Jump to content

Taşınabilir Hdd Için Bootmenu Hazırlamak Istiyorum

Recommended Posts

ben usb harddiskten boot yapmak istiyorum ama onada fat sistemi olmaz 160 gb ntfs ile çalışması için neler yapabilirim?

Daha doğrusu portable xp win98 win me xp server 2003 vista ultimate 32 bit ve 64 bit ve hirens i falan hepsini içeren bir servis hdd hazırlamak istiyorum bunun için taşınabilir harddiskim için boot menu hazırlamak istiyorum tabii hdd min bootable olabilmesi lazım ilkçnce hazırlayınca paketi yayınlamayı planlıyorum yardımcı olursanız sevinirim

Hocam ne gibi bir yardım istiyorsun ki? Sen buraya hayalini yazmışsın.

Hele sen bir başla, takıldığın yerde sorarsın işte.

Biri buraya adım adım yapman gerekenleri yazamaz.

Hocam ne gibi bir yardım istiyorsun ki? Sen buraya hayalini yazmışsın.

Hele sen bir başla, takıldığın yerde sorarsın işte.

Biri buraya adım adım yapman gerekenleri yazamaz.

kardeş hayal olarak değil ama bana taşınabilirhdd ye boot menu oluşturabilmem için bir yöntem lazım easy boot galiba sadece fat sistemli usb ve cd dvd ler için oluyor galiba yanılıyormuyum?Ben henüz başlangıçda takıldım anlatabiliyormuyum?

kardeş hayal olarak değil ama bana taşınabilirhdd ye boot menu oluşturabilmem için bir yöntem lazım easy boot galiba sadece fat sistemli usb ve cd dvd ler için oluyor galiba yanılıyormuyum?Ben henüz başlangıçda takıldım anlatabiliyormuyum?

Kardeş sen diğerlerini hazırla bitir.Biz birleştiririz dert etme.

boot edebilirsiniz bi xp cd ile ama pc nizin rem'ine ek yük bindirir gibi geliyor

bootable Ne yazık ki Windows'un böyle bir seçeneği mevcut değildir. Ama Nero'da mevcuttur. Nero Express'i yükledikten sonra açın. Önünüzdeki ekranda ilk başta "Data" diye bir menü vardır ve o menünün üstüne geldiğinizde karşınıza 2 seçenek çıkar:

1- Data CD (Veri CD'si)

2- Bootable Data CD (Başlangıç Veri CD'si)

Bootable olanı seçin ve Boot etmek istediğiniz dosyaları CD'ye yerleştirin. CD yazma bittikten sonra CD'yi bilgisayarınızın açılışında boot edin ve önünüze siyah bir ekran gelecek: Oraya da açmak istediğiniz dosyanın ismini girin ve dosya karşınızda

1.Arkadaşım anlatmak istediğini fazla anlayamadım kusura bakma ama sen ne yapmaya calısacaksın ilk önce bunu yazarsan sana yardım etmeye calısırım..!

2. Bir aralar Usb hdd den benim (canım sıkıldı ) dedım xp kuraram pc kurulumu usb den yaparım dedım kendı kendıme basaramadım

ama hemen uzulme :)

win98 kurmayı basardım sımdı kolay dıyenler olacak ama hdd usb den boot ettım su sekılde

USB Disk Storage Format Tool denen bir prg. var bununla win98 disketi vardıya hani dos'a düştüğümüz onu benım hdd butuna attım bvu prg. ile ve usb hdd den başlatınca win98 cd gibi başlatı herneyse sonucda win98 kurdum :) pc ye cd veya dısket kullanmadan halada benım usb hdd win98 seklınde boot dur ;)

kotu yanlarıda var bu olay kullandıgın hdd tek partition olacak flashbellek falansa prbl. olmaz ve ben win98 kurdugum ıcın dosya sıstemını fat32 yapmıstım ;) ve dıger dosya sıstemlerını desteklemedıgını tahmın edıyorum

(not: xp kurmayıda denedım ama hdd boot olayını halledememıs mıydım ne bır prbl. yaşamıstım ama unuttum 2-3 sene gectı sonrada denemedım)

sımdı belkı baska yazılımlar falan cıkmıstır bu olayda benım takıldıgım yerlerı hallede bılırsın benım usb hdd laptop hdd sı idi tasınabılır hdd 120gb.

