Jump to content

Laptopu Pilsiz Kullanırken Elektriğin Kesilmesi

mehmetali00

Recommended Posts

batarya pcye gelen akımı dengeler

anı voltaj yukselmesı yada düşmesi durumunda, batarya güç kaynağı görevi görüp bu akımı dengede tutar

bazaryasız pc kullanımı bu düşük ve yüksek akımlar karşısında zarar görürür

eger güç kaynagınız varsa bataryasız kullanın, aksi takirde sakın ha...

arkadaşım bende pilime kıyamadan pilimi çıkarıp direkt prize bağlamaktaydım ama .elektrik bi gitti geldi hdd bozuldu .allahtan garantisi vardı değişti.bir arkadaşın anakartı gitti .boş ver pilin yıpransın varsın kullan .250 verir yenisini alırsın. ama bilgisyarın bozulursa birde garantin yoksa 800-1200 değerinde laptobun boşa gider ... 4TLu arkadaşımızın anlattıkları kesinlikle doğru

2008 yılınada aldığım ve gözüm gibi baktığım acer 5520g model laptop kullanıyorum ilk aldığımda bende araştırdım kimi çokart diyor kimi çıkartma ve ben çıkartmamaya karar verdim ve verdiğim karada ne kadar haklı olduğumu şimdi anlıyorum.yanlız ben en az 10 yada 15 günde bir fişi çekip bataryayı tam olarak bitiriyorum güç ayarlarından uyarıları en az seviyeye indirdim yani %10 % 5 kalınca bilgiyarar kapanmıyor tam olarak %1'e ayarladım uyarıyı ve uyarı alınca kendim kapatıp şarj ediyorum şarj ederkende elimden geldiğince laptopu açmıyorum ve hala en az 1.5 saat gidiyor bataryam.

şimdi bataryayı çıkarıp kullananlara bir sorum var sizin için bataryamı önemli içindeki verimi önemli çünkü hdd lerin %90ı ani güç kesilmesinden dolayı kafanın silindirede veri okurken yada yazarken güç kesilmesinden kaynaklanan ani sürtmeler yapmasından dolayı bad sektörler oluşup hdd nin tamamen kullanılmaz duruma gelmesine bile sebep olabilir.

Unutmadan evimde ups vardı laptobu alınca onu ihmal ettim ve bana 60 tl ye maloldu batarya uzun süre kullanılmazsa ömrü daha çabuk bitiyor.eee atalar boşona söylememiş

ÇALIŞAN DEMİR PAS TUTMAZ diye

batarya pcye gelen akımı dengeler

anı voltaj yukselmesı yada düşmesi durumunda, batarya güç kaynağı görevi görüp bu akımı dengede tutar

bazaryasız pc kullanımı bu düşük ve yüksek akımlar karşısında zarar görürür

eger güç kaynagınız varsa bataryasız kullanın, aksi takirde sakın ha...

dengeleme işini adaptör de yapıyor zaten dikkat ettiyseniz adaptörün fişini çektiğinizde ışığı hemen sönmüyor, yavaş yavaş sönüyor yani içinde bir miktar akım kalıyor, laptop un elektrik kesilmesinde sağlıklı kalacağı kadar yani.

O yüzden bataryaya gerek yok. Bataryasız da sağlıklı kullanılabilinir...

Bazı meajlara gülmeden edemedim, yahu pil pildir, hiçbir şeyi dengelemez, çıkış gücü ve voltajı bellidir, verin bakalım 220 yi pile voltajı dengeliyormu :) burada voltajı dengeleyen adaptördür.

Pil tamamen bitmeden şarja takılmamalıdır, ya da yarıdayken, ya da pil dolu ve az kullandınız, %80'ler de falan, bir yere gitmek için plan yapıyorsunuz, dediniz ki; "şu kalan %'de 20 yi şarj edeyim de oralarda şarjsız kalmayayım", işte bu çok yanlış, asla zorunlu olmadan, piliniz tam bitmeden şarja takmayın. Bu tüm kuru aküler için aynıdır, lityum ya da başka birşey olması önemli değildir.

Aslında bilgisayarınız pil olmadan kullanılabiliyorsa pili çıkartıp kullanmakta fayda vardır, ama bu durum da pilinizi en az haftada bir boşaltıp tekrar şarj etmelisiniz, bilgisayarı pilsiz kullanmak ile adaptörde kullanmanın arasında ki tek fark ani elektrik kesilmesinde kaydedilmemiş programlarda ki kaybedeceğiniz verilerdir, bunun dışında pi ile ya da adaptör ile kullanmanın arasın da fark yoktur, pil bilgisayarınıza ne kadar güç veriyorsa adaptör de aynı gücü verir, yüksek voltaj gelse bile bu adaptörün arıza yapmasına neden olur, bilgisayarınızın değil.

