Jump to content

Iki Yıllık üniversite Ve Askerlik Ile Ilgili Soru.

exitly

Recommended Posts

arkadaşlar ben bu sene iki yıllık bi üniversiteyi bitirdim şimdi stajımıda yaptım diplomamı alcam.bir iki ay içinde..şimdi size sormak istediğim bi kaç soru var.benim işlerim dolayısıyla askere gitmeden önce mesleğimde ilerlemem gerekli bu yüzden ve bi kaç işim yüzünden askerliğimi erteletmem gerekli...şimdi iki yıllık üni. mezunları kaç sene askerliğini erteletebiliyolar mazeretsiz ve ben bu erteletme hariç kısa dönem yapmak için dört yıllık açık üni işletme gibi bişi bitirsem kısa dönem yapabiliyormuyum...ne zaman kayıt yaptırmam lazım...ve bu şekilde kısa dönem yapabilirmiyim?. ve açıktan okuduğum için erteletme hakkım varmı?..bu sorulara cvb verirseniz ve hangi kanuna göre bu haklara sahibim onlarıda yazarsanız çok sevinirim ve resmi siteler ise linklerinide verirseniz sevinirim...ve arkadaşlar bu bilgilere iki gün içinde ihtiyacım var okula gidicem diploma için ne alıncaksa alırım istanbul dışında okuyorum tekrardan gitmemek için ne yapmam lazımsa sölerseniz sevinirim...saygılar teşekkürler....

benden tavsiye geçikirtmeden git sonra daha fazla koyar soyliyim tabi 4 senelik üni düşünmüyosan......

geciktirmeden gitmek bende isterdim ama içinde olduğum durumda mümkün diil:S....yani dört açıktan okumam kısa dönem yapmam okurkende çalışmam lazım ve erteletmem lazım iş ve özel sebeblerden.:S mecburum.....yukarda yazdığım şeyler hakkında denemiş kişilerden bilgiye ihtiyacım var veya bilenlerden

Arkadaşım aynı durum benim içinde geçerli.Ben 2 yıllık bilgisayar bölümü okudum ve 1-2 hafta içinde geçici mezuniyet belgesini alıcam.gidicem açık öğretim bürosuna 4 yıllık işletme okucam ama 2 sene okucam.Öle bi hakkımız var.Sınavsız.Mezun oluncada kısa dönem askerlik yapıyosun.

Arkadaşım aynı durum benim içinde geçerli.Ben 2 yıllık bilgisayar bölümü okudum ve 1-2 hafta içinde geçici mezuniyet belgesini alıcam.gidicem açık öğretim bürosuna 4 yıllık işletme okucam ama 2 sene okucam.Öle bi hakkımız var.Sınavsız.Mezun oluncada kısa dönem askerlik yapıyosun.

yanlız öyle bişi yaparsan yani direk dört okumuyıp okuduğun ikinin üstüne okursan diplomanda okuduğun bölüm yazcak yani bilgisayar diploman gidicek açık öğretim bölümlerinden ör:işletme muhasebe gibi bişiler yazcak buda benim için çok kötü bişey ben direk dört daha okucam o şekildede kısa dönem yapabiliyormuyum yani çift üniversite bitircem...diplomamı hiç bişeye değşmem sonra işe girmem zorlaşır işletme ile işe girmem...

Evet arkadaşım bende 2 yıllık bilgisayar bölümü mezunuyum ve diplomamı yeni aldım. Yapman gereken tek şey okuluna gidip diplomanı ya da geçeci mezuniyet belgesi alıp, askerlik şubesine gitmek. Şubede gerekli işlemleri yapar, muayene fln olursun askerliğini 2 yıl tecil ederler. Eylül sonu yada ekim başı açıköğretim bürosuna gidip kaydını yaptırırsın, açıköğretim öğrencisi olursun. Bitirdiğinde de kısa dönem askerlik yaparsın...

