Jump to content

Virtualbox

Dr_Heisenstein

Recommended Posts

Arkadaşlar ben bilgisayarıma windows ile birlikte Pardus kurmayı planlıyorum. Sağolsun bu konuda Sağlıkcı Salih kardeşimiz baya yardımcı oldu bana, ama şuan bir problem ile karşı karşıyayım. Benim harddisk toplamda 60GB, C'yi 8GB yapıp sadece Windows u yüklemiştim. Elimde VirtualBox un portable hali var, Pardusu kurmaya kalktım C'de yer sıkıntısı yaşadım. Bende D'ye pardusu kurayım dedim. Portable VirtualBox'ı D'ye kopyaladım.(Masaüstündeyken hep C'ye kuruyordu.) D'de çalıştırdım ve aynı adımları uyguladım. Karşıma şöyle bir uyarı çıktı. Çözüm önerilerinizi bekliyorum. Saygılar ...

problemxx5.jpg

problemxx5.ca5dd04664.jpg

Kardeşim kolay gelsin tüh ya

yanlışlık yapmışsın iki işletim sistemini kurmak istiyorsan öyle yapmıyacaktın ben sana xp icinde xpye format cekmeden pardus nasıl birşey bir bak diye virtual boxu yolladım.virtual boxla pardusu kuramazsın sen yanlış yapmışsın pardus kurulmaz virtual boxta sadece sanal olarak kullanırsın pardusu yani kurulumsuz kullanmak icin yani xpyi tehlikeye atmamak icin .

1 nolu hem xp hem pardus kuracaksan öyla yapmıyacaksın eğer bilgilerin varsa yedekle sonra xp cdsini tak format at iki partition oluştur biri c diğeri d. c hardiske xp yi kur sonrada d ye pardusu kuracaksın bunun icin sana yol göstereceğim.xpyi kurdun c ve d yi ayırdın sonra pardus cdsini takacaksın kurulacak yer olarak dyi göstereceksin 512 mb ram olduğu icin swap alanı kurman gerekecek onun icinde gönderdiğim pardus resimli kurulumunda olduğu gibi d yi sec pardus kurulacaksın. kısmı atıyorum C 30gb D 30 gb yaptın d nin 28,5 gb pardus zorunlu kısım 1,5 gb ta swap alanı yapacaksın sonra kurulumda başa kuru sececeksin yada hiç elleme zaten secilidir.birde kesinlikle otomatik giriş kapalı olsun.sonra sorun yaşarsın.

2 nolu-yok ben xp icinde kuracam virtualbox la deniyecem diyorsanda xpyi c ve d diye ayırdığında bence c ne en az 25 gb olmalı sonra virtualbox u kur sonra pardusu deniyecem diyorsan virtualbox ta 10 gb yer ayır ram 256 mb yap sonra kuruluma gec xpnin c sini 8 gb yaptığın icin pardusa muhtemelen de en az 6-8 gb yer ayırmışsındır virtualbox nereye kuracak xp yi silmesi lazım o zaman :) bundan dolayı hata verir dediğim gibi ne az C ni en az 25 - 30 gb yap yoksa pardus icin yeterli alan bulamazsın birde pardusu 9 gb yapsan yeter deneme yapman icin sen kurulum derken ben xpyi formatlamadan şu pardus nasıl birşeymiş bir bakıyım dediğini zannettim. kusura bakma eğer hala xpyi formatlayıp pardus kuracaksan sıfır sistem zaten gönderdiğim dosyada sıfır kurulumu gösteriyor.yok ben hem xp hem pardus kullancağım diyorsanda 1 noluda yukarıda anlattım hayır ben format atmak istemiyorum xp dursun ama pardusu merak ediyorum diyorsan da oda 2 noluda anlattım.

birde virtualboxta pardusu kuracaksan sanal makina adı ve işletim sistemi tipininde işletim sistemi tipi linux 2.6 ya ayarlıyacaksın bunu unutma.ha birde virtual box dosyasını d ye atarsan d de c ye atarsan c de kurarsın bunu dye kursun diyorsanda ilk kurduğun icin virtualbox dosyasının icinde data dosyasının icinde .virtualbox adlı ikinci bir dosya var ona gireceksin ve machines ve vdi dosyaları var kurduğun pardus kurulumları oradadır verdiğim dosyalara gir ve kurduğun pardusları sil sıfırdan yap.birde virtual boxu kapatıp actığında bu hatayı alıyorsun bu portable icin gecerli yanlız.istersen kurulanı yollayım direk kur onda istediğin kadar kapa ac hata vermiyor ama portablede hani bir bakıp cıkacam davası var yani ya şu pardus nasıl bir şey demek icin gönderdim.

