Jump to content

Knight Online 81 Ilde Yasaklandı

BeyazEylem

Recommended Posts

sadze8.jpg

Haber: Volkan NAZLILAR

Dünya üzerinde online olarak oynanan MMorpg (massively multiplayer roll playing game) tarzındaki Knight online adlı oyun İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile 81 ilde ve bu illere bağlı ilçelerdeki internet kafelerde oynatılması yasaklandı.

Telekomünikasyon Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına gelen çok sayıda ihbar kurum tarafından değerlendirmeye alınarak İçişleri Bakanlığı’na iletildi ve süreç işlemeye başladı. Bu konuda gerekli düzenlemeleri yapma görevi şu an illerin ve ilçelerin Mülki Amirliklerinde.

Artık ülkemizde fenomen haline gelen oyun, yapılan araştırmalar neticesinde dünyada en çok Türkiye üzerinden oynanıyor. İki ırkın (karus-human) birbiriyle sonu gelmeyen savaşının dramatize edildiği oyun yaş sınırı da gözetmiyor. İlkokul çağındaki çocuklardan orta yaşın üstündeki insanlara kadar müptelaları var. Günde yaklaşık 8-9 saatini bu oyunda geçirdiklerini söyleyenlere rastlamanız pekala mümkün.

Oyunda geliştirdiğiniz karakterlerin K2 network adlı firmaya ait olduğu sözleşmede belirtilmiş olmasına rağmen oyun içerisinde elde edilen eşyalar(item) ya da karakterler (char olarak anılıyor) inanılmaz fiyatlara oyuncular arasında el değiştiriyor. Bir örnek vermek gerekirse Chitin Shield (kısa adı Cs) adı verilen bir kalkan 650-800 ytl arası bir fiyata alıcı bulabiliyor. Ya da 80 ‘level’a (seviye) yükselmiş üzerinde değerli eşyalar bulunan bir karakter 1000 ile 4000 ytl arası fiyatlara peynir ekmek gibi satılıyor.

Bu konuda ki rantı gören bazı internet cafelerde premium adı verilen ve oyunda daha çabuk seviye yükseltmenize imkan sağlayan paketleri ve gb (gold bar) adı verilen oyun paralarını kafelerinde satarak ciddi bir kaynağa sahip oluyorlar.

BOŞANMALARA BİLE SEBEP OLUYOR

Bir çok ailevi problemlere yol açan hatta bu bağımlılığın boşanmalarla bile sonuçlandığı ülkemizde adı anılan oyunun okul çağındaki çocukların psikolojisini bozduğu, hatta ve hatta haksız yere gaspedilen bir eşya(item) için insanların ülke içerisinde seyahat edip birbirleriyle kavgaya tutuştuğu haberleriyle sık karşılaşılıyor. İçişleri Bakanlığı bu genelgeyi valiliklere göndermek ve internet kafelerde bu oyunu yasaklamak suretiyle; gençlerin fiziksel ve ruhsal gelişimine katkıda bulunma ve aile yapısının bozulmasını engelleme ile toplumda huzur ve sükunu sağlama görevini yerine getirmiş oluyor.

Aldığımız bilgilere göre bu işin ilk aşaması olabilir. Evlerde bu oyunun oynanmasıyla ile ilgili şu an için yasal bir kısıtlama sözkonusu değil ancak bu sosyal travma aynı hızla devam ederse gelecekte tamamen yasaklanması da hiç uzak bir ihtimal değil.

Kaynak : kanalahaber

Amaç burda bu oyunu yasaklamak değil. İnternet Cafe işletenleri diskalifiye etmek. Yazık adamlara O kadar kafe var. Bu adamlar nerden ekmek yiyecekler. Oturduğumuz yerden hüküm kesmek kolay. Birde gidin o insanlara sorun değil mi? Valla Allah yardımcıları olsun ne diyelim

600613-google

hocam walla ben bu oyun üzerinden para kazanan uyaniklardan olmaya başlamıştım

her gün 24 saat pc başında oyun kasiodum GB 10-20 ytl den Char en az 150-200 YTL den satiodum ama baktımki

hiç bi sosyal hayatim kalmamış kız arkadaşım bırakmış evdekiler umursamaz olmuş

iyiki bıraktım bu oyunu diyorum başka bişi demiyorum yasağın sonuna kadar arkadasındayım..

42 yaşında bir ağabeyiniz olarak gençliğinizi, enerjinizi, zamanınızı böyle sanal kahramanlıklarla tüketmeyin derim.Sonra akıl başa gelince eyvah veya derler ona vah vah...Yine de herkes ömrünü istediği yolda tüketmekte özgür tabii.

bu tür oyunlarda hırslanmak, müptelası olmak, işte günde 10-15 saatini bir oyun için ayırmak pek mantıklı gelmiyor bana.

ben de oynuyorum bu oyunu 2 senedir hesabım var, 63 lvl ama hiç bi gün başında 10 -15 saatı bırak, 2 saat bile geçirmedim... canım istediğinde oynuyorum..en son da 2 ay önce falan girmiştim oyuna...ara sıra can sıkıntısını gidermek için hoş vakit geçirmek için girerim oyuna...zaten aslı da böyle olmalı bence...

