Jump to content

'tanrı' Bize Torpil Geçiyor....

CaVeLL

Recommended Posts

mistikpi9.png

Mucize diyoruz...

Doğaüstü güçler diyoruz...

İnanmak diyoruz...

Mistik güçler devrede diyoruz...

Bir Çek maçı...

Bir de Hırvatistan mücadelesi...

Her ikisinde de sıradışı bir şeyler vardı...

O sıradışılığın adını "mucize, mistik güçler" koyuyoruz...

İtinayla iki kelimeden kaçınıyoruz...

Dilimiz dönmüyor o kelimelere...

Neler mi?

Tuncay'ın kaleye geçtiğinde gökyüzüne açılan o elleri...

Uğur Boral'ın penaltı atışları sırasında dudaklarındaki o mırıltı...

"Allah" demiyoruz...

"Dua" diyemiyoruz...

Dersek ne olur, "anti-laik" oluruz...

"İrticacı" oluruz...

Hiç olmadı "AK Partili" bilemediniz "Saadet Partili"yizdir...

Fişlenmekten o kadar korkar olmuşuz ki...

O penaltı atışları sırasında ettiğimiz duaları söylemiyoruz...

O kadar korkar olmuşuz ki;

Semih'in o son saniye golünde "Allahım şükürler olsun" deyişimizi anlatmıyoruz...

Daha tuhafı...

Zorda kalıp, sıkıştığımızda "dua" ediyoruz da...

Dualarımız kabul olduğunda buna "mistik güç" ya da "mucize" adını veriyoruz....

Kalkıp da;

Mucize değil, "Duaların kabulü",

Mistik güç değil, "Yaradan" diyemiyoruz...

Niye bu kadar korkuyoruz "Allah"ın adını anmaktan?..

Ah pardon!

-"Allah belanı versin..."

-"Allahın cezası" ya da "Allah kahretsin" demekten kimse çekinmiyor değil mi? Bela okurken "irticacı" olunmuyor malum...

Neyse bizim yerimize Macarlar atıyor o manşeti;

-"Tanrı onlara yardım ediyor..." diyorlar...

Tabii bir de futbolcularımız...

Mucize diye nitelenen o gol için Semih ne diyordu;

-"O an topu önümde buldum ve Allah'ın verdiği son güçle vurdum."

Çek maçını çeviren Nihat ne anlatıyordu;

-"Allahım'a şükürler olsunki istediğim yere gitti vuruşlarım."

Arda diyor ki;

-"Türk halkının duaları ile buradayız..."

Bakın futbolcularımız korkmuyor...

İçlerinde o anda hissettiklerini söylüyorlar...

Siz de cesur olun azıcık...

Hadi itiraf edin penaltılarda dua ettiniz değil mi?

Deyiverin; "Yaradan bize torpil geçiyor" diye...

Tamam!

Siz Yaradan yerine Tanrı deyin...

O da kabulümüz...

Yeterki şu "mistik gücün" adını koyun...

mistik2iy8.png

http://www.internethaber.com/author_article_detail.php?id=7062

Sizce Adı Ne.!?

Anlamsız bir yazı olmuş. Aurello müslüman bile değil. Bu mantıkla baktığımızda bütün Avrupa Kupalarını bizim almamız gerekiyor. Avrupada bu kupalara katılan tek müslüman ülke biziz çünkü. Biz dua ediyoruz da onlar etmiyor mu? Sonuç olarak onlarda inandıklarına dua ediyor.

Bu başarı ne mistik ne de adı konulmamış herhangi bir mucizedir. Bu başarı inancın ve hırsın başarısıdır. Galibiyete inanan ve bunun için çabalayan insanların elde ettiği sıradan bir durumdur.

Mistik diyerek, şu diyerek, bu diyerek bu yürekli milli takım kadrosunu rencide ediyoruz. Bu çabaya bu azme ayıp ediyoruz. Turnuvanın en çok kart gören takımıyız neden? Çünkü hırsımız ve yüreğimizle oynuyoruz, yeri geldiğinde ikili mücadelelerde aşırı güç kullanıyoruz. Turnuvada en çok sakat veren takımız neden? Çünkü tekmeye kafayla müdahale edecek, sakatlanmaktan asla kormayacak bir ruhla savaşıyoruz.

Servet sakat sakt oynuyor, üstelik futbol hayatını bile bitirebilir, keza Gökhan Zan yada Mehmet Topal, çoğu oyuncumuzun da durumu farklı değil. Buna yürek diyorum ben, ne mistik güç, ne de mucize.

Yazıda ilahi inceleme yapmış ayrıca ama büyük yanlışlar var. Yaradan'ın her insana eşit davrandığı gerçeği, bize torpil yaptığı varsayımıyla ağır bir şekilde zedelenmektedir. İnternethaber marjinal olmak isteyen yazarlarla dolup taşıyor, bir tarafa yaklaşayım derken kendi çizgisinden şaşıyor.

