Jump to content

Laptopu Pilsiz Kullanırken Elektriğin Kesilmesi

mehmetali00

Recommended Posts

arkadaşlar ben laptopu batarya uzun ömürlü olsun diye bataryasiz kullanmak istiyorum 3 5 defa denedim fakat tr de yasıyoruz arada elektrik kesintileri oluyo bu kesintilerin ne gibi zararı olur pc ye ya da olmaz mı bataryasız mi kullanmalıyım

• Administrator

Batarya ömründen tasarruf etmek için bataryasız kullanmana şoke oldum yani.

Bataryan dolduktan sonra zaten batarya devreden çıkar. Direk şebekeden kullanır. Yani bataryana bir zarar gelmez şarjda durdukça.

Arkadaşlar bataryasız kullanırsanız bataryanızın ömrü uzar gibi söylemler tamamen şehir efsanesidir. Bir sürü para verip notebook alıyorsunuz ve elektrik gidince küt kapanıyor. Ne anladım o işten ben. Ne yani laptopun yanında birde UPSmi taşıyalım.

Bunun dışında ayda bir laptopunuzun şarjını sıfırlayın. Bataryanın sığasında artma olacaktır.

Batarya ömründen tasarruf etmek için bataryasız kullanmana şoke oldum yani.

Bataryan dolduktan sonra zaten batarya devreden çıkar. Direk şebekeden kullanır. Yani bataryana bir zarar gelmez şarjda durdukça.

Toshiba'larda, bataryayı çıkarınca laptop çalışmıyor. Bu durumda bataryayı taktıktan sonra elektirik verince batraya içind doğlak olarak elektirik akımı oluyor, Bu akımla, bataryanın ömrünü azaltmış olmazmıyız?

Bende de toshiba laptop var ama dediğiniz gibi pili çıkartınca çalışmamazlık yapmıyor (satellite serisi). Pil dolduktan sonra pilin içinden akım gitmiyor direk laptopa güç giriyor. Zaten hiçbir laptopda direk ğile gitmez güç kablosu.

Bende de toshiba laptop var ama dediğiniz gibi pili çıkartınca çalışmamazlık yapmıyor (satellite serisi). Pil dolduktan sonra pilin içinden akım gitmiyor direk laptopa güç giriyor. Zaten hiçbir laptopda direk ğile gitmez güç kablosu.

Bendede Satellite var ve çalışmamazlıkta yapmıyor...Artık son çıkan modellermi diyim nasıl diyim ama çalışmıyor...(Çalışmayan laptopta Satallite serisiydi.)

• 1 yıl yıl...
Toshiba'larda, bataryayı çıkarınca laptop çalışmıyor. Bu durumda bataryayı taktıktan sonra elektirik verince batraya içind doğlak olarak elektirik akımı oluyor, Bu akımla, bataryanın ömrünü azaltmış olmazmıyız?

laptopunu pili çıkmış halde kullanmak zararlıdır. adaptör devamlı olarak sabit elektrik verir ancak laptop herzaman aynı voltta çalışmaz. örneğin maksimum harcıyacağı güç 12volt ise bazen 8voltta çalışır bazen 10 voltta. ama AC güçte devamlı olarak 12volt pompalar bu ise zararlı olabilir. en sağlıklısı pili çıkarmamak. ancak lityum olmayan pilleri dikkatli kullanmak gerekir yani dolunca fişi çekmek bitince takmak.

lakin lityum pillerde kullansan da kullanmsanda ömrü azalmaktadır ve bunun yanında lityum pilleri devamlı olarak fişte takılı kullanman zararlı değildir.

tüm bunların yanında farklı marka cihazların kullanım rehberlerinde değişik talimatlar mevcut; örneğin asus çıkartmadan fişte takılı kullanabilirsin diyor fakat acer de asusun tam tersini söylüyor. pilin ömrü standart ortalama 300 kere şarj..

zaten pil dolduğunda devreden çıkıyor ve aşağı sağ altta AC güçte simgesi beliriyor.