Please register to see this content.

burada virtualboxun kurulumu var portable değil bunu c ye kur dediklerimi yaparsan pardus nasıl bir şey görürsün. tekrar kusura bakma inşallah bu sefer yardımcı olabilmişimdir

Salih kardeşim benim tam olarak yapmak istediğim şey şu:

Öncelikle C'de yeteri kadar yer olmadığı için, Pardus'u D'ye kurayım dedim, ama senin yazdıklarından gördüm ki illa bir format lazım (aslında ben formatsız halletmek istiyordum.)

Benim D'de şuanda zaten 19.5 Gb'lık bir boş alan var. D'dekileri tehlikeye atmadan C'yi komple silip sonra tekrar boyutlandırarak 20 Gb yapsam, D'deki boş alandan mı alır, yoksa komple format atıp daha sonra mı boyutu ayarlamalıyım, ama dediğim gibi D'dekileri yedeklemek hem çok uzun bir iş hem de ben o belgelerimi tehlikeye atmak istemiyorum?

Gelelim asıl konuya, buraya kadar anlattıklarımı yapmayı biliyorum ama asıl yapmayı bilemediğim ve senden yardım istediğim şey şu: C'yi 20Gb yapıp XP yi kurduktan sonra yine tekrar C'ye Pardus'u nasıl kurabilirim? Diyelim ki hem XP'yi hem de Pardus'u C'ye kurdum, istediğim zaman XP'ye istediğim zaman Pardus'a nasıl geçebilirim ? D'dekileri iki sistemde de kullanabilir miyim ? Ayrıca Ram'i henüz yükseltemedim, bir soru da bununla alakalı olarak sormak istiyorum, Örneğin XP'yi kullanıyorum diyelim ve o gün Pardus'a geçmem gerekti diyelim, XP oturumunu kapattığımda artık o oturum benim ram'imi yemez değil mi ? Yani 512 Mb ram sadece Pardus'a kalır mı ? Umarım problemimi yeterince açık anlatabilmişimdir. Şimdiden teşekkürler, kolay gelsin. Açıkca anlatabilirsen sevinirim ...

Salih kardeşim benim tam olarak yapmak istediğim şey şu:

Öncelikle C'de yeteri kadar yer olmadığı için, Pardus'u D'ye kurayım dedim, ama senin yazdıklarından gördüm ki illa bir format lazım (aslında ben formatsız halletmek istiyordum.)

Benim D'de şuanda zaten 19.5 Gb'lık bir boş alan var. D'dekileri tehlikeye atmadan C'yi komple silip sonra tekrar boyutlandırarak 20 Gb yapsam, D'deki boş alandan mı alır, yoksa komple format atıp daha sonra mı boyutu ayarlamalıyım, ama dediğim gibi D'dekileri yedeklemek hem çok uzun bir iş hem de ben o belgelerimi tehlikeye atmak istemiyorum?

Gelelim asıl konuya, buraya kadar anlattıklarımı yapmayı biliyorum ama asıl yapmayı bilemediğim ve senden yardım istediğim şey şu: C'yi 20Gb yapıp XP yi kurduktan sonra yine tekrar C'ye Pardus'u nasıl kurabilirim? Diyelim ki hem XP'yi hem de Pardus'u C'ye kurdum, istediğim zaman XP'ye istediğim zaman Pardus'a nasıl geçebilirim ? D'dekileri iki sistemde de kullanabilir miyim ? Ayrıca Ram'i henüz yükseltemedim, bir soru da bununla alakalı olarak sormak istiyorum, Örneğin XP'yi kullanıyorum diyelim ve o gün Pardus'a geçmem gerekti diyelim, XP oturumunu kapattığımda artık o oturum benim ram'imi yemez değil mi ? Yani 512 Mb ram sadece Pardus'a kalır mı ? Umarım problemimi yeterince açık anlatabilmişimdir. Şimdiden teşekkürler, kolay gelsin. Açıkca anlatabilirsen sevinirim ...

