Jump to content

Işletim Sistemi Kuramıyorum

ahhoscan

Recommended Posts

:drinks:merhaba yeni topladığım pc ye xp yi kuramıyorum bölüm oluşturda biçimlendirmede kalıyor disk te betsektör olabilir yada yanlış bağlı gibi hata veriyor

başka pc de hdd ye xp yükledim taktım çalışıyor ilk açılırken intel cpu loading error yazıyor pc çabuk çöküyor anakart asus p5vd2-vm se

bios güncellemesi mi istiyor bilmiyorum saatte değişmiyor yanlış saat gösteriyor

bios güncellemesi nasıl yapılıyor

yardımcı olmak isteyenlere teşekürler kolay gelsin.

yenisin herhalde bios güncellemeyi bilmiyorsan hiç bulaşma bir elektrik kesilirse anakart yanar pc toplamayı bilmiyorsan niye topluyorsun anlamıyorum:) donanım uyuşmazlığı olabilir topladğın özellikleri yaz yardımcı olmaya çalışırız...

daha önce 20* kadar topladım çok acemmisi sayılmam ancak bu konununun yabancısıyım bios u indirdim siteden ancak basit anlatımlı bir açıklama olursa bana yardımcı olur sanırım bios güncelleme istiyor.

bence olay bed sektör değil asus anakartlar virus koruması adı altında mbr yi koruyor ve format attırmayabiliyor. biostan virus protection fln kısmı olacaktır onu disable et öyle dene..

arkadasım cpu fanını kontol et.tam oturmamış veya cpufan kablosunu yanlış yere takmıs olmalısın :D

işlemci fan bağlantısını kontrol et

ide1 hdd ide 2 cd rom veya dvd room bağla

olmazsa biosu pilini çıkar sıfırlamış olursun

bios güncellemede asus anakartların cdsinde update seçeneği var zaten yine bulamazsan google de bios güncellem anlatım yaz

kolay gelsin

P5VD2-VM intel socket 775 VIA P4M900

- Intel LGA775 Pentium 4 CPU

- Support Intel® Presler 65nm Dual core and Core™2 Duo CPU

- DDR2 667/533 / integrated DirectX 9 programmable graphics engine

- PCI Express architecture

- External SATA on rear

- Gb LAN

- High Definition Audio

sanırım seninkisi bu

ASUS P5VD2-VM BIOS 0303:

LİNK :

Please register to see this content.

bu bios son güncellemesidir. Bunu diskete kopyala ( disketi biçimlendirip içine at).Ez Flash ise ALT+F2 ye bas zaten başlangıcta adı yazar. Disketteki adını yazarak bekle bios güncellenecektir.

kolay gelsin.

asus p5vd2-vm se yazıyor anakart , 160 gb samsung hdd ,çift çekirdek 2.0 işlemci ,samsung dvd rw

anakartın cd sinden bios update nasıl yapılıyor cd de var demiş açıklarsanız sevinirim teşekürler ilginize

asus p5vd2-vm se yazıyor anakart , 160 gb samsung hdd ,çift çekirdek 2.0 işlemci ,samsung dvd rw

anakartın cd sinden bios update nasıl yapılıyor cd de var demiş açıklarsanız sevinirim teşekürler ilginize

dostum bu anakartı sen yeni aldıysan bios update yapman gerekli çünkü aynı anakarttan bizde dizdik onlarca hemde hepsindede bios update istiyordu (P5KPL-VM anakart getirdiğimizde böyle bi sorun olmadı p5vd2-vm se anakrtlarda böyle bi sorun var.) update yaptıktan sonra sorun düzeliyor.. Ana kart cdsinin içerisinde update die bi klasör var o klasörün içindeki programı bilgisayarına yükle

Please register to see this content.
bu siteden de bios güncellemesini bilgisayarına indir yüklediğin programı çalıştır ordan gerekeni yap. (nasıl yapman gerektiğini anlatmıyorum çünkü yanlış bişey yaparsan anakart gider, benim ustam bana 4-5 kere görsel olarak tarif etmesine ragmen ben ustama sormadan yapamıyorum genede bişey olur die....

• 2 ay sonra...
evet istiyor f1 denn bios agiriyorum orda tols dosyası ypok ezflah2 için

kardeş bak şimdi ilk once yapcagın iş anakrtın kitapcıgında yada ustunde modelini al tam modeli olsun anaktın ustundeki model onemli atıyorum asussu xxxx V2 falan yazar tam modelini kaydet bi yere .

dediğin sorun cpu dan kaynaklanıo yani cpu yeni anakart bioos u eski o yuzden cpu komutları falan sorun cıkarır. Yapcagın sey:

cpunun tam ozelliğini modelini cahesini falan asus un anakrt sitesinden bul destegi var mı bak

muhetmelen senin bios update le cozulecek en son updati indir

genelde zip oluyor sonra asus un kini bilmiyorum ama genelde sole olur

1-setup yapmışlardır disketle flash update yaparsın sistem diskini tak o kadar auoexec.bet gerisini halleder

2- elle yaparsan dos baslangıcıyla eeprom yazıcısına komut girerek yukle readmi dosyasında yazar

3- benimki en sevdiğim xp de bile bios yukenio acıom k apıom bios değişmiş

yanlız biosu yazarken elektrik kesilmesin zten max 5dk min 1dkka suruo

ha kesildi dielim anakrtın falan yaznmaz korkma aynı model anakerttan bi tane daha bulur yaprsın oda zor iş

sen yine elktirği saglama al ama korkma ha bide yanlış bios yazarsanda aynısı olur anakrtın ustundeki model onemli

yenisin herhalde bios güncellemeyi bilmiyorsan hiç bulaşma bir elektrik kesilirse anakart yanar pc toplamayı bilmiyorsan niye topluyorsun anlamıyorum:) donanım uyuşmazlığı olabilir topladğın özellikleri yaz yardımcı olmaya çalışırız...

Kardeşim sorarim sana donanim uyuşmazlığı ne demek?

Arkadaşlar ben 6 seneden beri bu işin içindeyim.Öyle durumlar gördüm kü herkez donanim uyuşmazlığı derken hata sebebi başka oluyor.Size şunu söylüyorum Donanim uyuşmazlığu şudur..Örnek İntel Chip Setli anakarta Amd işlemci takmaya çalışmak...DDr2 Ram yuvasına DDr ram takmakk.Bunlarr..

Arkadaşım senin durumuna gelicek olursak elinde kart kullandığın işlemci çıkmadan önce yapılmış bir kart.Bundan dolayı fps de sorun yaşıyor.Yapman gerekn tek sey biosu güncelleyerek kullandığın işlemcini anakartına hazır etmek olucakdır.Bu gibi sorunlar 478 pinli anakartlarda da meydana geliyordur.Anakart eski olduğundan p4 işlemci takıldığı zaman böyle sorunlar verebiliyor.

Çözüm yukarıda arkadaşın vermiş olduğu bios güncellemesidir.Merak etme çok basit ve hızlı bir şekilde gerçekleşir.Eminim o sürede elektrik gitmez :pardon:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...