Jump to content

Elektiriği Kesmezsem Pc Açılmıyor.

orcagada

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle sistemim;Asus P5K SE anakart,İntel Core2duo 3,0 işlemci,160 GB Sata Hdd,512 MB Nvidia 8600GT ekran kartı, ve İşletim sistemim de XP Pro...

Daha 4 aylık ve gayet hızlı bir bilgisayar ancak çok ilginç bir sorunu var.Normal olarak kapattım diyelim 1 saat sonra da yeniden açmak istediğimde kesinlikle açılmıyor.Ne zaman elektriği kesip yeniden versem o zaman tıkır tıkır açılıyor sorunsuz.

Tunçmatik 700 vatlık ups kullanıyorum powerım 400 vatlık.Ups yi çıkarıpta denedim aynı şey oldu yani sorun onda da değil.

Bios güncel yani o da sorun yapmaz.Ancak bu sırada sürekli bios da resetleniyor.Kayıtlı ayarlara geri dönmek zorunda kalıyorum habire.Eski versiyon biosta da aynı şeyi yapıyordu.Yenisi düzeltmedi.

Bunun sebebi ne olabilir?

Sevgiler,saygılar...

Poweri değiş diyecem ama tahminimce anakartta şarj olan tüpler var onlarda arıza olabilir ama anakartı test edecek voltaj ölçer lazım sana.. sen yapabiliyorsan başka powerle dene sorun çözülecek...Eğer anakarttan değilse tabi...

Poweri değiş diyecem ama tahminimce anakartta şarj olan tüpler var onlarda arıza olabilir ama anakartı test edecek voltaj ölçer lazım sana.. sen yapabiliyorsan başka powerle dene sorun çözülecek...Eğer anakarttan değilse tabi...

kondansatörler yani oda olabilir ama pc yeniymiş yeni olan pc de imkansız olan bişi :lol:

Arkadaşlar yorumlarınız için çok sağolun.

Sanırım elektiriği kesince artık anakartta mı yoksa bilmediğim başka bir yerde mi birşeyler yükünü boşaltıyor ama normal kapamada o yük kalıyor doğru mu anlamışım?

Power ile anakartı değiştirmek gerekecek sanırım.Önerisi olan var mı.İlk mesajımda verdiğim sistemle sorunsuz kullanabileceğim.

Sevgiler,saygılar...

Arkadaşlar yorumlarınız için çok sağolun.

Sanırım elektiriği kesince artık anakartta mı yoksa bilmediğim başka bir yerde mi birşeyler yükünü boşaltıyor ama normal kapamada o yük kalıyor doğru mu anlamışım?

Power ile anakartı değiştirmek gerekecek sanırım.Önerisi olan var mı.İlk mesajımda verdiğim sistemle sorunsuz kullanabileceğim.

Sevgiler,saygılar...

arkadasım bence senın sorunun pc de kınetık enerjı var :( yanı nasıl anlatım pc yı kapadıgında ıcındekı elektırk hala devrelerınde gezıyor içindedir anlıcan ondan dolayı pc acılmadıgını dusunuyorumm suply da olabılır vede guc kaynagında olabılır bellı bır sure kullanma derım guc kaynagını

1 hafta veya daha fazla soyle bır seyde denıyebılırsın elektırgı kesınce pc ye gıden butn kabloları cıkar 1 dk bekle ve sonra tekrar tak acılırsa bılkı kınetık enerjıdendır acılmazssa da power suply degıstır

arkadasım bence senın sorunun pc de kınetık enerjı var :( yanı nasıl anlatım pc yı kapadıgında ıcındekı elektırk hala devrelerınde gezıyor içindedir anlıcan ondan dolayı pc acılmadıgını dusunuyorumm suply da olabılır vede guc kaynagında olabılır bellı bır sure kullanma derım guc kaynagını

1 hafta veya daha fazla soyle bır seyde denıyebılırsın elektırgı kesınce pc ye gıden butn kabloları cıkar 1 dk bekle ve sonra tekrar tak acılırsa bılkı kınetık enerjıdendır acılmazssa da power suply degıstır

Teşekkür ederim.Zaten dediğim gibi elektiriği kesip 1 dk bekleyince sorunsuz açılıyor.Anakart siparişi vereyim diyorum.Bios sorunum yok zira onu çizgi elektronikten bir arkadaşla denedik.Tüm ayarları normal ve bios sağlıklı.

Kinetik enerji ile ilgili bir sorun ise ne yapabilirim.

Saygılar...

icon13.gifDİKKAT: Konu Başlığını forum Kurallarına gore yeniden düzenleyiniz. Aksi halde cope tasınacaktır.

Forum Kuralları - [ Madde 10-16 ]

Konu düzenlenene kadar yazılan tüm iletiler silinecektir.

Oldu mu acaba?

Eğer olmadıysa acemiliğime verip bir zahmet siz değiştirir misiniz?

Saygılar...

