Jump to content

Hdd Den Aşırı Derecede Ses Gelmeye Başladı...

paradox1453

Recommended Posts

Soru : Tehlikelimi.?

Cevap : Evet :p

HardDiskin halk tabiriyle kafa yapmış arkadaşım....

En öneli bilgilerini bir an önce yedekle, sonra HDD Low Level Format Tool programı ile tepeden tırnağa bütün sürücülerini güzelce yavaşça formatla, Tekrardan sistemini kur, ama o harddiske artık hiçbir zaman tam güvenme.!

Enönemli bilgilerinin olduğu sectörlerde kafa yapmışsa, o bilgilere erişemeye bilirsin, veya ilerde sıkıntı doğrua bilir, dikkatli ol....

Edit : HDD Low Level Format Tool Programını aşağıdan ulaşabilirsin :

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=65310

Arkadaşım harddiskin gidici. Gün geçtikçe sorunun artacak ve bir gün artık harddiskin çalışmaz hale gelecek. Bu mekanik bir sorun olduğu için programla falanda düzeltemezsin. Sen her an harddiskini kaybedecekmiş gibi düşünerek önemli bilgilerin yedeğini düzenli bir şekilde al.

Arkadaşım herkesin olayı daha açık bir şekilde anlayabilmesi için ve sitede kalıcı bir bilgi olması için bazı yararlı bilgileri açıklayayım.

Hardisklerde plaka üzerindeki verileri okumak için 1 mm çapındaki minyatür bir elektromıknatıstan vardır. Buna okuma/yazma kafası denir. Kafalar okuma yazma işlemi sırasında plakayla temas etmezler, dönen plakaların yarattığı hava akımı kafaları plakaların sürekli bir miktar yukarısında tutar. Eski disklerde plakayla kafa arasında 0,2 mm civarında bir boşluk varken modern disklerde bu boşluk 0,07 mm civarındadır. Disk çalışmadığı zaman da kafalar plakalar üzerinde Landing Zone denilen bölgelerde sabit olarak dururlar. Bu bölge bilgi depolamak için kullanılmaz. Sadece kafa kullanılmadığında bir bakıma park etmesi için kullanılır. Güçte ani bir kesilme veya kafada mekanik olarak bir dengesizlik olursa kafa disk yüzeyine çarpar ve Head Crash dediğimiz kafa çarpma olayı olur. Kafa landing zone yerine bilgi yazılı bir sektörün üzerine düşerse o sektör hasar görerek kullanılamaz hale gelir ve kullanılamayan bu bozuk sektöre Bad Sector denir. Diski tekrar sorunsuz kullanabilmek için Scandisk gibi bir araç kullanarak diskteki bad sectorler kullanılmamaları için işaretlenmelidir. Yani harddisk kendi yüzeyindeki bu bozulan kısımları bir daha kullanmamak için belirliyor ve aklında tutuyor. Başka bir yöntemse diske low level format atarak sektörleri tekrar oluşturmaktır, bu esnada sektörler plakadaki bozuk kısımlar atlanarak sağlam bölgelerde tekrar oluşturulur.

Senin harddiskinin okuma kafasında bir dengesizlik oluşmuş. Yani sık sık kafa plakaya çarpıyor ve her seferinde de plakanın üzeinde bir bölgeyi kullanılmaz yapıyor ve oradaki bilgileri kullanılmaz hale getiriyor. Bu böyle devam edecek ve gitgide harddiskinde sağlam kısım kalmayacak. Bu bozulmalar sistem dosyalarının olduğu yerde olursa windowsunda çökmelere de sebep olur.

Umarım bu açıklayıcı bilgiler sana ve herkese faydalı olur.

Ya arkadaşlar benimde ne zamandan beri yükselen alçalan bi ses geliyo low level formatlma düzelirmi acaba baya bi araştırdım disk sürücülerini çıardım hepsini denedim birinci hddm den geliyo ne yapmam lazım garantiye yollasam 15 belki gelmez sesden başka sorun yokm aslında birazda yavaş okuyo sanki ne yapmam lazım ?

Ya arkadaşlar benimde ne zamandan beri yükselen alçalan bi ses geliyo low level formatlma düzelirmi acaba baya bi araştırdım disk sürücülerini çıardım hepsini denedim birinci hddm den geliyo ne yapmam lazım garantiye yollasam 15 belki gelmez sesden başka sorun yokm aslında birazda yavaş okuyo sanki ne yapmam lazım ?

Harddiskler kendilerinin ne kadar yoğun kullanıldıklarına bağlı olarak dakikadaki dönüş sayılarını (RPM) ayarlayabilirler. Senin dediğin alçalan ve yükselen ses buysa önemli değil, normal bir sestir o. Garantiye göndermene gerek yok. Göndersen bile bir sorun bulunamadı deyip geri göndereceklerdir.

dostum belgelerini yedeklemeni öneririm bende.

Her an "no disk" . "ntldr eksik". " missing operating system " tarzı bir hata alıp birikimini

veri kurtarmaya bırakabilirsin ki pahalı bir çözümdür....

hala çalışıyor olması bile güzel :p

8 ay oldu hdd yi alalı...Seagate aldığıma bin pişman oldum zaaten...bu arada hdd min marka ve modeli SEAGATE - 400 GB SATA2 16 MB NCQ

7200.10 400 GB SATA 16 MB 7200 RPM 8.5 MSN ERİŞİM SÜRESİ NATIVE KOMUT SIRALAMA TEKNOLOJİSİ

Peki ben ne yapmam gerekiyo çözüm yolu yokmu bunun sinir ediyo bu ses lütfen yardım yada azaltmanın yolu yokmu bu sesin

1- önce Harddiske hard format at.

2- Seagate in MBR yi silip baştan yükleyen bir programı var hiren boot cd de. Onunla hardiski sıfırdan MBR unu sil yeniden kur.

3- sonra ses kesilmez ise (harddiskin hakkın rahmetine kavuşmak üzeredir anlamına geliyordur) LOW LEVEL FORMAT at.

belki bunları yaptıktan sonra 2-3 ay daha kullanabilirsin. Ama fazla güvenme o harddiske.

8 ay oldu hdd yi alalı...Seagate aldığıma bin pişman oldum zaaten...bu arada hdd min marka ve modeli SEAGATE - 400 GB SATA2 16 MB NCQ

7200.10 400 GB SATA 16 MB 7200 RPM 8.5 MSN ERİŞİM SÜRESİ NATIVE KOMUT SIRALAMA TEKNOLOJİSİ

komple low level format at altınada 8 dolarlık soğutucular var onu tak bıdaha ses gelmez ben seagate kullanıyorum(maxtor idi önceden artık tek oldu)ben cok memnunum alternatıf ıstersen western digital al daha ucuz

Bilgisayar firması olduğumuz için "toplama" bilgisayar da yapıyoruz. Şimdiye kadar ki tecrübelerime göre en iyisi yine de SEAGATE. Senin şansızlığın olmuş. Sen yine de Seagate tercih et.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...