Evet arkadaşım bende 2 yıllık bilgisayar bölümü mezunuyum ve diplomamı yeni aldım. Yapman gereken tek şey okuluna gidip diplomanı ya da geçeci mezuniyet belgesi alıp, askerlik şubesine gitmek. Şubede gerekli işlemleri yapar, muayene fln olursun askerliğini 2 yıl tecil ederler. Eylül sonu yada ekim başı açıköğretim bürosuna gidip kaydını yaptırırsın, açıköğretim öğrencisi olursun. Bitirdiğinde de kısa dönem askerlik yaparsın...

Aöf'ye baştan başlamak istiosan seneye öss'ye girmen gerek.Başka yapıcan bişi yok bildiğim kadarıyla...

yani çıkış belgemle gidip direk iki yıl erteletcemmi dicem? kesin oluyormu yani hiç bişi getirmeden direk iki sene erteletebiliyormuyum... sonrada seneye össye girip açık üniversiteyemi gitcem?o şekilde kısa dönem yapabiliyorum yani birde össde kaç soru yapsam girerim benim bildiğim çok az soru yeterli oluyor yani en basit bölüm olsun sadece askerliği kısaltmak ve tecil için bitiricem çünki zamana ihtiyacım var bunun için en ideal bölüm ve hangi bölümden kaç soru yeterli bu konu hakkında bilgisi olan varmı

önceikle bende 2 yıllık myo muhasebe mezunuyum ve okulum bittikten sonra aöf dikey geçiş yaptım 3. sınıftan devam ettim bu snee 4 e geçtim ve okulum bittiğinde kısa dönem yapma hakkım doğuyor.. okul bittiğinde bildiğim kadarıyla mevzuata göre 2 sene tecil ettirme hakkın var yüksek lisans bitirdiğinde ise 1 sene tecil hakkın oluyor.. aöf dikey geçiş yaptığında 2 sene kaldığında sana sormadan kolundan tutarak askere alıyorlar :clapping: yapman gereken şimdi git diplomanı al ve aöf dikey geçiş için kayıt zamanını bekle normal aöf kayıtlarından hemen hemen 1 ay falan sonra oluyor dg ler.

2007-2008 Öğretim yılı için planlanan başvuru ve kayıt tarihleri aşağıda verilmiştir.

İnternet Başvuru Tarihi AÖF Bürosundan Kayıt Tarihi AÖF Bürosundan Mazeretli Kayıt Tarihi

30 Ekim 2007 -16 Kasım 2007 30 Ekim 2007 -13 Kasım 2007 14 Kasım 2007-16 Kasım 2007

Please register to see this content.
adresinde”Dikey Geçiş” linkini tıklayarak başvurularını yapabilirler.

detaylı bilgiyi linke tıklayarak öğrenebilirsin..

önceikle bende 2 yıllık myo muhasebe mezunuyum ve okulum bittikten sonra aöf dikey geçiş yaptım 3. sınıftan devam ettim bu snee 4 e geçtim ve okulum bittiğinde kısa dönem yapma hakkım doğuyor.. okul bittiğinde bildiğim kadarıyla mevzuata göre 2 sene tecil ettirme hakkın var yüksek lisans bitirdiğinde ise 1 sene tecil hakkın oluyor.. aöf dikey geçiş yaptığında 2 sene kaldığında sana sormadan kolundan tutarak askere alıyorlar :clapping: yapman gereken şimdi git diplomanı al ve aöf dikey geçiş için kayıt zamanını bekle normal aöf kayıtlarından hemen hemen 1 ay falan sonra oluyor dg ler.

2007-2008 Öğretim yılı için planlanan başvuru ve kayıt tarihleri aşağıda verilmiştir.

İnternet Başvuru Tarihi AÖF Bürosundan Kayıt Tarihi AÖF Bürosundan Mazeretli Kayıt Tarihi

30 Ekim 2007 -16 Kasım 2007 30 Ekim 2007 -13 Kasım 2007 14 Kasım 2007-16 Kasım 2007

Please register to see this content.
adresinde”Dikey Geçiş” linkini tıklayarak başvurularını yapabilirler.

detaylı bilgiyi linke tıklayarak öğrenebilirsin..

iyide dikey geçişte ddiplomam gitmiyormu? diğer şekilde dört okusam diplomam elinde kalsa yani açıktan bitirdiğim bölüm yazmasını istemiyorum diğer şekilde dört okuyunca askeremi alıyorlar illa dikeymi yapmam lazım?dört açıktan okuyorum desem erteletemiyormuyum?

