Jump to content

Windows'un Açılışında Kilitlenme

otuken

Recommended Posts

Arkadaşlar,

Birkaç gündür uğraştığım bir sorunu ve çözümünü aktarıyorum. Bu bölümde arama yaptım ama göremedim.

Topladığım birkaç pc'de, ASUS anakartlar kullandım; P5KPL, M2A-MX modelleri. Bilgisayarları toplayıp windows kuruyorum. Kurma tamamlandıktan sonra yeniden başlattığımda açılıştaki kayan noktlarda kilitlenip kalıyordu. Muhtelif XP sürümleri kullandım (TNC, Perfect, Ultimate XP ve kendi hazırladığım driver entegreli XP'ler). Hepsinde aynı şeyi yaptı. Bu tür durumlarda ilk yaptığım şey, BIOS'dan etherneti iptal etmek olur. Etherneti iptal edince bilgisayar normal bir şekilde açılıyordu. Etherneti açıp normal XP (SP2, driversiz) kurunca, etherneti tanıtıncaya kadar bir problem olmuyor, tanıtır-tanıtmaz windows ekranında bile kilitlenme oluyordu. Daha sonra dikkat edince, bu anakartların ortak özelliğinin, Atheros çipli ethernet kartı olduğunu farkettim. İnternette bu yönde araştırma yapınca bir hayli problemli insan gördüm. Çok değişik metotlar denemişler. Hiçbiri bende işe yaramadı. Birisinin yazdığı çözüm dikkatimi çekti. Diyordu ki; "PC'nin power kablosunu çekin ve CMOS sıfırlama jumperini ters konuma getirin veya bataryayı sökün." Denedim ve işe yaradı. Ne alâka bilmiyorum ama oldu. Hatta bu sabah ikinci bir harddisk taktım makina yine açılışta takıldı. Yine aynı metodu uyguladım ve şu an düzgün çalışıyor. Hatta bu sabah ki ilk denememde power kablosunu çekmeden yaptım olmadı. İllaki power kablosu çekilecek ve saat-tarih sıfırlanacak.

Hatta ilk topladığım makinanın sahibi biraz acele etti. Ben de onboard etherneti devredışı bırakıp yeni bir ethernet kartı takarak gönderdim. :D

Olur ya birinin başına gelir ve bu postta okuduğu aklında kalır.

Sayın Otuken,

Bende de asus P5K SE anakart var.

Dediğiniz takılmaları ben de yaşıyorum.

Hatta http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=60333&hl= burada konu açıp çözümü olup olmadığını bile sormuştum.

Bende de atheros çipli ethernet kartı var.

Yukarıdaki linki okuyup sizin düzelttiğiniz sorunla aynı mı bir bakarsanız çok sevinirim.

Saygılarımla...

Sayın Otuken,

Bende de asus P5K SE anakart var.

Dediğiniz takılmaları ben de yaşıyorum.

Hatta http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=60333&hl= burada konu açıp çözümü olup olmadığını bile sormuştum.

Bende de atheros çipli ethernet kartı var.

Yukarıdaki linki okuyup sizin düzelttiğiniz sorunla aynı mı bir bakarsanız çok sevinirim.

Saygılarımla...

@Orcagada,

Özeline yazmıştım ama buradan da yazayım; seninki tamamen farklı. Büyük ihtimalle power supply'den kaynaklanıyor. Benimki ilk açılışta tepki veriyor. XP'nin ilk açılıştaki kayan noktalarda takılma yapıyor.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...