Jump to content

Lütfen Türkçe'mizi Layık Olduğu Gibi Kullanalım

graphix

Recommended Posts

• 5 ay sonra...
  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

lütfen Türkçemizi layık olduğu gibi kullanalım

please use our Turkish correctly,as is supposted to be

insanların artık ikisinden birini secmesi gerekiyor.Ya Türkçe ya da İngilizce Konuşacaksın.yazım yanlısını herkes yapar.önemli olan dil yanllışı yapmamak.hangi dili konuşacağımızı iyi bilmeliyiz.

Daha önce <Necmettin> Nickimle bu konuyu açmıştım ve mod. lar silmişti. Forumda dikkat edelim diyosun...

Türkçe konuşalım diye yaptığım şeyi mod. lar siliyo nasıl türkçe dikkat edilecek bu forumda söylermisin?

devletin önce daha düzgün bir şekilde bu işlere el atması gerekmiyormu?Nasıl söyleyim iş yeri isimleri,sokak isimleri?

Ve bu konulara da değinmiştim konumda , taksime bir çıkıp bakın kaç türkçe isimli dükkan var...

Öncelikle herkese iyigünler dilerim.

Konu hakkında çok şey söyleyebilirim,fakat BOZOAHA arkadaşımızın belirttiği gibi daha takma adımla ilk golü kendi kaleme atmış olurum .

Diğer taraftan morning arkadaşımızın da dediği gibi kimse uzun zaman kullandığı takma adını değiştirmek istemez...

Ama dilerseniz uzağa değil de konunun tartışıldığı ortama bir bakalım ve adını biraz açalım

TNC = Turkish Network Community = Türkçe ağ topluluğu

TR = Türkiye

Yani daha temiz bir dille

www.Türkçe ağ topluluğu Türkiye.com

Bu böyle yazılamazdı tabii peki ne olabilirdi,mesela;

www.Türkçe ağ topluluğu Türkiye.com

yani ;

www.TATTR.com

Ama sanki biraz salça kokulu oldu değilmi.

* Türkçe ve İngilizce'yi harmanlayarak anlaşılması güç, Türkçe katili mesajlar yazmayınız. Bu şekilde yazılan mesajların sizleri karizmatik gösterdiğini düşünüyor olabilirsiniz ama bizce bu davranış sizin Türkçe'yi kullanmaktaki acizliğinizi gösteriyor.

Bak bu dağa karizmatik

www.tnctr.com

Sence acizlikmi....

Şuan bu konuda bile tabire caiz bir durum var .Çok afedersiniz ama bunu hatırlatmadan geçemeyeceğim. "Dinime küfreden bari müslüman olsa "

Lütfen Türkçe'mizi Layık Olduğu Gibi Kullanalım
* Mesajlarınızda ve konu başlıklarınızda bazı harfleri kelimenin ortasında olduğu halde büyük yazmayınız. Özellikle L ve R harflerinde bu hata bilerek ve çok yapılıyor. Caps Lock tuşunu soldurmanın bir anlamı olmadığını düşünüyoruz. Hem bu şekilde kendinizi yormamış da olacaksınız.

* Konu başlığı özel bir durum olmadığı sürece kesinlikle büyük harfle başlamalıdır. Özel durumdan kasıt, baş harfi küçük olan özel isimlerle başlayan başlıklardır. Örneğin; vBulletin, eXTReMe Tracker vb.

* Konu başlığında her kelimenin baş harfini büyük yazabilirsiniz veya sadece ilk kelimenin ilk harfini büyük yazabilirsiniz. Bu size kalmış birşeydir fakat bu hususta bir birlik oluşturmak amacıyla sadece ilk kelimenin ilk harfini büyük harfle yazmanızı öneriyoruz. Örnek bir başlık yazmak gerekirse "Dün gece hastaneye kaldırılan Mehmet Şahin bu sabah taburcu oldu" iyi bir örnek olur.

Evet bencede,

Lütfen Türkçe'mizi layık olduğu gibi kullanalım.

Kimseyi yermek istemem ve amacım kimseyi kırmak yada kızdırmak değil ama bu böyle ya kabul edeceğiz yada daha somut bir harekette bulunacağız. Hemde acil......

Türkçe'yi doğru kullanalım ama hepimizin nickleri neden yabancı?

BOZOAHA

morning

Bultar

C@NGO

necooy

ve aklıma gelmeyen hepsi.

Haksızmıyım, herkes suçlu demiyorum bende varım o listede

Nickim wmismail;

Webtasarıma ilk başladığımda WebMasterİsmail olarak koymuştum öyle kaldı..

Yazılım alanında ingilizce kelimeler kullanıyoruz, mecburuz..

Mecbur olduğumuz bir yerde bunu söylemen yersiz.

Mod. lar yada diğer site yöneticileri bu konuya dikkat ederse daha iyi olacağını düşünüyorum...

Bİr çok sitede bu uygulama var...

Türkçe kurallarına uymayan kelimeleri değiştiriyor yada konuları tamamen siliyorlar bu sitedede bu uygulama olursa daha iyi olur...

