seçenek yok orda direk açmıyor yada windowsa geçmem için bi seçenek yok mesele bu.

ilginiz içinde ayrıca çok teşekkür ederim...

Anladım kadarıyla pili değiştirmeyi denemişsin fakat olumlu sonuç alamamızsın. BIOS'un yazılı olan yer flash bir manyetik alandan felan etkilenmiş ya da bozulmuş olabilir ya da overclock yapıyorsan sisteme zarar vermiş olabilirsin. Ama biz en iyi ihtimalle flashtaki BIOS yazılımının bozulduğunu düşünelim. Bunun için anakartının markasının web sitesine git senin anakart için yayınlanmış en son sürüm bios dosyasını indir. Birde BIOS Flash Utility inidir.[Anakartın CDsini içindede olması gerekir ama bazı şirketler koymuyor.] İndirdiğin utility for windowssa windowstayken güncellemeyi yap for dos yazıyorsa dostan programın paremetresine göre indirdiğin dosyayı seç ve flashla. Muhtemelen bu sorunu çözecektir. Fakat çözmezse benimle bağlantı kur. Kolay gelsin..

Arkadaşlar siz beni anlamadınız galiba bios pilini hem çıkardım hem değiştirdim denemediğim şey kalmadı hemen hemen ama olmuyor bakın bıos sıfırlaması pc kapanınca yada açılınca değil yukarıda yazdım pc açıldığında bana 2 şıklı bı ekran geliyor 1 setup yanı bıos a gırmek ıcın 2 bıosu sıfırlayıp wındowsa geçmek için f2 ye basında otomatikmen ben biosu sıfırlayıp windowsa geçmesini istiyorum yani bu benim elimde ama windowsu açmak içinde başka seçenek yok orda direk açmıyor yada windowsa geçmem için bi seçenek yok mesele bu.

ilginiz içinde ayrıca çok teşekkür ederim...

Arkadaşım bios'u görmeden nasıl windows'a geçmek istiyorsun anlamadım. Sen bir insanın beyni olmadan kalbi ile yaşamasını istiyorsun gibi bişey yazmışsın. Bence bios kartının yongalarından biri yanmış , zarar görmüş olabilir. (Bu aralar türkiyede çok sık elek. kesintileri ve yüksek voltaj gerilimi oluyor bence servisine ******ür baktır derim)

merhabalar hdd ve cdrom kablolarını biostan söküp sistemi o şekilde açın ve biosa girip f5 e basarak bios ayarlarını orjinal ayarlarına yükleyinve ardından f10 a basıp kaydedip çıkın. sistem yeniden başladığında fişi çekip hdd ve cdrom kablolarını tekrardan takın sorununuz düzelecektir.

• 9 ay sonra...
merhabalar hdd ve cdrom kablolarını biostan söküp sistemi o şekilde açın ve biosa girip f5 e basarak bios ayarlarını orjinal ayarlarına yükleyinve ardından f10 a basıp kaydedip çıkın. sistem yeniden başladığında fişi çekip hdd ve cdrom kablolarını tekrardan takın sorununuz düzelecektir.

walla bravo çözmüşsün işi :D

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...