kendıne ıyı baq eger basarırsan vs. bı gelısme kaydedersen amacını bılmıyom ama neyse ;) sen sonucları buraya yaz ben okuyacam ;)

dos altında ntfs sürücülerini okutmak için öncelikle ntfs4dos gibi ntfs sürücü yükleme yazılımı kullanıp bootmenüyü ondan sonra yüklemen lazım diye düşünüyorum.Boot menü kısmı kolay da diğer kısım biraz işçilik istiyor.

boot edebilirsiniz bi xp cd ile ama pc nizin rem'ine ek yük bindirir gibi geliyor

bootable Ne yazık ki Windows'un böyle bir seçeneği mevcut değildir. Ama Nero'da mevcuttur. Nero Express'i yükledikten sonra açın. Önünüzdeki ekranda ilk başta "Data" diye bir menü vardır ve o menünün üstüne geldiğinizde karşınıza 2 seçenek çıkar:

1- Data CD (Veri CD'si)

2- Bootable Data CD (Başlangıç Veri CD'si)

Bootable olanı seçin ve Boot etmek istediğiniz dosyaları CD'ye yerleştirin. CD yazma bittikten sonra CD'yi bilgisayarınızın açılışında boot edin ve önünüze siyah bir ekran gelecek: Oraya da açmak istediğiniz dosyanın ismini girin ve dosya karşınızda

kardeş zaten cd dvd usb flash disk de problem yok benim derdim ntfs dosya sistemli 160 gb bir usb harddiske boot yapabilmem lazımki yukarda dediklerimi yapabileyim.Yoksa gerisi kolay sağolsun arkadaşlar bu konuda hiçbir eksik konu bırakmamışlar bir tek bu konu hakkında bilgi bulamadım Teşekkürler tnc-tr :D

ayrıyetten bahsettiğim şeyin getirileri usb hdd olduğu için windows yükleme hızı oldukça artıcak tüm sistem ve kurulumları içerdiği için teknik servisler için bulunmaz bişey ve entegre ve ekleme işlemlerini direkt yapabilecez cd dvd yakmadan vsvs....

ayrıyetten bahsettiğim şeyin getirileri usb hdd olduğu için windows yükleme hızı oldukça artıcak tüm sistem ve kurulumları içerdiği için teknik servisler için bulunmaz bişey ve entegre ve ekleme işlemlerini direkt yapabilecez cd dvd yakmadan vsvs
Önce mümkünmü diye araştırsan daha kesin konuşabilirsin.

Benim adıma mümkün olanlar;

1-Ghost Xp var hızlı kurulum için (Normal kurulum olarak daha hızlısı olabileceğini hiç sanmıyorum).

2-Sysprep Xp var üstelik programları ile birlikte çok daha hızlı kurulum için.

3-Menülü açılışı olan usb boot imkanı var.

4-Sadece minixp ile xp-vista kurulumu dahil birçok onarım ve bakım işlemini yapabiliyorum.

Benim adıma problem çıkan noktalar;

1-Her makina usb boot desteği içermiyor

2-Her makina usb 2.0 hızında boot etmiyor.

3-Her makina her bellekten yada usb diskten boot etmiyor.

4-Senin mantığını standartlaştırmak yani yeni sürüm bir sistem çıktığında bunu mevcut düzene adapte etmek çok zor gözüküyor.

Kolay dedğin kısmını yalayıp yutmadan bu fikrini pratiğe dökmen bana kalsa hayalden ibaret.Yeni birşey yapmaya çalışmadan mevcudu tüketmen sonrasında yeni yöntemler bulmanı kolaylaştıracaktır.

Kısaca önce ayaklarınız yere bassın sonra gerisi kolaymı ona siz karar verin.

1-Ghost Xp var hızlı kurulum için (Normal kurulum olarak daha hızlısı olabileceğini hiç sanmıyorum).

4-Sadece minixp ile xp-vista kurulumu dahil birçok onarım ve bakım işlemini yapabiliyorum.

4-Senin mantığını standartlaştırmak yani yeni sürüm bir sistem çıktığında bunu mevcut düzene adapte etmek çok zor gözüküyor.

Kolay dedğin kısmını yalayıp yutmadan bu fikrini pratiğe dökmen bana kalsa hayalden ibaret.Yeni birşey yapmaya çalışmadan mevcudu tüketmen sonrasında yeni yöntemler bulmanı kolaylaştıracaktır.

