Jump to content

Büyük Bi Arşivim Var.dvdleri Nasıl Koruyabilirim.

paradox1453

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar..

1000 dvd den fazla arşivim var. Bunları 240 lı dvd çantalarında saklıyorum fakat bazılarında gün geçtikçe sorun çıkıyo. Çizilmiyo ama arkadalarında sanki parmak izi gibi bi boşluk oluyo ve dvd kurtarılamaz hale geliyo. Acaba ne yapmam lazım bu arşivi 4-5 sene daha saklayabilmek için. Kullandığım dvd markası PRINCO ve 8x le yazarım her zaman..

bence sen işe kullandığın dvd nin markasını değiştirmekle başla prınco ucuz olabilir ama kaliteli değildir sebebi ise bildiğim kadarıyla dvd lerde koruyucu bir katman var ve o katman ne kadar kalınsa dvd o kadar dayanıklıdır prınco dvd ve cd lerde o katman fazla kalın değil ve bu yüzden dvd lerin ve cd lerin bozulma olasılığı fazla sana tavsiyem memorex,maxell yada verbatım dır.

Arşivimin devamında dediğini yapacağım fakat benim sorunum saklama sorunu...Çantadada dursa dün 50 dvdyi rahat çöpe attım hepsi bozulmuş.. :(

çantadaki dvd neden bozulsun ki? çantaya fiziksel bi uygulama yapmassan 10 sene kalsa bozulmaz bence dvdler arkadaşım..

1 tb hdd alabilirsin bence bozulma sorunu en aza indirgenebilir sonuçta kaliteli dvdlerde alsan fiyat okadar dvd ile hdd ile aynı hesap

bunlar eğer arşivi sen kullanıyosan geçerlerli olmazsa taşınabilir 500gb hddler alabilirsin olmadı dvd ye devam

kardeş bence de en akıllı çözüm harici hdd.

bende 1 tene 3.5" western dijital 500gb bide toshiba 200 gb 2.5" var.

2 tb bi 3.5" ile 200-250 gb bi 2.5 " almanı tavsiye ederim.tüm sıkıntılarını aşarsın.

bende de snn gibi büyük bi arşiv var.film program dizi falan filan derken 4-5 çanta olmuştu.

hdd alınca çantaları dağıttım.çok dua alıyosun....

tavsiye ederim...

çantadaki dvd neden bozulsun ki? çantaya fiziksel bi uygulama yapmassan 10 sene kalsa bozulmaz bence dvdler arkadaşım..

Hocam Sana Katılmıyorum. Bende de Oluyor DVD lerin Sanki Bir Ömrü varmış Gibi.

Hiç Dokunmasanda Bozuluyor Zamanla.

Ben arşivlik filmleri 50'lik kullandığım boş dvd kutularının içinde saklıyorum ama dediğinin gibi birşey olmadı bugüne kadar.Hemde princo bende kullanıyorum senin yerle alakalı olabilir.Sıcaklık ve ardından ani soğuma dvd'ye zarar verebiliyor.DVD yi hiç kullanmasan bile...

benim sorunun biraz daha farklı bende epey bi arşiv var ve aramak istedigim programları bulmakta bayagı bir zorluk cekiyorum. bu konuda bir program varmı yardımcı olursanız sevinirim.

Ben kendi yöntemimi anlatayım siz içinden kendinize yarayanları alın.

Öncelikle arşivimde 2 marka DVD kullanıyorum biri Verbatim, diğeri Memorex. Arşivi yazarken 4X hızında yazıyorum. Tüm DVDleri kataloglayıp kağıt poşetin içinde saklıyorum (CD zarflarının). Bu sayede birbirlerine sürtünme gibi bir sorun oluşmuyor. Tabi DVD çantaları'da çok akıllıca bir çözüm değil. Çıkartıp alırken sürtünmeler su lekeleri oluşturabilir DVDlerde.

