Jump to content

Bağlama'dan Anlayan Var Midur?

muselmansuffe

Recommended Posts

Arkadaşlar bağlamadan anlayan varsa bazı sorularım olacak..

Bağlamanın kalitesi nasıl anlaşılır, kelebek burgu mu, klasik burgu mu yeni başlayanlar için idealdir..

Bir de özelliklerini, resmini ve fiyatını ekleyeceğim bağlama nasıldır vs gibi..

Ve birkaç soru daha..

Heralde vardır 2-3 kişi?

Aslında anladıgım söylenemez ama bu şekilde görmeden dinlemeden anlamak zoır.

Baslamak için en az 150liralık birsey al ki 2-3sene idare etsin.

sonra daha iyi alırsın

Mutlaka anlayan biriyle git almaya.

Ya nette buldum. Bir müzik aletleri dükkanı ortağıyla anlaşmayı bozmuş.. Piyasa değerinin çok altına satıyorlar.. Alan 194 kişiden 1 kişi olumsuz yorum yapmış sadece.. fiyat piyasadan hayli düşük gerçekten.. kaçmaz fırsat yani.. Ben sadece özellikleri hakkında soru soracaktım.. Ağacı, burgusu vs. Bunlardan anlayan olsa..

Selam arkadaşım.Uzun süredir bağlama çalarım(doğaçlama-yürekten).Ve biraz Hanım köyliyum(Tirabizon Akçaabattan).Ancak forumdaki soruş tarzın bana biraz garip geldi.Yeni başlayan için;Bağlamanın burgusunun çok bir önemi yoktur.Yoksa sen Bağlama çalmayı pileyi misun?

forumdaki soruş tarzın bana biraz garip geldi.Yeni başlayan için;Bağlamanın burgusunun çok bir önemi yoktur.Yoksa sen Bağlama çalmayı pileyi misun?

Teşekkürler cevabınız için.. Ne'si garip ki uşak? Bilmeyen adamdan soru böyle gelir işte. Bir ara başlamıştım, yarım kaldı.. Şimdi sıfırdan başlıyorum nasipse.

Burgunun bir önemi yok da, peki bu gitar burgu ve klasik burgudan hangisi tercih edilir genelde? Akortta mı kolaylık/zorluk oluyor, nedir yani sebebi.. Ses mi fark eder.. Ya da ne?

Teşekkürler cevabınız için.. Ne'si garip ki uşak? Bilmeyen adamdan soru böyle gelir işte. Bir ara başlamıştım, yarım kaldı.. Şimdi sıfırdan başlıyorum nasipse.

Burgunun bir önemi yok da, peki bu gitar burgu ve klasik burgudan hangisi tercih edilir genelde? Akortta mı kolaylık/zorluk oluyor, nedir yani sebebi.. Ses mi fark eder.. Ya da ne?

Bir Sır Söyliyim Ağacına Göre Seskalitesi ve Fiyat Farkı Değişir...

Kardeşim,Burgu'nun (Klasik-ağaç- veya gitar burgu olarak) atord'ta farkı var tabii ki.Yani;Tellerin genleşmesi veya genleşmemesi ve buna artı olarak burguların kendini salması(gevşemesi) veya salmaması (Gitar burgu) çok önemli.Ama Bağlama almak istiyorsan;(Naçizane önerim;İyi bir bağlama almak istiyorsan:)Gövde dut yaprak,ses tahtası(göğüs)kalın damarlı çam,sap(klavye)kelebek-(iyi işlenmiş)-Eşik'ler abanoz.

Ama tüm bunların dışında;Eline alıp çaldığın Bağlama veya çöğür veya cura:Her ne olursa olsun...Enstrümandan çıkan ses seni tatmin ediyorsa....ONU AL...Salam ve Saygılarımla.

Teşekkür ederim açıklamalar için.. Yalnız gövde yaprak vs dediniz ya, o siparişe girer sanırım.