Tşkkürler kardeş bu bahsettiğin ghost xp vs şeylere entegre işlemleri yapabiliyormuyuz acaba?

Bahsettiğin şeyi biraz araştırdım fakat çoklu işletim sistem kurulumlarını bir araya getirmede pek fayadası olacağa benzemiyor.

benim bahsettiğim şey teknik servisler için yeni bir açılımdı.

Ayrıca benim asıl derdim elimde 13.4 gb lık bir tüm microsoft sistem sürümlerini içeren iso var fakat usb Hdd min dosya sistemi NTFS olduğu içün öyle cd ve usblerde olduğu gibi easy boot dan boot menü açamıyorum.Buna bir çare aramıştım?Fakat sanırım böyle bir durum daha önce hiç konuşulmamış.Napalım kendi başımızın çaresine bakıcaz.Bir çözüm bulduğumda iso dosyasıyla yayınlarım artık...Ayrıca ghost xp ilede alakalı birşeylerde yapabilirmiyim bir bakıcam

Bahsettiğin şeyi biraz araştırdım fakat çoklu işletim sistem kurulumlarını bir araya getirmede pek fayadası olacağa benzemiyor.

benim bahsettiğim şey teknik servisler için yeni bir açılımdı.

Ayrıca benim asıl derdim elimde 13.4 gb lık bir tüm microsoft sistem sürümlerini içeren iso var fakat usb Hdd min dosya sistemi NTFS olduğu içün öyle cd ve usblerde olduğu gibi easy boot dan boot menü açamıyorum.Buna bir çare aramıştım?Fakat sanırım böyle bir durum daha önce hiç konuşulmamış.Napalım kendi başımızın çaresine bakıcaz.Bir çözüm bulduğumda iso dosyasıyla yayınlarım artık...Ayrıca ghost xp ilede alakalı birşeylerde yapabilirmiyim bir bakıcam

Bir aralar dinlediği mp3'ten şarkıcının sesini ayırmak isteyenler vardı.Olup olamayacağını düşünmeden rahatlıkla bunu istiyorlardı.Fikir bende de çok,pratiğe dökemedikten sonra yarın aya gidiyorum desen ne yazar.7-8 versiyon sistem demek 700-800 ayrı dert ve sorun demektir.Boşunamı dalga geçtiğimi zannediyorsun.Yeni bir açılımmı,aç o zaman bravo diyelim,tebrik edelim

.Ben bu süper fikri buldum ama siz yapamayacak kadar beceriksiz çıktınız demek istiyorsunuz.

Sadece en son çıkan işletim sistemini usb harddiske atın ve ordan kurun.Uygulanmış denenmiş çalışan bir fikirdir.Sonra söylediklerinizi gözden geçirin.Bilmediğiniz sularda yüzüyorsunuz.

• 3 hafta sonra ...
Bir aralar dinlediği mp3'ten şarkıcının sesini ayırmak isteyenler vardı.Olup olamayacağını düşünmeden rahatlıkla bunu istiyorlardı.Fikir bende de çok,pratiğe dökemedikten sonra yarın aya gidiyorum desen ne yazar.7-8 versiyon sistem demek 700-800 ayrı dert ve sorun demektir.Boşunamı dalga geçtiğimi zannediyorsun.Yeni bir açılımmı,aç o zaman bravo diyelim,tebrik edelim

.Ben bu süper fikri buldum ama siz yapamayacak kadar beceriksiz çıktınız demek istiyorsunuz.

Sadece en son çıkan işletim sistemini usb harddiske atın ve ordan kurun.Uygulanmış denenmiş çalışan bir fikirdir.Sonra söylediklerinizi gözden geçirin.Bilmediğiniz sularda yüzüyorsunuz.

Şimdi benmi yanlış anlattım sizmi yanlış anladınız? bana tam anlayamadım biraz daha neyapmak istedğini anlat diyorsunuz sonra yok sen bizle dalgamı geçiyorsun na bağlıyorsunuz burası bir forum zaten forumların mantığı sormak yada paylaşmak değilmidir bende yardım alabilirim diye böyle bir konu açmıştım.Ayriyetten bu bir hayal değil tamamen hazır durumda tek şu ntfs ye boot yapma sorunu kalmış durumda.Lütfen ne yazdığımı tamamen okuyun.Ayrıca dediklerimden öyle birşey kastedmedim.Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.

Saygılarımla

• 3 hafta sonra ...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...