Jump to content

Ddr2 533 Ve Ddr2 667 Rami Birlikte Takarsam Nolur?

bozkurt_cagri

Recommended Posts

arkadaşlar pc ye 512mb ddr2 533 ve 512 mb ddr2 667 ram takmışlar. bilgisayar arada kendiliğinden yeniden başlıyo, kendiliğinden kapanıyo bazen de donup kalıyor. sizce sebebi neden kaynaklanıyo. ben pek bişey bulamadım. f disk çektim ama yine aynı kapanmalar mevcut. donanımsal bişey ama aklıma gelen ilk gördüğüm bu......

ramlar arasında uyusmazlık olur reset atar donar zaten çözmüssün kendın

ben bu olduğunu biliorum, düşünüorum ama farklı sorunda olabilir die sordum. akıl akıldan üstün hesabı <_<

Ramleri tek başına takıp da dene.

tek tek taktığımda problem yok. hatta 2sini bir taktıgımdan daha güzel çalışıo :D

arkadaşım hiç bir şey olmaz ilk olarak tak ramlardan birini

biosa gir ramlerle ilgili olan kısmı bul.

daha sonra 1. sulot taki takılı ramin voltajıdır.

daha sonra takdığını sök ikinci rami farklı bir slota tak

aç bilgisayarını gir biosa 1. ram in voltajıyla au-ynı yap kaydet ve çık .

makinana çatır çatır çalışır.

Biostan ram hızını ve zamanlamalarını (5-5-5-15 gibi zamanlamalar) auto yerine 533 lüğün değerlerini elle girierek sabitle

Yada arkadaşın dediği gibi voltaj ver +0,1 (1.9)volt versen yeter +0,3 (2.1)e kadar yolu var 667 hızına ve timinglerine sabitle. <_<

arkadaşlar aksamdan beri ramleri tek tek deniyorum ama az önce 667 de kendiliğinden reset attı, biraz sonra 533 lüğü taktım onda da aynı sorunu aldım. biraz kasılınca reset atıyo donup kalıyo.başka neden kaynaklanıo olabilir..

Tek tek taktığında da reset atmaya mı başladı?Eğer yukarıdaki voltajları denediysen fazla gelmiş ve ısınma yapıyor olabilir.Bu yüzden voltajı düşür.Voltaj verme bence ramine sakat iş ama cas ayarlarıyla biraz oynayabilirsin.Aslında bu işlere hiç girme onun yerine sen bana anakartının modelini söyle ona göre ramlerden birini değiştirsin.Frekans olarak uyumlu bir ramle ki bu sana fazla pahalıya mal olmaz gibime geliyor...

Tek tek taktığında da reset atmaya mı başladı?Eğer yukarıdaki voltajları denediysen fazla gelmiş ve ısınma yapıyor olabilir.Bu yüzden voltajı düşür.Voltaj verme bence ramine sakat iş ama cas ayarlarıyla biraz oynayabilirsin.Aslında bu işlere hiç girme onun yerine sen bana anakartının modelini söyle ona göre ramlerden birini değiştirsin.Frekans olarak uyumlu bir ramle ki bu sana fazla pahalıya mal olmaz gibime geliyor...

evet tek tek taktığımda da reset atıyor ama biraz önce farkettim media player acıkken yapıo genelde codec li filmimlerde yapıo. voltaj ayarlarıyla oynamadım zaten. normali en iyisi.

anakart asus: p5vd2-vm

ramlarin biri kingston 512mb 667

diğeri de ixilir gibi bişeydi suan takılı o da 512mb 533

bu arada masraf falan olmaz bana gider 2 rami veririm yerine tek 1gb ram alabilirim ama sorun düzelir mi?

Bahsettiğin r rami birlikte kullanamazsın arkadaşım.Sorunsuz çalışsa bile en düşük frekans 533 olduğu için hepsi 533mhz de çalışır.Kaldı ki bu gibi farklar mavi ekranlara ve kilitlenmelere sebeb olur, gecikme süreleri de farklıdır ramlerin.Ya bunlardan sadece birini kullanacaksın ya da dediğin gibi 1 adet 1GBlık ram alman en iyisi.

Bellek : 2 x DDR2 533 / 667

ramlarinin frekansı birbirine uygun aslında ama keşke kingstonun 533 mhz desteği olsaydı.Bence 533 MHZ olanı ******ür ve 667 MHZle değiştir ne de olsa anakartın destekliyo.

Eğerki diyorsan ben bunları verir 1GB ram alırım o zaman şu rami tavsiye ederim.Fiyatı 36 YTL

A-DATA 1 GB 667 MHz DDR2 RAM (Soğutuculu) CL5

Teknik Özellikler

* Desktop PC.
* Konfigürasyon: 64M x 8.
* JEDEC standart 1.8 +/- 0.1V
* Güç kaynağı.
* Bellek Yuvası:
* 240 iletkenli DIMM.
* CAS Gecikmesi: 5 Döngü.
* Etkin Frekans: 667 MHz.
* Veriyolu: 5.3 GB/sn.
* Soğutuculu!