Size Özellikleriyle birlikte almayı düşündüğüm bağlamaları ekleyeyim, ona yorum yapın isterseniz:

10577400_0.jpg

Kaliteli Öğrenci Üstü Bağlama ( Saz )

Sınıfı: Öğrenci Üstü

Kategori: Uzun Sap Bağlama (Saz)

Tekne (Gövde): Maun

Kapak (Ses tahtası): Ladin

Sap: Koyu Gürgen

Klavye: Koyu Gürgen

Burgular: Klasik Model

Cila: Parlak Vernik

Kenarlık Çerçeve: Sade

Garanti Süresi: Bir Yıl

Piyasa Fiyatı: 140-160 YTL

Ben 59 YTL + 12 YTL Kargo İle Alacağım

10577336_1.jpg

Standart Uzun Sap Bağlama ( Saz )

Sınıfı: Orta Kalite Bağlama

Kategori: Uzun Sap Bağlama

Tekne (Gövde): Sıfır Boğaz Maun

Kapak (Ses tahtası): Ladin

Sap: Ak Gürgen

Klavye: Ak Gürgen

Burgular: Kelebek Klasik Model

Cila: Parlak

Kenarlık Çerçeve: Sade

Garanti Süresi: Bir Yıl

Piyasa Fiyatı: 150-175 YTL

Ben 69 YTL + 12 YTL Kargo İle Alacağım

Mesela Bunlar Nasıl Başlangıç İçin??

usta sen bilirsin ama görmedigin seyi almak dogru olmaz. 25liraya bile baglama satıyorlar.

bir de batıyoruz yok indirim falan filan bunlar da cogu esnaafın yhalanıdır.

dikkat etmeni tavsiye ediyorum.

netten alınacak birsey mi bilmiyorum ama sen daha iyi bilirsin kara tabi ki senin.,

40liralık baglamaların görüntüsü cok güzel olabiliyor ve altındaki özelliklere de güvenebiliyorsan :)

içine kurt düşürdüm.

Ya nette buldum. Bir müzik aletleri dükkanı ortağıyla anlaşmayı bozmuş.. Piyasa değerinin çok altına satıyorlar.. Alan 194 kişiden 1 kişi olumsuz yorum yapmış sadece.. fiyat piyasadan hayli düşük gerçekten.. kaçmaz fırsat yani.. Ben sadece özellikleri hakkında soru soracaktım.. Ağacı, burgusu vs. Bunlardan anlayan olsa..

Siteyi bi söyleyiver.. :)

usta sen bilirsin ama görmedigin seyi almak dogru olmaz. 25liraya bile baglama satıyorlar.

bir de batıyoruz yok indirim falan filan bunlar da cogu esnaafın yhalanıdır.

dikkat etmeni tavsiye ediyorum.

netten alınacak birsey mi bilmiyorum ama sen daha iyi bilirsin kara tabi ki senin.,

40liralık baglamaların görüntüsü cok güzel olabiliyor ve altındaki özelliklere de güvenebiliyorsan :)

içine kurt düşürdüm.

Yok Yok İçim Rahat.. :) Bak Linki Vereyim Yorumları Oku..

http://www.gittigidiyor.com/php/kimlik.php?nick=degisim1[/CODE]

Siteyi bi söyleyiver.. :drinks:

Reklam olur.. :) Sen daha yatmadın mı kerata..

Öncelikle standart uzun sap bağlama ile başlaman yararına olacaktır.Onda başlayıp iyice öğrenip kavradıktan sonra kısa sap bağlamaya geçiş yapman senin açından daha verimli olur.Direkt kısa sap bağlama ile başlarsan zorlanırsın.

Öncelikle standart uzun sap bağlama ile başlaman yararına olacaktır.Onda başlayıp iyice öğrenip kavradıktan sonra kısa sap bağlamaya geçiş yapman senin açından daha verimli olur.Direkt kısa sap bağlama ile başlarsan zorlanırsın.

Yok Kısa Sap Bağlamayı Pek Düşünmüyorum Zaten..

Teşekkür Ederim Alakanız İçin..

Bu Gösterdiğim Bağlamalar Hakkında İyi - Kötü Diyecek Yok Mu?

ustad alttaki biraz daha ii görünüo ama görüntüye kesinlikle aldanmamak gerek.imkanın varsa anlayan biriyle git elinle al. çünkü tıpkı aynı 2 bağlamadnın arasında bile çok fazla tını farkı olabiliyor. görüntüsü çok kötü bağlamadan bile çok kaliteli sesler çıkabiliyor.yeni başlıyorsan gitar burgulular iyi ama onunda burgusundan dolayı sap kısmı bir hayli ağır olabiliyor. bu da seni baya bir yorar, bıkkınlık verebilir...