Bir de şunu unutmamak lazım tabi, HDD yoğun bir işlem yaparken elektrik kesilirse HDD dosya yapısı bozulabilir (NTFS,FAT vs.), bu durumda tekrar format atmak zorunda kalabilirsiniz, aynı zaman da bad sector de yapabilir, bu bir fiziki arıza olduğu için onarılması mümkün değil gibidir, ama her elektrik kesildiğin de bad sector yapacak diye bir olay yok, bu durum windows yüklemesinden bile farkedebilir, bazı virüs programları bile HDD'nizde bad sector oluşmasına neden olabilir (elektrik kesildiğinde).

Ayrıca tavsiye olarak şunu söyleyeyim, sürücü cdnizden ayrıyeten ide ya da sata driver yüklemeyin, ya da seçenekli bir menü ise, karşısındaki işaretleri kaldırın, yani windows sürücüleri standart kalsın, özellikle nvidia chipsetli anakrtlarda yüklememeye dikkat edin.

Son olarak da, bilgisayarınızı uyku ve bekleme moduna almamaya özen gösterin...

dengeleme işini adaptör de yapıyor zaten dikkat ettiyseniz adaptörün fişini çektiğinizde ışığı hemen sönmüyor, yavaş yavaş sönüyor yani içinde bir miktar akım kalıyor, laptop un elektrik kesilmesinde sağlıklı kalacağı kadar yani.

O yüzden bataryaya gerek yok. Bataryasız da sağlıklı kullanılabilinir...

Dengeleme olayını adaptör yapar switch mod troafo kullanılmıştır.Şebeke geriliminden gelen 220 volt 50-60 hertz i ;kendi içinde tekrar yüksek frekansa çevirir.Şebeke deki değişikliklerden böylece etkilenmez.Yani 160 volt ile 230-250 volt arası dalgalanmalar olsa bile adaptör çıkışa sabit örn:19 voltsa 19 volt verir.Batarya zamanla depo kapasitesini kaybedebilir piller yaşlanınca 19 voltsa 18.5 18 geriler voltaj ,o zamanda ani kapanmalar ve aşırı ısınmalar olur

• 1 ay sonra...

Ben çıkartılmaması taraftarıyım neden dersenizelektrik gidince küt kapanıyor benim bir tanıdıkta asus var büyük bir laptop kaç inch bilmiyorum neredeyse 24 saat açık ve batarya hiç çıkmaz ha bazen adaptör kullanams bilen genelde adaptöre takılı olur pc gece bir açar sabaha kadar açık yatarken bile müzik dinler laptop sürekli ac güçte bataryada içinde ama batarda eskime yok :)

Hemde bataryasız kullanacak olduktan sonra masaüstünden farkı ne_?

yazılanların bir kısmını okudum gerçekten komik şeyler var lise ve üniversiteyi elektrik bölümü okumuş biri olarak çok güldüm =)

3,5 yıldır bir firmada çalışıyorum bana verdikleri laptop dell latidue d520 celeron işlemcili.. benden önce ne kadar kullanıldı bilmiyorum. ama ben 3.5 yıldır pil üzerinde takılıyken AC güçte kullanıyorum. ve şu anda adaptörü elektrikten kestiğim anda aralıksız 2 saate yakın gidiyor pili. ortalama olarak 4 yıllık bir makineden bahsediyorum. ve işim gereği sürekli seyehat ediyorum gittiğim otellerde hava alanında vs.. pille çalıştırıyorum aktif olarak hep ac adaptör ile hemde sadece batarya ile kullanıyorum. anlıyacağınız sıkıntı yok..

pilsiz kullanılırsa ne olur. anlık kesintilerde veri kaybı yaşarsınız onun dışında çok düşük ihtiamlde olsa eğer süreklilik arz ederse donanımsal arızalar ile karşılaşmanız mümkündür. bunların başında hdd gelir daha sonra adaptör...

bu arada adaptör. şebeke gerilimini yani alternatif (AC) akımı doğru akıma dönüştüren cihazdır. ve laptopun ihtyacı olan güce göre ayarlanmıştır. aynı zamanda genelde çıkış gerilim değeri 14,4 Volt tur. bu alet sürekli ve sabit olarak cihaza istenilen gerilimi verir... içinde yüksek frekansa çevirmesi gibi bir durum söz konusu değildir. doğru akımda frekans yoktur doğru akım zamana göre yönü ve şiddeti değişmeyen akımdır. ayrıca adaptörü fişten çektiğinizde ışığının sönmemesinin nedeni adaptör içerisinde kullanılan kondansatörlerin deşarj süresi ile alakalıdır. laptopu çalıştırmaya yetmez.