4 senelik okul bitirmeden gitme pişman olursun.. ben askerligi yaptım ordaki ortamı gordum.. bazı komutanlar askere kopekten farksız davranıyordu... karısına catıyor gelip sinirini bizden çıkartıyordu bunu bide bizim direk yuzumeze soyluyordu ............................

KESINLIKLE OKULU BITIR 4 Yıllık tecrubende olur askerligi sonra halledersin...

hayır canım olurmu öyle şey diploman elinde kalıyor senin.. aöf kayıt yaparken lise diplomanı myo verdiğin gibi myo diğlomanı aöf vermiyorsun o diploma sende kalıyor aöf den mezun olduğunda elinde 4 yıllık işletme fak diploması olacak aynıı zamandada 2 yıllık ne okuduysan onun diploması olacak bu konuda daha mezun olmadın neden bu kadar emin onuşuyorsun diye sorarsan öz abim de benim gibi önce muhasebe myo okuyup aöf dg yapıp ordan diplomasını aldı ve şu dediğim gibi evde 2 diploması var..

4 senelik okul bitirmeden gitme pişman olursun.. ben askerligi yaptım ordaki ortamı gordum.. bazı komutanlar askere kopekten farksız davranıyordu... karısına catıyor gelip sinirini bizden çıkartıyordu bunu bide bizim direk yuzumeze soyluyordu ............................

KESINLIKLE OKULU BITIR 4 Yıllık tecrubende olur askerligi sonra halledersin...

kesinlikle bitircem tavsiye için sağol zaten işlerim dolayısıyla gitmemin mümkünatı yok o yüzden bilgiye ihtiyacım var diplomamdanda vazgeçmek istemiyorum o zaman işe girmem çok zorlaşır işletme açık oludum diyelim diplomada o yazarsa çok kötü olur benim için....

hayır canım olurmu öyle şey diploman elinde kalıyor senin.. aöf kayıt yaparken lise diplomanı myo verdiğin gibi myo diğlomanı aöf vermiyorsun o diploma sende kalıyor aöf den mezun olduğunda elinde 4 yıllık işletme fak diploması olacak aynıı zamandada 2 yıllık ne okuduysan onun diploması olacak bu konuda daha mezun olmadın neden bu kadar emin onuşuyorsun diye sorarsan öz abim de benim gibi önce muhasebe myo okuyup aöf dg yapıp ordan diplomasını aldı ve şu dediğim gibi evde 2 diploması var..

bundan eminmisin?çünki başka bir tanıdığım kayıt yaptırmaya gittiğinde o makine bitirmişti ve eğer okursa açıktan işletme okucaktı ordaki yetkililer demiş açıktan işletme okursan diplomanda işletme yazıcak demişler oda vaz geçti....diplomasını kimse vermek istemez yani tevrubeli olduğum meslekte diplomam olmasını isterim kesinlikle eminmisin?o arkadaşa neden öyle dediler acaba...

4 senelik a.ö kazanmanız lazım yani barajı aşmanız lazım sınavdan + myodan bitirilen 2 senlik a.ö dende dgs den girmen gerekiyoo 4 seneliğie yanii bedava değillll ....

dediğindne şunu anladım myo dan aöf 4 e geçiş yapmak için dgs sınavından bahsettin?? alakası yok myo diplomanı alıp aöf bürosuna kyıt yaptırıyorsun sınav vs hiçbirşey yok... amaa dersenki ben myo bitirdim 4 e geçiş yapacam ama 3 ve 4 ü aöf den değilde örgün okumak istiyorum ozaman dgs girersin kazanırsan herhangi bir üniversitede örgün 3 ve 4 okursun...