Not: Konuyu tartışma boyutuna getirmeyelim, benim ki sadece yazara eleştiridir.

Bence de anlamsız olmuş. Demekki bu avrupa kupasına kadar Allah'a inanan atalarımız yokmuş hiç birisi dua etmemiş şimdi mi dua etmeye başlamışız toplum olarak?

Şunuda eklemek istiyorum Brezilya en fazla kupayı alan ülke. O zaman onların dini dahamı ağır basıyor?

BrightBlade ve cumman ; Farklı Açıdan Baktınız Olaya Kanaatimce veya Ben Sizin Baktığınız Pencereden Bakmadım ...

Sizin Yorumlarınızı Okuduktan Sonra Kendimden Şüphe Ettim Size Hak Verdim..... ama Köşe Yazısını Tekrar Okuduktan Sonra Farklı Anlamış Farklı Yorumlamış Farklı Perspektiften Değerlendirmişiz Yazıyı Diye Düşündüm..

Yazıda Benim Hoşuma giden ve Bence Vurgulanmak istenen, Bizden içimizden Türkiyeden Bazı Kişilerin, Müslüman Olduğuna inandığımız - bildiğimiz Kişilerin Nerdeyse Hayatları Boyunca Allah, Dua, Mucize vb.. Kelimeleri Kullanmaktan Hep Kaçtıkları Bunların Yerine Mistik vb... Yakıştırmalar Yaptıklarının Altı Çiziliyor, veya En Azından Ben Öyle Anladım..

Yani Konu Bu Müslümanlar Neden Allah - Dua - Mucize Kelimelerini Kullanmaktan Kaçıyorda Mistik vb.. Diyorlar, Sanki Yazının Özü Bu Gibi Geldi Bana....

Neyse Konuyu Farklı Buutlara Taşımayalım, Sizin Bakış Açınızla Baktığımda Size Hak Veriyorum ama Dediğim Gibi Ben Sizin Anladığınızı Anlamamıştım ilk Okuduğumda, Farklı Yorumlamıştım :clapping:

Aslına bakarsanız bu yazıya mantıksızlık yakıştırması yapamam elbette kendisine göre haklı bazı gerekçeleri var AMA ben bu yazı için şu yorumu yapabilirim MAKSATLI bir yazı evet maksatlı diyorum çünkü bu yazının içinde geçen bir bölümde "Allah" demiyoruz...

"Dua" diyemiyoruz...

Dersek ne olur, ((( "anti-laik" ))) oluruz... Ülkede hala aklı evvel o kadar insan var ki işin acısı da bu aklı evvel kimseler de bu toplumda aydın olarak tanımlanıyor yada kendilerini öyle tanıtıyorlar ya Sanki Laiklik başka din başka sanki laik bir toplum müslüman müslüman bir halk laik olamaz gibi gösteriliyor Ne diyeyim Yüce ALLAHIM koskoca TÜRK ulusunu koskoca bir tarihi bunlar gibi SAHTE MÜSLÜMANLARDAN VE SAHTE ATATÜRKÇÜLERDEN KORUSUN Çekin artık şu karanlık zihninizi Vatanımın üzerinden Bırakın artık Ulusumun en hassas olduğu Din ve vatan konuları üzerinden politikalar yapmayı Laik biri olarak yalvarıyorum artık sizlere UTANIN bu yaptıklarınızdan UTANIN sözlerinizden

Millet binbir ızdırap içinde kıvranırken, onun dertlerine âşinâ olmayan çehreler utansın! Yıkılan düşünce dünyası, eriyen toplum ve yitirilen nesiller karşısında irkilmeyen ruhlar utansın! Taş taş devrilip yerle bir olan bir muhteşem medeniyet enkâzı arasında, gözü yaşarmadan, gönlü hoplamadan dolaşıp duran gamsızlar utansın! Kurumuş sularımızı, bozulmuş bağlarımızı, yıkılmış köprülerimizi, harab olmuş yollarımızı görmeden geçip giden körler utansın!

Utansın, ovayı çölleştirip obayı kirletenler; etrafa habâset saçarak karayı, denizi yaşanmaz hâle getirenler! Utansın, enkaza destan kesenler; yosun tutmuş mihrablar, örümcekli tavanlar karşısında ürpermeyenler! Utansın, elde ettikleri fırsatları değerlendiremeyip fertleri âtıl, müesseseleri de verimsiz bırakanlar! Utansın, ölülerin sırtında hakkı-ı temettü arayanlar ve kefen soymayı sanat edinenler..!

Utanıyorum; yıkılıp giden hayâ hissinden ve ortalığı saran yüzsüzlükten! Utanıyorum, milletime karşı vefâsızlıktan ve onun çeşitli erozyonlarla aşınıp gitmesi karşısında hissizlikten, umursamazlıktan! Utanıyorum, hakkı tutup kaldıramamadan ve onu bâtılın savletinden kurtaramamadan! Utanıyorum, mâzînin gürültülerini ruhumda duyamayışımdan; hiç olmazsa, izzetle ölüp gitmeyi, zilletle hayata tercih edemeyişimden! Utanıyorum, irtikâb ettiğim haksızlıklardan, ufkumu saran hiyânetlerden ve ruhumu karartan aldatmacalardan! Utanıyorum, mürâî çehrelerden, sahte davranışlardan, samîmiyet bilmeyen ruhlardan..!