Mod. lar yada diğer site yöneticileri bu konuya dikkat ederse daha iyi olacağını düşünüyorum...

Bİr çok sitede bu uygulama var...

Türkçe kurallarına uymayan kelimeleri değiştiriyor yada konuları tamamen siliyorlar bu sitedede bu uygulama olursa daha iyi olur...

Raporlayıp moderatör arkadaşlara yardımcı olabilirsin.

Cok onemli bir konuya deginmissin kardesim, sagol !

Turkce'miz dedigin gibi "Turkche"lesiyor. Ben ustume dustugu kadar uyariyorum. Ama adamlara su kelime yasak bu kelime yasak diyecek hakkim da yok. Cevabimi alirim ; "Adminmisin modmusun ? Ne ayaksin sen ?"

Saygilarimla,

CCodeR.

Çok iyi bir yazı arkadaşlarım ne msn değil sokakta bile "ok, oke" gibi kelimeler kullanıyor. Ama kullanıcı adlarımızın hepsi ingilizce bu bir gerçek "Erdem Güler" ve diğerkiler için demiyorum. Mümkün olsaydı adımı "Talebe" yapardım.

Edit: Gondon arkadaşımızda adını değiştirmiş.

Mümkün değil gibi görünüyor ama adminlerimizden ricamızdır bize nick değiştirme şansı versinler. Epeydir kullanıyorum o nedenle burda da aynı nicki almıştım. Belki Türkçe' yi koruma adına sitede atılmış ilk adım olur.

(Tamam çok uçarı bir istekte bulundum kabul ediyorum ama umut işte.)

internette de heralde oturup türkçe imla kurallarına dikkat edecek değil kimse.kaldı ki çook yazıştığımız için kelimeleri ister istemez kısaltıyoruz.türkçe kurallarına uymayan konuları silmek felan olsa olsa işi gücü kalmamış foruma girip çıkan belli olmayan garip pasaj şekli forumlara has bi özelliktir.türkçeyi savunucam diye düştüğün durum epey bi trajikomik

merak ediyorumda bu yazıyı kaçınız okudu yukardaki uzun olanı ve kaç kişi dikkat etcek(pardon edicek)

Sırf bu konu başlığında olduğu için yazıyorum bir de etmekle ilgili düzeltme yaptığın için...

Etcek-Edicek değil = Edecek

Pardon değil = Afedersin

internette de heralde oturup türkçe imla kurallarına dikkat edecek değil kimse.kaldı ki çook yazıştığımız için kelimeleri ister istemez kısaltıyoruz.türkçe kurallarına uymayan konuları silmek felan olsa olsa işi gücü kalmamış foruma girip çıkan belli olmayan garip pasaj şekli forumlara has bi özelliktir.türkçeyi savunucam diye düştüğün durum epey bi trajikomik

Hiçbirimiz imla kurallarına dikkat etmiyoruz.Önemli olan da bu değil zaten sen konuyu anlamamışsın başlıbaşına...

neden ewet neden oke neden by neden sheker

biz buna karşıyız....

w yerine v ye sh yerine ş ye basmak çokmu zor yada dikkat gerektiren bir şey

Cok onemli bir konuya deginmissin kardesim, sagol !

Turkce'miz dedigin gibi "Turkche"lesiyor. Ben ustume dustugu kadar uyariyorum. Ama adamlara su kelime yasak bu kelime yasak diyecek hakkim da yok. Cevabimi alirim ; "Adminmisin modmusun ? Ne ayaksin sen ?"

Saygilarimla,

CCodeR.

CCoder bir değiştiremedin gitti şu klavyeni garip görünüyor Türkçe karaktersiz :download1:

Mümkün değil gibi görünüyor ama adminlerimizden ricamızdır bize nick değiştirme şansı versinler. Epeydir kullanıyorum o nedenle burda da aynı nicki almıştım. Belki Türkçe' yi koruma adına sitede atılmış ilk adım olur.

(Tamam çok uçarı bir istekte bulundum kabul ediyorum ama umut işte.)

çok zor bir işlem değil...evet kendimiz değişemeyiz ama takma adımızı ne yapmak istiyorsak ne ile değişmek istiyorsak bir başlıkta toplayalım yöneticiler değiştirsinler...imkansız değil ama zahmetli bir iş yöneticiler için...Ama Türkçe yolunda atılan işin zahmeti düşünülmez diye düşünüyorum...

Birde şunu yapabiliriz..Admin yerine yönetici nick yerine takma ad tabirlerini kullanmak..

Yalnız konuyu açan arkadaşımızın ismide gerçekten içler acısı...Böyle duyarlı olacaksın ve isminde graphix yazacak...Diğerleri ne yapmaz :thumbsdown::N:

Olamazmı, o zamanla bir ad almış ama sonra görmüştür Türkçemizin hallerini sonrada böyle konu açmıştır. Benim ve diğer forum çalışanlarının adlarının yarısı ingilizce onlaradamı diyeceksin böyle bir konu açsa ?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...