bu konu da bi uzlaşma yok herkes farklı söylüyor. ama pili çıkartıp sadece AC güçte çalıştırmak zararlı.elektrik kesintisinde cihaz zarar görebilir. ne olursa olsun pilli kullanmak gerek ömrü azalsa bile. çünkü laptop 1500-2000TL ama pil 100-150TL. işte bu yüzden laptop kullanmak lükstür.

laptopunu pili çıkmış halde kullanmak zararlıdır. adaptör devamlı olarak sabit elektrik verir ancak laptop herzaman aynı voltta çalışmaz. örneğin maksimum harcıyacağı güç 12volt ise bazen 8voltta çalışır bazen 10 voltta. ama AC güçte devamlı olarak 12volt pompalar bu ise zararlı olabilir. en sağlıklısı pili çıkarmamak. ancak lityum olmayan pilleri dikkatli kullanmak gerekir yani dolunca fişi çekmek bitince takmak.

lakin lityum pillerde kullansan da kullanmsanda ömrü azalmaktadır ve bunun yanında lityum pilleri devamlı olarak fişte takılı kullanman zararlı değildir.

tüm bunların yanında farklı marka cihazların kullanım rehberlerinde değişik talimatlar mevcut; örneğin asus çıkartmadan fişte takılı kullanabilirsin diyor fakat acer de asusun tam tersini söylüyor. pilin ömrü standart ortalama 300 kere şarj..

zaten pil dolduğunda devreden çıkıyor ve aşağı sağ altta AC güçte simgesi beliriyor.

bu konu da bi uzlaşma yok herkes farklı söylüyor. ama pili çıkartıp sadece AC güçte çalıştırmak zararlı.elektrik kesintisinde cihaz zarar görebilir. ne olursa olsun pilli kullanmak gerek ömrü azalsa bile. çünkü laptop 1500-2000TL ama pil 100-150TL. işte bu yüzden laptop kullanmak lükstür.

Buyur burdan yak. Ne söylediysen tam tersi

1. Elektronik cihazlar sabit voltajda yani doğru akımda çalışırlar voltaj sürekli düşüp çıkmaz.

2. Gücün birimi watt'tır volt değil. Watt ile Volt u karıştırma!

3. Lityum pilleri illa bitirip şarz etmek zorunda değilsiniz. Bahsettiğiniz piller Nikel Cadmium pillerdir.

4. Bu pillerin yaklaşık sarj ömürleri 1000 defadır.

5. Pil hiçbir zaman tam olarak devreden yani şarzdan çıkmaz. (AC güçle çalışıyor dese bile)

6. Sürekli sarjda duran piller kullanılmayan pillere oranla daha çabuk bitecektir. Sebebi gayet açık şarz ömrüdür.

7. Bir laptopta elektrik gitmesi ancak kaydedilmemiş verilerinizi silebilir. Haricinde donanımsal bir zarar vermez. Donanımsal zarar veren konu yüksek voltaj gelmesidir. Yani elektiriğin gidip tekrar gelmesidir. Bu da sorun teşkil etmez çünkü yeniden laptop çalışmayacaktır. Biostan aksi bir ayar yapmadıysanız.

8. Pili kullanmak gibi bir durumunuz yoksa yani masa üstü gibi kullanıyorsanız. Pili çıkartıp kullanabilirsiniz. Ama şöyle bir durumu göz önünde tutmanız lazım kaydedilmemiş her veriniz elektrik kesildiğinde gidecektir. Eğer ki sürekli kaydedilmesi gereken dökümanlarla uğraşıyorsanız pilin takılı olmasında fayda var.