4 senelik a.ö kazanmanız lazım yani barajı aşmanız lazım sınavdan + myodan bitirilen 2 senlik a.ö dende dgs den girmen gerekiyoo 4 seneliğie yanii bedava değillll ....

bedava olması sorun değil ben bölüm ikincisiyim:D yani okurum kazanırım onlar sorun değil ben hem çalışmam gerektiğinden direk dört okumuyorum yani iş dolayısıyla dört makine bitirmicem yoksa kazanmak benim için soruın değil...sadece kaç soru yeterli ve hangi bölüm kolaydır hangi bölümleri cvblamam lazım bunlar hakkında bilgiyede ihtiyacım var...

dediğindne şunu anladım myo dan aöf 4 e geçiş yapmak için dgs sınavından bahsettin?? alakası yok myo diplomanı alıp aöf bürosuna kyıt yaptırıyorsun sınav vs hiçbirşey yok... amaa dersenki ben myo bitirdim 4 e geçiş yapacam ama 3 ve 4 ü aöf den değilde örgün okumak istiyorum ozaman dgs girersin kazanırsan herhangi bir üniversitede örgün 3 ve 4 okursun...

benim bildiğimde öyle ama zaten öss filan benim için sorun değil ben sadece diplomamın elimde kalmasını askerliğimi kısa dönem yapmayı ve açıktan okumayı(iş için)ve ertelemeyi istiyorum şu diplomanın elinde kalma olayından kesinlikle eminmisin o arkadaşa nie öyle demişlerdir sence çevrende başkası varmı böyle yapan?

kafam var diyosan kardeş dgs hazırlan ins kazanırsın aöf ün çok bi geçerliğiğ bu zamanda yokzaten benim evde süsniyetine duruyoooo muhendisliği birtir derim kardeşşş..

kafa bol ama örgün okuyamam para bol değil çalışmam lazım o yüzden açık okucam dgsye kasti girmedim zaten kazanamamaktan değil bana yaramıyor hem ben iki yıllıkla iş bulabiliyorum istediğim gibi dört sadece askerlik için lazım

bundan eminmisin?çünki başka bir tanıdığım kayıt yaptırmaya gittiğinde o makine bitirmişti ve eğer okursa açıktan işletme okucaktı ordaki yetkililer demiş açıktan işletme okursan diplomanda işletme yazıcak demişler oda vaz geçti....diplomasını kimse vermek istemez yani tevrubeli olduğum meslekte diplomam olmasını isterim kesinlikle eminmisin?o arkadaşa neden öyle dediler acaba...

kendimde şu an aöf 4 e geçtim ve evde myo diplomam duruyor.. sen aöf dg geçiş yaptığında mezun olduunda elindeki 4 yıllık diploma tabiki işletme yazacak çünkü işletme okuyorsun... ama elinde myo dan aldığın makina yada bilgisayar herneyse o da elinde duracak istediğin yerde myo diplomanı istediğin yerde aöf işletme diplomanı istediğin yerdede 2 diplomanı birden kullanabilirsin..

bu konuda tereddütün olmasın istersen yarın git aöf bürosuna aynen deidğim gibi sor benim myo diplomamı alıyormusunuz diye? yada istanbul avcılar civarlarına yakınsan bizzat görüşelim hem abimin hem kendi diplomalarımızı gösterebilirm merak etme yani direk sen dg yap..

kendimde şu an aöf 4 e geçtim ve evde myo diplomam duruyor.. sen aöf dg geçiş yaptığında mezun olduunda elindeki 4 yıllık diploma tabiki işletme yazacak çünkü işletme okuyorsun... ama elinde myo dan aldığın makina yada bilgisayar herneyse o da elinde duracak istediğin yerde myo diplomanı istediğin yerde aöf işletme diplomanı istediğin yerdede 2 diplomanı birden kullanabilirsin..

bu konuda tereddütün olmasın istersen yarın git aöf bürosuna aynen deidğim gibi sor benim myo diplomamı alıyormusunuz diye? yada istanbul avcılar civarlarına yakınsan bizzat görüşelim hem abimin hem kendi diplomalarımızı gösterebilirm merak etme yani direk sen dg yap..