Bu sayede 5 yıl önceki DVDlerim bile rahatlıkla çalışıyor. Bunun dışında DVD RWninde çok önemi var. LG tavsiyem lakin Plextor alabilirseniz ne mutlu.

taşınabilir hardisk yada standart hardiskin varsa onu taşınabilir yapabilirsin dvdye gelince bende yıllardır verilerimi yedekliyorum sana tek tavsiyem dvd alırken dms al ve dvdleri eğer imkan varsa her dvd arasına tela koy ve son olarak dms büyük mağzalara gidersen örnek istanbul kadıköyde var oralarda dvdleri sürelerine göre ayırmışlar 1 yıl 5 yıl 50 yıl ve 100 yıllık olarak aralarında 100 kuruş fark var kısaca dmsin 100 yıllık kendini koruyan dvdsindden al torunlarında kullansın:D:Dbu arada 100 yıllık kendini koruyan pro dvd 1ytl50 kuruş ve son olarakta bende birazdan verilerimi yedeklemeye başlıcam daha önce çok yaptım sana öneriyorum dms pro 100 yılık

taşınabilir hardisk yada standart hardiskin varsa onu taşınabilir yapabilirsin dvdye gelince bende yıllardır verilerimi yedekliyorum sana tek tavsiyem dvd alırken dms al ve dvdleri eğer imkan varsa her dvd arasına tela koy ve son olarak dms büyük mağzalara gidersen örnek istanbul kadıköyde var oralarda dvdleri sürelerine göre ayırmışlar 1 yıl 5 yıl 50 yıl ve 100 yıllık olarak aralarında 100 kuruş fark var kısaca dmsin 100 yıllık kendini koruyan dvdsindden al torunlarında kullansın:D:D

100 yıllıkmı :) düşünsenize evet yıllar önce bu bölgece yaşayan insanlar film koleysiyonu yapardı onları bu kocaman boyutlu dvdlerde saklarlardı ne kadar iğrenç gelişmemiş bir bölgemiz burası :)

100 yıllıkmı :) düşünsenize evet yıllar önce bu bölgece yaşayan insanlar film koleysiyonu yapardı onları bu kocaman boyutlu dvdlerde saklarlardı ne kadar iğrenç gelişmemiş bir bölgemiz burası :)

tabi 100 yıllık ama 100 yıla kadar dvd kalırsa dvd olayı kapanıyor yavaş yavaş 100 yıla kadar blueray ve redray olayı bitirir yani 100 yıll gerekmicek zaten ama emin olsun arkadaş bu dvdler işe yarıcaktır ayrıca pislendi diye suyun altına sokup yıkadım sonra kuruttum hala çalışıyor test için yapmışltım iki yıllık dvd hala çalışıyor belkide 100 yıl çalışcak dvdde bir numaralar özellikle benim gibi film manyağı biri için torrentdede usta ise üç boxsette 100 dvd doluyor:D yani sana denemiş biri söylüyor dms 100 yıllık pro....

benim sorunun biraz daha farklı bende epey bi arşiv var ve aramak istedigim programları bulmakta bayagı bir zorluk cekiyorum. bu konuda bir program varmı yardımcı olursanız sevinirim.

eğer bilgisayarda kayıtlıysa avafind mükemmel çözüm üstüne tanımıyorum henüz...

ama cd ve dvd de ise arkadaşın dediği gibi bi program vardı.cd yi bilgisayara takıyosun onun bi dizinini alıyo sonrada aramak istediğin de programda arayıp hangi cd de old sana söylüyo.....

dediğim gibi dvdlerin arkasında yuvarlak boşluk gibi birşey oluşuyo. sanki alkol deymiş gibi anlamadım gitti...

Dediğin gibi Boşuklar için Kullanabileceğin En İyi Yötem Koli Bandı Poşet Tarzı Yapışkan Birşeylerle Dividinin Üstündeki Etiket Kısmını tamamen Kapla bu Dvd nin Bozulmasını Geciktirecektir. Zaten Dvd nin cizilmesi Değil Bu Dvd yada Cd Lerin Üstündeki Etiket Kısmın Tahriş Olması Yada Bozulması gibi şeylerden meydana geliyor. İkincisine Gelirsek Dvd üstüne Yazı Yazacaksan Asitatlı Kalemlerde Yaz Diğer Kalemler le Deneme Etiket Kısmını Bozarsın Oda şu Olur Yazdığın Yazı Dvd alt kısmından Rahatlıkla Okunur..Sakladığın her neyse Muhafaza Ettiğin yerde Önemli dir bunada Dikkat et Kardeşim...

ARkadasım benimde büyük br arsivim war ama dvd leri toplamakta zorlanıyordum 1 saat lagzım olan seyi arıyordum ben kendimi bildim bileli BENQ DvD Kullanırım Cok saglam bir katmanı var ama dedigim gibi soradan 500 GB lık bir HDD aldım Suan cok rahatım sanada tavsiye ederim :)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...