yazılanların bir kısmını okudum gerçekten komik şeyler var lise ve üniversiteyi elektrik bölümü okumuş biri olarak çok güldüm =)

3,5 yıldır bir firmada çalışıyorum bana verdikleri laptop dell latidue d520 celeron işlemcili.. benden önce ne kadar kullanıldı bilmiyorum. ama ben 3.5 yıldır pil üzerinde takılıyken AC güçte kullanıyorum. ve şu anda adaptörü elektrikten kestiğim anda aralıksız 2 saate yakın gidiyor pili. ortalama olarak 4 yıllık bir makineden bahsediyorum. ve işim gereği sürekli seyehat ediyorum gittiğim otellerde hava alanında vs.. pille çalıştırıyorum aktif olarak hep ac adaptör ile hemde sadece batarya ile kullanıyorum. anlıyacağınız sıkıntı yok..

pilsiz kullanılırsa ne olur. anlık kesintilerde veri kaybı yaşarsınız onun dışında çok düşük ihtiamlde olsa eğer süreklilik arz ederse donanımsal arızalar ile karşılaşmanız mümkündür. bunların başında hdd gelir daha sonra adaptör...

bu arada adaptör. şebeke gerilimini yani alternatif (AC) akımı doğru akıma dönüştüren cihazdır. ve laptopun ihtyacı olan güce göre ayarlanmıştır. aynı zamanda genelde çıkış gerilim değeri 14,4 Volt tur. bu alet sürekli ve sabit olarak cihaza istenilen gerilimi verir... içinde yüksek frekansa çevirmesi gibi bir durum söz konusu değildir. doğru akımda frekans yoktur doğru akım zamana göre yönü ve şiddeti değişmeyen akımdır. ayrıca adaptörü fişten çektiğinizde ışığının sönmemesinin nedeni adaptör içerisinde kullanılan kondansatörlerin deşarj süresi ile alakalıdır. laptopu çalıştırmaya yetmez.

Hoca bak şimdi bende sana güldüm Bu adaptörlerden kaç tanesini açıp içine bir baktın?

Sen söylüyorsun Elektrik bölümü okudum diye bunlar zil trafosu kullanılıp 220 volt AC şebeke gerilimi 14-20 volta düşürülerek Sonra DC ye çevrilen cihazlar değildir.Sana çalışma prensibini anlatayımda gülmekten vazgeç

220 volt AC şebeke gerilimi önce doğrultularak DC ye çevrilir daha sonra inverter aracılığı ile tekrar yüksek frekanslı Dalgalı sinyale çevrilir (özel sarım trafolar ile)Daha sonra tekrar DC ye çevrilir ki 220 volt giriş 160-220 volt aralıklarında azalıp yükselse dahi etkilenmesin diye.Yani diploma herşey değildir bir zamanlar çalıştığım fabrikada ki şefim Elektrik-Elektronik Müh. İsmini vermeyeceğim sayılı üniversitelerin birinden mezun kendisi önemli bir elektronik kart arızası oldu mu Müdürle gelirler nesi var diye sorarlardı bende bakıyorum abi deyince Kondansatörlerdendir deyip olayı çözerdi müdürün yanında bende kartı tamir edip taktıntan sonra gelir nedenmiş derdi bende abi sizin dediğiniz gibi kondansatörlerdenmiş derdim bi şey diyemezdi.4 Yıl boyunca hep kartları kondansdatör arızası olarak belirttim kendine zaten olayı kendisi çözdü izlenimi vermekti.Ama sipariş edilen takılan parçalar farklıydı kendisi de farkındaydı işte hocam kıssadan hisse yani o diploma hükmeder ama bu gerçeği değiştirmez.

HOŞÇAKALIN

Sen şuan kullandığın bilgisayarı 5 sene kullanacam diyorsan bataryasız kullan arkadaşım.Ne kadar uğraşırsan uğraş ilk 2 yılda o pilin ömrünü bitiremezsin zaten bitsede garantisi var gönder gitsin büyük ihtimalle de yenisini alırsın..

Ama bu notebook kardeşim :S

Aklıma bi atasözü geldi...

Pilsiz (bataryasız) bilgisayar Masaüstü bilgisayara benzer...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...