9. Adaptörün görevi AC kaynağın voltajını düşürerek DC kaynağa çevirmektir. (Pompa yapmaz)

ben dell 1535 kullanıyorum ve zor durumda kalmadıkca ewde we ıs yerımde pılı cıkartarak kullanıyorum pıl dolduktan sonra devrreye gıden elektrık kesılmıyor hıc denk gelmedınızmı pılı bozul laptoplara sabah aksam sarjda durursa o pıl ölur arkadaslar cep telefonunuzu devamlı sarj da tutun bakalım ne oluyor eger ınanmıyorsanız ölcu aletı denılen cıhaz war sarj dolduktan sonra pılı cıkartıp gelen voltajı olcun bakalım kesılmısmı yoksa hala elektrık gelmeye devammı edıyor

Bataryanın sürekli takılı kalması bataryanın ısınmasına yol açabiliyor batarya dolsa bile şarja takılı ise ömrü azalır doğrudur çünkü kullanımda elektrik harcadığı için arada kendini şarj edecektir.Buda sağlıklı bir kullanım değildir.Ama bazı laptoplarda şarj olduktan sonra bataryayı devreden çıkarıp şebekeden besleme sağlarlar.Bir kaç laptop üreticisi bataryaların aşırı ısınmasından patlamasından dolayı bataryaları toplattığı olmuştur.En sağlıklısı batarya üzerindeyken adaptör fişinin takılı olmaması ve batarya tam bitmeden yarım doluyken şarja bağlanmamasıdır.Bataryanın ömrünün azalmasına en büyük etken budur.Cep telefonlarında uyarılmıştır şarja bağlı iken kesinlikle görüşme yapmayın diye belki kıyaslanamaz ama şarjdayken tel görüşmesi sırasında aşırı akım çektiği için batarya patlamıştır onlardada dolum olduktan sonra şarjı kesmektedir..Batarya takılı değilken elektrik kesilirse veri kayıpları olduğu gibi hdd de bad sector oluşması muhtemel.Masaüstünde bu daha büyük riskdir.çünkü laptoplar düşük devirli hdd kullanırlar (5400 rpm gibi)taşınabilir oldukları için ama masaüstünde şu anda %90 7200 rpm hdd ler kullanılıyor elektrik kesilmesinde masaüstü daha çok zarar görüyor.Tecrübelerimi paylaştım katılmayanlar olabilir.

Buyur burdan yak. Ne söylediysen tam tersi

1. Elektronik cihazlar sabit voltajda yani doğru akımda çalışırlar voltaj sürekli düşüp çıkmaz.

2. Gücün birimi watt'tır volt değil. Watt ile Volt u karıştırma!

3. Lityum pilleri illa bitirip şarz etmek zorunda değilsiniz. Bahsettiğiniz piller Nikel Cadmium pillerdir.

4. Bu pillerin yaklaşık sarj ömürleri 1000 defadır.

5. Pil hiçbir zaman tam olarak devreden yani şarzdan çıkmaz. (AC güçle çalışıyor dese bile)

6. Sürekli sarjda duran piller kullanılmayan pillere oranla daha çabuk bitecektir. Sebebi gayet açık şarz ömrüdür.

7. Bir laptopta elektrik gitmesi ancak kaydedilmemiş verilerinizi silebilir. Haricinde donanımsal bir zarar vermez. Donanımsal zarar veren konu yüksek voltaj gelmesidir. Yani elektiriğin gidip tekrar gelmesidir. Bu da sorun teşkil etmez çünkü yeniden laptop çalışmayacaktır. Biostan aksi bir ayar yapmadıysanız.

8. Pili kullanmak gibi bir durumunuz yoksa yani masa üstü gibi kullanıyorsanız. Pili çıkartıp kullanabilirsiniz. Ama şöyle bir durumu göz önünde tutmanız lazım kaydedilmemiş her veriniz elektrik kesildiğinde gidecektir. Eğer ki sürekli kaydedilmesi gereken dökümanlarla uğraşıyorsanız pilin takılı olmasında fayda var.