sana binlerce defa teşekkür ediyorum arkadaşım şimdi ben sadece gidip başvurucam değilmi?yani salı günü çıkışımı almaya gitcem okuldan onla askerlik şubesine gitcem iki yıllık erteletcem dicem sonra açık öğretim birosuna gidip dikeygeçiş mi dicem?ve yukarda verdiğin tarihlerdemi gitmem lazım?

sana binlerce defa teşekkür ediyorum arkadaşım şimdi ben sadece gidip başvurucam değilmi?yani salı günü çıkışımı almaya gitcem okuldan onla askerlik şubesine gitcem iki yıllık erteletcem dicem sonra açık öğretim birosuna gidip dikeygeçiş mi dicem?ve yukarda verdiğin tarihlerdemi gitmem lazım?

yok şimdi senin yapman gereken önce diplomanı al askerlik şubesine gidip tecil işlemlerini karıştırma çünkü aöf yapacak senin tecil işlemlerini.. benim yazdığım kayıt tarihlerini bekleyeceksin ve o tarihlerde kayıt yaptıracaksın ama kayıt için bi dünya şey istiyorlar onlarla ilgili bilgiyi sana az önce verdiğim linkten öğrenebilirsin.. ama deidğim gibi biraz oku ve detaylı bilgiyi öğren aöf nin resimi sitesinden.. hatırladığım kadarıyla belli bir yaşa kadar kayıt yaparken askerlikle ilgili belge istemiyorlar yani geçen sene 1987 doğumluların askerlikle ilgili ilişiği yoktur gibi evrak getirmeleri gerekmiyordu bu senede 1988 dir ama yinede tarihler konusunda dediğim gibi resmi aöf sitesinden detaylı bilgiyi alırsın.. takip et kaçırma zamanı:clapping:

neyse ben şiimdi yatıyorum sabah iş var :clapping: kayıt hakkında sana tamamen yapılması gerekenler hakkında bilgi vermek isteridm ama dediğim gibi araştırmam ve zaman lazım oda şu an mümkün değil geri kalanı sen araştırsın artık :clapping: yarın ben yine konuyu bulabilirsem eklerim detaylı bilgi :warning: şimdilik ii geceler..

neyse ben şiimdi yatıyorum sabah iş var :clapping: kayıt hakkında sana tamamen yapılması gerekenler hakkında bilgi vermek isteridm ama dediğim gibi araştırmam ve zaman lazım oda şu an mümkün değil geri kalanı sen araştırsın artık :clapping: yarın ben yine konuyu bulabilirsem eklerim detaylı bilgi :warning: şimdilik ii geceler..

sanada iyi geceler şimdi siteyi inceledim ve sanırım iki seçeneğimiz var birincisi direk 4 senelik bir bölüme kayıt olmak bu şekilde 4 sene okuyoruz buda bana 4 sene kazandırır ..benim zamana ihtiyacım var zaten...

ikinci seçenekse senin dediğin seçenek ondada hazırlık okumam gerekiyormuş makine bölümü olduğumdan ve 2 sene daha okuyormuşum bu şekildede askerlik iki sene sonra oluyor sanırım birinci bana daha uygun malum benim mümkün olduğunca çok zamana ihtiyacım var askere gidebildiğim kadar geç gitmem gitmeden önce özel işlerimi halletmem ve askerliğide kısa yapıp hemen dönmem lazım bu şeyleri bana birinci seçenek sağlıyor burda daha fazla zaman geçirmemi sağladığından sanırım onu seçicem daha tam incelemedim ama şimdilik öyle gözüküyor.. aslında çarşamba aöf bürosuna gitcem onlardan detaylı bilgiyi alırım sanırım....yardımlar için teşekkürler herkese....

------------------------------------------------------------------------

özellikle sitedeki yönetmelikteki şu madde çok hoşuma gitti:D..

Madde 13- Açık öğretim öğrencileri ile aynı öğretim programına göre örgün öğretim öğrencileri arasında öğrenci hakları bakımından fark bulunmadığı gibi her iki yoldan mezun olanlar eşit hak ve yetkilere sahip olurlar

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...