benim de cok bir bilgim yok ama merak ettiğin bişey varsa sprduğunda yardımcı olmaya çalışırım....

ustad alttaki biraz daha ii görünüo ama görüntüye kesinlikle aldanmamak gerek.imkanın varsa anlayan biriyle git elinle al. çünkü tıpkı aynı 2 bağlamadnın arasında bile çok fazla tını farkı olabiliyor. görüntüsü çok kötü bağlamadan bile çok kaliteli sesler çıkabiliyor.yeni başlıyorsan gitar burgulular iyi ama onunda burgusundan dolayı sap kısmı bir hayli ağır olabiliyor. bu da seni baya bir yorar, bıkkınlık verebilir...

benim de cok bir bilgim yok ama merak ettiğin bişey varsa sprduğunda yardımcı olmaya çalışırım....

Kardeş Ben Adana'dayım, Bağlamayı Satan Müzik Market İzmir'de.. Dediğim Gibi, Satın Alan Herkes Memnun Kalmış.. Aksini Belirten Birisi Çıkmamış Şimdiye Kadar.. Bıkınlık Verme Konusunda Endişen Olmasın.. B) Öyle Birşey Olmaz Da İnşaAllah, Ağır Olacağını Bilmiyordum, İyi Oldu Söylediğin, Eyvallah..

Peki Bu Ağaçlara Ne Diyorsun? Hangisi Tercih Edilir Genelde?

dut & maun & yaprak & gürgen & kiraz[/CODE]

Hatta Gül Bile Varmış Sanırım..

dut ve yaprak tercihimdir ama biraz pahalı oluyo.ucuzları da kalitesiz oluyor cok kötü oluyor. ilk başlamak içinse maun tavsiye edebilirim.beyaz ladin kapak.abonoz burgu veya ud burgulu olanları olabilir. 100-150 ytl arasında ii bişeyler bulabilrsin başlamak için.

Bu arada ben de Kadirli'deyim. Adana da da güzel yerler var oralara baksan.ayrıca mersinde de bir yer duydum özel yapım press yöntemiyle yapılıomuş.bilgin olsun istedim.

dut ve yaprak tercihimdir ama biraz pahalı oluyo.ucuzları da kalitesiz oluyor cok kötü oluyor. ilk başlamak içinse maun tavsiye edebilirim.beyaz ladin kapak.abonoz burgu veya ud burgulu olanları olabilir. 100-150 ytl arasında ii bişeyler bulabilrsin başlamak için.

Bu arada ben de Kadirli'deyim. Adana da da güzel yerler var oralara baksan.ayrıca mersinde de bir yer duydum özel yapım press yöntemiyle yapılıomuş.bilgin olsun istedim.

Evet Burda Güzel Yerler Var, Tepebağ'da, YağCami, Büyüksaat, Çakmak Plaza Civarlarında Satılıyor..

Şu Netteki Piyasanın Yarı Fiyatına Olunca, Aklıma Düştü..

90 YTL'den Başlıyor 2.500 YTL'ye Kadar Var..

Şimdilik Ucuz Bir Tane Alayım Da, Öğrenince Güzel Bi'tane Alırım İnşaAllah..

Sağolasın..

Bir De Jack Girişi Olanlar Var.. Bilgisayara, Hoparlöre vs Bağlanabiliyor, Ses Kaydı Falan Yapılabiliyormuş..

Şimdi Benim Alacağım Jack'lı Olmasa, Sonradan Taktırabilir Miyim Onu?

Bu Konuda Bilgin Var Mı Kardeş?

Bozkurt çağrı arkadaşım yeterince aydınlatıcı olmuş sanırım.Ama güzel bir tespiti var,görmeden alma...Eğer yakınlarında akord edip çalalarak (veya çaldırarak)deneyebileceğin bir yer varsa ben orayı öneririm.Ve Bozkurt çağrı arkadaşın dediği gibi mutlaka anlayan biriyle gitmeni.Kolay gelsin,başarılar dilerim.

Teşekkürler ilginiz için. Aldım bugün.

Ardıç gövde ve mandolin burgu.

Akordu daha uzun süreli dayandığı için amatörlere birebir sanırım.

İlerde enstrümental bağlama dinlersiniz artık nasipse.. :D

• 2 hafta sonra ...
  • 5 hafta sonra ...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...