9. Adaptörün görevi AC kaynağın voltajını düşürerek DC kaynağa çevirmektir. (Pompa yapmaz)

elektronik cihazlar sabit voltta çalışıyor ama laptopta sadece pil takılı iken pil neden bazen 2 saat bazen 3saat gidiyor? bazı markalarda pil dolduktan sonra tıpkı cep telefonu gibi şarzdan çıkıyor.örneğin acer de devreden çıkmıyor.

laptop ya da masaüstü elektrik gittiğinde hardiskteki o andaki sektör fiziksel şekilde zarar görür(sektörde darbe ve çizilme)böylece o sektörde bulunan veriler okunamaz hale gelir.

adaptör sürekli olarak aynı voltta elektrik verir ancak pil takılı iken laptop sadece ihtiyacı olanını alır. pilsiz adaptörle çalıştırmak her yönden zararlıdır. batarya ucuz ama laptop pahalı.

Bende o konu hakkında bir ara durmustum sony i aradım ve su yanıtı aldım batarya uzun sure doluyken kendini korumak için boşattığını ve bataryasız pcyi çalıştırmanın pc yi elektrik akımlarına karşı savunmasız bırakabileceğini + batarya doldugunda akımı elektrik kablosundan alıyormus batarya ile lullanmanızda fayda var

elektronik cihazlar sabit voltta çalışıyor ama laptopta sadece pil takılı iken pil neden bazen 2 saat bazen 3saat gidiyor? bazı markalarda pil dolduktan sonra tıpkı cep telefonu gibi şarzdan çıkıyor.örneğin acer de devreden çıkmıyor.

laptop ya da masaüstü elektrik gittiğinde hardiskteki o andaki sektör fiziksel şekilde zarar görür(sektörde darbe ve çizilme)böylece o sektörde bulunan veriler okunamaz hale gelir.

adaptör sürekli olarak aynı voltta elektrik verir ancak pil takılı iken laptop sadece ihtiyacı olanını alır. pilsiz adaptörle çalıştırmak her yönden zararlıdır. batarya ucuz ama laptop pahalı.

Böyle bir yazıya ne yazacagımı şaşırdım. Kafamı buluyorsun bizimle anlamadım.

Sen önce Gerilim (volt), akım (amper), güç (watt) nedir öğren sonra başka şeyleri tartışalım. Formülüde vereyim.

Güç = Volt * Akım

Böyle bir yazıya ne yazacagımı şaşırdım. Kafamı buluyorsun bizimle anlamadım.

Sen önce Gerilim (volt), akım (amper), güç (watt) nedir öğren sonra başka şeyleri tartışalım. Formülüde vereyim.

Güç = Volt * Akım

[/quote

bende çok şaşırdım

Dediğiniz gibi bazı markalarda batarya dolduğunda devreden çıkar fakat çoğu marka böyle değil. Örneğin Sony. İlk aldığımda kimse söylememişti bayarya dolduğunda elektriği kes diye, bilmez cahildim o zaman, ilk laptop. 4 ay dolmadan batarya bitti. 4 aydan sonra 20 dakika sürmüyodu bataryanın bitmesi. Aynı zamanda bilgisayarda uyarıda vermeden birden kesiyodu gücü, birden kapanıyordu laptop. Şu anda ise odadan odaya giderken kapatmadan ******ürebiliyorum laptop u. Masaüstünden farkı kalmadı, hafif olması haricinde. Servisi arayıp fiyat sorduğumda ise 150 euro dediler. 150 euro daha koyup yeni laptop mu alırsın yoksa hiç mi almazsın ?

Öyle Watt'a, Volt'a, sığaya çanağa çömleğe fazla basmaz kafam. Ama gçrdüğümü söylerim. 4 arkadaş birden laptop aldık hemen hemen aynı zamanlarda. Biri ofisinde kullanıyor devamlı, bataryası çekili. Benimki evde, onun da üzerinde asla batarya yok. Diğer iki arkadaşın bataryaları öldü bile; ben ise sadece dışarıda lazım olduğunda takıyor ve ayda bir boşaltıp dolduruyorum bataryayı. Hala 3 saate yakın gidiyor. Göz görüyor işte...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...