Jump to content

Tnc Pardüs Veya Tnc Linux Yapılsa Kullanırmısınız?

hasan4646

Recommended Posts

pardus yani linux türevleri zaten serbest bir işletim sistemidir.herkez kendi nasıl istiyorsa ona göre dizayn edebilir.yani istersen pardusu tnc pardus yap istersen ahmet mehmet pardusu yada ubuntuyu zaten onlar son kullanıcı içindir. değiştirmek free dir yani microsoft gibi değil sudo make make all bunlarla uğraşmak komutlarla uğraşmak hoşuna giderse yap kullanan cıkar yada bekle 4 gün kaldı pardus 2008 in cıkmasına bekle derim daha güzel olur fakat bu sefer cıkacak pardus ta kde 4 yok benim pek hoşuma gitmedi kde 4 bence vistayı biler sollar gecer plasma cok güzel olmuştu.kubuntu 8.4 kde 4 lüsünü kullandım cok güzeldi pardus pisi paketi yapıcılar kde 4 ü yapıyorlar ama bir türlü oturtamadılar rayına

-Pardus çok yaygın degil ondan yapmıyor olabilirler.

-Pardusun sistemi çok karışık iyi bir bilgiç lazım :D

-Parduste exe dosyaları kullanılmadıgı için sorun yaratıyor

Aslında böyle birşey olsa kullanırız.

exe leri çalıştırmak sanırım tüm linuxlarda problem ama emülatör programlarıyla bu zorluk aşılabiliyor. Wine adlı emülatör pardusta işe yarıyor ama 100% verimle çalışmıyor tabiiki ben internete girmemi gerektiren durumarda kesinlikle pardus kullanıyorum ve tavsiye ediyorum daha güvenli olduğunu düşünüyorum ve TNCLinux olsa kesinlikle kullanırım

tnctrlinux olsa tadından yenmez :D

ama hangi işletim sisteminin açığı yokki , kaldıki linux tarzı işletim sistemlerinin açıklarınının düzenlenmesi

için beklememiz gerekiyor bugun kullanıcısı az olan özgür yazılımların desteklenmesi gerekiyor en azından arge olarak bu da zaman istiyor

linux da exe ler çalışsa kesinlikle birdaha windows kullanmam şuan 2 sistem birden kullanıyorum birisi linux birisi windows zaten mecburiyetten windows kullanıyoruz yoksa windows tamamen kaldırıp linux a devam ederim ama malum linux da wine den exe dosyaları kurduğumuz ve bazı programlarda problem yarattığı için windows çakılıp kaldık evet arkadaşlar böyle bir düşünceniz varsa bence linux da exe dosyaları çalıştıra bilir yaparsanız herhalde herkez ozaman linux cu olur galiba?

TncPardus veya TnCLinux yapılsa exeleri çalıştırsa bilgisayarıma bir daha asla windows yüklemem.

Yapılmasına gerek yok Wine adlı program ile Office 2007, IE6, World of Warcraft, DC++ vb. kurabildikten sonra extra birşey yapmana gerek yok.

Wine'nin hangi oyunları çalıştırdığını google de wine yazıp sitesini bi ziyaret edin. OpenGL ve DirectX mantığını çok güzel bir şekilde sömürürcesine kullanıp oyunları linuxta çok rahatlıkla oynatabiliyor.

Kaldı ki Linux'un kullandığı dosya sistemi ile XP ve Vista'nın kullandığı dosya sistemi birbirinden çok farklı. Linux'un .exe uzantılı dosyaları çalıştırması için Microsoftun kullandığı dosya sistemini kullanması lazım. O da malumunuz kapalı kaynak kodu, linuxun felsefesine ters. Oyun oynanmıyor diye linuxa geçmemezlik yapmayın. Wine, playonlinux, cedega gibi emulatorlerle neredeyse çalıştırılamayan oyun yok. En son 512 MB'lık RAM ile NFS Prostreet'i oynayan gördüm Pardus işletim sisteminde.

Söylenenlerin aksine Linux kullanmak için çok iyi bir bilgi sahibi olmak gerekmiyor. Pardus ve Ubuntu gibi dağıtımlar yeni başlayanlar için birebir ve sanıldığının aksine herşey kod ile yapılmıyor. Sadece bazı dağıtımlarda kodlarla çalışmak lazım onlarda son kullanıcı için tavsiye edilmiyor zaten. MS-DOS ile çalışanlar varsa pek zorluk çekeceğini zannetmem.

Bence şöyle birşey yapılabilir.Mesela Server uygulamarında Türkçe bir yazılım yok.Mesela Centos var en yaygn olarak krulumda sadece server kuruoluum diyorsunuz pc niz server olarak kullanılabiliyor.Aynı şekilde böyle bir sistem düzenlenebilir.MEsela tümüyle türkçe uygulama getirelim.Zaten pardus pisi pakateleriyle herşeyi kullanabiliyorsun.Eğer TncLinux yapılacaksa öncelikel hedefi diğer linux dağıtımlarından farklı olmalıdır.Farkını ortaya koymalıdır.MEsela gelecek sunucu uygulaması larak da kullanabiliyorsun normal pc olarak da...