Büyük olasılıkla anakart ile ilgili bir problem var tahminimce fakat hemen bunun üzerinde yoğunlaşmamak

Gerekiyor ,Bıos ayarlarını Default yap daha sonra normal ayarlarını tekrardan düzenle ,ve PowerSupply'in

Güç kablosunu başka bir kablo ile değiştirerek dene ,ayrıcada kasa içinde son zamanlarda parçalarda değişiklik

Yaptıysanız eğer , kasanın içindeki kabloları bir gözden geçir bağlantılara bak deneme yanılma yöntemleri ile

Bulmanız gerekmektedir .... Saygılarımla Umarım sorununuz çözülür

Büyük olasılıkla anakart ile ilgili bir problem var tahminimce fakat hemen bunun üzerinde yoğunlaşmamak

Gerekiyor ,Bıos ayarlarını Default yap daha sonra normal ayarlarını tekrardan düzenle ,ve PowerSupply'in

Güç kablosunu başka bir kablo ile değiştirerek dene ,ayrıcada kasa içinde son zamanlarda parçalarda değişiklik

Yaptıysanız eğer , kasanın içindeki kabloları bir gözden geçir bağlantılara bak deneme yanılma yöntemleri ile

Bulmanız gerekmektedir .... Saygılarımla Umarım sorununuz çözülür

Teşekkürler Veysel arkadaşı bilmiyorum fakat ben bu sabah dediğiniz kabloyu yenilettim.Bios ayarları da default zaten sadece hdd'den başlasın açık ve marvel sürücüsünü araması kapalı.

Zannediyorum bu sorun yeni bir anakart ile aşılacak.

Saygılar...

Evin elektrik aksamında da problem olabilir, topraklama vs...

Bir de yeni sistemse aldığın yere ******ürsene, arızalı parçayı tam olarak tespit etmeden kendin yenisini almamalısın.

Arıza başka yerlerde de olabilir.

Aldığım yere ******ürdüm fakat aynı arızayı tekrar etti.Sanırım evimin elektirik tertibatında sorun yok.Çünkü hem işyerimde hem de aldığım yerde aynı şeyi yapıyor.Fakat aldığım yerdeki mühendis sorunun ne olduğunu bulamadı.O da bu akşam soracakmış başkalarına.Bekliyoruz bakalım.

Biraz asap bozukluğu o kadar ne yapalım?

Saygılar,teşekkürler.

Sorun anakarttan da olabilir ama öncelikle PSU ya yönelmek gerekir.Bu tür hataların nedeni genelde PSU oluyor.

Deneme-yanılma yöntemine gitmek gerekiyor sorunun hangi parçada olduğunu anlamak için.Öncelikle başka bir PSU ile denemelisin.

PC Taktığın Piriz Yada Herneyse Ordanda yapabilir Birde yeni Almışsın İyi Hoşta Favrikasyon Donanım Hatasından Da kaynaklanabilir Önce Pirizi konturol Et Daha Sonra Sorunun Başka Şekilse İşi Anlayana Erbabına Getir PC yi Yanlız bir tavsiyem daha olcak Pc Tek başına Bırakıyım deme Parçalarına Yazık olur...Hayırlı Olsun İyi Günlerde Kullan Pc ni Bu aradada Maşallah...PC-e....

PC Taktığın Piriz Yada Herneyse Ordanda yapabilir Birde yeni Almışsın İyi Hoşta Favrikasyon Donanım Hatasından Da kaynaklanabilir Önce Pirizi konturol Et Daha Sonra Sorunun Başka Şekilse İşi Anlayana Erbabına Getir PC yi Yanlız bir tavsiyem daha olcak Pc Tek başına Bırakıyım deme Parçalarına Yazık olur...Hayırlı Olsun İyi Günlerde Kullan Pc ni Bu aradada Maşallah...PC-e....

Teşekkürler Sayın Yamaner,

PC'yi toplattım aslında çizgi elektronikten.Daha yeni olduğundan garantisi de vardır.Ama sorun nerede emin olamıyoruz.O kadar parçayı deneme yanılma yoluyla tespit edebilecek potansiyelimiz de yok.

Artık aldığım yerdeki mühendisin cevabını bekleyeceğiz.

İlgilenen tüm arkadaşlar sağolun,varolun.

Sevgiler...

Hepiniz çok çok sağolun,

Az önce teknik servisten mail geldi.Sorunu onlar da bilmiyorlar.Sanırım devrelerin arasına yeni bir anakart ve power parası sıkışmış.:vava:

Alıp kurtulayım bari.

Sevgilerimle...

Hepiniz çok çok sağolun,

Az önce teknik servisten mail geldi.Sorunu onlar da bilmiyorlar.Sanırım devrelerin arasına yeni bir anakart ve power parası sıkışmış. :vava:

Alıp kurtulayım bari.

Sevgilerimle...

İyi de bu senden kaynaklanan bir şey değil ki.

Garanti dahilinde işlem görmesi gerek. Ücret ödememelisin.

herkese slmm

malesef kabloyuda değiştim ama sorun yine aynı!!!

Senin de sorunun büyük ihtimalle PSU da arkadaşım.

Başka sağlam bir PSU ile denersen sorun ortadan kalkar diye düşünüyorum.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...