oyunun hastası olanları çok gördüm oyunun içinde...allah akıl fikir versin... :D

bu oyun yüzünden dershanden kaçip oynadigimi, biliyorum ama ne warki 3 yül önce bıraktım

en yakın sınıf arkadaşim hiç unutmuyor balıkesirden istanbula gidip gold bar aldigini biliyorum her ay 45 50 milyon bu oyuna harcadıgını biliyorum bende zamanımı harcadim bizmanlar ama rtık adini bilie duymöak istemiyorum

şuan online oyun oynuyorum ama özellikle free oyunlari tercih ediyorum

ha birde bahsetigim arkdaş çarini 1,2 milyara satti n70 tel aldi kalan parayida bankaya koydu

oyun adamı asosyal yapar arkadaşlar o bu para alıyor diye bizde alıcak halimiz yok dişarda kızlar varken negerek var evlerde oyun oynamaya

Ben de cok kısa bır sure oynadım bu oyunu ve cok dandık geldı gerek grafıkler gerek oyun mantıgı (bı mantık da yok zaten saglam bı konu) Bu oyunun ulkemızde bu kadar tutulmasını da pek anlamıyorum sanırım dusuk bı sıstem gereksınımı ve dusuk ınternet hızının bır + oldugunu dusunuyorum. Bir gun arkadasımda wow dıye bır oyun gormustum o zamanlar pek ılgılenmezdım bu tur onlıne oyunlarla. Oyunu arkadas bıraz gosterdı ve cdlerını verdi. Oyunu bılgısayarıma kurdum ve ılk gun 14 saat basında oturmusum. Bilg. dan kalkınca anladım artık sabah olmak uzereydı.Bunu gorur gormez bıraktım oyunu :D

Su anda ikv (istanbul kıyamet vakti) oynuyorum. Tamamen turk yapımı bır oyuındur ve oyle cok uzun surede basında durmuyorum. Plus uyelıgı ucuz ve oyun ıcı kufur tamamen yasak. Yanı bu tarz bı oyun oynamayı dusunuyosanız tamamen turk yapımı olan bu oyunu oynamanızı tavsıye ederim. Hem oyun turkce hemde mıllı gelırımız yurt dısına gıtmemıs olur.

Son olarak bu tarz oyunları sadece eglenmek ıcın oynayın hırs yapmayın hayatınız zehıt olur.

Saygılarımla..

Amaç burda bu oyunu yasaklamak değil. İnternet Cafe işletenleri diskalifiye etmek. Yazık adamlara O kadar kafe var. Bu adamlar nerden ekmek yiyecekler. Oturduğumuz yerden hüküm kesmek kolay. Birde gidin o insanlara sorun değil mi? Valla Allah yardımcıları olsun ne diyelim

zaten internet kafelerin amacı, oyun oynatmak değildir.

oyun bisim burda bütün internet cafelerde oynanıyor! bi şekilde yolunu bulmuşlar millet çatır çatır oynuyor! bi de türk ko die bişe onuda bugun gordum turkler yama yapmış heralde. bu arada bnm de bole sürekli oynayan bi arkadaşım vardı 2 arkadaş beraber kasıyolardı char'ı çocuğun bazen cafeden sabahladığı oluyordu! en sonunda char ı 80 lvl ken sattı 4 milyara 1 milyar arkadaşına verdi (char'ı 2 milyarasattığını söyleyerek) o 3 milyar'ın bitmesi tam olarak bir hafta sürdü çocuk yedi günde halletti hergün cafeye komple yemek 5-6 paket malbora telefon cart curt derken paradan eser kalmadı şimdide yeni bi char açmış onu kasıyor :lol:

Zamanında oynadım ama en fazla 3 ay. O da o zmnlar baska mmorpglar bilmiodum die sonra SRO ya gectim daha turkler yokken hikayesiyle oynanısıyla cok hosuma gitti ama simdi bakıyorum ki turkler girmis mahvetmis oyunu ne o eski etigi kalmıs ne baska seyi cabal online RF online WOW vs bircok online oyun oynadım ama biyere kadar. Sıkıyor.. DOTA yı bilen wardır eminim KO dan sonra gelen oyun o dur kafelerde 40 dk 1 saat arasında hersey bitiyor o oyun daha zevkli hem aynı tur sayılabilir hemde zevkli hem de cok vakit calmıo

oyun bisim burda bütün internet cafelerde oynanıyor! bi şekilde yolunu bulmuşlar millet çatır çatır oynuyor! bi de türk ko die bişe onuda bugun gordum turkler yama yapmış heralde. bu arada bnm de bole sürekli oynayan bi arkadaşım vardı 2 arkadaş beraber kasıyolardı char'ı çocuğun bazen cafeden sabahladığı oluyordu! en sonunda char ı 80 lvl ken sattı 4 milyara 1 milyar arkadaşına verdi (char'ı 2 milyarasattığını söyleyerek) o 3 milyar'ın bitmesi tam olarak bir hafta sürdü çocuk yedi günde halletti hergün cafeye komple yemek 5-6 paket malbora telefon cart curt derken paradan eser kalmadı şimdide yeni bi char açmış onu kasıyor :lol:

Eeeee Boşuna Dememişler Haydan Gelen Huya Giderdiye...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...