DostÇa

tnc-ubuntu ya ihtiyacımız var ama yapcak fazla bişi yok gibime geliyo zaten ubuntuda ne istersek neredeyse 8,04 sürümü türkçe oldugundan menü şekkillerini istediğimiz gibi ayarlıyoruz exeleri win den çalıştırıyoruz programların güncellemeleri otomatik oluyo istersek ekle kaldırdan open source olan tüm yazılımları kullanabiliyoruz bence tnc-ubuntu yapılırsa sadece sistemdeki ana program ve sıkkullanılan programların ram ve çalışma cpu frekanslarıyla oynama yapılması yeterlidir :D

TNC çalışması yapılsa Linux kesinlikle kullanırım.

Hayatımdahiç Windows tan başka işletim sistemi kullanmadım ama gerekirse 2. işletim sistemi olarak diğer partitiona yüklerim olmadı önce sanalda deneyerek öğrenmeye çalışırım.

iki yazılımı birleştirmeyi deneyin:D çokmu aştım?...yani öyle bişi yapınkki hem windows olsun hem linux tek tuşla birbirleri üzerinde geçiş olabillsin...örnerğin bir mega dvd gibi bişi yapılabilirmi hepsi içinde...

nette araştırdım:

ReactOS diye sistem var.Windows uygulamaları çalışıyor,Linux'u bilmiyorum.Sİstem Linux Çekirdeği üzerine Windows kernel sistemi monte edilmiş hali gibi bir şey diyorlar tam anlayamadım.

Eğer doğru anladıysam bu sistem windows+Linux gibi bir şey.

isteyenler baksın:

http://www.reactos.org[/CODE]

Bende linux kurmadan önce sizin gibi diyodum. Ama kurun görün windowsa öyle alışmışızki linux çok acayip karışık geliyor. Zor bir işletim sistemi. Ama artılarıda var ne virüs derdi var nede bişe. Sürücülerin hemen hemen hepsini otomatik tanıyor. Programları otomatik olarak indirip kuruyor vs. Linux şimdilik pekte kullanışlı değil.

• 1 ay sonra...

TNC forumu sürekli takip ediyorum ve çalışmalarından dolayı ekibe başarılar diliyorum.

Uzun zamandır Linux dağıtımları üzerinde incelemeler yapmaktayım.(Pardus,Manriva,Ubuntu,Suse vs)Özellikle donanım ksımı bayağı sıkıcı.Pardus 2008 denedim,dairedeki yazıcıların bir kısmı tanınıyor,bir kısmıda tanınmıyor.Yaygın olan Mustek tarayıcıda tanıtmak sıkıntı.Benim anlayamadığım nokta şu yaklaşık 2005 yılından bu yana geliştirilen Pardus İşletim Sistemine piyasada bulunan yazıcı,tarayıcı,fax,kamera gibi aygıtların sürücüleri entegre edilse daha iyi olur kanaatindeyim.Diğer kısımlarda(ofis paketi,ağ bağlantıları,internet bağlantısı gibi uygulamalar)herhangi bir sorun yaşanmazken bu donanım kısmı eksik kalıyor.

TNC ekibide TNC Linux dağıtımı yapsa çok güzel olur.Sabırsızlıkla bekleriz.Ancak yukarıda da belirttiğim gibi donanım sıkıntısı yaşatmayacak bir linux dağıtımı neden olmasın.

Selamlar,Furkan Yavuz

1 Kişi Bana Usb Modem Kurulumunu Yapabilirim Desin Linux te Ben Yaparım Kalanını :) yada Wine İle Program Kurarım Desin

Kullanıcının Hiç Bilgisi Olmadan Linux Editleyen İstediği Kadar Editlesin Nereye Kadar windowsmu bu tak çalışsın

• 1 ay sonra...
TNC forumu sürekli takip ediyorum ve çalışmalarından dolayı ekibe başarılar diliyorum.

Uzun zamandır Linux dağıtımları üzerinde incelemeler yapmaktayım.(Pardus,Manriva,Ubuntu,Suse vs)Özellikle donanım ksımı bayağı sıkıcı.Pardus 2008 denedim,dairedeki yazıcıların bir kısmı tanınıyor,bir kısmıda tanınmıyor.Yaygın olan Mustek tarayıcıda tanıtmak sıkıntı.Benim anlayamadığım nokta şu yaklaşık 2005 yılından bu yana geliştirilen Pardus İşletim Sistemine piyasada bulunan yazıcı,tarayıcı,fax,kamera gibi aygıtların sürücüleri entegre edilse daha iyi olur kanaatindeyim.Diğer kısımlarda(ofis paketi,ağ bağlantıları,internet bağlantısı gibi uygulamalar)herhangi bir sorun yaşanmazken bu donanım kısmı eksik kalıyor.

TNC ekibide TNC Linux dağıtımı yapsa çok güzel olur.Sabırsızlıkla bekleriz.Ancak yukarıda da belirttiğim gibi donanım sıkıntısı yaşatmayacak bir linux dağıtımı neden olmasın.

Selamlar,Furkan Yavuz

Pardus süper bişi Geliştirirse dahada güzel olur özellikle Şunları yaparsanız dahada güzel olur mesala içinde gelen cogu pro var mesla ben onları beyenmiyorum cok sade windosw gibi prorlar eklenirse deli bişi olur ÖZeliklerde TncPardus Süper Yakışır..Karizma Bişi Olur İyi Hava Atarız... Tnc Bunun Üstesinden Geleceğine İnanıyorum .. Ve Tnc Yaparsa Kullanırım..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...