A-DATA DDR2 1GB 667 MHz

* A-DATA, ATI QVL’i geçen DDR2-667 modülünü son kullanıcıların beğenisine sundu. Kapasitesi 1GB olan bu modülün diğer yüksek kapasiteli versiyonları da yakında kullanılmaya başlanacak. Modül konfigürasyon olarak; 64Mx8 (512Mbit).
* Bu A-DATA DDR2 modülü JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council) standartlarını sağlamakla beraber A-DATA laboratuarlarında çok daha yüksek performans potansiyeline sahip olduğunu ispatlamıştır.
* 1.8 volt düşük voltaj kullanımı ile DDR2 modüller enerji kullanımını %50 azaltırlar. Bu, aynı operasyon hızında 2.5 volt enerji kullanan DDR ile kıyaslandığında görülebilecek bir enerji tasarrufu oranıdır. Böylece çevre dostu olan bu ürün inanılmaz operasyon hızını sağlamak için daha düşük FBGA uygular.
* DDR ile kıyaslandığında DDR2 sahip olduğu dört anahtar teknolojisi ile yüksek hızlı operasyon ve düşük güç tüketimi sağlar.
4-bit ön veri aktarımı;
* DDR2 yüksek hızı ile dört kat daha fazla bilgi transferi sağlar. Aynı zamanda DDR’ın 2 kat veri hızına sahiptir. 4-bit ön veri aktarımı mimarisi ve okuma-yazma hızı ile 4 kat daha fazla veriyi işler. Bu nedenden dolayı DDR2 iç çalışma frekansından 4 kat daha hızlı çalışır.
* ODT (On Die Termination)
* OCD (Off Chip Driver) Calibration
* Ertelenmiş CAS ve İlave Gecikme (AL)

A-DATA DDR2 Fiyat/Performans Kalitesi

* A-DATA dünyanın ikinci büyük DRam üreticisi olması yanında çip üretiminde de önde gelen global liderlerden birisidir. Son kullanıcıların yaşam kalitesini arttırmak için RD (Araştırma-Geliştirme) faaliyetlerine büyük bütçe ayırmaktadır. Bu faaliyetler sonucu elde edilen ürünler fiyat/performans olarak dünyada çok itibarlı test merkezlerinin ve innovasyon ödül merkezlerinin ödüllerini almaktadır.

Lifetime Warranty

* A-DATA DDR2 ürünleri dünya piyasasındaki kendi fiyat aralığında en yüksek performanslı ve en güvenilir ürünlerdir. A- DATA bu özelliğini ürünlerine lifetime warranty ve bire bir değişim desteği vererek zirveye taşır.[/CODE]

• 2 hafta sonra ...

ya arkadas benm problemin aynisina değinmişş bende sorunun ramden oldugunu dusundum yeni ram aldım bi sure pc gayet ii calsti ama ne olduysa arkla oturup film izlioduk pc bi anda dondu kapandı bi daha acılmadi ekran kartındadir diye ekran kartı aldım zatendegstircektim taktım gene acılmadi bugun yeni ram aldım bu sefer pc acıldı fakat fan tam pc logosuna gelince hızlanmaya baslıo realtek 8139 yasısınagelince orda kalıo reset atıp biosa giriom bu sefer kendi reset atıo bu sorunu nedeni ne olablirm acaba?

Arkadaşım sen kumandaya pil takmıyorsun bilgisayara parça takıyorsun.Sen yeni ekran kartı aldın taktın da eskisinden ne kadar fazla güç istediğini biliyomusun?Güç kaynağın yetersiz geliyodur bu yüzden makine aşırı ısınıp restart atıyodur.Tabi bir sürü neden daha olabilir söylediklerine göre ama en güçlü olanak bu geliyor.

hep remi suçluyorsunuz ne günahu war işlemcini konrol et işlemcinin ayaklarını kontrol et hiç bir ayağın oynamadığından emin ol işlemci ile fanın arasına sürülen bir solüsyonmudur pastamıdır ne die herneyse ondan al onu sür 1 damla sürsen yeter

işlemci ile fanın arasına sürülen bir solüsyonmudur pastamıdır ne die herneyse ondan al onu sür 1 damla sürsen yeter

Termal macun :dribble:

Evet soğutucu blok komple sökülüp temizlendikten sonra tekrar monte edilmeden evvel mutlaka termal macun sürülmelidir.Isıya büyük etkisi oluyor.Sürülmediği zaman haliyle daha çok ısı sorunu yaşanır.

Ama konuyu açan arkadaşın sorunu malesef ramden.2 ram rasındaki fark belli ki sadece frekans değil.

Bellek gecikme süreleri de farklı olunca mavi ekran hataları, reset, kilitlenme olması normaldir..Ya 533mhzlik ya da 667mhz lik olan kullanılacak.

Ramlerin birbiri ile tamamen aynı özeliklerde olması lazım.Yoksa bu gibi sıkıntılara yol açar.

arkadaşlar hepiniz ilgisine teşekkur ederim.

yalnız benim sorunum sadece ram den değilmiş. power in fanı yanmış power da yanmak üzereymiş powerı değiştirdim,ayrıca işlemci fanı da aşırı devirli çalışıodu fanı değiştirdim, hala donmalara sebep oluyodu ekran kartını da değiştirdim, sonuç olarak saydığım bütün parçaları değiştirdim sorun giderildi. :D

E demiştim sana güç yetmezse powerı da yakarsın diye...Alacağınız parçaların gereksiniminden 100w daha fazlasını alın powerın nolur nolmaz.Çünkü ekstra usb aygıtlar takabilirsiniz ayrıca birçok power supply gösterdiği değeri veremiyor...

Çalışma frekansı farklı aynı türden iki yada daha fazla ram takılırsa çoğu anakart bu ramleri çalışma frekansı en düşük olana göre ayarlar.Yani 667 ile 533 takarsan 667 olanda ram de 533Mhz de çalışır.

Arada kapanmaların sebebi windowsun hata denetiminden kaynaklanıyor olabilir.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...