Jump to content

Com1 Girişini Bulamıyorum...yani Hangisi Com 1?

exitly

Recommended Posts

arkadaşlar ben uyduya yazılım yüklemek için uyduyu pc'ye bağlıcam ama com1 girişine bağlamam gerekiyor kasadaki girişlerden hangisi com 1 bende ekran kartı olmadığından kasanın üstündeki ekran girişinden kullanıyorum ekranı bilgisayardaki com 1 girişi ekran için kullandığım girişle aynımı

?...

aslında resminide koyabilirseniz com1'in çok güzel olur şimdiden teşekkrüler....

Com girişleri ekran kartı girişine benzeyen ve erkekten oluşan bir giriştir. Com kablosu yani RS232 dişi com girişine sahip bir kablodur. Her iki ucuda aynıdır. Zaten reciverınızda gördüğünüz girişin aynısı bilgisayarınızda da vardır.

9-pinout.gif

Dişilerde delik, erkeklerde metal çubuk vardır şekilde ki siyah noktalar yerinde. Eğer laptop kullanıyorsanız genelde dişi comport vardır laptopların üstünde.

bendeki kablonun bir tarafı erkek bir taafı dişi dişiyi uyduya takıyorum erkeği bilgisayarda takıcak yer bulamamıştım o zaman kablo yanlış??

bendeki kablonun bir tarafı erkek bir taafı dişi dişiyi uyduya takıyorum erkeği bilgisayarda takıcak yer bulamamıştım o zaman kablo yanlış??

erkek dişi olayını anlayamadımama kablo uçlarının fotolarını çekip koyarsan buraya hemen yardımcı oluruz.

bu şekilde kablolar sağdakini uyduya takıyorumda diğer kısmı takcak yer yoktu yanılmıyorsam yanlış kablo??

RS232.jpg

db9_null_dumb.png

girişler de sorun yok gibi ama bilgisayarda giriş mi yok senin yani

bir de sen uydunun tam markasını söylermisin?

işte sağ taraftakini uyduya takıyorum soldakini takıcak yer ok bir tan var odabilgisayarın onboard ekran girişi yani ekran kartı kullanmadığım için o girişten ekranı bağlıyorum bir tek oraya oluyor başka yer yok birde sağdaki giriş gibi var ama dişli olduğu için dişli dişliye olmuyor yani tek ekran girişi var bilgisyarda...not:yeni bilgisayarlardan...

Rs232c olan kabloyu alman gerek standart rs232 kablosuyla olmuyor demek ki yani iki ucu dişi.yada git uyducu bilgisayarcı neyse bir ucu usb olanlarda var bildiğim kadarı ile onları dene ya da kablonu ******ür bu olmadı de başka veriler dostum inşallah düzelir sorunun.

yardımlarınız için teşekkürler daha öncede yazılım yükledim eski bir bilgisayarla yaptığım için onda bir sürü giri vardı ve kabloyada dikkat etmemişim daha önce yükledim ama kablonun ucuna bakmak aklıma gelmemiş:closedeyes:...yani yarın gidip kabloyu değiştiririm ....sorunum çözüldü sayılır bağladıktan sonrası kolay zaten..bu yardımlarlada kabloyu alırım artık:D....

tekrardan hepinize teşekkür ederim....

• 1 yıl yıl...

Konu eski ama sorun aynı olduğu için yeni konu açmadım.Öncelikle yeni uydu aldım ve güncelmemeleri yapmak için yanında bir tane Rs 232 kablo aldım.Eski Makinada Seri port çıkışı yani RS232 çıkışı vardı ama yeni makinalarda bu çıkışları kaldırmışlar.Anakartın özelliklerinden baktığımda COM bağlatı girişi var ama kasanın arka panel girişinde değil ben bu com girişini RS232 olarak bağlaya bilirmiyim bağlanırsa nasıl bağlayabilirim.Anakartın markası GİGABYTE GA-EP35C-DS3R

Arkadaşım doğru anakartın üzerinde erkek olarak Com çıkışı olur. Bunu elektronikçilerden tedarik edebilirsin onlara tarif et sana verirler. Kasaya monte olanları var onlardan al.

Kasa ön kısmındaki usb leri anakarta bağlayan bağlantı kablosu gibi bunuda bağlaya bilirmiyiz.Bağlantıda hangi ucu nereye bağlamam gerekli anakarttaki com girişlerin rs 232 deki karşılıklarını nasıl anlayabilirim.Kısacası elindeki rs 232 kablonun bir ucunu kesip anaakrttaki com bağlantına nasıl bağlayabirim.

USB yi com a dönüştüren aparat var ama bazı cihazlarda sorun çıkabiliyor yani haberleşme kurmuyor

Bu kablo ilgili bende sorunlar olduğunu duydum o yüzden rs 232 ye yöneldim.

evet bağlayabilirsin kablo zaten kendini gösteriyor bağlantıda sorun yaşamazsın bakınca karşılıkları belli oluyor zaten. Tabi unutma anakartın üzerinde com uçları olması lazım

Ben şimdi anakart üzerindeki usb uzatma kablosunu rs232 deki aynı bağlantı sırasını kullanarak kullanarak bağlarsan bir problem olmaz doğru anlamışım herhalde değilmi

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...