Gönlümdeki kasvetten, duygularımdaki sefâletten, vicdanımı çepeçevre saran zilletten utanıyorum! Milletim uğrunda şahsî zevklerimi terk edemeyişimden, onun ızdıraplarıyla nefsimi, yurdumu, yuvamı unutamayışımdan utanıyorum!

Keşke, toplumun manâ ve ruh sefâleti karşısında, ürpermeyen gönüllerimizden, yaşarmayan gözlerimizden utanabilseydik! Keşke, yıllar yılı insanımızın câhil ve görgüsüz bırakılışından, gençliğin insafsızca ihmâl edilişinden utanabilseydik! Keşke, bugünün işini yarına, yarınınkini de öbür güne bırakmış olmamızdan ve hâlledilmedik dağlar kadar problemlerden utanabilseydik! Tarihten ve gelecek nesillerden utanmasak bile, keşke Allah tan utanabilseydik!

Anlamsız bir yazı olmuş. Aurello müslüman bile değil. Bu mantıkla baktığımızda bütün Avrupa Kupalarını bizim almamız gerekiyor. Avrupada bu kupalara katılan tek müslüman ülke biziz çünkü. Biz dua ediyoruz da onlar etmiyor mu? Sonuç olarak onlarda inandıklarına dua ediyor.

Bu başarı ne mistik ne de adı konulmamış herhangi bir mucizedir. Bu başarı inancın ve hırsın başarısıdır. Galibiyete inanan ve bunun için çabalayan insanların elde ettiği sıradan bir durumdur.

Mistik diyerek, şu diyerek, bu diyerek bu yürekli milli takım kadrosunu rencide ediyoruz. Bu çabaya bu azme ayıp ediyoruz. Turnuvanın en çok kart gören takımıyız neden? Çünkü hırsımız ve yüreğimizle oynuyoruz, yeri geldiğinde ikili mücadelelerde aşırı güç kullanıyoruz. Turnuvada en çok sakat veren takımız neden? Çünkü tekmeye kafayla müdahale edecek, sakatlanmaktan asla kormayacak bir ruhla savaşıyoruz.

Servet sakat sakt oynuyor, üstelik futbol hayatını bile bitirebilir, keza Gökhan Zan yada Mehmet Topal, çoğu oyuncumuzun da durumu farklı değil. Buna yürek diyorum ben, ne mistik güç, ne de mucize.

Yazıda ilahi inceleme yapmış ayrıca ama büyük yanlışlar var. Yaradan'ın her insana eşit davrandığı gerçeği, bize torpil yaptığı varsayımıyla ağır bir şekilde zedelenmektedir. İnternethaber marjinal olmak isteyen yazarlarla dolup taşıyor, bir tarafa yaklaşayım derken kendi çizgisinden şaşıyor.

Not: Konuyu tartışma boyutuna getirmeyelim, benim ki sadece yazara eleştiridir.

Bence de anlamsız olmuş. Demekki bu avrupa kupasına kadar Allah'a inanan atalarımız yokmuş hiç birisi dua etmemiş şimdi mi dua etmeye başlamışız toplum olarak?

Şunuda eklemek istiyorum Brezilya en fazla kupayı alan ülke. O zaman onların dini dahamı ağır basıyor?

Kul dara düşmeden Hızır yetişmezmiş

o nedenle birliğie ihtiyacımızın olduğu şu günlerde Hızır yetişmiştir vesile her ne olursa olsun bu inanç meselesi birazcık da o yüzden niye nasıldan ziyade inanıyor musunuz inanmıyormusunuz belirleyici olan da o siz bana ne kadar mantıklı olduğu sabaha kadar anlatırsınız ben de size iman gücünün önemini sabaha kadar konuşuruz da bi şey değişmez o yüzden yazının çözümlemesinden ziyade duygularımızı ifade ediyor mu etmiyor mu o önemli olmalı benimkileri ifade ediyor sizinkileri etmiyor bundan daha doğal başka da bi şey olamaz.

evet yazının ana fikrini de katılıyorum müslüman bir memlekette Allah lafını çekinerek söyler hale geldik...

çanakçıya girmiş filler gibi

Bu ne saçmalama bu ne aşağlık kompleksi. Terbiyesizliğinizden ötürü uyarı aldınız! Sizin gibi insanlar yüzünden hiçbirşey uslubunca adam akıllı tartışılamıyor! 5 gün ileti gönderemeyeceksiniz! Başlıkta kapanmıştır sizin gibi densizlerle uğraşmamak için!

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...