kardeş anladığım kadarı ile senin yapacağın cok kolay xp cd sini takıp format atmak yanlız c ye de ye değil

daha önce format attınmı bilmiyorum fakat xp ye format atarken sadece c ye atarsan hiç bir şekilde d ne birşey olmaz yanlız şu 20 gb da cıkarma konusu biraz zor partition magic diye bir program kullanacaksın oda formu araştır var diye biliyorum.hardiski c ye hem xp hem pardus kuracaksan sıkıntı yaratabilir.Şöyle söyleyim sonradan birinde bir hata oluşması sonradan belki onaramıyacağın ve mecbur format atmak zorunda bırakıp bütün verilerini kaybetmene sebebiyet verebilir.lakin morning kardeşinde başına geldi.benim önerim tabiki benden daha iyi olan arkadaşların da sana tavsiyesi olabilir fakat ben eğer dvd rw varsa D ni yedekle format at sonra c ye harddiskin ne kadarsa atıyorum 40 gb sa c ye20 sini verhard diskin 20 gb ise c ye 15 d ye 5 gb verebilirsin hem sistemin rahatlamış olur hemde bilgisayarın sonradan xpye program yükleyince c de yer kalmadı demesin.sonra c ye xp d ye pardus kurarsın(bu benim şahsi fikrim).ha şimdi ikinci soruna gelelim pardusu kurduğunda acılışta pardus karşılama ekranı cıkar ve sana pardusmu xp mi diye sorar sen hangisi ile başlamak istersen onunla başlarsın ve her ikisinde bir birinden ayrı calışır yani ikiside rami 512 olarak calıştırır.yani rami ayırma yapmaz ikiside actığında yöneticisinde 512 mb ram olduğunu görürsün.pardusu kapatıp xp ye gececeksin pardusa kapat komutu ver yeniden actığında sana xpmi pardusmu diyen karşılama ekranı gelir. xp desin aynı şekilde yine kapat diyeceksin actığında yine pardusmu xpmi sorusu bir program vardı her ikisinide kapatmadan geciş yapması icin fakat sistemin kararlılığını bozduğu icin ben fazla kullanmadım hemde bilgisayarı yavaşlatıyordu.

Neyse salih kardeşim görünüşe göre deneme yanılma yöntemine başvuracağım, o zaman tek bir soru sorayım, XP yi C'den silmeden üstüne Pardus kurabilir miyim? Böylelikle Laptop'u her açıp kapamamda hangisiyle açağımı bana sorar, yani tıpkı hem XP professional hem de Home edition'ı birlikte kullanmak gibi, sence bu mümkün mü ?

Neyse salih kardeşim görünüşe göre deneme yanılma yöntemine başvuracağım, o zaman tek bir soru sorayım, XP yi C'den silmeden üstüne Pardus kurabilir miyim? Böylelikle Laptop'u her açıp kapamamda hangisiyle açağımı bana sorar, yani tıpkı hem XP professional hem de Home edition'ı birlikte kullanmak gibi, sence bu mümkün mü ?

bu mümkün daha önce ben çok kurdum xp üzerine vistada pardusta kurulabilir

c: xp d: pardus

d: vista

bu mümkün daha önce ben çok kurdum xp üzerine vistada pardusta kurulabilir

c: xp d: pardus

d: vista

En iyisi hard diski 3 e bölmek, C:8 GB XP ,D:8 GB PARDUS, F:44GB DEPO sence nasıl ?Sonra 2 sine ayrı ayrı işletim sistemi yüklerim diğerini de kütüphane olarak kullanırım, nasıl ? Harddiski bölmek performansı düşürür diye duymuştum ama ...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...